1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Последни новости

Ефикасна компресија со PeaZip


Уредувајте видеа со Kdenlive


  1. Правила и услови за користење

   Прочитајте ги сите правила и услови пред да почнете да пишувате.
   Теми:
   3
   Мислења:
   11
  2. Генерална ИТ дискусија

   Дискусија за работи кои се однесуваат на ИТ а неможат да се сместат во друг дел од форумот.
   Теми:
   1,203
   Мислења:
   21,141
   Последно: Мојот десктоп mihovkris, 16 Февруари 2020 во 12:23
  3. IT.mk известувања

   Сите вести, известувања и најави за и околу IT.mk и соодветните сервиси.
   Теми:
   165
   Мислења:
   4,081
   Последно: Недостапност на IT.mk и форумот krema, 18 Јануари 2020
  4. Ваши сугестии / забелешки / проблеми

   Овде истакнете ги сите Ваши забелешки, сугестии и проблеми за се во врска со форумов.
   Теми:
   568
   Мислења:
   10,790
   Последно: Кога би бил ваш IT.com.mk, вие би.... Rikimaru, 14 Февруари 2020 во 14:32
  5. Добродојдовте!

   Нови сте на форумов? Претставете се тука.
   Теми:
   620
   Мислења:
   10,819
   Последно: Здраво другари! gOJDO, 22 ноември 2019
  1. ИТ Вести од светот

   Дискутирајте за сите светски гео-политички случувања кои влијаат и се поврзани со ИТ.
   Теми:
   970
   Мислења:
   9,474
   Последно: Raspberry Pi 4 Model B ARMac, 17 Декември 2019
  2. ИТ Вести од Македонија

   Дискутирајте за сите ИТ новости и случувања во Македонија
   Теми:
   581
   Мислења:
   8,193
  1. Генерална дискусија

   Општа тема поврзана со Интернет.
   Теми:
   1,774
   Мислења:
   39,890
  2. CMS (WordPress, Drupal, Magento, Joomla...)

   Форум за сите дискусии поврзани со CMS системи, аддони и плагини за нив и сл
   Теми:
   75
   Мислења:
   744
   Последно: Joomla 3.x admin panel problem ljubo, 30 Јануари 2020
  3. Дигитални Крипто-валути

   Се поврзано со mining и крипто-валути.
   Теми:
   41
   Мислења:
   8,938
   Последно: Подигање пари од Bitcoin krcko, 15 Февруари 2020 во 20:36
  4. Интернет провајдери

   Подфорум за интернет провајдери.
   Теми:
   79
   Мислења:
   8,504
   Последно: A1 (поранешно VIP) Borsa, 15 Февруари 2020 во 16:16
  5. Старт-ап сцена

   Место за дискутирање на македонската, регионалната и светската старт-ап сцена. Споделувајте интересни стартапи и новости поврзани со нив.
   Теми:
   18
   Мислења:
   276
   Последно: Мислења за проект Маша, 21 Јануари 2020
  6. Е-Бизнис

   Тука дискутирајте за начини на заработка online, е-бизнис решенија и слично.
   Теми:
   627
   Мислења:
   16,564
   Последно: Payoneer картичка artweb, 16 Февруари 2020 во 18:36
  7. Интернет Маркетинг

   Дискутирајте на теми поврзани со е-маркетинг - начин на промоција на веб сајтови, оптимизација за пребарувачи и слично.
   Теми:
   192
   Мислења:
   2,479
   Последно: facebook coupon acko panov, 7 Декември 2019
  8. Веб Хостинг

   Тема за хостинг решенија, карактеристики, компании и слично.
   Теми:
   452
   Мислења:
   4,681
   Последно: Препорака за хостинг провајдер Taurus, 12 Февруари 2020 во 21:55
  9. Блогирање и блогосфера

   Дискусии за се во врска со блоговите и блогирањето. Размена на искуства, соработка и дискусија помеѓу блогерите.
   Теми:
   151
   Мислења:
   1,264
   Последно: Македонски Блогови A_lex, 26 Декември 2019
  10. Останато

   Сите останати работи поврзани со Интернет, корисни веб линкови, веб софтвер и слично.
   Теми:
   782
   Мислења:
   9,565
   Последно: предлог напојување goranzoran, 15 Февруари 2020 во 21:49
  1. Процесори, матични плочи и меморија

   Дискусии за процесори, матични плочи и мемории
   Теми:
   1,933
   Мислења:
   39,064
   Последно: Потребна помош! Daniel86, 15 Февруари 2020 во 23:21
  2. Графички картички, звучни картички и монитори

   Дискусии за разни видови на графички картички, звучни картички и монитори.
   Теми:
   1,746
   Мислења:
   43,305
   Последно: Препорака за монитор CykaBlyat, 16 Февруари 2020 во 20:28
  3. Скенери и принтери

   Дискусија за секаков вид на печатачи и скенери
   Теми:
   255
   Мислења:
   2,252
   Последно: Полнење на тонер во Скопје - каде? Stefan H., 3 Февруари 2020
  4. Overclock & Modding

   Место за сите ентузијасти и љубители на екстремни компјутери
   Теми:
   287
   Мислења:
   8,762
  5. Конфигурации

   Се за конфигурации,помош,мислења,најдобри производи...
   Теми:
   667
   Мислења:
   19,095
  6. Преносни компјутери и таблети

   Форум наменет за дискусија поврзана со преносни уреди, проблеми, препораки и дополнителна опрема
   Теми:
   686
   Мислења:
   11,792
   Последно: Дали да надоградам рам?(лаптоп) rotkiv, 16 Февруари 2020 во 20:20
  7. Електроника - гаџети, електронски компоненти

   Дискусија на електроника и електронски компоненти
   Теми:
   342
   Мислења:
   43,073
   Последно: Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay... mihovkris, 16 Февруари 2020 во 17:10
  8. Oстанато

   Дискусија за сите останати компјутерски делови.
   Теми:
   3,039
   Мислења:
   60,546
   Последно: Како изгледа вашето компјутерско биро Rikimaru, 16 Февруари 2020 во 19:16
  1. Генерална дискусија

   Општа дискусија во врска со компјутерски софтвер за сите постоечки оперативни системи. (Рецензија, ревизија, критики, предлози, оцени, итн.)
   Теми:
   1,922
   Мислења:
   20,214
   Последно: Помош за Google Sheets it_boy, 15 Февруари 2020 во 20:33
  2. Драјвери

   Драјвери. Ваши проблеми, решенија.
   Теми:
   422
   Мислења:
   3,166
  3. Софтвер за мобилни уреди

   Секаков вид софтвер поврзан со мобилните уреди (aпликации, игри, итн.)
   Теми:
   208
   Мислења:
   1,628
   Последно: Апликација за гледање филмови lumibi, 24 ноември 2019
  4. Софтвер за останати видови на ИТ уреди

   Дискусии за сите останати видови на софтвер.
   Теми:
   132
   Мислења:
   1,196
   Последно: X-LITE uwemi, 21 Јануари 2020
  1. Microsoft Windows

   98, ME, OS/2, NT, 2000, XP, 2003, Vista, CE, 7 и други.
   Теми:
   1,417
   Мислења:
   24,787
   Последно: Windows 10 генерална дискусија Daniel86, 12 Февруари 2020 во 22:18
  2. GNU/Linux

   RedHat, Debian, SuSe, Fedora, Ubuntu, Slackware, Mandriva и други.
   Теми:
   965
   Мислења:
   9,920
  3. BSD

   OpenBSD, FreeBSD, NetBSD...
   Теми:
   9
   Мислења:
   100
   Последно: PC-BSD AndrejFerdzo, 11 Септември 2018
  4. Mac OS

   Mac OS 7/8/9, Mac OS X, Darwin...
   Теми:
   180
   Мислења:
   2,174
   Последно: Mac OS vs Windows Vavo, 22 Јануари 2020
  5. Oстанати

   AIX, Solaris, BeOS, Palm OS, Xenix и други.
   Теми:
   85
   Мислења:
   813
   Последно: Home Assistant aka Hass.io Vavo, 22 Јануари 2020
  1. LAN // WAN // MAN // PAN // CAN

   Зборувајте за LAN, WAN, MAN и сите други видови на мрежи, нивен софтвер, хардвер, конфигурација и слично.
   Теми:
   639
   Мислења:
   6,928
   Последно: Проблем со домашна мрежа (Wireless) mkiptv, 9 Февруари 2020
  2. Wi-Fi

   Тука дискутирајте за сите работи поврзани со Wi-Fi
   Теми:
   482
   Мислења:
   6,918
   Последно: Подесување на WiFi repeater Pulse, 16 Февруари 2020 во 11:20
  3. VPN и VLAN

   Тема за работи поврзани со VPN и VLAN
   Теми:
   34
   Мислења:
   321
  4. VoIP

   Теми во врска со VoIP.
   Теми:
   32
   Мислења:
   429
   Последно: globfone.com бесплатни смс и повик krema, 2 Февруари 2020
  5. Oстанато

   За се останато во врска со мрежи и протоколи, дискутирајте тука.
   Теми:
   277
   Мислења:
   3,933
   Последно: Mikrotik Adapter smole, 13 Февруари 2020 во 22:45
  1. Компјутерска безбедност

   Дискутирајте за безбедност на информации - софтвер, хардвер и методи за заштита, видови напади и друго.
   Последно: Nanometrics Centaur / TitanSMA Unauthenticated Remote Memory Leak Exploit zeroscience, 15 Февруари 2020 во 18:41
  2. Криптографија // Стеганографија // Енкрипција

   Дискусија за разни видови прикриени комуникации и енкрипција на фајлови.
   Теми:
   45
   Мислења:
   391
   Последно: OTF енкриптирање на фалјови moongose, 4 Август 2017
  3. Сигурност кај мобилни телефони

   Дискутирајте за сигурноста на мобилните телефони
   Теми:
   22
   Мислења:
   441
   Последно: Антивирус за Андроид ОС Metuzalem, 15 Март 2019
  1. C // C++

   Дискусии поврзани со C и C++ програмски јазици.
   Теми:
   540
   Мислења:
   5,126
  2. Java

   Дискусии поврзани со Java
   Теми:
   185
   Мислења:
   1,388
   Последно: Java помош од поискусните PetarPeco, 14 Февруари 2020 во 23:18
  3. PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)

   Дискусии поврзани со PHP, ASP и JSP
   Теми:
   550
   Мислења:
   3,947
  4. ASP.NET // VB.NET // C# // Coldfusion

   Дискусии поврзани со програмирање во ASP.NET, VB.NET, C# и Coldfusion
   Теми:
   212
   Мислења:
   1,268
   Последно: C#, Visual Studio Проблем Aowek, 2 Јануари 2020
  5. Програмирање на мобилни платформи

   Дискусии поврзани со програмирање на Androird, iPhone, BlackBerry, Symbian... u name it!
   Теми:
   47
   Мислења:
   339
  6. Delphi // Kylix // Object Pascal

   Дискусии во врска со програмските јазици Delphi, Kylix и Object Pascal
   Теми:
   88
   Мислења:
   647
   Последно: Проблеми со Virtual_Keys VictorYovev, 19 Јануари 2018
  7. Perl // Ruby // Python

   Дискусии поврзани со најупотребуваните script-like програмски јазици.
   Теми:
   59
   Мислења:
   402
   Последно: Помош околу Python и PyQt5 BorisSapphire, 1 Февруари 2020
  8. Visual Basic

   Дискусии поврзани со Visual Basic
   Теми:
   114
   Мислења:
   987
   Последно: Анг-Мак и обратно речник greenline, 8 Септември 2019
  9. ActionScript

   Дискусии во врска со ActionScript
   Теми:
   41
   Мислења:
   287
   Последно: Искуства од freelance-ери SiPy`, 15 Јули 2019
  10. Assembly

   Дискусии поврзани со ASM програмирање
   Теми:
   20
   Мислења:
   162
   Последно: Assembler туторијали Naile, 19 Декември 2018
  11. Останати

   Дискусии во врска со сите останати програмски јазици.
   Теми:
   239
   Мислења:
   2,292
   Последно: Идеја за Instagram Feed инкорпорација на webpage Futurelakimens, 14 Февруари 2020 во 18:17
  1. HTML, CSS, JavaScript, XML базирани

   Дискусии и помош во врска со описните јазици, како и нивна манипулација.
   Теми:
   455
   Мислења:
   3,739
   Последно: Помош со Joomla сајт skullmonkey, 23 Јануари 2020
  1. Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S

   Дискусија и помош во врска со сите видови бази на податоци.
   Теми:
   141
   Мислења:
   969
   Последно: Барам SQL Програмер Pulse, 10 Февруари 2020 во 12:47
  1. Дизајн и графика

   Веб дизајн, принт дизајн, 3D моделирање, анимација и слично.
   Теми:
   513
   Мислења:
   8,140
   Последно: Печатење на платно? moongose, 14 Февруари 2020 во 14:17
  2. Дигитални апарати, камери и слично

   Дискусии поврзани со дигитални апарати, камери и нивно користење.
   Теми:
   265
   Мислења:
   4,004
   Последно: Принтер за фотографија за домашна употреба Oktar, 15 Февруари 2020 во 13:20
  3. Видео и аудио продукција

   Креирање на видео и аудио фајлови, софтвер, компресија и друго.
   Теми:
   509
   Мислења:
   6,669
  1. Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него

   Дискусии во врска со радио и телевизија, радио и телевисиска опрема, мрежи, канали, сигнали, нивна трансмисија и модулација.
   Последно: Препорачајте IPTV julll, 16 Февруари 2020 во 08:49
  1. Мобилни телефони

   Дискусии за мобилни телефони, нивна употреба, подесување и слично.
   Теми:
   1,792
   Мислења:
   101,952
   Последно: Apple паметни телефони - генерална дискусија ivan88, 16 Февруари 2020 во 20:55
  2. Преостанати мобилни уреди

   Дискусии за разни мобилни уреди.
   Теми:
   69
   Мислења:
   734
   Последно: препорака за smart watch crcic, 25 Декември 2019
  3. Додатоци

   Сите видови на додатоци за овој тип на уреди.
   Теми:
   113
   Мислења:
   1,034
   Последно: Паметни часовници mkiptv, 30 Јануари 2020
  1. Туторијали

   Тука постирајте секаков вид на туторијали поврзани со информатичката технологија.
   Теми:
   395
   Мислења:
   3,834
   Последно: C# Туторијали на Македонски LambertGolden, 15 Февруари 2020 во 15:39
  2. Факултети

   Дискусии за факултети и формални ИТ студии
   Теми:
   20
   Мислења:
   1,039
   Последно: Мислење за факултетиве Kajsibebraat, 4 Јануари 2020
  3. ИТ книги и списанија

   Тука зборувајте за ИТ книги, списанија, магазини и литература (вклучувајќи и е-книги)
   Теми:
   146
   Мислења:
   1,277
  4. ИТ Сертификација

   Linux Professional Institute, Micrоsoft corporation, Cisco systems, Citrix systems, Sun Microsystems, IBM, CompTIA, MySQL, Oracle, ISC2, XML, ICT Council, Novell и други.
   Теми:
   100
   Мислења:
   1,250
   Последно: Code Academy - Macedonia Rufflesaurus, 10 Јануари 2020
  5. Останато

   Тука објавувајте линкови до останати едукативни матерјали, корисни артикли, колумни и слично.
   Теми:
   214
   Мислења:
   3,484
   Последно: Brainster Full Stack Rufflesaurus, 7 Јануари 2020
  1. Генерална дискусија

   На барање на корисниците, го отвараме форумов за споделување на искуства - позитивни и негативни - низ македонските ИТ продавници, локални и национални. Ова е генерална дискусија на темата.
   Теми:
   91
   Мислења:
   6,939
  2. Сугестии за IT.mk/market

   Темава е за сугестии на производи со кои имате добро искуство и се достапни на нашиов пазар, да ни ги предложите да ги поставиме во IT.mk/market
   Теми:
   6
   Мислења:
   83
   Последно: Kupuvam televizor kiko98, 23 Мај 2018
  1. Игри

   Генерална дискусија за игри
   Теми:
   1,068
   Мислења:
   20,788
   Последно: Crysis 3 - проблем со стартување CBB_6, 16 Февруари 2020 во 20:41
  2. Конзоли

   Дискусии за PS 2 и 3, Wii, Xbox + 360 и сите останати конзоли.
   Теми:
   177
   Мислења:
   3,173
   Последно: PlayStation 4 дискусија skullmonkey, 16 Февруари 2020 во 17:18
  3. PC

   Тука дискутирајте за PC игрите.
   Теми:
   380
   Мислења:
   8,382
   Последно: Ps4 controller за PC -={K-O-R-U-N}=-, 28 Јануари 2020
  4. E-спорт

   Тема за гејминг турнири, тимови, натпревари и општо е-спорт.
   Теми:
   33
   Мислења:
   716
   Последно: World of WarCraft книги? Scofield, 13 ноември 2019
  5. Гејминг општество

   Дискусии за случувања, кланови и друго.
   Теми:
   122
   Мислења:
   2,146
   Последно: PS2 ModChip toshex, 21 Јули 2019
  1. Вработување

   Форумот Вработување е префрлен во сервисот IT.mk/kariera
   Теми:
   377
   Мислења:
   1,853
  2. Купувам

   Доколку имате понуди или барате да купите нешто, ова е тема за вас.
   Теми:
   1,621
   Мислења:
   7,652
   Последно: Купувам графичка без pcie power Boldozer, 16 Февруари 2020 во 13:42
  3. Продавам

   Доколку имате да понудите нешто за продавање, искористете ја оваа тема.
   Теми:
   3,340
   Мислења:
   24,569
   Последно: 2 x Xiaomi redmi 5a dule_, 16 Февруари 2020 во 19:04
  1. Off-topic теми

   Имате нешто да кажете што не е поврзано со ИТ? Интересни вести, информации или пак сакате да озборувате - Ова е вистинското место за Вас.
   Теми:
   1,482
   Мислења:
   35,040
   Последно: Цепки од огласи Uber-, 16 Февруари 2020 во 15:44
  2. Боречки клуб

   Имате проблеми со некој член? Именувајте го во оваа тема и искажете му ги чувствата или објаснете му две-три работи.
   Теми:
   201
   Мислења:
   6,517
   Последно: Соседна Грција, поврат на ДДВ smole, 16 Февруари 2020 во 19:24