1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay...

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Motherboard, 19 Јануари 2016.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,483
  5,876
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не би рекол. Ова е најверојатно лимитирано со резолуција, не пишува колкава ќе видиме. Плус на адаптер работи теоретски 24w (12вХ2А).

  Има други плочи на алиексрес за монитор со наведена резолуција и подржани панели.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  7,940
  7,585
  24 Јуни 2009
  Машко
  Така е, во зависност од LCD панелот постојат различни LCD контролери, и не сите имаат ист распоред на сигналите кај LVDS кабелот.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 3. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  109
  97
  27 Декември 2017
  Машко
  Текстурата е како на класичните дискети?
   
 4. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  Gaining Experience

  661
  468
  29 Март 2011
 5. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  254
  264
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Нарачав слична ваква плочка за панел од лаптоп, ми требаше за ригот работеше некое време сеа не раб, валда е до адаптерот изгледа тој башка го нарачав 3А. Треба да видам шо проблем е, ама неам мултиметар да измерам напон....
   
  На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,165
  581
  3 Март 2018
  На The-spiki и xaocot им се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,438
  3,206
  18 Септември 2013
  Машко
  Купче лепенки за Flopi Дискети (new old stock) од ибеј:

  20190314_205248.jpg
  20190314_220808.jpg
   
 8. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,394
  1,422
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Мини појачало за слушалки (и стерео звучки) од кое сум ПРЕЗАДОВОЛЕН, звукот го појача повеќе од што очекував и ме изненади што многу го изостри/исчисти звукот.
  Мерев со апликација од телефон, околу 20-25 dB разлика со појачалово и без (мерено на слушалка)


  s-l1600.jpg
   
  toshex, Lokvan и на VerGer им се допаѓа ова.
 9. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Gaining Experience

  336
  411
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
 10. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  426
  413
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  зш? гледам Стоматолог си пишан .. што би биле cons на електрична четка? just curious
   
 11. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  838
  1,375
  20 Јануари 2015
  Машко
  Па не е само just 2 cents, во потпис ти пишува Стоматолог, дај образложи те молам, ќе ни простат овде за оффтопик од здравствени причини.
   
  На The-spiki и VerGer им се допаѓа ова.
 12. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Gaining Experience

  336
  411
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Абразија на емајлот од забот, рецесија на гингивата, поради поголемиот притисок и брзина. Исто така електричните четки имаат медиум-хард влакна за да траат подолго, а последнава деценија се препорачуваат четки со Софт, ултра софт влакненца кои не траат многу долго и се значително поскапи. Воедно и наталожувањето на бактерии кај електричните четки е многу поголемо отколку на стандардните ( секое истражување ќе го покаже ова). И што е најважно, корисниците на електрични четкици често не користат добра техника на четкање и избегнуваат да го чистат делот околу гингивата, кој воедно е и најважен за одржување на добра орална хигиена. Добра техника е Бассова или модифицирана бассова техника, заедно со Курапрокс четкичка.
  рецесија на гингивата изгледа вака, поради упортреба на поголема сила, брзина, тврди влакна, што ги прави забите посензитивни на ладно, поради соголување на корените.

  Gum-Recession.jpg

  За абразија како и името што кажува, се рони горниот заштитен емајл-глеѓ на забот и со тоа забите полесно се расипуваат и по-прогресивно напредува кариесот.
  Abrasion (dental) - Wikipedia

  View:
  View: https://www.youtube.com/watch?v=4iIGhqi57es
   
  Последна промена: 14 Март 2019 at 23:08
  На The-spiki, mrkela2009, toplel и уште 9 други им се допаѓа ова.
 13. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,165
  581
  3 Март 2018
  Емајлот не се вади со ултразвук на забар камен кога ти чистат, а со пластика ми е малце не вероватно. Од која причина да се збираат повеќе бактерии ? Башка нели е добро пред миење заби да ја поминиш со вруќа вода за дезинфекција плус да омекнат.
   
 14. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Gaining Experience

  336
  411
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Не сакам пак да одам офтопик но, Ултразвукот го рушува каменот со вибрации(неправилна структура, слаба минерализација), поради структурата, затоа и не го оштетува емајлот. А емајлот се оштетува од четкање не поради четките, туку повеќе ради пастите и нивната абразивност, затоа и се препорачуваат помеки четки, бидејќи Пастите се високо абразивни.
  321.jpg


  Еве еден контролиран експеримент за бактерии:
  The purpose of this study was to evaluate bacterial survival rate on toothbrushes after brushing and the efficacy of their decontamination by spraying antimicrobial solutions. Thirty subjects were instructed to spray the solutions on toothbrush bristles after brushing. Each volunteer tested three sprays, one solution per week; the sprays were labeled spray 1 (cetylpyridinium chloride - CPC - and basic formulation), 2 (basic formulation only) and 3 (control - sterile tap water). At the end of each week, the brushes were collected and sonicated in Letheen Broth®; the suspensions were ten-fold diluted and the dilutions were plated on various culture media. Anaerobic bacteria, evaluated by colony count of black pigment producing organisms on Ask medium, were recovered from 83.3% of the samples, Streptococci from 80% and aerobic Gram-negative bacilli from 46.7% of them in the control tests. There was a significant decrease in toothbrush contamination with antimicrobial sprays 1 and 2, the first showing the greatest decrease on bacterial counts.
  Значи по само една недела скоро на 80% од четките има големо количество штетни бактерии. Плакнење на се освен Хлор хексидин и други антимикробни средства не помага. Е сега јас можам да менувам секој 2-3 недели четкичка и веднаш да купам. Ти со електронска ќе поминеш поскапо. Со електронска не можеш да ги контролираш движењата и со тоа неможеш да употребиш правилна техника на четкање, дали е тоа силманова, басова или други. Затоа електрични четки се препорачуваат кај деца, кој не можат да научат техника, и тие ротации и вибрации од електричната да отстраната што повеќе од плакот, само со долевување на четкичката на забот.
   
  goce03, The-spiki, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  7,940
  7,585
  24 Јуни 2009
  Машко
  А да отворите една тема за зубни каменац? :)
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...