1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay...

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Motherboard, 19 Јануари 2016.

 1. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  139
  107
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Од каде го порача?
   
 2. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  287
  316
  5 Јануари 2014
  Машко
  citam mnogu se zalat , fake e , raboti kako obicen upravuvac so znaci ne e magic, scrolot ne raboti a isto i mausot :(
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  287
  316
  5 Јануари 2014
  Машко
 4. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  139
  107
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Нови беа толку, не се нормални со цениве. Плус е постар модел ццц
   
 5. damil

  damil
  On your way to fame

  669
  646
  2 Јануари 2015
  Машко
  Земи си обично даљинско од продавничката у трговскиот позади Порше. Само пази копчињата 01234... да се стискаат само еднаш кога ги држиш.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. topic

  topic
  Intern

  33
  34
  29 ноември 2018
  Абе останува да видам, кога ке стигне ќе пишам дали ке работи или не. Ама ме сум баш оптимис :)
   
  На Goran27 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,350
  11,518
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Конечно нешто што одамна го барам - USB флешче со write protect преклопник. Имаше, па ги снема и беше тешко да се набават.

  Барајте NETAC FLASH DRIVE, има различни модели и не се сите со write protect.

  На пример ова или ова (не дека ги препорачувам овие конкретни модели, не сум ги истражил подетално).
   
  На PC_GAMER и Lokvan им се допаѓа ова.
 8. turbiny

  turbiny
  Gaining Experience

  180
  88
  20 Декември 2016
  Машко
  На времето имав 512мб kingmax, сеуште работеше се додека не ја изгуби татко ми после 12/13 години, супер за кракови

  Да не биде само реплај
  US $2.19 15% Off | TDS Meter Water Quality Testers TDS3 Filter Stick Water Purity Pen Temp PPM Tester Pool Drinking Water Pure Measure Tool 15%OFF
  US $2.19 15% Off | TDS Meter Water Quality Testers TDS3 Filter Stick Water Purity Pen Temp PPM Tester Pool Drinking Water Pure Measure Tool 15%OFF

  Од чешма ладена 1 ден 285/308
  Чешма 331/329
  Peli*terka 109/107
  Izvo*ska 39/47
  La*na 51
  Ro*а 37/42
  N56 via jailbroken Monarch
   
  На gremlin, damil, PC_GAMER и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,350
  11,518
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  И јас имав и уште го имам, ама веќе е мало, плус преклопникот почна да заебава.

  Да дообјаснам зошто е супер: Можеш да го брцаш во непознат компјутер и да не се плашиш дека ќе ти го зарази со вирус, ИЛИ антивирус да не ти ги избрише краковите или програмите од sysinternals или nirsoft, што често се случува.
   
  turbiny, Oktar и на Lokvan им се допаѓа ова.
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,575
  3,570
  12 Јануари 2016
  Машко
  Се знае зошто се става кондом заштита. :D
  Кога ќе го добиеш, ако не ти е тешко да постираш брзински тестови од Нетакот. Не дека е нешто многу важно да се брзи - само да не се утепано спори па да се чека долго за подигање на вин-пе имиџи. Инаку пошто сме во муабетот има и софтверски методи за write protect (помалку сигурни), некој ако сака да се занимава.


  Ова изгледа оптички мери само партикли без дискриминација на потеклото/состав, ама интересна играчка е во секој случај. Фала ќе нарачам и јас (баш и филтри треба да инсталирам, па да мерам со и без).  едит, еве нешто и од мене:

  Празнично, 1.5M 10 Leds Christmas Tree Snowballs LED String US $1.81 35% OFF|YIYANG 1.5M 10Leds Christmas Tree Snow Flakes Snowballs LED String Fairy Light Xmas Party Home Garden Garland Decoration Lights-in LED String from Lights & Lighting on AliExpress
  10M 100LEDS String US $1.14 52% OFF|2M 5M 10M 100 LEDS Starry String battery Lights Fairy Micro LED Transparent Copper Wire for Party Christmas Wedding 5 colors-in LED String from Lights & Lighting on AliExpress

  ESP-01S ESP8266 https://www.aliexpress.com/item/32257568124.html
  MAX7219 Dot Matrix Module https://www.aliexpress.com/item/32618155357.html

  Нешто од алат и слично:
  Wire Cable Stripper US $0.3 18% OFF|LanLan Portable Wire Cable Stripper Crimper Pliers Crimping MultiTools Cable Stripping Wire Cutter Pocket Stripper Crimper Tool-in Pliers from Tools on AliExpress
  Desoldering Pump US $0.95 23% OFF|Professional Desoldering Pump Suction Tin Gun Soldering Sucker Pen Removal Vacuum Soldering Iron Desolder Welding Hand Tools-in Desoldering Pumps from Tools on AliExpress
  Center Punch US US $2.18 35% OFF|NICEYARD Automatic Center Punch Locator High Speed Steel High Hardness With Grip Cap Iron Plate Punching Car Glass Breakers-in Chisel from Tools on AliExpress
  Ruler 3D Mitre Angle Measuring US $1.92 35% OFF|Angles Measure Ruler 3D Mitre Angle Measuring New Arrival 45 Degree and 90 Degree Square Measure Tool Woodworking Gauge Ruler on AliExpress
  snow foam cannon US $9.9 |Snow foam lance Nozzle/ foam cannon/ Car Wash Soap Chemical Sprayer Quick Release Connection Plug 1/4
   
  Последна промена: 22 Декември 2019
  PC_GAMER, TATA_MATA, Sharlovski и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. Gappo

  Gappo
  Gaining Experience

  73
  90
  20 Јануари 2016
  Машко
 12. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,564
  3,505
  11 Декември 2008
  Машко
  SanDisk Extreme 128GB - ептен солидно 135 MB/s константен запис.

  US $20.43 40% OFF|SanDisk Extreme Go USB 3.1 Flash Drive 128GB Pen Drive 64GB High Speed Memory USB Stick Storage Device U Disk SDCZ800-in USB Flash Drives from Computer & Office on AliExpress


  80832970_768185606925680_8040882985244819456_n.jpg very fast usb.PNG


  Супермоќна батерија XHP со 70.2 лампа, обичните Т6 се смешки во споредба со оваа.
  Многу јако светло, голем домет, во комплет со 2 батерии 26650.

  US $8.7 45% OFF|Powerful LED Flashlight With XHP 70.2 Lamp bead Zoomable 3 lighting modes LED Torch Support for Mircro charging hunting lamp-in LED Flashlights from Lights & Lighting on AliExpress

  Ucd2bd95beac84a15b4ad8fcfebd4ea27y.jpg Ue6eb6c54fa47447bbe390ad6f592dd64G.jpg
   
  На bicikle, PC_GAMER, turbiny и уште 4 други им се допаѓа ова.
 13. topic

  topic
  Intern

  33
  34
  29 ноември 2018
  Инаку стигна пакетот пред 3-4 дена и единствено од дизајнот друго ништо нема слично со оригиналното, ендоставно работи како обичното што го даваат во пакет со "Маѓичното"
   
 14. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  139
  107
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
 15. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,761
  842
  3 Март 2018
  Бактеријата може да се полни директно, или обавезен е полнач ?
  Која опција ја одбра, таа од 16 $ ?
   
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,564
  3,505
  11 Декември 2008
  Машко
  Пишав која сум ја порачал, XHP P70.2, во комплет со 2 батерии 26650 + полнач со микро усб кабел + полнач за у кола. 25 евра + 3-4 евра испорака, на блек фрајдеј со некои купони ми излезе све на све околу 20 евра живо џабе.
  Имам и полнач посебен литокала, може и на него да се полнат батериите.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 17. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,761
  842
  3 Март 2018
  слабо сум упатен со бактерииве.
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,128
  7,030
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  За тие што им се скршил пин на плоча како на мене, или на постара плоча што нема USB 3.0 ова е проверено добро. Зелениот порт позади е само за полнење (2.4А), USB C си е за се, а фронт панел 2хUSB3 со добра струја за хард дискови.

  HTB1uchRX5DxK1Rjy1zcq6yGeXXah.jpg HTB1GfJRX5DxK1RjSsphq6zHrpXaU.jpg

  US $6.99 20% OFF|PCI Express PCI e To USB 3.1 Type C Riser Post Card PCIe to USB C 2.4A Fast Charger+19PIN Front USB Miner Expansion Adapter Card-in Add On Cards from Computer & Office on AliExpress
   
  PC_GAMER, StalkeR, Metuzalem и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Мене ми треба да поевтинеат ваквите ама со интерен тој новиот хедер за usb c на фронт панел. За да го поврзам кабелот од nzxt h510 куќарево.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 20. TIG@R

  [email protected]
  Gaining Experience

  80
  73
  6 Април 2013
  Машко
  Препорачувам, лесно за користење и супер функционира.

  MKD 188.22 40%OFF | TV Stick 1080P Wireless WiFi Display TV Dongle Receiver for AnyCast M2 Plus for Airplay 1080P HDMI TV Stick for DLNA Miracast
  MKD 188.22 40%OFF | TV Stick 1080P Wireless WiFi Display TV Dongle Receiver for AnyCast M2 Plus for Airplay 1080P HDMI TV Stick for DLNA Miracast IMG_20191223_232550.jpeg

  @mihovkris
  US $3.39 40% OFF|TV Stick 1080P Wireless WiFi Display TV Dongle Receiver for AnyCast M2 Plus for Airplay 1080P HDMI TV Stick for DLNA Miracast-in TV Stick from Consumer Electronics on AliExpress

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 23 Декември 2019
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,121
  804
  1 Јуни 2016
 22. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,037
  503
  7 Март 2014
  Машко
  Ова врти youtube преку телефон на 1080p? Без сецкање ?

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 23. TIG@R

  [email protected]
  Gaining Experience

  80
  73
  6 Април 2013
  Машко
  Се врти, you tube на фул хд, филмови преку stremio, игри. Што ти душа посака.

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На despotovikj и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 24. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,535
  1,743
  25 Март 2013
  Машко
  Извини сега ако замарам, ама не ти сецка на игри? Си проверил лаг?
  Исто ме интересира, дали може некако да се стрима од десктоп на чудово?
   
 25. TIG@R

  [email protected]
  Gaining Experience

  80
  73
  6 Април 2013
  Машко
  Има на сликата се, затоа прикачив: ios windows android се стрима. Нема сецкања освен ако не се одалечиш многу или има некоја препрека кон стикчето.

  Еве и една мана или неможам да најдам уште опција како да дава слика само на тв. Значи ако гледаш филм не гледам потреба да биде сликата и на телефонот.

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...