1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилни Оператори во Македонија - Искуства, забелешки, коментари

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од TATA_MATA, 14 Јули 2013.

 1. Motherboard

  Motherboard
  Gaining Experience

  150
  188
  4 Септември 2015
  Машко
  Математика 2.0

  [​IMG]

  Користам Џабест неделен пакет кој ме кошта 79 денари неделно (7 дена) или поточно 11.285 денари дневно.
  или 31*11.285 = 349.835 денари месчно.

  Што добиваш на месечно ниво:
  - 4000+ минути кон Џабест заедницата
  - 4000+ минути кон вип
  - 4000+ пораки кон вип
  - 4GB+ 3G интернет
  - Достапен си за бесплатни разговори од страна на Џабест
  - Услуги со обврска од 1 недела кои можеш да ги прекиниш кога сакаш
  - Убава сума на крајот од месецот, најубава во февруари :D

  Што губиш:
  - разговори кон другите се доплаќаат
  - пораки кон другите мрежи се доплаќаат
  (јас лично немам контакти од другите мрежи после спојувањето на One и VIP)
  - 4G брзина на интернет
   
  На Lokvan и Oktar им се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,722
  13,094
  2 Август 2012
  Машко
  Без намера да флејмам, хејтам или тролам.
  За што ви е потребен онолку брз интернет ако го користите само на мобилен? Всушност за што в е потребен брз интернет на мобилен? Торенти ли симнувате на мобилен?
   
  На Luxell, biroto, tupacan и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  557
  22 Февруари 2015
  Машко
  Wooow се плаќа 562 ФАКИНГ денари просечно. Со среќа чекање на тие тарифи од 500 денари и помалку од пред неколку години. Тоа нема да го видиме ни кај двата оператори. Посебно сега откако ни уведоа солиден 4г и држат цени заради тоа.

  Што уопште ти значи ова???
  Ја не знам дали ти знаеш да читаш, ама имаш две опции моментално.

  1. Стануваш нов корисник и плаќаш 562 денари ПРОСЕЧНО 24 месеци, со тоа што после тие 24 месеци ти можеш да склучиш нов договор по некоја нова тарифа/промоција (и да го искористиш бонусот од овој договор) или да останеш на оваа тарифа (без да продолжиш договор по нова тарифа, но така се плаќа 750 месечно т.е од овој договор) пошто оваа тарифа веќе ќе ја нема.

  2. Си стар корисник и имаш право да продолжиш договор (оваа промоција те фаќа во рамката од 3 месеци пред истек на стариот). Одиш денес во ВИП, искористуваш бонуси од стариот договор и правиш нов договор по оваа промоција од 562 денари ПРОСЕЧНО по месец. После тие 24 месеци ти можеш да направиш нов договор по некоја нова тарифа/промоција (и да го искористиш бонусот од овој договор) или да останеш на оваа тарифа (без да продолжиш договор, но така се плаќа 750 месечно т.е од овој договор) пошто оваа тарифа веќе ќе ја нема.

  Да ти сумирам - и на двата начина плаќаш 562 ПРОСЕЧНО на месец, 24 месеци. И ако си стар корисник и имаш право да продолжиш договор во овој промотивен период - бонусите за лојалност следуваат.

  Tи ако си стар корисник (со подобри услови како што викаш) и НЕ САКАШ да тераш по оваа тарифа - нема да продолжуваш договор сега, туку ќе тераш со истечен договор по тие стари услови. Тебе НИКОЈ не те тера да продолжиш договор и да ја изгубиш таа тарифа од 500 за која замараш.

  Ако ти е тешко да сфатиш овака напишано - ќе ти нацртам во Пејнт.
  Математиката на мене ми е јасна уште у старт, на тебе изгледа читањето не. Мене ми е јасно дека во Македонија имаме скапи тарифи, ама 562 денари ПРОСЕЧНО (за 3 гига 4Г и се бесплатно) е ОК цена во овие услови со мобилните оператори во Македонија.

  Значи да ти повторам - со среќа чекање на поевтини тарифи.
   
  Последна промена: 23 ноември 2016
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  Toa што го напишав погоре, е дека пазаров се моно(дуо)полизира на штета на нас корисниците. На подобри понуди ниту се надевам, ниту ги очекувам.
  Едноставно го изнесувам сопственото мислење (се смеам) на провидноста на замката на ВИП, и на фактот дека одреден број лесноумни корисници ќе се заебат и покрај таа провидност. Зошто ти мојата критика кон ВИП ја разбираш како причина за конфронтација, тоа ти си знаеш.

  Мое мислење е дека оваа „акција“ пред се се однесува на нас старите корисници кои немаме обновено договори (и не сме глупи со ефтини финти да не заебат да отидеме на полошо). Сегашниот ВИП (стариот ВИП, плус ОНЕ, минус тие кои мигрираа на Телеком) го држи мнозинството корисници на македонскиот пазар. На многу од тие корисници им се истечени или наскоро ќе им истечат договорите.
  Нови корисници постојат (припејд, и нови генерации), но помалубројни се.

  Се разбира, сега ти можеш да се обидеш да ми објасниш како на македонскиов пазар демек мнозинството се потенцијални корисници без мобилен план, или незадоволни од Телеком кои сакаат да мигрираат на ВИП, и како на нив цели акцијава на ВИП. Со среќа во таквото објаснување.
  Додека си кај тоа објаснување, можеби можеш и да ми објасниш зошто од ВИП напнуваат со телефонски и СМС спам за обновување на договорите. Мислам нели, ако целат на нови корисници и не се заинтересирани да ги натераат постоечките корисници да си ги обноват договорите (по нови монополистички и полоши услови).
  Макар во пеинт обиди се да нацрташ, ако не можеш да објасниш поинаку. :)
   
 5. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  557
  22 Февруари 2015
  Машко
  Не знам тебе кој сака да те заебе, ама факт е дека за 500 и кусур ПРОСЕЧНО тоа е најдобрата понуда моментално. Не знам за какво заебување збориш коа јасно и гласно им се ставени понудите.

  Одлична понуда и за стари и за нови корисници, со оглед на тоа дека интернетот (4г) го забрзаа, иако 3гб е "малку".

  И пред некој да ме етикетира како вип фан - на мене нареден оператор ќе ми е Т-Ебајл.
   
 6. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,148
  4 Јули 2013
  Зaбегaвте сo мaтемaтикиве.. пoнудите нa вип и телекoм се oдлични.

  Sent from my LG-D620 using Tapatalk
   
 7. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  557
  22 Февруари 2015
  Машко
  Муабетов погоре дека сакаат да го "заебат" е исто како да си купил Астра со поскапо ниво на опременост пред некоја година, а вчера Опел избациле нова Астра со пониско ниво на опрема која е поскапа од таа претходно наведената и на него му е криво што е така.

  Одеднаш Калимеро и не е поим од Кајгана, него лик на форумов.
   
 8. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,727
  2,620
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Да те поправам морам:
  За да бидат одлични требаа на пример Телеком наместо од 4 на 8 гига интернет да намалат на 600ден како шо беа роденденските порано.
  Јас стварно не знам кој им трчка маркетинг на тие.. Поарно да фатиш двајца со 600 отколку еден со 800. (Доверба 12) :suprised:
  Еве ако беше Smart M 600ден во Доверба 12, со 4гига интернет, јас ќе се упецав.

  Селект пакетот на Оне ми е незаменлив моментално (best value), веќе 3+ години.. 350ден за 200мин + 3 гига интернет, и не мрдам од него се' додека не престанат да се занесуваат со цениве.
   
  HoLfElDeR, Lokvan, STEALTH и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  Се обложувам дека не можеш ова да му го објасниш на членот со Опел Астра од погоре. Не дека не можеш ти да објасниш, колку што тој може да се прави дека не разбира. :)
  [​IMG]


  Инаку ВИП и Тeлеком нема никакви шанси да престанат да се занесуваат со цените. Не додека не влезат и други мобилни оператори на пазарот.

  Зошто би?
  Пазарот е нивни за манипулирање. Не само тоа туку и луѓево лесни се за лажење и се летаат по ОДЛИЧНИ понуди за првата година (во договор со две години каде втората е дупло поскапа).  А за другите е „добра“ новата понуда на ВИП! ;)
   
 10. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  557
  22 Февруари 2015
  Машко
  Не добра. Предобра.
   
 11. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,148
  4 Јули 2013
  Кaкo и дa е сегa ќе си нaтепaaт пaри и двaтa oперaтoри сo oбнoви/прoдoлжувaњa нa дoгoвoри. Вo вип едвaј припaрив, фрчaт дoгoвoри сaмo.

  Sent from my LG-D620 using Tapatalk
   
 12. armin06

  armin06
  Intern

  62
  18
  13 Април 2007
  Јас сум на оне шо беше таа 399 неогр кон сите мрежи и 5гб 3г.

  Незнам дали да одам на магента1 секако дома 3макс имаме. Негде блиску ќе ми дојде со сегашново плаќање само боље мрежа

  Sent from my SM-G920F using Tapatalk
   
 13. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,277
  20 Февруари 2011
  Машко
  Јас сум 500 Денари имам 5ГБ интернет и + Неограничени разговорои и СМС пораки кон СИТЕ Национални мрежи... ?

  Сега за тие пари +62 денари добиваш 3ГБ интернет... 4Г ? оо чекај ВИП нема 4Г заборавете на тоа 3Г е ок е за све што ми било потребно до сега али 4Г мислам дека е исто како 3Г кај нив.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  Да беше можно некако да го префрлиш договорот на друг корисник, мислам дека би можел да го продадеш за убави пари. :)


  Епа тоа, драги соговорници, многу ни зборува за нивото на познавање на математиката кај нашите сограѓани. :p
   
 15. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  219
  135
  10 Септември 2010
  Машко
  Може да се префрли ама и бројот заедно со договорот... :/

  Инаку, јас користам SMART L Plus тарифа од ОНЕ со неограничени повици, неограничени пораки и 50 ГБ интернет.

  Ваква понуда за 699 денари... никогаш нема да има на пазарот.

  Така да, помина тоа златно време кога можеше да се добијат одлични тарифи за ефтино. Спојувањето не скина.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,632
  4 Септември 2008
  [​IMG]

  [​IMG]
  Не си бил на VIP/One и да користиш 3G, згора на тоа разликата у цена е некои 100 денари, сериозно ќе ми кажеш дека на хај енд телефон треба да штедам 100 на месец и да имам 3 Mbps наместо 40Mbps (просек)
   
  Последна промена: 23 ноември 2016
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 17. HoLfElDeR

  HoLfElDeR
  Gaining Experience

  145
  74
  13 oктомври 2010
  Пополно се согласувам со тебе за Телеком, не знам на кој му требаат 8ГБ интернет, наместо да намалат цени они даваат повеќе интернет, и јас ја имав Smart M тарифата промтивно 559 денари на 12 месеци со 6гб, па потоа ми ја покачија на 699 ден. на 12 месеци, еве сега е покачена на 799, така да се надевав дека ќе дадат некоја новогодишна промотивна слича како таа на 559, ама после новиве понуди се сомневам дека ќе има таква понунда, па за жал ќе мора да се префрлам на ВИП, иако сум корисник на телеком подолги години
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 18. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,515
  1,974
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Јас сум на онаа 666 мкд - роденденска или каква и да им беше, но од првите договори со 6GB 3G интернет. После две недели на истите договори п**ерите пуштија 4G.

  Сеуште се мислам дали вреди оваа на пола цена првата година. Некако 3GB интернет е малце..
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,761
  2,111
  25 Март 2013
  Машко
  Муабетот од пред неколку години- кој фатил добра понуда, купи си телефон од страна и терај. Јас сум на Смарт М од Вип за 300 денари. 1000 минути кон Вип/Оне и претплатата за интернет и Т-Мобајл. Wifi сегде, претплата цице
   
  На Justice for All му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  274
  202
  15 ноември 2015
  Машко
  Oвие вип гласните жици ми ги скинаа.
  На секое јавување морам да викам како луд.
  Секогаш кога ќе се јавам да пријавам проблем тоа путето ми вели дека ја средуваат мрежата.
  Нареден пат ќе им го предложам на помош[​IMG]
  Да им ја среди мрежата.
  А и да. Нека поминат уште овие 3 месеци и одам во телеком.
  Барем некој нема да ме млати за мои пари
   
  Rodrigo, DrMTR и на Војвода им се допаѓа ова.
 21. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,148
  4 Јули 2013
  Вип 4g

  [​IMG]

  Sent from my LG-D620 using Tapatalk
   
  На Rodrigo и psyside им се допаѓа ова.
 22. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  [​IMG]
  Пакет Vip Mobile L. Едно мерење и отидоа 50 мегабајти :D
   
 23. zelenko

  zelenko
  Gaining Experience

  194
  167
  3 Април 2009
  Имам вишак бројче од тарифата смарт на Оне.

  Претплата 399 ден.
  Неограничено кон сите мрежи.
  Интернет 1 гб. (можност за активирање на 3гб за 200 ден и 10гб за 300 ден)
  И бројчето е убаво.

  Некој заинтересиран за да го купи ?
   
 24. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,451
  26 oктомври 2012
  Машко
  Телеком.
  Donlod spid.. dobro e.
  Aplud spid..nee dobro.
  [​IMG]

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 25. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ако е можно, те молам резервирај ми го на 24 часа.
   

Сподели

Вчитување...