• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Вашето образование е...

Пронајдете се...

 • Сеуште сум во основно.

  Гласови: 53 6.4%
 • Јас сум средношколец.

  Гласови: 174 21.2%
 • Јас сум студент.

  Гласови: 286 34.8%
 • Имам завршено факултет и сум вработен.

  Гласови: 143 17.4%
 • Имам завршено факултет и сум невработен.

  Гласови: 48 5.8%
 • Не студирам и сум вработен.

  Гласови: 75 9.1%
 • Не студирам и сум невработен.

  Гласови: 43 5.2%

 • Вкупно гласале
  822

hebocig

Gaining Experience
7 јануари 2010
653
139
Незнам која е цената на тие сертификати. Пошто за нив мислам мора да слушаш курсеви па да смееш да полагаш, немаш опција сам да си учиш и да се пријавиш само за испит. Што значи скапи се (ради предавањата).

Исто за линуx ти се LPIC-1,2,3.

Comptia Linux, е нај гола вода (како и сите Comptia сертификати).
Ти го разгледав CV-то на LinkedIn и гледам си бил првенец на генерација на ПМФ. Дали некој се има загрижено што таква личност веднаш ја напуштил државата и не се враќа? И дали ти понудиле некои бенефиции да останеш во Македонија?
 

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,370
1,430
Многу лош одговор! Зависи што сака да постигне у животот, ако сака да биде програмер нека се отпише и од средно не му треба.
Ако сака да стане нешто повеќе од програмер, е ондак му треба факултет.
Богами тука си во право. Јас пример цело средно така го мина без книга да фанам. Ама сеа и дојде друго времето секој може да си дозволе факултет но сепак диплома не мене ништо.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,264
28,563
kalco.ru
Богами тука си во право. Јас пример цело средно така го мина без книга да фанам. Ама сеа и дојде друго времето секој може да си дозволе факултет но сепак диплома не мене ништо.
Не, лошо си ме сватил или лошо си се изразил, далеку од тоа дека факултет не менува ништо....како што кажав зависи кои ти се целите во животот.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
Ти го разгледав CV-то на LinkedIn и гледам си бил првенец на генерација на ПМФ. Дали некој се има загрижено што таква личност веднаш ја напуштил државата и не се враќа? И дали ти понудиле некои бенефиции да останеш во Македонија?
Никаква понуда.
Како првенец ми дадоа награда 6000 денари и 320GB Transcend HDD. Јас веќе и отиден бев, па мајка ми ги подигна.
Наредна година од УЈП ми стигна писмо на врата, ејј си добил награда не си платил 200 денари данок. Не ни знаев дека треба да пријавам нешто, така да ги платив тие 200 не ме казнија :D

4 години покасно, т.е сега пред неколку месеци, некој амбасадор ми прати емаил, вика пополни го формуларов правиме попис на стручен кадар во странство, ама го заборавил атачментот. Му вракам маил викам го нема форумуларот. Одговори на патување сум ќе ти го пратам покасно. И тоа нормално не ми пиша, заборави...
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,174
1,487
Скопје
Никаква понуда.
Како првенец ми дадоа награда 6000 денари и 320GB Transcend HDD. Јас веќе и отиден бев, па мајка ми ги подигна.
Наредна година од УЈП ми стигна писмо на врата, ејј си добил награда не си платил 200 денари данок. Не ни знаев дека треба да пријавам нешто, така да ги платив тие 200 не ме казнија :D

4 години покасно, т.е сега пред неколку месеци, некој амбасадор ми прати емаил, вика пополни го формуларов правиме попис на стручен кадар во странство, ама го заборавил атачментот. Му вракам маил викам го нема форумуларот. Одговори на патување сум ќе ти го пратам покасно. И тоа нормално не ми пиша, заборави...
Да посака човек одма да се врати, нели.... :)
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,023
769
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Студент на Машински Факултет
 

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
969
538
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
Дипломиран Инженер - Електро Енергетски Системи (ветер во магла)
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,846
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro

Vampo

Gaining Experience
24 октомври 2010
358
240
Ми остана уште магистерската теза, иначе сум дипломиран Агро - Економист.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Магистар по економски науки - Е-бизнис менаџмент.

Моментално вработен на повеќе места (официјално и неофицијално), да не ги набројувам сите.
 

Викса

On your way to fame
12 март 2011
537
649
Во анкетава ја нема мојата ситуација :) :) , студирам на Градежен Факултет но истотакa сум вработен :)
 

stevo15

Gaining Experience
17 септември 2012
262
226
Битола
stevo15's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X + be quiet! DARK ROCK SLIM
Motherboard
ASUS TUF B450-PLUS GAMING
Storage
Samsung 970 EVO Plus 500GB, Samsung 860 EVO 500GB
PSU
NZXT C650
RAM
G.SKILL Trident Z RGB DDR4-3200 32GB
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700XT O8G GAMING
Case
NZXT S340
Mouse
Logitech G403
Keyboard
Kingston HyperX Alloy FPS Pro
Audio
HyperX Cloud Flight
Monitor
Dell U2518D
Компјутерска техника и Автоматика, 3та година :D
 

kirildimeski

Intern
14 јули 2011
38
25
Прилеп
Дипломиран инженер на информациски системи - вработен во сопствена фирма во Прилеп, која се занимава со продажба и сервис на компјутери, компјутерска опрема, системи за видео надзор, алармни уреди и останата техника... Поздрав
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,585
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Нашето образование е..... мизерно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,696
Мислења
848,905
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно