1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay...

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Motherboard, 19 Јануари 2016.

1. ARMac

ARMac
    Орган

5,788
    6,322
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Помина за живо чудо 41$. Друго ми фатија од 37 долари бебе монитор. Ама продавачот опнал цела сума на пакетот.

На ова беше 10$ пишано и гифт нормално, на тоа што го фатија 37,8 $ и Commercial Sample

На bandrej му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Winncoot

Winncoot
    Intern

22
    43
    22 Јуни 2017
    Машко
    Youtube
    Тролку центи не ми менува ништо. А и верувам дека побрзо ќе стигнат. Имам искуство и со двете. Од Ebay побрзо ми стигале. :)

3. Winncoot

Winncoot
    Intern

22
    43
    22 Јуни 2017
    Машко
    Youtube
    Зависи од кој продавач. Се гледа според рејтингот. Јас досега сум немал искуство да не ми стигне нешто. особено за производи до $1.

4. krema

krema
    Professor

8,516
    8,181
    24 Јуни 2009
    Машко
    На едно парче и не менува ништо , но ако земеш 5 парчиња тогаш ќариш 1 долар.

5. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,386
    659
    3 Март 2018
  6. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

5,951
    10,737
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Ваљда вака, ама јас не би купувал такво нешто за дете преку интернет, па ни преку огласи. Инаку, на Али не најдов ништо слично, на Ебај има под тоа име од линкот.

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Winncoot

Winncoot
    Intern

22
    43
    22 Јуни 2017
    Машко
    Youtube
  8. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,386
    659
    3 Март 2018
    и нашиве се кинески, не се внесува секако и завиткано е секако во ќебе...
    јок, нема ништо.
    Не можев да најдам од стандарднине низ аптекиве , по нарачка, па демек утре ќе донеселе, па ќе видам ако донесат арно, ано не ќе се сноѓам со шишиња...

9. ARMac

ARMac
    Орган

5,788
    6,322
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Јас вакви се окозив да најдам во Скопје кога беше бебе моето, нема. Има класични термофори со врела вода што се пунат. Овие на стискање јок. Зимав на заем од кумата, она од Грција ги купила ама не и текнуваше каде :/

Ги нема ни на нет, барав. Изгледа ради течноста не ги праќаат по пошта.

10. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

5,951
    10,737
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Не се овие? 1 2 Ставив само со релативно поволна цена и шипинг (да не е од Америка/Канада).

11. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,386
    659
    3 Март 2018
    да, тие се, но и овде се 500 ден.
    Имав такво со гел, ама ми се залепи за тенџере, а и од како ќе го стоплиш ако го пречепкуваш се активираше, јас барам од тие со врела вода, обичните, ради едноставност а и 120 денари се, но сега ситуацијата е обратна...
    Си реков на нет да не се поефтини ама јок, не биле...

12. Winncoot

Winncoot
    Intern

22
    43
    22 Јуни 2017
    Машко
    Youtube
    Не можев да најдам такви како на видеото. Но најдов вакви, обични и со сликички

EDIT: Пижи "hot water bag" на Ebay и пролистај.

13. bandrej

bandrej
    Gaining Experience

122
    143
    9 Март 2016
    Машко
    Пиши на Ali Hand Warmer Heating Gel има колку сакаш.

US $2.40 17%OFF | Cute Winter Cartoon Instant Heating Gel Hand Warmer Reusable Heat Pad Handwarmer Liquid Cover Accessories 10 Style
    https://s.click.aliexpress.com/e/bL5TWcmy

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

14. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,319
    4,015
    23 Јуни 2015
    Машко
    Абе има вакви во бебе супер маркет или зегин купи си. Не се зафркавај дур да ти стигне ќе му поминат грчевите на бебето. Јас купував капки против грчеви има во зегин прашај си, помагаат колку толку.

bicikle, bakigvg и на Sharlovski им се допаѓа ова.
  15. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,208
    1,198
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    bicikle, Sharlovski и на ARMac им се допаѓа ова.
  16. ARMac

ARMac
    Орган

5,788
    6,322
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Еее се смениле работите. Јас пред 8 години барав, тогаш немаше ништо од ова.

Тие што ги позајмував не беа гел, течние беа и кога ќе го кликнеш тоа металното парче се стврднуваа скроз и се загреваа.

17. DeJaVu

DeJaVu
    On your way to fame

518
    630
    21 ноември 2010
    Машко
    Така ти се погодило, истите деца се :).
    На ибеј едино што е подобро е што можеш рачно да избереш(на али на среќа) од хонг конг што испраќаат, скоро секогаш е побрзо али малку поскапо споредено со мејнленд кина.

Едит:
    Мада кога ќе подразмислам, слабо им иде англиски на мејнленд кинезиве(хонг конѓани си знаат) и сигурно процентуално има повеќе мејнленд кинези на али отколку на ибеј.
    Така да дури и на слепо да идеш на двете платформи, веројатно подобри се шансите на ибеј хонг конг да ти се погоди.

Последна промена: 20 Април 2019
  18. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

5,951
    10,737
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Поддршка за мојот уморен рбет (што би се рекло, дисциплина кичме). Сосема солидна изработка, мемори пена, широка (за големи г`зови :hay:), со благо издигнат и потврд централен дел за поддршката, материјалот на навлаката е фин но можеби нема да биде многу траен (оној како се вика, што можеш да црташ на него со прст, велур ли... мек). Патентчето е ситно и не оди по цела должина, па долго време нема да биде извадена. Не мириса на Кина, освен ако не го закопаш носот во неа.

Единствена вистинска маана (во споредба со тие што ги гледав на Амазон, ваљда оригинали) би била што долниот дел не е од гумирана или слична нелизгачка површина, туку е ист како горниот, дури и малку се чудев што е горе, а што долу.

И најважно, го фатив оној попуст „платиш една, добиеш две“. Со белгиска пошта стигнаа за две недели, но не е до поштата, истовремено направив друга нарачка со истата пошта (електроника) и абер нема. Оваа изгледа не им го палела радарот (рентгенот) и пролетала.

На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DeJaVu

DeJaVu
    On your way to fame

518
    630
    21 ноември 2010
    Машко
    За задник си решил проблем , али сега уште ова фали вистински да се осетиш ко Пикард :).
    Home Office Computer Arm Rest Chair Armrest Mouse Pad Mat Wrist Support 689997697495 | eBay

Го нарачав пред месец отприлика, ваљда ќе дојде за брзо.

На Lokvan и Metuzalem им се допаѓа ова.
  20. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

5,951
    10,737
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Убаво би било, за да не се ведне човек толку нанапред, ама јас немам место на командниот мост, таква е конфигурацијата...

Последна промена: 24 Април 2019
    На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Garfield'

Garfield'
    Intern

157
    36
    18 Јануари 2019
    Машко
    друже уште како спомна за спорт..слушалки.
    Дали знаеш некои кои се добри да се купат од алиекспрес,буџет од 1к до 1800,ми требаат на блутут некои добри што се слуша мн.силно и имаат добар квалитет или јачина на звукот за бас.
    благодарам однапред

22. DeJaVu

DeJaVu
    On your way to fame

518
    630
    21 ноември 2010
    Машко
    Ги имам овие . Ептен добро лежат во уше.
    Е сега не ги користам за спорт(е-спорт се рачуна? :) ) , али сум скоро сигурен дека не би имал проблем, пошто чим ги пикнам во уше и излезам нема мрдање. Други и на шетање сум имал потреба да ги местам од време на време.
    Бас за мене имаат малку пресилен али со мењање на силиконскиот вметок се регулира, а за тебе веројатно ќе се таман.
    Не сум имал некои апла мадафакерски па да можам да споредувам квалитет на звукот, али во секој случај задоволувачки.

23. goce03

goce03
    Practice makes perfect

893
    1,498
    20 Јануари 2015
    Машко
    Computer Memory Chips Radiator интересни алуминиумски ладилници за РАМ за ситни пари 1.8 $ долари со се шипинг за две парчња.
    Ладилниците нормално се само за естетика.
    Препорака од мене, солиден квалитет за парите.

Прикачени датотеки:

• (1).jpg
      (1).jpg
      Големина:
      862.1 KB
      Прегледи:
      119
    • 2.jpg
      2.jpg
      Големина:
      1.1 MB
      Прегледи:
      120
    toplel, toshex, omegaRED и на уште 1 им се допаѓа ова.
  24. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,386
    659
    3 Март 2018
  25. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,319
    4,015
    23 Јуни 2015
    Машко
    20190505_193127.jpg
    Аломински се сега.

На toplel, The-spiki, damil и уште 8 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...