AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,005
  2,148
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пратими биосот по пп те молам :)
   
 2. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  434
  252
  20 Декември 2015
  Машко
  Некој инфо, да не има за графички 480,580 дали ќе стигнат нови количини?
   
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  1,799
  1,198
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Најпосле ја средија компатибилноста со XMP профилите сега со F4 биос-от коректно ми го препознава профилот за Кингстон 2660мхз, гледам дека разаликата било во додатна волтажа наместо 1.2 сега е 1.22.
   
 4. windows8

  windows8
  On your way to fame

  715
  908
  12 Февруари 2012
  Машко
  3.9Mhz 1.3v core за повеќе немам добро ладење, мада и со сток кулеров не крена повеке од 65ц додека бенчав cinebench R15, меморијата неможам да ја клокнам повеќе, работи на 2400мхз а во биос А-XMP вика дека не подржува, биосот на плочата е последниот од официјалната страна на MSI.

  3.8.png
   
 5. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,749
  4,924
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
 6. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  1,799
  1,198
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Вика дека и к5 и к7 се афектирани ... на к5 има F4 биос нема F5 така да малце сум збунет, ако знае некој нешто околу к5 моделот нека пише.
   
  Последна промена: 4 Септември 2017
 7. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,749
  4,924
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Изгледа ги тргнале, да не се симнуваат
   
 8. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  1,799
  1,198
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не, не ги тргнале, финтава е што К5 моделот е со -1 енумерација на биос-ите пошто е понов модел, пример Ф5 за К7 е Ф4 за К5. Описот е исти па затоа прашав, дали сега Ф4 биос-от за К5-ката е ок или не ...
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 9. aleksandari

  aleksandari
  Intern

  1
  0
  30 Август 2017
  Машко
  sto ladenje treba za ryzen 5 1600x blagodaram odnapret
   
 10. psyside

  psyside
  Модератор

  24,196
  23,801
  4 Септември 2008
  Сток ладењето е повеќе од доволно, ако мислиш на X верзијата - не ја зимај, обичната е подобра.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Astro

  Astro
  Guru

  4,843
  6,080
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Фукни некој просечен бакарен, само гледај да не биде tower cooler, тоа е глуп утнат концепт, гледај да е некој што дува према плочата и ги лади околните компоненти на плочата. Ќе имаш подобар, посигурен оверклок и плочата ќе трајт подолго.

  Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
   
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  1,799
  1,198
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Прв пат слушам дека tower кулерите биле утнат концепт ...
  Сток кулерот е доволен за се освен ако не се планира да се извади максимален оверклок и да се држи така тогаш бирај било што на ценовен ранг 1500-2000 Ризен не грее многу.
   
  На marko.bangiev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bLaCk AnArChY

  bLaCk AnArChY
  Gaining Experience

  61
  138
  13 Јуни 2017
  Машко
  Ryzen 5 1600x nema stok kuler

  Испратено од SM-G935W8 преку IT.mk форум апликација
   
 14. Astro

  Astro
  Guru

  4,843
  6,080
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  За све има прв пат.
  Еве објасни ми, зошто да биде tower кога може да биде straight?
  Зошто да не ги лади VRM и останата напонска структура, RAM меморија и сл кога може да ги лади?

  Така да како концепт.... за мене е со критични фалинки.
   
 15. goce03

  goce03
  On your way to fame

  564
  822
  20 Јануари 2015
  Машко
  Да, 1600x не идат со сток кулер. Ryzen не грее многу, Cooler Master Hyper 212 Red LED е повеќе од доволно и ми изгледа како најдобрa опција во смисла price/perfomance.
  Еве едно видео AMD Wraith Spire vs. Cooler Master 212: Ryzen 5 :

  Само доколу се одлучиш да купиш, прашај дали верзијата во сетек е најнова верзија и дали подржува AMD 4 сокет.

   
 16. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  1,799
  1,198
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  За концептот ти рече иницијално: "тоа е глуп утнат концепт". Да не идам надвор од тема но еве на кратко од моја гледна точка. То што викаш ти е ок зошто да не дува и на напонската секција ама прашањето е што ќе дува топол или ладен воздух? За целерони и процесори кои не грејат ни под лоад тоа држи вода ама ако процесорот грее и ти треба да ја исфрлаш таа топлина тогаш напонската секција не е добра дестинација. Затоа јас не би го нарекол утнат концепт (еве прашај ги Noctua они се по експерти од мене) но секако е по погоден за процесори кои греат повеќе или за оверклок. Напонската секција се решава со добар проток на самото куќиште.

  Јас сум на сток кулерот на Ризен 1600 (Wraith Spire) иако тој дува надолу и ја лади и напонската секција има значителен импакт на температурите на матичната кога ги регулирам вртежите на кулерите на куќиштето, сепак таа топлина треба да излезе некаде. Сток кулерот е сосема доволен а бидејќи е послаб теоретски од било кој афтерматкет кулер кој кошта 1000-1500 јас би рекол со било каков избор нема да погреши ...
   
 17. Astro

  Astro
  Guru

  4,843
  6,080
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Според мене далеку поефективно е врз VRM да дува интензивен топол воздух, отколку исто така топол спорадичен воздух влечен од издувот на куќиштето.
   
 18. marko.bangiev

  marko.bangiev
  Gaining Experience

  64
  87
  30 Април 2017
  Машко
  Кај старите матични имаше проблеми со тоа, на старата 775 матична имав таков проблем, процесорот не креваше над 65с, а VRM-от и northbridge-от беа доволно топли кафе да свариш на нив. Ама на нови начини никаде не сум видел таков проблем со Tower кулери, на мојата нова AB350M максимум VRM-от кренал 80с и тоа рачунај дека во куќиштето имам радијатор (R9 280x) што ги крева температурите на сеживо. Башка имам само два кулери на куќиштето, еден што влече воздух и еден издувен, двата на минимум вртат.
   
 19. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  1,610
  2,664
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  Интересно видео
   
  На Fredy и steelseries им се допаѓа ова.
 20. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  113
  146
  6 Април 2014
  Машко
  Дечки да ве прашам нешто.

  Има ли кај нас АМ4 матични со АМ3+ отвори за кулери за АМ3+ платформа?
   
 21. krema

  krema
  Professor

  5,758
  5,040
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сакаш да купеш AM4 матична која ќе одговоара на кулерот што го имаш за AM3!?
  Опасна комбинација.
   
 22. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  113
  146
  6 Април 2014
  Машко
  Абе глеав некои од поскапите АМ4 Асус матични имале отвори за АМ3+

  Финтата е што од Phanteks ми бараат фискална од кулерот што го земав за да пратат АМ4 bracket, ама фискалната јок бурда :)
   
 23. krema

  krema
  Professor

  5,758
  5,040
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако ја немаш фискалната, прати им еден видео клип за да видат дека стварно го имаш кулерот.
  Снаоѓај се :)
   
 24. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  113
  146
  6 Април 2014
  Машко
  Лол, каков е неисчистен во моментов, ни bracket ни бутур ќе пратат.
   
 25. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  475
  281
  8 Август 2017
  Машко
  TL;DW За гејминг Интел, за се друго кралот АМД, посебно мултитреад.
   

Сподели