• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nvidia - Генерална дискусија

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,196
4,442
SK

Мислењето е автоматски споено:

Замисли утре ти кажат не може да купиш таква и таква картичка/компјутер, пошто премногу струја троши... Копачиве по таа „логика“ ќе треба на робија да ги праќаат. :geek:
 
Последна промена:

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,124
4,525
Ethermine
www.facebook.com

Мислењето е автоматски споено:

Замисли утре ти кажат не може да купиш таква и таква картичка/компјутер, пошто премногу струја троши... Копачиве по таа „логика“ ќе треба на робија да ги праќаат. :geek:
Тоа нека му ја думаат владите со тоа серверите и суперкомпјутерите.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,196
4,442
SK
Владите да размислуваат нормално не би носеле вакви закони. Само прават привид на решавање на проблеми кои реално не се нафаќаат да ги решат... Замисли имаат проблем со производство на струја и ќе го решавале преку лимитирање на потрошувачка на гејминг компјутери.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
Тоа нека му ја думаат владите со тоа серверите и суперкомпјутерите.
Ако мислиш на нашава влада, сеуште користат компјутери од класа пентиум дуал кор а супер компјутери нема тука. А и во странство повеке приватниве сектори и коорпорации користат зверски машини него државни фирми и претпријатија.
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
365
412
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
Ајде дечки едно прашање дали 1050TI 4GB ке ми поджува 165HZ на 1440p резолуција
Мониторот ми е ROGPG 279Q
 
Последна промена:

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,775
1,782
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
365
412
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
фала , и онака за игри не ми треба
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,483
4,139
Скопје
Ајде дечки едно прашање дали 1050TI 4GB ке ми поджува 165HZ на 1440p резолуција
Мониторот ми е ROGPG 279Q
Вака вика за Гигабајт модел Windforce.

1631015631854.png

Провери за твојот конкретен модел, ама како што кажа Корун веројатно е.
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
365
412
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje

Комедии
Не е лошо што сакаат да обезбедат повеќе графички - ама што со 12ГБ ? Да шитнат поскапо ДДР5 што им останало или набавиле по ефтина цена ?
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
616
600
Струга

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Не е лошо што сакаат да обезбедат повеќе графички - ама што со 12ГБ ? Да шитнат поскапо ДДР5 што им останало или набавиле по ефтина цена ?
Маркетинг. 95% од популација не ги разбира перформансите на графичките картички, т.е. различните модели, ама затао разбираат колку GB има фиљан картичка и тоа на некој начин им е некакво мерило за „доброќа“ на картичката. Па ќе се лажат нубовите и ќе купуваат картички стари 6 години...
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,021
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ова ти е како гладон во Африка да го решаваш со thoughts and prayers преку Facebook.
2060 со 12 гига рам е топ картица, не глеам како е ова thoughts and prayers. Со 6 гига салата правеше во игри до 1440p, и генерално constrained од рамот.
Со добра цена, оваа може да биде најпродавана од сите.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
616
600
Струга
2060 со 12 гига рам е топ картица, не глеам како е ова thoughts and prayers. Со 6 гига салата правеше во игри до 1440p, и генерално constrained од рамот.
Со добра цена, оваа може да биде најпродавана од сите.
2060 салата правеше на 1080p, за 1440p ни 12 GB не и помага а дека ќе биде со добра цена на вештачко накренат VRAM и дека ќе се намали побарувачката на маркетот баш заради таа карта, нема шанси.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
2060 со 12 гига рам е топ картица, не глеам како е ова thoughts and prayers. Со 6 гига салата правеше во игри до 1440p, и генерално constrained од рамот.
Со добра цена, оваа може да биде најпродавана од сите.
Исто и со 24GB ќе биде топ, ама нема да биде воопшто подобра од моделот со 6GB. Ваљда не си сериозен со делот „добра цена“.
2060 салата правеше на 1080p,
2060 беше многу далеку од правење салата на 1080p. Беше пристојна 1080p карта и толку.
за 1440p ни 12 GB не и помага а дека ќе биде со добра цена на вештачко накренат VRAM и дека ќе се намали побарувачката на маркетот баш заради таа карта, нема шанси.
Во целост се согласувам со твоите констатации.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje
2060 со 12 гига рам е топ картица, не глеам како е ова thoughts and prayers. Со 6 гига салата правеше во игри до 1440p, и генерално constrained од рамот.
Со добра цена, оваа може да биде најпродавана од сите.
И 4К со 10 фрејма да играш - ретко која игра ќе употреби повеќе од 8ГБ видео меморија !
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,021
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Исто и со 24GB ќе биде топ, ама нема да биде воопшто подобра од моделот со 6GB
2060s беше со 8 гига и генерално подобро работеше од 2060 ради што имаше 2 екстра гига рам. Сеа, не викам дека 12гб врам е нешто што треба на картицава ама е welcome addition.

2060 беше многу далеку од правење салата на 1080p. Беше пристојна 1080p карта и толку.
Што значи за тебе пристојна 1080p карта?

И 4К со 10 фрејма да играш - ретко која игра ќе употреби повеќе од 8ГБ видео меморија !
Епа ништо, нека ја вратат на 6 гига :)
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ако играш некои актуелни игри да речеме со додаден texture pack или слично на повисока резолуција (1440p) може да исполни 12 GB RAM ко ништо. А немаме податоци за игрите кои допрва ќе искачаат наредниве 3-4 години. Така да нормално е што ќе ја извадат со повеќе VRAM. A за цената, сигурно ќе биде поефтина од 3060, така да и тоа е добро за почеток.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ако мислиш на нашава влада, сеуште користат компјутери од класа пентиум дуал кор а супер компјутери нема тука. А и во странство повеке приватниве сектори и коорпорации користат зверски машини него државни фирми и претпријатија.
Не баш, не знам од каде ти е информацијава. 90% од корпоративните компјутери се и секогаш биле i5-ки, какви ѕверови побогу.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
167
270
Не е лошо што сакаат да обезбедат повеќе графички - ама што со 12ГБ ? Да шитнат поскапо ДДР5 што им останало или набавиле по ефтина цена ?
GDDR6 ќе била, бар така пишува на страната овде.


Комедии
Реално комедии е цел 3000 серијал, 8 гб на хај-енд 1440p карта спрема 12гб на лоу-енд 1080p карта.

2060 со 12 гига рам е топ картица, не глеам како е ова thoughts and prayers. Со 6 гига салата правеше во игри до 1440p, и генерално constrained од рамот.
Со добра цена, оваа може да биде најпродавана од сите.
До некаде се слагам. 3060ката со овој генерацииски скок кој го нуди спрема 2060ката, поправилно би била именувана како 3050ти, али јбг.
Едина поголема предност е +6 гб врам и подобар ray tracing, и ако сакаме да цепидлачиме и двете предности се за џабе.
Картата е пре-спора и за правилно 1440 искуство(така да тие 6гб ќе се најдат само во ногу niche сценариа) и за комотно ray tracing искуство.
Земајќи го тоа во предвид, доколку картава диктира цена од 200-250 евра.. дефинитивно ќе ја замени 1060ката на steam charts, бидејќи скокот од 1060ка(900 серијал,580ка,1050ти) до 2060ка12гб е практично ист како да земале 3060ка.
Проблемот е што тие екстра 6гб се токму за никогаш да не диктира таква цена, првично ради тоа што гддр6 е доста поскапен а вторично ради тоа што тие +6гб а прават прекрасна опција за копачите.
Мене искрено картава ми стои како перфектниот продукт кој Nvidia би им го продавале на копачите место CMP (корегирајте ме ако сум грешка).
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
2060s беше со 8 гига и генерално подобро работеше од 2060 ради што имаше 2 екстра гига рам. Сеа, не викам дека 12гб врам е нешто што треба на картицава ама е welcome addition.
2060S e комплетно различна графичка картичка од 2060 и тоа:
2060s (TU106-410-A1) vs 2060(TU106-200A-KA-A1)
2176 SUs vs 1920 SUs
64 ROPS vs 48 ROPS
136 TMUs vs 120 TMUs
272 TCs vs 240TCs
34 RTCs vs 30RTCs
4MB L2 vs 3MB L2
256bit gDDR6 vs 192bit gDDR6

Разликите во перформанси се должат исклучуво поради гореспоменатите разлики во GPU-aта и меморискиот проток. Поточно 7.18TFLOPs vs 6.45TFLOPs и 448GB/s bandwidth vs 336GB/s bandwidth. Дополнителните 2GB VRAM буквално не играaт никаква улога во перформансите на 1080P резолуција.

ВО случајот со RTX 2060 со 12GB RAM се работи за идентични графички чипови со идентични перформанси и идентичен мемориски проток. Перформансите на 6GB и 12GB на 1080P ќе бидат идентични. 12GB ќе игра улога на висока резолуција како 4K и повисока каде и во двата случаи перформансите на графичките картички ќе бидат многу под минималното прифатливо ниво. На пример едната ќе има 12FPS другата 10-11FPS.

Што значи за тебе пристојна 1080p карта?
Картичка која може да даде над 60FPS во секој момент и над 100FPS во просек на модерни игри со многу високи(практично макс.) сетинзи.

Епа ништо, нека ја вратат на 6 гига :)
Нема да им ја купиш ако е 6GB, ама вака со 12GB ќе се излажеш и ќе се радуваш дека за малку пари си купил 12GB графичка картичка...споредено со на пример 3080TI 12GB....
 
Последна промена:

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,017
2,511
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
GDDR6 ќе била, бар така пишува на страната овде.


Реално комедии е цел 3000 серијал, 8 гб на хај-енд 1440p карта спрема 12гб на лоу-енд 1080p карта.


До некаде се слагам. 3060ката со овој генерацииски скок кој го нуди спрема 2060ката, поправилно би била именувана како 3050ти, али јбг.
Едина поголема предност е +6 гб врам и подобар ray tracing, и ако сакаме да цепидлачиме и двете предности се за џабе.
Картата е пре-спора и за правилно 1440 искуство(така да тие 6гб ќе се најдат само во ногу niche сценариа) и за комотно ray tracing искуство.
Земајќи го тоа во предвид, доколку картава диктира цена од 200-250 евра.. дефинитивно ќе ја замени 1060ката на steam charts, бидејќи скокот од 1060ка(900 серијал,580ка,1050ти) до 2060ка12гб е практично ист како да земале 3060ка.
Проблемот е што тие екстра 6гб се токму за никогаш да не диктира таква цена, првично ради тоа што гддр6 е доста поскапен а вторично ради тоа што тие +6гб а прават прекрасна опција за копачите.
Мене искрено картава ми стои како перфектниот продукт кој Nvidia би им го продавале на копачите место CMP (корегирајте ме ако сум грешка).
Комедии е 3000 серијата ама изгледа само во твојата глава.
3070ка купив за 34к кога беа нормални цените,а добив перформанси исти со флегшип картата од претходнана генерација(2080ти) која кошташе 70-80к денари.Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,021
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Многу ми е јако, коа искочи 2060 со 6гб сите викавте дека ќе има ботлнек ради меморијата, сеа искача со 12 гига, па зашто со 12 гига :D
Увек ви се криви колбасите :)))))))
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,281
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно