1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Компјутерска безбедност

Дискутирајте за безбедност на информации - софтвер, хардвер и методи за заштита, видови напади и друго.

 1. Генерална дискусија

  Општи дискусии за компјутерска безбедност.
  Теми:
  241
  Мислења:
  3,345
  Последно: PoC||GTFO - .mk mirror zeroscience, 24 oктомври 2018
 2. Вируси // Тројанци // Ботови

  Дискусии како за стари така и за нови вируси, тројанци, ботови и сл.
  Теми:
  148
  Мислења:
  2,167
  Последно: Нов глуп вирус al1en, 15 Јуни 2018
 3. Ранливости // Експлоити // Закрпи

  Дискусија за експлоити (како да се користат, како да се тестирате дали сте подложни на нив, како да се заштитите + ваши мислења), извештаи за новооткриени слабости, како и нивните закрпи.
  Теми:
  625
  Мислења:
  868
  Последно: Synaccess netBooter NP-0801DU 7.4 CSRF Add Admin Exploit zeroscience, 17 ноември 2018 at 22:27
 4. Firewall-и // IDS/IPS системи // Анти-Вируси

  Дискусии за сите софтверски и хардверски firewallи, IDS/IPS системи и разни анти-вирусни програми што би ја зголемиле вашата безбедност.
  Теми:
  72
  Мислења:
  1,573
  Последно: Sophos UTM Home Edition temelk4, 29 Декември 2017
 5. Приватност // Анонимност // SPAM

  Дискутирајте за тоа како да ја задржиме нашата приватност и анонимност, и како да се заштитиме од СПАМот
  Теми:
  25
  Мислења:
  385
  Последно: DOS напад ? krema, 18 Јуни 2017
 6. Социјален Инженеринг // Физичка безбедност

  Дискусии околу физичка безбедност (дали е потребна и дали треба да се зголеми), Социјален инженеринг (ризикот од него и тренинг за заштита)
  Теми:
  26
  Мислења:
  258
  Последно: SSL сертификат сетирање zaphod, 24 Август 2016
Подреди:
Наслов
Одговори Прегледи
Последно мислење ↓
 1. gokica
  Одговори:
  156
  Прегледи:
  13,450
 2. FLEGMA
  Одговори:
  146
  Прегледи:
  13,162
 1. Lokvan
  Одговори:
  160
  Прегледи:
  10,092
 2. krema
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  766
 3. Daniel86
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  1,133
 4. stefan_mkd
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  304
 5. kloki
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  830
 6. Lokvan
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  301
 7. Lokvan
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  370
 8. skullmonkey
  Одговори:
  32
  Прегледи:
  1,384
 9. hipo
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  924
 10. BlueBaron
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,021
 11. skullmonkey
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  846
 12. krema
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,370
 13. Metuzalem
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  380
 14. moongose
  Одговори:
  59
  Прегледи:
  3,147
 15. Metuzalem
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  275
 16. Necromancer
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  816
 17. Dave1
  Одговори:
  41
  Прегледи:
  1,802
 18. Dave1
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  854
 19. coNNectMKD
  Одговори:
  99
  Прегледи:
  6,277
 20. Глупав
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,022
 21. bogoevski
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,325
 22. l1d0v1c
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,752
 23. pekson
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  709
 24. hipo
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  800
 25. Allex
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  8,199

Опции за прикажување на темите

Вчитување...