1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за хостинг провајдер

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од M.Pix, 23 oктомври 2019.

 1. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  814
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Дечки, ми треба мала помош за нов хостинг провајдер. До сега го користам siteground.com и ipower.com.
  Првиов е екстра ама е убер скап и годишно го плаќам по 400 долари, веќе 4 години сум на него ама мислам дека може да се најде нешто поевтино со истите перформанси или малку послаб. На ipower хостирам по небитни ствари ама се катастрофа и 2 пати беа хакирани.

  Посетителите се строго од Америка, единствен услов е да има барем 30гб простор и голем bandwith. На siteground го користам пакетот Go Geek, чисто за споредба. Се наоѓа ли нешто поевтино, а исто така добро? Еве и мала статистика ако игра нешто улога.
  Screenshot_2019-10-23 cPanel X.png
   
 2. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,172
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  Веќе година дена користам Contabo VPS (реферал линк) и сум презадоволен. Јас го користам VPS од 7.99 евра, на него имам хостирани над 20 не многу захтевни сајтови. ВПС-от под дефолт нема контрол панел, може да избереш опција за фрее Webmin (истиот го користам и јас) или ако сакаш да си доплатиш може месечно за Cpanel.
   
  На M.Pix и Маша им се допаѓа ова.
 3. Маша

  Маша
  On your way to fame

  288
  639
  24 Април 2007
  Женско
  ^ Повеќе од 3 години го користам Contabo без ников проблем. Додуше имав еднаш проблем, ама сама си ја запоставив куќата :)
  Е сега пошто ти се од Америка посетителите, а на овие во Германија им се дата центрите, не знам пингот дали ќе ти одговара. Зависи што ќе хостираш...
   
  Последна промена: 23 oктомври 2019
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 4. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  814
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Untitled.png


  Еве уште една статистика колку иде месечно. Се работи за мини блог, со woocommerce и неколку други мали сајтови. Се освен Америка не ми одговара. Него и друго прашање, на овие посети се исплати да се прејде на VPS или shared сеуште е океј?
   
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,152
  1,243
  11 Март 2011
  Ако сакаш во иднина да направиш scaling на сајтот, мораш еден ден да отидеш на VPS или Dedicated, според статистиката имаш по 100-тина посетители на ден, што за Shared не би требало да е многу.

  Бидејќи секој Shared е различен, а вообичаено се со лимитирани ресурси, подобро гледај Real Feel, т.е. ако почне да кочи, да отвара страни по 10-тина секунди, спремај ги парите :)

  Според статистиката немаш некој раст во 2019, така да би требало да си добар уште некое време со слични хостинг опции. Ако си за промена, едно време доста ги фалеа https://www.fastcomet.com/ Иако истиве имаа и доста агресивни рекламни кампањи. Имаат добри цени 3 - 6 долари за почетните пакети, во САД се лоцирани, почетните пакети им се предвидени за 25-50000 корисници на месец, не се дел од EIG групацијата...
   
 6. Маша

  Маша
  On your way to fame

  288
  639
  24 Април 2007
  Женско
  Од американскиве од времето ги памтам HostGator и Arvixe, ама мислам дека нешто поддршата не ми беше по ќеиф. Сега не знам како стојат.

  Можеш уште да тераш, посебно што трендов некако надолен ми изгледа, ама слободата на ВПС е незаменлива :) Штета што Германија не ти одговара :/
   
 7. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  814
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Сега за сега не сум осетил да кочи, ама кога одредени продукти се ставаат на попуст знае да има огромна навала и порачки, е тогаш почнува да кочи и нарачките стојат пендинг не сака да ги процесира, евентуално ерор им дава. Иако тоа е еднаш на 2 месеци. Овие fastcomet имаат одлична понуда што би ми одговарала и тоа со купон од 70% ми доаѓа 220 долари за 3 години. А, јас платив 400 за 1 година... Има ли некој што ги користел да каже некакво искуство?
  Фала ептен за препораката, баш ќе ги разгледам подетално и со секјурити како стојат.
   
 8. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Што би изгубил ако го хостираш во Европа?
   
 9. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  622
  352
  9 Февруари 2008
  Ако знаеш да подесиш и одржуваш ВПС сам, тоа е најдобро и ќе добиеш најдобри перформанси за цената. Евтино е ако ги користиш Contabo, Vultr, Linode, OVH, DigitalOcean и сличните

  За Shared хостинг имаш повеќе избор на квалитетни провајдери: NixiHost, HawkHost, KnownHost, FastComet, ScalaHosting...Сите се евтини. А ако бараш ептен евтино а сепак квалитетно можеш да пробаш со BuyShared

  iPower се од ЕИГ Endurance International Group - Wikipedia, сите провајдери таму се катастрофа и избегнувај ги
   
 10. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  814
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Брзина? Колку што сум запознаен, големо влијание има локацијата на серверот.

  Дури и bluehost да ги избегнам? Нив ги разгледував, а гледам и доста ги фалат по нетов.
   
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,152
  1,243
  11 Март 2011
  Поголемиот број ривјуа се платени, така да не е релевантно.

  Јас хостирав еден сајт на хост кој беше супер евтин, еден од ретките кој нудеше неограничен простор и бендвит, а кој потоа го купија од ЕИГ. Го тргнаа CEO-то, ги набркаа повеќето од техничка поддршка, веднаш почнаа критиките од корисниците и на крајот го решија и тоа со тоа што го исклучија форумот и никогаш не го вратија. :)
   
 12. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  622
  352
  9 Февруари 2008
  Избегнувај ги Bluehost. Тие што ги фалат по нетот се платени реклами и афилиејт што сакаат само да заработат. Ако се префрлаш од ipower на bluehost, се префрлаш на исти сервери и ист support team

  За пореални ривјус гледај негде каде што има оставени од разни корисници наместо топ10 листи или платени реклами
  Пример Bluehost is rated "Bad" with 1.5 / 5 on Trustpilot
  Изгуглај за EIG и нема да најдеш ни едно позитивно мислење за нив :D
  As Full As Possible List of EIG Companies and Brands With Details (Beware EIG Hosting!)

  Локација на сервер има влијание но не најголемо. Побитно е да оптимизираш сајтови и да одбереш добар сервер
   
 13. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Нема влијание, 100 милисекунди нема никому да му го сменат корисничкото искуство. Рам и процесор ќе го сменат. Купи VPS, барај хост кој не прави overselling и не ограничува мрежен проток.
   
 14. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,152
  1,243
  11 Март 2011
  Инаку некои хостинг провајдери даваат ИП адреса на која можеш да провериш traceroutе и ping, во спротивно можеш и самиот да најдеш некој сајт хостиран на нивни сервер и да го пингаш.

  Инаку администрација си, побарај прием кај директорот може ќе ти каже каде го хостира форумот :)
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  Имаше еден хост ваков илдо или лидо беше не се сеќавам,подобар за 40$ месечно со 10240гб и domain,ќе го прашам сервисеро оваа недела,бидејќки немам време и ќе ти напишам.
  Го прашав линоде бил.
  • Standard Linodes
  • High Memory Linodes
  • Dedicated CPU
  • GPU
  Standard linodes:
  $0.003 per hour)
  $ 40 /MO
  $.06/hr
  32 GB RAM
  8 CPU Cores 640 GB SSD 16 TB Transfer
  40 Gbps Network In 7000 Mbps Network Out
  Linode Plans & Pricing Table
   
  Последна промена: 24 oктомври 2019
 16. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  532
  558
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Мислам и со AWS да идеш ќе поминеш поефтино од 400 евра годишно.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  И јас сакав да го препорачам AWS, иако теоретски би требало да искочи поскап од хостинзиве, ама па пофлексибилен, пеј ас ју го и слични ствари.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 18. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  814
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Не знам дали сум доволно искусен да сетирам AWS. Клиент знам дека ги користи за бекап на фото и видео и само пофални зборови има, ама некако на cPanel се навикнав и лесно би мигрирал. Ај ќе расчепкам викендов коа ќе сум послободен како функционира AWS. Сега за сега fastcomet највеќе ми одговара перформанси и ценовно.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  394
  311
  13 Март 2017
  Машко
  Опција 1:
  [​IMG]

  Опција 2:
  [​IMG]

  Дури и shared hosting ќе ти заврши работа, шо знам..
   
 20. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Кој хостинг е ова?
   
 21. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  322
  205
  3 Февруари 2010
  Машко
  Код:
  https://www.host.mk/web-hosting/
  Види го последниот пакет power, за woocomerce нема да имаш никаков проблем

  Пиши ми пп ако сакаш да тестираш бесплатно еден месец
  *(еу сервер)
   
  Последна промена: 5 ноември 2019
 22. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  622
  352
  9 Февруари 2008
  Namecheap
   
 23. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  141
  20 Март 2013
  Машко
  Google Cloud ти даваат $300 бесплатен кредит (мислам дека и AWS имаат free tier) и трае една година. Со тие пари се склопува солидна конфигурација, има опција за експорт па така после 1 година, креираш нов trial account и ја импортираш. Има многу видеа на YouTube како да го сетираш VPS-ot, за околу саат време јас сам го сетирав а не сум воопшто Linux едуциран.

  За US Shared Hosting ги препорачувам RoseHosting затоа што скоро и да немаат клиенти на Shared сервисот и се ултра брзи на support 24/7 live chat. Core Product им е Fully-Managed VPS, pa so $400 месечно ке добиеш солиден VPS, они ке ти сетираат се што сакаш, дечките се стварно експерти за Linux, а Shared го имаат онака колку да стои во понуда.

  Се друго што е на Endurance избегнувајте го. Исто препорачувам да се избегнуваат провајдери кои лажно рекламираат пакети. Најчесто се рекламира некоја ептен ниска цена од $2-3 месечно, но при купување на пакетот цената е таа доколку платиш за 3 години однапред.

  Некој спомна Dedicated, тоа воопшто на никој не му треба, освен доколку има некоја посебна причина да фајловите ти стојат на bare-metal. Сум работел за 3 огромни SAAS компании со илјадници клиенти и комплексни бази, никој од нив немаше Dedicated hardware, едните беа на AWS, другите 2 на Azure.
   
 24. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Он вика дека скапо му е 400 долари годишно а ти му нудиш 400 долари месечно. На нивната страна може да се најде она што му треба нему за и 300 долари годишно.

  Јас сите посериозни компании со кои сум имал соработка барале Dedicated сервери или колокација. Трошоците на AWS и Azure се многу поразлични од свој сервер.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  97
  182
  16 Јуни 2018
  Машко
  Senior PHP Developer
  https://twitter.com/dvassallo/status/1209686739146534912 еве ти книга која што имаш чекор по чекор како да сетираш се што ти треба. RDS (mysql) и SQS (queues) не се дел од книгата ама има доста корисни работи околу автоматизацијата на повеќето сервиси
   

Сподели

Вчитување...