• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Т-Home оптика

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,175
1,032
Пошто кај мене нема можност оптика, ама овој Л моделот што е 50/50 Вдсл добро ли е тоа?
Зависи во кој град живееш и колку си далеку од централа. VDSL има само 20/1 и 50/10. Јас живеам во зграда кај што е централата и сеуште немам оптички, но добивам 50/15 преку VDSL.
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,465
1,025
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Зависи во кој град живееш и колку си далеку од централа. VDSL има само 20/1 и 50/10. Јас живеам во зграда кај што е централата и сеуште немам оптички, но добивам 50/15 преку VDSL.
Од Драчево сум, хмм па таа ми кажа дека може Л пакетот 50/50 преку вдсл и таа нема појма значи :D
 

lumibi

Intern
5 јуни 2008
138
25
Nikoj nisto ne znae. Jas imam moznost za VDSL a momentalno sum na M paketot ADSL, baram samo promena na tehnologija a da ostanam na ist paket, tie ne dozvoluvaat, barat da smenam paket t.e. na L. Poentata e deka imam prosek 6-8 mbps, a taka ke imam konstantno 12mbps.
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,424
1,194
Ohrid
Зависи во кој град живееш и колку си далеку од централа. VDSL има само 20/1 и 50/10. Јас живеам во зграда кај што е централата и сеуште немам оптички, но добивам 50/15 преку VDSL.
Каде живееш поточно за Охрид прашувам?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,160
1,116
Скопје
Од Драчево сум, хмм па таа ми кажа дека може Л пакетот 50/50 преку вдсл и таа нема појма значи :D
Треба да пуштиш барање за да дојде екипа да измери и да ти кажат колку би било макс возможно да ти пуштат
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
341
241
Како почетен оптички пакет е тој со 50/50. А со тој што е 300мбпс, буквално те ограбуваат
И покрај тоа еве најголемите (Вип не ги ни споредувам со нивниот ДОКСИС):
-Телекабел: 1/1 Gbps, без никаков лимит и плус без договор = 3500MKD
-Неотел: 1/1 Gbps, 10 TB лимит = 3200MKD
-Телеком: 1/1 Gbps, 700 GB лимит = 4800MKD.

-Телекабел: 40/40, без лимит и без договор = 1000MKD
-Неотел: 50/50, 5 TB лимит (по надминување 2/2 Mbps) = 1100MKD.
-Телеком: 50/50, 1 TB лимит (по надминување cut off на линијата и секои следни 10 GB 200МКД) = 1500МКД.
Just don't get it. А притоа пази Неотел нивна мрежа користи, освен на неколку места во Скопје мислам само каде што имаат своја оптичка мрежа).

Али тоа е, јеб*ш Телеком.
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,076
1,561
Како е телекабел/неотел оптиката? Во игри со пингови како е?
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,159
853
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Како е телекабел/неотел оптиката? Во игри со пингови како е?
Ја сум на неотел/телеком оптиката и супер е во игри. Стабилен пинг и без проблем и со торенти вклучени си работи. Моментално играм Realm Royale и имам пинг 47 константно.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,484
4,117
Како е телекабел/неотел оптиката? Во игри со пингови како е?
Ваљда има низок пинг, мене не ми е важен.

И Неотел и Телекабел се стабилни и брзините се тие или многу блиску до ветените.
 

dule_

Gaining Experience
7 март 2015
211
112
Nikoj nisto ne znae. Jas imam moznost za VDSL a momentalno sum na M paketot ADSL, baram samo promena na tehnologija a da ostanam na ist paket, tie ne dozvoluvaat, barat da smenam paket t.e. na L. Poentata e deka imam prosek 6-8 mbps, a taka ke imam konstantno 12mbps.
И јас бев истото како тебе и истото ми го рекоја во салон. Ама од тогаш имам стабилни 12мегабита, како не знам.

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
341
241
Сум приметил кај овие незнам зошто но често знае да варира пингот кон надвор. Ме интересира како е кај другите во однос на пинг кон google.com? Незнам која е причината, но понекогаш знае да биде повисок, но останува константен. Вчера вечерта го пуштив на пинга и еве околу 8-9 постојано.
Код:
Pinging google.com [216.58.212.46] with 32 bytes of data:
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=9ms TTL=50
Reply from 216.58.212.46: bytes=32 time=8ms TTL=50

Ping statistics for 216.58.212.46:
  Packets: Sent = 44, Received = 44, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
  Minimum = 8ms, Maximum = 9ms, Average = 8ms
Control-C
^C
Штотуку, еве пак го пуштам но константно околу 40-42ms e.
Код:
Pinging google.com [216.58.209.14] with 32 bytes of data:
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=40ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49
Reply from 216.58.209.14: bytes=32 time=41ms TTL=49

Ping statistics for 216.58.209.14:
  Packets: Sent = 82, Received = 82, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
  Minimum = 40ms, Maximum = 41ms, Average = 40ms
Control-C
^C
Еве и traceroute
Код:
Tracing route to google.com [216.58.209.14]
over a maximum of 30 hops:

 1  <1 ms  <1 ms  <1 ms 192.168.1.1
 2   1 ms  <1 ms  <1 ms 192.168.100.1
 3   2 ms   1 ms   1 ms XX.XX.XX.XX
 4   3 ms   2 ms   2 ms XX.XX.XX.XX
 5   6 ms   5 ms   5 ms 62.162.85.10
 6   7 ms   7 ms   6 ms 62.162.85.9
 7  10 ms  10 ms  10 ms 89.246.1.84.rev.novatelbg.net [84.1.246.89]
 8  11 ms  11 ms  11 ms sof-cr7.net.novatel.bg [80.95.19.226]
 9  11 ms  11 ms  11 ms 95.158.129.217
 10   8 ms   8 ms   8 ms 95.158.131.61
 11  40 ms  40 ms  40 ms 72.14.219.106
 12  40 ms  39 ms  39 ms 108.170.250.161
 13  37 ms  37 ms  37 ms 64.233.175.149
 14  48 ms  45 ms  45 ms sof01s12-in-f14.1e100.net [216.58.209.14]

Trace complete.
Во однос на вчера, промена има на 72.14.219.106, од каде почнува да се зголемува. На Телекабел оптика си е до 10 макс.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,258
8,516
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Гугл различни адреси користи преку CDN не ти се истите IP на првиот пинг со 8 и на вториот со 45.

Добри ти се латенциите колку сакаш ти да имаш? Кон Германија се најбрзи, па Франција па UK
 

MartinGR1MR

Gaining Experience
14 јуни 2014
152
71
Планирам да ставам оптика од Телеком преку договор со Вип,пакетот има интернет 40/40.Ме интересира дали постои политика на фер користење и колку изнесува таа,дали е 500гб како за кабелскиот интернет на Вип,или Телеком ја задава политиката на фер користење и колку таа би изнесувала со користењето на нивната оптика?
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
341
241
Планирам да ставам оптика од Телеком преку договор со Вип,пакетот има интернет 40/40.Ме интересира дали постои политика на фер користење и колку изнесува таа,дали е 500гб како за кабелскиот интернет на Вип,или Телеком ја задава политиката на фер користење и колку таа би изнесувала со користењето на нивната оптика?
500 е мислам.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,245
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Може некој да објасни што е ова? Имам 1 TB месечно преку Магента. Што е ова MB? Би требало GB? И што е ова преостанато? Некако не се поклопува... Или ова е само за мобилниот? Каде да видам за оптиката?
 

Атачменти

 • 73.3 KB Прегледи: 61

Ackomkd

Intern
28 март 2018
4
1
Ke si simnesh telelekom mk aplikacija i tamu ti dava za site integrirani uslugi oddelno. Samo logiraj si se so mail i password od moj.telekom.mk profilot
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,160
1,116
Скопје
Може некој да објасни што е ова? Имам 1 TB месечно преку Магента. Што е ова MB? Би требало GB? И што е ова преостанато? Некако не се поклопува... Или ова е само за мобилниот? Каде да видам за оптиката?
каде гледаш? најверојатно гледаш за мобилинот

едит. не видов слика дека имаш :) мобилниот ќе да ти е ова .. 15GB со промо нел за роденден нешто (или префрлено имаш од прошли месец) и имас 30GB
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,080
502
Ова ти е од мобилниот... ќе одиш во табот Дополнителни пакети и услуги па лево ќе кликнеш на Max ADSL / Optic сообраќај.
 

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
379
317
Skopje
Веќе саат ипол нема интернет... некој си ‘генерален проблем имале’ :/
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,487
10,627
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

angeld

Gaining Experience
2 декември 2013
131
114
Средиле еве пред некојси 20-тина минути, цел ден немав интернет. Кога им се јавив ми викаат глобален проблем имаме...
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
683
557
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Море да им се плукнам во нив. Во 4 сатот требаше да гостувам на подкаст закажан пред 3 месеци, интернетот падна во 4:10. Ебати среќата.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
341
241
Проблемот беше со добивањето IP адреси. Не правеше refresh по истекувањето на оние 12 часа кога се менува ИПто.
 

Kazaam

Gaining Experience
20 септември 2013
136
85
Скопје
Веќе цела недела имаат проблеми, барем на реон на строг центар, околу ГТЦ и плоштад. И по 2 пати во денот се случува да паѓа интернетот само. Се надевам ќе го средат викендов. Јбг, и телеком не се веќе тоа што беа :(
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,432
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно