• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,074
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Apple-logo.jpg


Оваа тема ќе ја користиме за све што е поврзано со Apple уредите, нови модели, освежувања, подесувања, трикови, итн.

Можете слободно да поставувате прашања, да дискутирате све што ве интересира, да споделувате новости и све што е поврзано со овој бренд кога се работи за нивната линија на паметни телефони.
 
Последна промена:

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2,341
2,007
Има шпекулации дека новиот ајпад ќе вози osx и ios. Мајкрософт веќе преставија нешто слично со windows 10. Десктоп апликации на таблет, тоа е следното што доаѓа . Ако ова се случи андрид таблетите ќе бидат играчки за мали деца и ништо повеќе.


http://www.technobuffalo.com/2014/10/07/apples-12-9-inch-ipad-said-to-run-both-ios-and-os-x/


Ама чисто сумљам дека Епл ќе направи вакво нешто.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,074
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Е да, ама не е 64 битната Тегра. Едит, да е, подоле не видов. Дури и да не беше побрз, сега со 2GB рам, и слична цена, iPad Air 2 е подобар избор од Nexus 9, тоа е реалноста.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,074
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Разликата во цена е мала.....не смее да биде 100 долари....треба да е 150, во тој случај и тек како ќе биде конкурентен Nexus 9, вака тешко....
 

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2,341
2,007
Нексус 9 е најдобриот андроид таблет, очекувам да биде и најпродаван, ама таблет оптимизираните апп. е делот кај што ајпадот е бољи.

Ова врти кругови го пишав да потпалам оган:D,во реалност ќе видиме.

Едно е бенчмарк,друго реалност.

А цената е баш конкурентска.
 

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2,341
2,007
http://iphone.appleinsider.com/arti...ew-android-tablets-including-nvidias-tegra-k1

Процесорот во новиот ајпад врти кругови околу тегра к1.

И да, 2гига рам има ајпадот.
Апдејт, гикбенџ за иос е 64-бита оптимизирана, за андроид , скорот на нексус 9 ќе рипне со 64-бита оптимизиран гикбеџ. Така да ова незнам колку е реален бенџмарк.:)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,164
12,753
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
604
190
Да не отворам нова тема. Се работи за скршен дисплеј на iPhone 5.

Кој сервис го препорачувате? Ајде мала колегијална консултација.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,622
4,413
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
iButik (спроти Универзална) или Alfa Mobil (на почеток на Водњанска).
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам

Bane

Gaining Experience
11 септември 2011
203
202
Prilep
Bane's setup  
Processor & Cooler
Core i5-10400
Motherboard
Asus prime B460M-A
Storage
Samsung 970 evo 500gb + Kingston A2000 500gb
PSU
Bequiet PurePower 11 Gold 600w
RAM
G.Skill Trident Z Neo 16GB 3200MHz DDR4 CL16 (2x8)
Video card
ASUS Turbo GeForce® GTX 1060 6GB
Case
Bequiet Pure Base 500dx white
Mouse
Razer Basilisk
Keyboard
A4tech X7
Audio
onboard
Monitor
Dell Ultrasharp U2412M
OS
Windows 10
Никогаш не сум користел ајфони па да прашам, дали ајфон 6 neverlocked донесен од USA би имал некаков проблем со мрежа, апдејти или било што друго во Македонија? Дали има било каква разлика од ајфон купен тука и донесен од USA? фала
 

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Никогаш не сум користел ајфони па да прашам, дали ајфон 6 neverlocked донесен од USA би имал некаков проблем со мрежа, апдејти или било што друго во Македонија? Дали има било каква разлика од ајфон купен тука и донесен од USA? фала
Ќе има проблем со мрежа, најверојатно само 2Г ќе фаќа. Фреквенциите што тие и ние ги користиме не се исти.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,188
4,987
OHRID кај ензероно
Никогаш не сум користел ајфони па да прашам, дали ајфон 6 neverlocked донесен од USA би имал некаков проблем со мрежа, апдејти или било што друго во Македонија? Дали има било каква разлика од ајфон купен тука и донесен од USA? фала
Зависи кој модел е, ако е глобална верзија ке може, ако е за оператори треба да се проверат фрекфенциите во зависност на кој фрекфенции работи ке знаеш дали може или неможе да равоти кај нас на одредена мрежа.
 

Bane

Gaining Experience
11 септември 2011
203
202
Prilep
Bane's setup  
Processor & Cooler
Core i5-10400
Motherboard
Asus prime B460M-A
Storage
Samsung 970 evo 500gb + Kingston A2000 500gb
PSU
Bequiet PurePower 11 Gold 600w
RAM
G.Skill Trident Z Neo 16GB 3200MHz DDR4 CL16 (2x8)
Video card
ASUS Turbo GeForce® GTX 1060 6GB
Case
Bequiet Pure Base 500dx white
Mouse
Razer Basilisk
Keyboard
A4tech X7
Audio
onboard
Monitor
Dell Ultrasharp U2412M
OS
Windows 10
Зависи кој модел е, ако е глобална верзија ке може, ако е за оператори треба да се проверат фрекфенциите во зависност на кој фрекфенции работи ке знаеш дали може или неможе да равоти кај нас на одредена мрежа.
дечкото моментално си е тука во македонија и го користи телефонот нема никаков проблем. (е сега незнам дали го користи на 2г или 3г).
а како може да се провери дали е глобална верзија?
 

Bane

Gaining Experience
11 септември 2011
203
202
Prilep
Bane's setup  
Processor & Cooler
Core i5-10400
Motherboard
Asus prime B460M-A
Storage
Samsung 970 evo 500gb + Kingston A2000 500gb
PSU
Bequiet PurePower 11 Gold 600w
RAM
G.Skill Trident Z Neo 16GB 3200MHz DDR4 CL16 (2x8)
Video card
ASUS Turbo GeForce® GTX 1060 6GB
Case
Bequiet Pure Base 500dx white
Mouse
Razer Basilisk
Keyboard
A4tech X7
Audio
onboard
Monitor
Dell Ultrasharp U2412M
OS
Windows 10
ај пак да прашам..предната камера на ајфонот изгледа како изместена од лежиште, но при сликање не покажува никаков проблем во квалитет на слика.
што мислите дали ова се поправа? 11185715_10206481003162655_384456221_n.jpg
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,323
Скопје
ај пак да прашам..предната камера на ајфонот изгледа како изместена од лежиште, но при сликање не покажува никаков проблем во квалитет на слика.
што мислите дали ова се поправа? Погледнете го атачментот 30182
се поправа се отвара моб и се мести,но сепак чим немаш никаков проблем при сликање,нема зашто да се замараш и да ти го отвараат моб.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bane

Vampo

Gaining Experience
24 октомври 2010
358
240
Откога го купив iPhone 5s на почетокот не приметував, т.е. не давав значење на проблемот, но сега ептен ми смета. Од мобилара ми дадоа као демек оригинал пунач, тој некоја кинеска копија али ги воделе како оригинали, скоро во сите мобилари ги има. Е сеа, кога е на тој пунач, екранот станува ептен сензитивен, кога ке задржам на менито ми се појавува Search iPhone, а кога скролам на ФБ со најмал допир, бега рандом надоле или нагоре. Иначе екранот не бил мењат. Во една мобилара пробав со други такви „оригинални“ пуначи, истово се дешава, но кога ставивме адаптер од Sony телефон и од LG, а дата кабелот од iPhone, се беше во ред.
Му се десило ли истово на некој друг, дали е штетен полначов што го имам и дали ќе има проблем ако користам адаптер од LG телефон, ќе ве молам некој за совет.
Тханкс
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,323
Скопје
Откога го купив iPhone 5s на почетокот не приметував, т.е. не давав значење на проблемот, но сега ептен ми смета. Од мобилара ми дадоа као демек оригинал пунач, тој некоја кинеска копија али ги воделе како оригинали, скоро во сите мобилари ги има. Е сеа, кога е на тој пунач, екранот станува ептен сензитивен, кога ке задржам на менито ми се појавува Search iPhone, а кога скролам на ФБ со најмал допир, бега рандом надоле или нагоре. Иначе екранот не бил мењат. Во една мобилара пробав со други такви „оригинални“ пуначи, истово се дешава, но кога ставивме адаптер од Sony телефон и од LG, а дата кабелот од iPhone, се беше во ред.
Му се десило ли истово на некој друг, дали е штетен полначов што го имам и дали ќе има проблем ако користам адаптер од LG телефон, ќе ве молам некој за совет.
Тханкс
Не е до полначот,него тоа е фабричка мана на iphone,сум имал преку 10 афони,и на сите сум го имал истиот проблем.Додека е на полнач знае да забега во менито нагоре,надоле,а од кога ке се извади од полнач све си работи ок,тоа го приметив послем долго време,бидеќи немам навика,додека е моб на полнач да го чепкам и горам.Така да не е проблемот до полначите или дека нешто ти е дефектен моб,него тоа е фабричка мана на сите ајфони.
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
862
941
Мој совет е да користиш оригинал полнач на 5V односно небитно дали ќе биде од ЛГ , ХТЦ или iPhone. Битно е да е квалитетен.
 

Vampo

Gaining Experience
24 октомври 2010
358
240
Не е до полначот,него тоа е фабричка мана на iphone,сум имал преку 10 афони,и на сите сум го имал истиот проблем.Додека е на полнач знае да забега во менито нагоре,надоле,а од кога ке се извади од полнач све си работи ок,тоа го приметив послем долго време,бидеќи немам навика,додека е моб на полнач да го чепкам и горам.Така да не е проблемот до полначите или дека нешто ти е дефектен моб,него тоа е фабричка мана на сите ајфони.
Ок ако е фабрички проблем зашто работи добро со полнач оригинал LG или Sony? Страв ми е да не ја поебам батеријата ако користам други полначи иначе
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,323
Скопје
Ок ако е фабрички проблем зашто работи добро со полнач оригинал LG или Sony? Страв ми е да не ја поебам батеријата ако користам други полначи иначе
Од кога го приметив проблемот,и кога сватив дека е до полначите на apple,веднаш сменив полнач и го полнев со оргинал полнач на lg,и нит сум имал проблем со батеријата,ни па сум оштетил батерија.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,075
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно