1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay...

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Motherboard, 19 Јануари 2016.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,590
  3,589
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не кажуваш буџет, ама пошто спомнуваш трчање еве ти буџет варијанта: https://www.gearbest.com/on-ear-over-ear-headphones/pp_436717.html

  Кабелот држи облик кога ќе се завитка окулу увото, и слушалките се стабилни на уши. Плус кабелот не е фиксен, ако затреба можеш да го мењаш со заменски кабел (за подобар кабел, или ако го оштетиш).
  [​IMG] [​IMG]
   
  На Mister му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Nick192

  Nick192
  Gaining Experience

  63
  53
  4 Април 2018
  Машко
  Сакам да купам маус од али конктетно (ss rival 310) некој искуство со глувци од али и зошто цената без кутија е пониска од онаа со кутија?

  Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,198
  7,117
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Од блутут имам само i7 tws и не сум баш задоволен. Ни од звукот ни од издржливост. Го имам моделот со батери пак и десната слушалица се пуни до „бесконечност“ и со тоа батери пакот ти е џабе. После 1 месец.

  Зошто ем шипинг е поскап ем добиваш кутија.
   
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,981
  4,217
  28 oктомври 2008
  Затоа што постои голема веројатност да се fake. Инаку разликата е околу 1000 денари од тој на Али (50-52$) без кутија до тој тука со кутија и гаранција (3.900 ден). Е дали се исплати, ти си знаеш.
   
  На Nick192 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  +1 и од мене за KZ, само што јас ги користам ZSR моделот. Инаку имаат за 30тина евра bluetooth кабел, водоотпорен, со AptX. Заедно со слушалки (8-20 евра, зависи од моделот), за 50 евра имаш лудница bluetooth слушалки.

  EDIT: Сум те излажал. 15тина евра е со се шипинг кабелот, линк подолу.

  US $15.68 45% OFF|KZ Waterproof Aptx Bluetooth Module 4.2 Wireless Upgrade Cable Detachable Cord Applies Original Headphones ZS10AS10ZSTZS6ZSNPro-in Bluetooth Earphones & Headphones from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
   
  На Mister и Lokvan им се допаѓа ова.
 6. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  269
  543
  15 oктомври 2013
  Машко
  Од каде го зема ? Линк?
   
 7. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Буквално линкот е во постот.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Oва е Светиот Грал во светот на буџет - слушалките.

  AudioBudget | Budget Earphone & Earbud Reviews

  Моментално најмногу се исплаќаат TinAudio T2. Паднаа малку, дека излезе Т3 (кој планирам да го земам и да пишам опширно ревју).
   
  P.Overdrive, gremlin, fuzzjaw и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. Mister

  Mister
  Intern

  101
  32
  27 Јануари 2012
  Машко
  Фала за странава. Ја изгубив од букмаркс, а тука ги гледав ривјуата, пред да одлучам да купам.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На sas_klar и Balanar им се допаѓа ова.
 10. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  64
  84
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Многу евтини и интересни Сијалички. Би годеле на било кое време и место. Нова година, сликање, украс итн. Имате да бирате и должина.
  За 80 денари 3метра вреди многу! Со батерија плус!
  71Hx7ywklzL._SX425_.jpg
   
  На Draynor, krema, SpiritBond и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^На алиекспресниот овие сијалички од 2 метра се 1 факинг долар, а овие твојте на ибеј 1,22$.
  Чисто да се знае. :)
   
  На Draynor и Lokvan им се допаѓа ова.
 12. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  На ebay не сум чекал над 30 дена за ништо, на Ali и по 2-3 месеци се чека.
  0.22$ = ~1 ден.
   
  На Winncoot му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,590
  3,589
  12 Јануари 2016
  Машко
  Пошто се брзаме за прослава на Нова Година? ;)
  На ибеј поштените продавачи се осетно поскапи во однос на истите работи од Али. Непоштените (и сомнителните) продавачи на ибеј се тука некаде по цена со Али, само што шансите се дека воопшто нема да се добие пратката.

  Мое лично искуство со ибеј е дека буквално повеќе од пола работи што биле најевтини понуди, не сум ги добил. За разлика од Али, каде 99% пратки доаѓаат па колку и да се евтини. Во комбинација со немање јасно изразен рок на испорака на ибеј, за мене Али е јасен победник за купување на евтини работи, посебно ако не ти се брза (што е основно побарување за евтина роба). Кога ми се брза, тогаш обично купувам локално.

  Чисто мое мислење, и мои искуства.
   
 14. Ruiner

  Ruiner
  Intern

  20
  10
  1 Април 2019
  Машко
  Hotelier&ITenthusiast
  Ми треба блутут слушалка додека возам, дали имате некоја препорака за добар звук и издржливост. Имам Самсунг С8
   
 15. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  Математика кец , седи. :)
   
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,555
  4 ноември 2013
  Машко
  1ден X 12 = 12ден.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  Брза математика. :)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 18. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,198
  7,117
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  "ситни" интересни работи. Ова за инат ни го прават. Треба да е даљинско ова за филипс тв. Освен ако не ми пратиле 50[​IMG]
   
  На borcep, Kajsibebraat, bandrej и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Да не ти пратиле орган? ;)
   
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Внатре е и телевизорот и два-тројца сервисери. :hay:

  Или телевизорот ти е колку семафор на стадион, а не се фалиш. :p
   
  PC_GAMER, TATA_MATA и на SiPy` им се допаѓа ова.
 22. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Philips магнетна резонанца му пратиле :D
   
  На PC_GAMER и Sharlovski им се допаѓа ова.
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  8,464
  10,427
  13 Јуни 2009
  Само сакам да појаснам (иако малку подоцна го гледам постот). Сајтот е легитимен но пред да нарачате обавезно емаил до селерот. Ако ви одговорат дека има тоа што барате тогаш нарачувајте. Има селери кои воопшто не се присутни / не постојат / немаат таков производ повеќе а е излистано.
   
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,198
  7,117
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Сум ги помешал броевите :)

  TV Box е ова, ама и за него е претеризам кутијата, а башка влантрешната изгмечена.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  toshex, fuzzjaw, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  @ARMac беше до царина пакетчево или си помина така без да го проверуваат?

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...