1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay...

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Motherboard, 19 Јануари 2016.

 1. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  62
  101
  23 ноември 2016
  Машко
  Јас ја користам оваа апликација за да се исклучи дисплејот со покривање на сензорот.

  Proximity Service

   
  На [email protected] му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,605
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
 3. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,046
  5 Декември 2009
  Машко
  Бриши. Грешна тема :)
   
 4. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,365
  993
  1 Јуни 2016
  На temelk4 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Luca Toni

  Luca Toni
  Gaining Experience

  186
  252
  18 Септември 2015
  Машко
  Сега со usb-to имаш поголема брзина ?
  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 6. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,365
  993
  1 Јуни 2016
  Не, туку си вади нормална брзина, таа што треба да ја вади. Нема кочење, кревање ms и такви работи.
   
 7. saxo98

  saxo98
  Intern

  19
  7
  24 ноември 2019
 8. saxo98

  saxo98
  Intern

  19
  7
  24 ноември 2019
 9. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,389
  28 oктомври 2008
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. saxo98

  saxo98
  Intern

  19
  7
  24 ноември 2019
 11. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,389
  28 oктомври 2008
  На saxo98 и damil им се допаѓа ова.
 12. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  126
  69
  14 ноември 2009
  Машко
  Некој да препорача usb multimeter, сакам да имам за тестирање колку ми се добри полначите / каблите?
   
 13. krema

  krema
  Professor

  11,006
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  KEWEISI 4V-20V 0-3A

  Перфектен, ќе го најдеш на али и на ибеј.

  [​IMG]

  Убаво е во комбинација и еден вештачки товар за таа намена што ти треба.

  [​IMG]
   
  damil, Banjifiko, #samurai# и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  Неможе кабли да тестира со тој комплет и QC2,3 полначи.

  @Noumenon Додатно на тој комплетот, ќе ти треба и вакво за да можеш кабли да тестираш + тригер за QC полначи.
  Или евентуално имаш се во едно варијанти:
  1. Вакво со тоа што и тригер треба да си доземеш.
  2. Вакво со вграден QC triger
  3. RD HD35 со тригер. Овие немаат толку опции како горните 2(пример за мерење капацитет на повербанк или проверка на волтажа на дата линиите) и потапа интерфејс пошто со бројчан дисплеј се, но сепак би ти препорачал од овие некое. Со поквалитетна изработка се и мушкиот конектор е со здебелени +-контакти(незнам за 25, јас од 35ката имам) за стварно да може да издржи 5А конекторот а и помал пад на волтажа при терет ќе има. Горниве две се со обичен конектор кој е реално за 2-2.4А покрај тоа што ги рекламираат дека поддржуваат 4-5А.

  Или ако сакаш да забегаш, RD UM25(Можеш и некја поефтина варијанта од РД во зависност од потребите) + HD35 како терет и за резерва. А ако сакаш скроз да забегаш, WEB U2 + RD HD35 , бар ја знам дека забегав :)
  IMG_20200527_155248.jpg
   
  На shifty, The-spiki, Noumenon и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  11,006
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Ова е веќе за напредно тестирање. :)
   
  На Noumenon и Oktar им се допаѓа ова.
 16. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  Сеа ќе тестираме или ќе се заебааме :p:). Треба една тестара(или тестерџилница незнам како е правилно) да отворам :).
  Пошто спомна кабли дека сака да тестира дечкото, а покрај полначот битен момент се и каблите. Од тие што ги знам бест бај ми е RD HD35, a најефтина опција е RD LD25(без тригер) за таа намена.По мене си вреди за парите.Башка рд си држат повеќе на квалитет од другиве релативно ефтини со слични функции.
   
  Luca Toni, Noumenon и на krema им се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  11,006
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако кабелот не чини тогаш и на полнење ќе зеза, во тој случај зимаш друг кабел за проверка дали е стварно до него. Инаку убави играчки се овие твоиве, и јас едно време се мислев да набавам нешто слично, но реално немам потреба. Ова што го имам ми ги задоволува основните потреби за тестирање на реална моќност на опасните китајски чарџери, и во голем број на тестирање имам откриено дека ретко кој чарџер има реална декларирана моќност, обично оние што ги декларират со 1А Л`жат. :)
   
 18. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  Не е да провериш дали зеза/не зеза, него дали му држи газот пример 2 ампера да пушти, т.е. колкав пад на волтажа има на излез кабелот при одреден терет се мери со тестерот, дали е во рамки на усб спецификација на излез(5в +-5%).Бар мене за таа намена ми е, да знам кој кабел за кој уред можам да го користам.

  Едит: А ова другиве играчки... од пусти мерак. Мислиш и мене ми затребале? :) али ќе се најдат, нек има.
   
  На Noumenon му/ѝ се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  11,006
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Разбирам тоа, но тоа би било случај само за QC, а јас не преферирам QC.
  Другите играчки, богами се добри играчки, ама скапи. :D
   
 20. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  А на пазар коа ќе отидеш по кабел, и ти вика "шо ти е дечко миљарда посто 2А е кабелов", и ти ко шериф му вадиш повербанк и тестер и двајцата гледате дека е 1-1.5А кабелот(најчесто)... Израз на фаца, прајслес :D
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  11,006
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не, прво кладба со тезгаџијата па му вадиш тестер и му го ќариш за гага. :)
   
 22. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  Не ми текнало, вака па ептен ќе се исплати тестерот. На 3 тезги ќе поминеш и си му ги извадил парите :)
   
 23. krema

  krema
  Professor

  11,006
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Па да. :D
  Башка и за пријател ако зимаш кабли ќе бидеш во +. ;)
   
 24. LambertGolden

  LambertGolden
  Intern

  18
  2
  4 Декември 2019
  Машко
  Како си задоволен после 1 година?
  --- Споени мислења, 6 Јуни 2020 ---
  Дали за да функционира ова на климата, мора климата да има Wifi?
   
 25. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  763
  1,102
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Топ, сеуште ги користам како нови се, кај што ми е фармата со риговите само овие ми седат и вршат секаква работа.
   

Сподели

Вчитување...