• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nvidia - Генерална дискусија

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,205
1,675
Не им се допаѓа таков пост апокалиптичен сетинг на секого. Ја почнав на времето првата не ме привлече. Сега оваа единствено би ја снимил за да видам како изгледа на модерен хардвер и подобрувањата што ги направиле колку се добри. Русите збудалени се за играта има еден куп книги во истиот универзум.
Сетингот ми се свиѓа ама пуштам ФПС игра и сакам да играм. Да сакав дијалог 1 саат да гледам ќе пуштев серија да гледам или некое РПГ ќе пуштам. 2033 ја изиграв кога излезе и ми се свиѓаше иако и таа на моменти беше напорна поради истава причина.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,621
Битола
Сетингот ми се свиѓа ама пуштам ФПС игра и сакам да играм. Да сакав дијалог 1 саат да гледам ќе пуштев серија да гледам или некое РПГ ќе пуштам. 2033 ја изиграв кога излезе и ми се свиѓаше иако и таа на моменти беше напорна поради истава причина.
Само DOOM за тебе. xD. Од пукање нема да можеш глава да крениш.
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,244
16,528
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Дали ќе работи на AMD RX6000 картички?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,290
2,912
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,621
Битола
Дали ќе работи на AMD RX6000 картички?
Во видеото имаат споредба на перформанси меѓу 6800XT и 3080 што значи може бидејќи се проверува валјда дали картата поддржува DXR (DirectX Raytracing) рендеринг. Проблемот е што нурнати ќе бидат перформансите БЕЗ DLSS 2.1 :/.
Мислењето е автоматски споено:

Не бе, најискрено сакам да ги спознаам сите фактори коишто доведија до ситуацијава, па барам туѓи мислења. Треба да се направи документарен.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
354
230
Skopje
Користите ли low latency mode ?
OFC ! Why not?
(Бај д веј - офтопик си..Почитувај правила и дискутирај за теми што се во врска со темата и насловот !)
Мислењето е автоматски споено:

Се извинувам малку оф-топик ама тука многу грешиш. AMD за (пресметка на хаш) копање трошат многу повеќе отколку NVIDIA а еве една GTX1060 на пример влече 80-100вати и хашира со скоро иста брзина како една RX580 која за истото троши 180вати. (ги имам двете па сум проверил).
 
Последна промена:

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,004
1,376
OFC ! Why not?
(Бај д веј - офтопик си..Почитувај правила и дискутирај за теми што се во врска со темата и насловот !)
Што е оф-топик тука? Генерална дискусија за Nvidia, а Low Latency е Nvidia feature.
Користите ли low latency mode ?
Low Latency mode има бенефит само доколку графичката е искористена 100%. Во превод, таа е bottleneck во системот и Low Latency Mode ќе овозможи помала инпут латенција. Лаички: аку играш игри што веќе имаат над 150-200 FPS немаш бенефит. Аку играш игрици што ја искористуваат графичката 95-100% и притоа добиваш од прилика 30-60FPS (карикирам) тогаш Low Latency ON ќе е соодветно за тебе. Во тој случај се создава максимален GPU bottleneck при низок приказ на FPS.

Значи, LLM се користи само и само кога графичката е искористена 100% и фрејмовите одат околу 60 и во никој друг случај затоа што носи свои импликации.

Доколку си загрижен за инпут лаг тогаш само стави in-game FPS лимит зависно од тоа колку фрејма добиваш максимум наместо VSync или LLM. Пример: аку добиваш максимум 120 FPS на Overwatch тогаш стави FPS лимит од 120 и ќе имаш подобар резултат отколку да користиш LLM.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
354
230
Skopje
Што е оф-топик тука? Генерална дискусија за Nvidia, а Low Latency е Nvidia feature.

Low Latency mode има бенефит само доколку графичката е искористена 100%. Во превод, таа е bottleneck во системот и Low Latency Mode ќе овозможи помала инпут латенција. Лаички: аку играш игри што веќе имаат над 150-200 FPS немаш бенефит. Аку играш игрици што ја искористуваат графичката 95-100% и притоа добиваш од прилика 30-60FPS (карикирам) тогаш Low Latency ON ќе е соодветно за тебе. Во тој случај се создава максимален GPU bottleneck при низок приказ на FPS.

Значи, LLM се користи само и само кога графичката е искористена 100% и фрејмовите одат околу 60 и во никој друг случај затоа што носи свои импликации.

Доколку си загрижен за инпут лаг тогаш само стави in-game FPS лимит зависно од тоа колку фрејма добиваш максимум наместо VSync или LLM. Пример: аку добиваш максимум 120 FPS на Overwatch тогаш стави FPS лимит од 120 и ќе имаш подобар резултат отколку да користиш LLM.
Упс.. Мај бед..Мислев дека за играта збориме. Се извинувам...Инаку одличен инфо за Low Latency
Поздрав...
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
173
87
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Што е оф-топик тука? Генерална дискусија за Nvidia, а Low Latency е Nvidia feature.

Low Latency mode има бенефит само доколку графичката е искористена 100%. Во превод, таа е bottleneck во системот и Low Latency Mode ќе овозможи помала инпут латенција. Лаички: аку играш игри што веќе имаат над 150-200 FPS немаш бенефит. Аку играш игрици што ја искористуваат графичката 95-100% и притоа добиваш од прилика 30-60FPS (карикирам) тогаш Low Latency ON ќе е соодветно за тебе. Во тој случај се создава максимален GPU bottleneck при низок приказ на FPS.

Значи, LLM се користи само и само кога графичката е искористена 100% и фрејмовите одат околу 60 и во никој друг случај затоа што носи свои импликации.

Доколку си загрижен за инпут лаг тогаш само стави in-game FPS лимит зависно од тоа колку фрејма добиваш максимум наместо VSync или LLM. Пример: аку добиваш максимум 120 FPS на Overwatch тогаш стави FPS лимит од 120 и ќе имаш подобар резултат отколку да користиш LLM.
Јас нешто не сум разбрал или си се смешал со DLSS?
Low latency значи дека би се намалило времето до крајна репродукција на екран а не дека ќе добиеш повеќе fps.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,004
1,376
Јас нешто не сум разбрал или си се смешал со DLSS?
Low latency значи дека би се намалило времето до крајна репродукција на екран а не дека ќе добиеш повеќе fps.
Не братски, нигде не реков дека ќе добие повеќе FPS. Зборувам за латенциите. Набројав само хипотетички примери за кога LLM може да биде предност и негови недостатоци. Пример сѐ што е околу или под 60 FPS кога графичката е 95-100% искористена би имало бенефит од LLM. Генерално сѐ што е над 70 FPS е подобро да има in-game FPS лимит наместо LLM. Пример LLM ON е корисно доколку играш на 4К и добиваш ~50 FPS со 100% GPU искористеност.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
589
574
Струга
Користите ли low latency mode ?
Кога веќе праша, да надоврзам јас. Дали користите On или Ultra опцијата? Предности/недостатоци? Ultra = placebo?
Иначе користам, исто и VSync Fast на DX11 наслови. Со монитор без FreeSync, GSync се осеќам препороден.

Не братски, нигде не реков дека ќе добие повеќе FPS. Зборувам за латенциите. Набројав само хипотетички примери за кога LLM може да биде предност и негови недостатоци. Пример сѐ што е околу или под 60 FPS кога графичката е 95-100% искористена би имало бенефит од LLM. Генерално сѐ што е над 70 FPS е подобро да има in-game FPS лимит наместо LLM. Пример LLM ON е корисно доколку играш на 4К и добиваш ~50 FPS со 100% GPU искористеност.
LLM не е наменето најповеќе за eSports игри? А колку што знам, eSports е веќе се над 144 FPS и нагоре, ете во најмала рака 100 FPS минимум да има.
Зошто би вовеле таква опција доколку нема придонес на висок фрејмрејт? Со LLM On на Assassin's Creed Odyssey ми прави небо-земја разлика, во комбинација со VSync Fast.
Со FPS Limit, сум имал лошо искуство и гледам да го избегнувам бидејќи ми носи премногу tearing на игри што не користам VSync (eSports), а на SP игри ми јавува премногу лош frame pacing.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,004
1,376
Кога веќе праша, да надоврзам јас. Дали користите On или Ultra опцијата? Предности/недостатоци? Ultra = placebo?
Иначе користам, исто и VSync Fast на DX11 наслови. Со монитор без FreeSync, GSync се осеќам препороден.LLM не е наменето најповеќе за eSports игри? А колку што знам, eSports е веќе се над 144 FPS и нагоре, ете во најмала рака 100 FPS минимум да има.
Зошто би вовеле таква опција доколку нема придонес на висок фрејмрејт? Со LLM On на Assassin's Creed Odyssey ми прави небо-земја разлика, во комбинација со VSync Fast.
Со FPS Limit, сум имал лошо искуство и гледам да го избегнувам бидејќи ми носи премногу tearing на игри што не користам VSync (eSports), а на SP игри ми јавува премногу лош frame pacing.
Не е наменет за Esports и игри што имаат многу фрејма, само може да имаш импликации како stutter. Можда аку го изрекламирале така, инаку во пракса не е. Поентата е да се минимизираат латенциите при помалку FPS кога главен bottleneck е графичката. Што помалку FPS толку поголем е frame time-от т.е. латенцијата. Колку повеќе FPS толку помал frame-time.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,004
1,376
Со LLM On на Assassin's Creed Odyssey ми прави небо-земја разлика, во комбинација со VSync Fast.
Баш така, имаш добри резултати затоа што графичката е bottleneck во играта и сигурно си околу 60 FPS на 60Hz монитор. И штом го вклучиш LLM On тогаш графичката праќа по еден избран фрејм во точно време. Затоа е препорачливо да се користи во конјункција со VSync. Користење само VSync ON/Fast (без LLM) не се препорачува доколку системот не може да испорача минимум од она што мониторот може да прикаже. Пример аку имаш 144Hz монитор, а добиваш 70 FPS во играта тогаш ќе добиваш огромен input lag и frame tear.
Со FPS Limit, сум имал лошо искуство и гледам да го избегнувам бидејќи ми носи премногу tearing на игри што не користам VSync (eSports), а на SP игри ми јавува премногу лош frame pacing.
FPS лимит е добар само доколку имаш повеќе FPS отколку фрекфенцијата на мониторот. Пример доколку мониторот е 144Hz, а ти добиваш 300 тогаш ќе има минимален/незабележителен tearing затоа што мониторот има преголем простор за одбирање кој фрејм да го прикаже од сите тие што се генерирани во редицата. Не треба ништо да чека. Со тоа се намалува frame time и тука LLM е бескорисен затоа што мониторот наместо самиот да избере рандом од три слободни фрејма треба да ја чека командата од графичката. А, кога има недостаток на фрејмови, пример добиваш 40 FPS на 60Hz монитор, тогаш ите како е добро графичката да одбере кој фрејм да биде затоа што има дефицит на FPS. Оттука LLM + VSync се добра комбинација. Со тоа се одбегнува tearing и се скока процесот кога мониторот бара frame response од графичката.

Прееска немав многу време, ама еве сеа малку подетално. Знам дека е глупо е вака преку тест без визуелен приказ, ама се надевам ќе ме сфатиш. :giggle:
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,960
4,232
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,860
5,055
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,860
5,055
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Искрено да ви кажам, малце срам ми е, едвај чекам да излезат dedicated intel графички. Замисли, ќе иаме lunch date на еднакво горе доле графички карти од nvidia, intel и amd...или па...или па...замисли..Intel онака да извади светлосни години понапред графички карти, онака 2-3 генерации да им треба на енвидиа и амд да го стигнат. Као шо на амд му требаше 5-6 години да стигнат едвај до некаде, да се јаде со nvidia...Досадно стана више колку години по ред, најбољи се nvidia. Колку ќе биде јако еј...може ќе ни се врати филмот, да се јадеме со оверклокови да ти еем..
 

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
383
313
Skopje
Чисто информативно, за колку пари би можел да ја продадам графичкава што ја имам AORUS GeForce RTX™ 2080 Ti XTREME 11G? Користена за гејминг (никогаш копана) без гаранција.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,080
4,477
Ethermine
www.facebook.com
Сите тие ги гледаме на нет ама никако у рака да придржиме графичка од 300е и тоа 3060ка... И лани имаше за некои асици дека копаат 1000гх од 3000е односно колку 15тина графички 3070ки ама никако пустото да излезе на виделина и да го купиме.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
354
230
Skopje
Така е Пане. Прво скокни па речи ОП . Мене само ме интересира дали пукна балонот ? Чија како ? Исплатливо уште ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,743
Мислења
856,577
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно