Apple паметни телефони - генерална дискусија

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,147
3,043
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

Се има, само треба на некој да му се издроби изџвака и сподели на некој шо не сака да прогугла 2 збора.
a32e8d94ca23fdfa7d06b02c8b48cf56.png

eadf82ae71656672d31cb5cd4c17bec7.png

c9e4276fd92615e3f61d112ce7545c44.png

26e3974a852b70d111e4bfb9ceebd856.pngSent from my iPhone using Tapatalk
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,124
458
Ова со рамот намерно вака, тоа им е финта да кажат еве нашиот софтвер до толку е добар што и на малку рам си работи супер.

Знам луѓе со Ајфон 6s, и 7 и веруј сега не го отвара толку брзо и мазно апликациите како што ги отварало пред 4 - 5 години. Плус и апликациите се надоградуваат, и секогаш се оптимизираат за подобар хардвер. Затоа со 5 години стар Android телефон ќе ти треба повеќе време дур се отвори една апликација, ама со година - две стар Android телефон, ќе е друга приказна. Истото и со Apple.

Дека треба малку повеќе RAM да стават, да. Тоа ќе им помогне доста во чување на апликациите во позадина. Од сите тестови што сум ги гледал со Ајфони vs Android телефони (кои што имале 8 гига рам или повеќе), секогаш Android телефоните победувале во држење на апликации во позадина.

Ама се ќе се смени со iPhone 14, очекувам барам на Pro Max верзијата да стават 8 гига рам.

Ама дур искочи Ајфон 14, па 8GB+ RAM ќе стане mainstream нешто кај Android телефоните, и повеќето top - tier Андроид Телефони ќе се со барем 10 - 12 гига рам.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
На кого му е гајле за гасење на уред на ладно, кога имаш во иста секунда у цел свет апдејт :cool:

Само треба да не искачаш нигде и немаш гајле (y)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,326
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Абе дечки за iOS 15 знаете кога ќе добие Tелеком??? Наводно вечер ќе добиеле сите модели одма апдејт, да видам да не верувам...

Веќе сум на 15ка! Прејак е! Дра-факин-ма! Рекоа во 20 часот и во 20:10 кога проверив, чааааааак, ап ту дејт!
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,065
530
delicon.mk
Веќе недела дена сум на 15ката и има неколку ситни багчиња...

..чисто да има дадам причина за муабет на андроидџииве.
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
725
428
На кого му е гајле за гасење на уред на ладно, кога имаш во иста секунда у цел свет апдејт :cool:

Само треба да не искачаш нигде и немаш гајле (y)

S5 не се гаси, матичните се мртви веќе


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
181
256
Две работи што не ми се свиѓаат кај iOS 15:

- Ги вратиле кружните бројчаници за сетирање аларм… многу грешки правев на тие, таман се израдував кога ги тргнаа…:(
- Ова со URL inputot доле у Сафари е многу чудно… среќа може да се смени да се врати од горна страна

Конечно ставија инфо за слики, да можеш да видиш резолуција, камера и параметри на сликање
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301
Две работи што не ми се свиѓаат кај iOS 15:

- Ги вратиле кружните бројчаници за сетирање аларм… многу грешки правев на тие, таман се израдував кога ги тргнаа…:(
- Ова со URL inputot доле у Сафари е многу чудно… среќа може да се смени да се врати од горна страна

Конечно ставија инфо за слики, да можеш да видиш резолуција, камера и параметри на сликање


Сигурно ќе видеше и повеќе нови работи, да не ти се изгасеше телефонот на ладно... :(
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,484
6,085
Мелмак
А зашо да не си купите јутуб премиум фамилијарен план, да ги добиете сите тие придобивки за цела фамилија и да не се секирате дали сте логирани на јутуб или не?
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
641
794
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
А зашо да не си купите јутуб премиум фамилијарен план, да ги добиете сите тие придобивки за цела фамилија и да не се секирате дали сте логирани на јутуб или не?

Тоше, пред да прашаш вакво прашање (кое вклучува претплата која не е неопходна и е достапна пиратски), запрашај се:
во која земја живеам?

Ако локацијата е во регионот на западен балкан, тогаш не прашвај. :LOL:
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,575
884
Фала што ми кажа инаку ќе си купев од Ледиком, но само уште нешто шо Ајфон да си купам буџетот ми е 300е па со тие кој Ајфон би бил најисплатлив?
Батали ледиком , ако си запнал по мобилари оди во Монеликс или iButik (ајбутик) тие има солидни ајфони

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

4:40 nEmA rAslIka ist e
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
181
256
Сигурно ќе видеше и повеќе нови работи, да не ти се изгасеше телефонот на ладно... :(

Јас тој проблем никогаш не сум го имал со ниеден iPhone а сум ги носел по планини и плажи на посурови услови…

iPhone 6/6s ги скокнав уствари… Nexus 6 користев тогаш :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
5S исто се гасеше на минусни температури. Отиде и матичната пред 2-3 години.

Ова беше релативно нормално на времето за иПхони и тоа неколку серии, кај андроид тоа го нема ни приближно исто, мене од 30 на телефони кои сум ги имал вклучувајќи многу буџет уреди само на иПхоне ми се случи тоа.
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,147
3,043
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Ова беше релативно нормално на времето за иПхони и тоа неколку серии, кај андроид тоа го нема ни приближно исто, мене од 30 на телефони кои сум ги имал вклучувајќи многу буџет уреди само на иПхоне ми се случи тоа.

Тебе и на toshex, од сите епл корисници, саботажа ви прави кук.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Jinzoo

Intern
18 септември 2021
6
0
Батали ледиком , ако си запнал по мобилари оди во Монеликс или iButik (ајбутик) тие има солидни ајфони

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
Мислеше на мобеликс? Ако е таа мобилара да ли да земам ексонат оти гледам има и Xr и X
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,326
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Мислеше на мобеликс? Ако е таа мобилара да ли да земам ексонат оти гледам има и Xr и X

Не го разбирам прашањево. Земи. Иди види, ако ти фаќа око, земи. Што ако некој тука ти каже иди земи и ти без разлика што ќе ти понудат ќе земеш? Тоа ти е половен телефон, како од оглас да купуваш.

Едит: Еве да споделам и лично искуство, имам земено така телефон, наречен експонат, правев замена еден за друг и телефон е половен. Ама топ си е. Упте е во употреба, немаше никакви проблеми никогаш. Ама тоа не значи ништо за твојот телефон што планираш да го земеш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,019
Мислења
870,295
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно