1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Препорака за хостинг провајдер

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од M.Pix, 23 oктомври 2019.

1. единица

единица
    Баниран/a

21
    21
    5 Април 2018
    Земи си од Hetzner shared hosting и користи Cloudflare ако имаш повеќе корисници во Америка.

2. sickjcoe28

sickjcoe28
    Gaining Experience

85
    77
    26 Декември 2018
    Машко
    Hostgator, не се којзна што но за US се ок за цената. Подршка како ке ти се погоди агентот..

3. Taurus

Taurus
    Модератор

2,345
    1,013
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    @M.Pix провери го овај Web Hosting, Reseller Hosting & Cloud Server Hosting Мислам и дека баш на овој форум го имав видено и го имав букмаркирано.
    Основниот ВПС пакет со сПанел ти е 144$ годишно. Многу е добро што во секој момент, во зависност од потребите можеш да појачаш со меморија, брзина, рам, сообраќај... па кога не ти треба да вратиш на основно. Имаат сервери во Америка и во Европа (Бугарија).
    Вчера купив Managed WP VPS, само ќе поминат месеци пред реално да видам како ќе се однесува со брзини/стабилност. Ама во глобала, повеќе позитивни работи прочитав за него.

На shooter му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Riste Dimitrievski

Riste Dimitrievski
    Intern

12
    3
    15 Февруари 2019
    Машко
    Server auction - Hetzner Online GmbH

Овде имаш доста добри сервери на аукција за 26 еура можеш да земеш сервер од 32 гб рам меморија.
    Процесор интел и7 7 генерација

5. Benedicta

Benedicta
    Intern

71
    27
    7 Декември 2017
    Машко
    Здраво дечки. Во план ми е да направам веб-сајт (за почеток само за мк audience). Сајтот ми е за articles/blog posts кои би ги постирала почесто. Дали може да ми дадете препокари за хостинг/и домеин од каде да купам?

Идејата ми е понатаму да ми биде со дополнителен јазик (англиски). Дали некој има искуство со ова? Дали препорачуваре два одделни сајта, или добро е да биде еден сајт на два јазика.

6. Rufflesaurus

Rufflesaurus
    Gaining Experience

84
    153
    16 Јуни 2018
    Машко
    Senior PHP Developer
    zemi.mk е едно од местата каде што можеш да земеш македонски домен, а за хостинг Digital Ocean на $5 или $10 / месечен droplet (server). Јас би ти препорачал еден сајт со два јазика, за да ти биде полесно за одржување.

7. Benedicta

Benedicta
    Intern

71
    27
    7 Декември 2017
    Машко
    Многу негативни коментари читам за земи.мк. Со некој друг имаш искуство?

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rufflesaurus

Rufflesaurus
    Gaining Experience

84
    153
    16 Јуни 2018
    Машко
    Senior PHP Developer
    Не баш, немам користено македонски домен во продукција, тие ги спомнав чисто затоа што ми текнаа први на памет. Види мкхост или ухост може се подобри

На Benedicta му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Zippo

Zippo
    On your way to fame

806
    708
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    За домен земи.мк се најефтини. Што може лошо да ти се деси со доменот?

10. Benedicta

Benedicta
    Intern

71
    27
    7 Декември 2017
    Машко
    За 100+- ништо страшно. Повеќе за хостингот ми е, затоа и во оваа тема пишав.

11. smole

smole
    Unstoppable

3,203
    3,731
    18 Април 2007
    Idi so uhost.mk , preporaka od mene.

12. Mao

Mao
    On your way to fame

1,150
    702
    5 Јуни 2007
    Машко
    Moze nikogas da ne dobies faktura original, da ne ti krevaat na telefon, na mail da ti odgovorat za 10 rabotni dena. Zemi.mk e osnovana od nekoj so raboti part part time hosting services. :D

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

artweb, Oktar и на Benedicta им се допаѓа ова.
  13. Benedicta

Benedicta
    Intern

71
    27
    7 Декември 2017
    Машко
    Постојат ли уште? Сајтот не им го отвара, повеќе пати пробав денес.

14. smole

smole
    Unstoppable

3,203
    3,731
    18 Април 2007
    Мене од прва ми го отвори сајтот.

15. Benedicta

Benedicta
    Intern

71
    27
    7 Декември 2017
    Машко
    Сега и мене ми го отв. Тенкју

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  16. artweb

artweb
    On your way to fame

1,336
    640
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
  17. Zippo

Zippo
    On your way to fame

806
    708
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Тоа што ти си имал негативно искуство немора да значи дека сите сме имале. Не сум работел со фактури него сум плаќал со картичка, секогаш ми враќале на е-маил во разумно време. До душа сум работел само со domain-и. Во секој случај јас би бегал од македонска хостинг компанија, нема некој бенефит, а и серверите не се лоцирани во Македонија.

18. Oktar

Oktar
    Epic

3,693
    11,008
    23 oктомври 2012
    Машко
    Јас ги користам земи.мк ама не се сериозен хостинг провајдер. Се дешаваат испади од многу саати, никад нема обавестување после тоа, ниту па праќаат известување кога прават мејнтененс или слично. Земи.мк се за тренинг. Јас планирам годинава да ги напуштам, единствена предност беше тоа што се мноооогу поефтини погоотво за блек фрајдеј од се друго, ама од годинава пратија мејл дека ке ги кренат цените и практично ке се изедначат со другите.

19. wolverine

wolverine
    On your way to fame

794
    679
    27 Јуни 2012
    Користев zemi.mk ама не можам да се најавам повеќе, цел портал им паѓа и полн е со багови. Пред некое време сакав да купам домен, не успеав и си купив од uhost.mk инаку zemi.mk се поефтини од сите.

На Benedicta и Oktar им се допаѓа ова.
  20. DynamicMK

DynamicMK
    GFX

1,624
    161
    11 Април 2007
    Машко
    Ауч. Не ги слушај овие, хејтери се, на платен список кај конурентите. Легендата вели дека некогаш некој им погодил на членовите на it.mk форумот Се шегувам, секако.

Искрено жал ми е што имате вакво искуство. Крајно сум изненаден што дел имате вакви коментари, кои ни оддалеку не се совпаѓаат со она што секојдневно го добиваме како фидбек од корисниците. Но секако го почитувам вашето мислење.

Беше посочен проблем со фактурите и претходно во друга тема па како што и таму спомнав тоа е веќе надминато со дигиталното потпишување на фактурите.

Со порталот, да, сме имале проблеми, се работи за in-house кастом мејд портал, единствен у Македонија од овој тип, по габарит и функционалности, а со секојдневните апдејти се случувало да се создадат одредени проблеми кои се решавани експресно.

Дека е работена Земи.мк од некој што парт парт тајм продава хостинг е неточно :) Само одржувањето и надоградбите на порталот се фул тајм џоб, парт тајм реселери користат WHMCS, како готов turn-key софтвер.

Дека со новите цени ќе се изедначиме со другите не можам да се согласам. Земи.мк и понатаму останува најповолната хостинг опција во Македонија. Ќе го земам за пример Gnome/Linux пакетот. Претходно чинеше 999 денари со 2GB простор, по покачувањето на цената на 1499 годишно (125 денари месечно) просторот го зголемивме на 5GB. Најголемиот пакет е зголемен за 20GB и сите добија неограничен сообраќај. Има фирми во Македонија што ни не нудат 20GB хостинг пакети.

За мејнтененс дека сме правеле кој траел со саати за 4 и пол години само еднаш се има случено и тоа пред неколку години. Голем дел од корисниците мислат дека има даунтајм, а впрочем им е блокирана IP адресата поради поголем број на неточни логини, што на cPanel, што на мејл. Најчесто поради мејлот и лошо сетиран акаунт на мобилниот. Па немаат никаков пристап до услугите. Ова е еден пример кој најчесто се случува и се јавуваат корисници, паднат е сајтот, зошто ништо не отвара, а само ним им е недостапен, затоа и го спомнав.

Benedicta ако можеш посочи кај си читал/а многу лоши коментари за Земи.мк. Овде на форумот ги следам сите теми. Барем сметам дека ги следам.

Ако си заинтересиран/а може да ти креираме тест акаунт, што е апсолутно бесплатен, без никакво побарување на платежни картички или услови. Па потоа како одлучиш.

Како и сите фирми се обидуваме да сме подобри од ден на ден и успеваме. Ќе се трудиме и овие забелешки кои ги имате да ги сведеме на апсолутен минимум.

Со цените кои ги понудивме од почетокот, па и новите од пре неколку месеци правивме големи напори да пружиме професионална услуга и да не заостануваме со технологиите, да после 4 и пол години регистрираме безмалку 20% од сите нови домени во Македонија и опслужуваме повеќе од 2500 клиенти, а наскоро планираме и понуда на нови услуги.

Имаме и 30 дневен тест период на хостинг кој е достапен за сите. Секој кој има дилеми може да почне, да го проба хостингот, не кошта ништо, ни време. Со cPanel во иднина да одлучите да се префрлите на друг хостинг, што според статистиката која ја имаме сигурно нема да се случи, за неколку минути ќе извршите миграција на податоците.

Голем поздрав. Stay safe!

На Taurus и Steff_Maja им се допаѓа ова.
  21. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,166
    3,523
    7 ноември 2014
    Машко
  22. Mao

Mao
    On your way to fame

1,150
    702
    5 Јуни 2007
    Машко
    МКХОСТ - една од првите мак хостинг компании. Искусни и проверени, традиција и квалитет. Со други фирмички не би си губел време

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

23. Маша

Маша
    On your way to fame

268
    606
    24 Април 2007
    Женско
    Еве ги и Contabo се шират Contabo Introduces New Data Center Location in the United States
    Цените им се исти SSD VPS за 4.99 EUR со дополнително +1 EUR / month за location fee.

@M.Pix што се реши? Мигрираше или уште тераш по старо?

24. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

472
    386
    9 Јули 2018
    Машко
    На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  25. M.Pix

M.Pix
    Модератор

767
    2,560
    27 Јануари 2014
    Машко
    Јас се извинувам се мислев дека дадов апдејт на темава ама изгледа сум изумил.

Да се префрлив на Контабо ВПС ССД М пакетот. Со админ панел, и други додатоци ме фаќа 20 долари месечно. Главниот сајт го мигрирав веќе и имаат супер поддршка, ми средија и сетираа се по кејф. Останува уште некој небитни страни да мигрирам ама тоа кога би имал време. Веќе 3 месец сум кај нив и не се десило да има даун или некој сериозен проблем. Али фала богу куртулив од огромни давачки. Сега за сега екстра задоволен. Топла препорака на сите што бараат хостинг.

pipelin, Маша и на Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...