1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay...

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Motherboard, 19 Јануари 2016.

 1. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,303
  4,517
  18 Септември 2013
  Машко
  слично нешо земав и само шо стигна пред некој ден. ќе споделам и ја коа ѓе иам време да ги монтирам.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  "Ладилниците нормално се само за естетика"
  Ами ако се од маринија оти самл за естетима, ќе си ладат...
  Маринија=аломин=алуминиум (Al)
   
 4. Mister

  Mister
  Intern

  101
  32
  27 Јануари 2012
  Машко
  На форуми овие ги фалат. Мислам да земам едни деновиве.

  US $19.98 75% OFF|QCY QS1 T1C Mini Dual V5.0 Wireless Earphones Bluetooth Earphones 3D Stereo Sound Earbuds with Dual Microphone and Charging box-in Bluetooth Earphones & Headphones from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
   
 5. xaocot

  xaocot
  Intern

  113
  49
  15 Април 2011
  Нема да згрешиш. Одлични се. Знаат да сецнат после пауза (на дизер). Бас одличен. Слободно зимајте

  Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
   
 6. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,977
  4,215
  28 oктомври 2008
  RAM Kingston 4x2GB DDR2 800MHZ за 18.86$

  IMG_20190514_092816.jpg
  Ќе видиме колку ќе траат за тие пари...
   
  На CBB_6, turbiny, 123456 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,589
  1,797
  25 Март 2013
  Машко
  Bluetooth V5.0 Stereo Audio Transmitter Receiver Adapter

  На алиекспрес е уште поефтино (2-3 долари)

  Прекрасен адаптер. Се мислев да купам оргинален bluetooth adapter od Logitech за моите Z333 звучници ама чудово е ептен добро. Пушта музика/аудио од телефон/лаптоп а има и трансмитер мод. Одамна 3 долари не ме направиле волку среќен.

  Топла препорака
   
  На DarthJe5us, goce03, krema и уште 5 други им се допаѓа ова.
 8. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  117
  68
  14 ноември 2009
  Машко
  Има ли некој искуство со фитнес тракери (smart bands) да ми препорача дали и кои вредат за парите, колку поефтините (не) се добри и тн? Гледам некои од 5-6$ што дури нудат и blood pressure monitor за што сум секако длабоко скептичен, меѓутоа со олед екран, базичен мерач на пулс и колку толку солидна апликација би бил задоволен.
   
  На Mkdsime му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Amazfit Bip.

  65$ или така нешто.
   
 10. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  343
  9 Февруари 2008
  Сакаш белегзија или саат? Амазфит Бип е саат ама батеријата многу долго му трае. Јас влегов во група на фејсбук за Amazfit продукти и многу често се жалат од Бип дека им се отчепува екранот. Види на гугл amazfit bip screen popped off. Ама за таа цена нема да најдеш друг таков фитнес тракер-саат

  Бип е обичен фитнес саат, а има и смарт евтини фитнес саати со WearOS od TicWatch
   
 11. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  117
  68
  14 ноември 2009
  Машко
  може и белезгија да биде, по некоја логика така за помала цена би требало да добијам повеќе за стварите што ми се примарни во поглед на сензори тракинг на активности и тн, не ми е толку битно да има form factor на часовник, иако па другиве изгледаат грдичко воглавно. Меѓутоа би размислил и за саат.
   
 12. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  211
  215
  12 Август 2014
  Машко

  View: https://youtu.be/6_--wQvPxyA

  Според видеово, среден е проблемот.
   
  damil, Mr.Jack, Balanar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  97
  62
  1 Март 2013
  Машко
  Со Bip добиваш плус GPS во самиот саат, поголем touch екран во боја, барометар, компас, подолго трае батеријата итн. За парите, имаат ставено многу опции, ама ако овие работи не ти се толку битни, можеш да земеш и некој band, за неколку пати помала цена.

  Јас земав Mi Band 2, пред 1-2 год за 20тина $. Мери пулс, стигаат нотификации за повици, мејлови и сл., брои чекори, сон... Во меѓувреме има искочено Mi Band 3, a треба и 4 да искочи, па може и тоа не е лошо да се почека. Има и еден куп други евтини, ама немам некое искуство со нив, може да има и меѓу нив нешто интересно.

  За пулсот, немам со што да ги споредам мерењата, ама генерално при активности како трчање и сл. делува ок (тогаш мери мислам на помали интервали). Тоа е значи рачно ако стартуваш активност преку апликацијата, по завршувањето на активноста ти дава график со мерењата. Инаку, при нормална употреба, мери автоматски и самиот, ама не толку често и немаш опција да видиш пр. како ти се движел пулсот во текот на денот (ја гледаш само последната вредност). Ако ти треба таква опција има некои 3rd party апликации.

  Поддршката во некои од популарните спортски апликации не е баш сјајна, барем за Mi Band 2. Мислам на читањето на пулсот, други информации и нема што таму би биле од корист. Во некои работи, ама со малку чепкање...
   
  На Noumenon и Balanar им се допаѓа ова.
 14. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  710
  1,043
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Нарачани на 07 мај преку Али, стигнаа денес, 20 мај. Одлична изработка, алуминиумска кутија, алуминиумска, магнетизирани главици, лежат идеално и во кутија и на држачот. Презадоволен, не мора веќе да влечам 3-4 шрафцигери за отварање на некоја електроника

  https://www.aliexpress.com/item/329...38&spm=2114.12010610.8148356.2.72dd31e9I8Qktj


  60774271_381808452431827_7952867491758211072_n.jpg 60710629_616516462166598_8717122905940426752_n.jpg
   
  На Deksa, Oktar, Software и уште 9 други им се допаѓа ова.
 15. Valsorim

  Valsorim
  Intern

  11
  7
  6 Декември 2016
  Машко
  Eve edna slichna preporaka.

  isto magnetizirani glavici i zadovolitelna futrola skaj.

  US $3.67 10%OFF | Mini Precision Screwdriver Set 25 in 1 Electronic Torx Screwdriver Opening Repair Tools Kit for iPhone Camera Watch Tablet PC

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  269
  530
  15 oктомври 2013
  Машко
  Honor Band 4. Oколу 30 долари е на Али, веќе 5 месеци го користам.
   
  На Маша и Noumenon им се допаѓа ова.
 17. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,213
  1,264
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Дали има некој нарачувано "домаќинка" од али?
  Ме интересира искуства, колку вршат работа и некоја препорака?
  За вакво мислам... :D Буџет до 4-5к макс.
  26723A1E-5DCC-4072-90AD-A40332377EAA.png
   
 18. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,473
  1,922
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  За таа цена, никако.
  Шаомито е добро, но е скапичко. Поевтино а добро, мислам дека нема.

  У кратки црти, нема евтина домаќинка. :D
   
  goce03, yasho, Pulse и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  Би купил Xiaomi само заради ова! Се репрограмира и може да се контролира со Dualshock v4. :tease:


  Ако го интересира некој кодот, може да ѕирне тука.
   
  На MartinJack3d му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  218
  462
  24 Април 2007
  Женско
  I second that.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  117
  68
  14 ноември 2009
  Машко
  На крај се решив за малку поскапа варијанта, Amazfit Pace :D Има нешто подобар екран (во резолуција, исто трансфлективен) од bip-от, батеријата можеби не трае цел месец дена ама треба да тера неколку дена, а и квалитетот на изработката е нешто подобар. Мислам дека со малку чепкање може и некои Android Wear апликации да се инсталираат, бидејќи користи модифициран Android Wear OS. Веројатно прашање на вкус, bip-от малце ми изгледа малку детски малку too geeky ,а и кога веќе купувам часовник преферирам овален да биде место правоаголен. Плус има кул теми кои го прават да изгледа речиси како аналоген благодарение на трансфлективниот екран. Па на крај оваа опција ми дојде како најисплатлива во однос цена/квалитет за она што ми е потребно. Сега чекам да стигне, па да видам како ќе се покаже у реалност. Прикачив некои слики од интернет што ми се видоа интересни :) C76BB6F8D28D8448.jpg 0358A67693C620A2.jpg 16C81BEFEEB863E2.jpg 888B86BBE65ABF3E.jpg
   

  Прикачени датотеки:

  nik0la_, turbiny и на mmarko им се допаѓа ова.
 22. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  97
  62
  1 Март 2013
  Машко
  Хаха и јас исто. Се мислев да го сменам Mi Band со Bip, па викам ај кога веќе зимам подобро Pace, па Stratos... и на крај земав Garmin FR245, побрзо додека не ми фатил око друг, зашто којзнае каде ќе завршев инаку :D
   
  На neW1 и Noumenon им се допаѓа ова.
 23. vaskoboya

  vaskoboya
  Gaining Experience

  144
  169
  17 Септември 2014
  Машко
  Едно прашање пошто веќе се кризира дома. Има ли тука некаде (пазари, кинески продавници..) магнетни топчиња, на али и ибеј има од 3 и 5мм. Втор пат ги порачувам, првиот пат по 30 дена ми јавија дека се вратила пратката, вториов пат ги чекам веќе 42 дена и губам надеж. Од различни продавници се порачани.
  Нормално за дете се, и затоа е кризата, по сто пати на ден ме прашува кога ќе ми стигнат магнетите :(

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  Да си одговорам сам на себе, стигнаа по 50 дена.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  Изменето од модератор: 7 Декември 2019
  На turbiny, goceiva, The-spiki и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  132
  486
  9 Декември 2016
  Машко
  Црн метален адаптер за SSD од кај косооките за $ 1.57, ќе влвегва во прастаро куќиште кое нема слот за 2.5'' HDD, туку само за 3.5'' HDD-а. Гратис - штрафчиња :p

  IMG_20190919_173306.jpg
  IMG_20190919_173349.jpg
   
  На Krkac, SiPy`, damil и уште 4 други им се допаѓа ова.
 25. topic

  topic
  Intern

  34
  34
  29 ноември 2018
  AN-MR500G Magic Remote Control за LG. Оригиналното отиде да плива.

  4A71DA49-7541-4FA4-87A2-38547465FE0A-2310-0000028B2FCB6824.jpg

  п.с
  Сеуште го чекам да стигне се надевам дека ќе работи
   
  На Astro, gocetan, Astraion и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...