1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Т-Home оптика

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од FATAL ERROR !, 15 Април 2013.

1. stefan_mkd

stefan_mkd
    Gaining Experience

391
    198
    18 Март 2015
    Машко
    Врзи го на кабел и не би требало да имаш проблем. Јас играв overwatch, bf1 и немав никаков проблем

2. ARMac

ARMac
    Орган

5,870
    6,471
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    PES е катастрофа и на стим. Фифа за МП и тоа најнова верзија, не од 2017 :/

3. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

305
    176
    5 Февруари 2016
    на кабел цело време и пак има lag минимален ама постои и многу смета место да ја подадеш на прва ја смирува .... и толку од утакмицата и од пес и од т-хоме ептен се разочарав и како што читав на нет имало врска ping на конекцијата колку бил ...

4. ace106

ace106
    Gaining Experience

44
    66
    17 oктомври 2013
    Машко
    Здраво дечки, да прашам дали е нормално кога гледам на едниот телевизор во хд да неможам на другиот хд, туку само "дигитална" ? Иначе пакетот е Телеком 2 макс.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk

5. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

305
    176
    5 Февруари 2016
    ако немаш оптика можеш само на еден приемник хд да гледаш бидејќи нормално немаш брзина .... имаш вкупно 16мб/с или како и да е ...а хд зима од 8 до 12 мб/с така да ако имаш било што уклучено друго телефон компјутер или сл. кочи.... така да за хд или повеќе од два приемника само оптика

значи по твое викаш дека е до ПЕС дека немам играно други игри а и реално само пес играм ... и некако многу се разочарав игра 3-4000денари плус сони нетворк 3-4000денари годишно оптика.... и на крај не функционира да почекам оваа новава да видам дали ќе има подобрување

Изменето од модератор: 4 Јули 2018
    На ace106 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ARMac

ARMac
    Орган

5,870
    6,471
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Со ПЕС имав проблеми и лани кога беше нова т.е. преклани. Прв пат купив ПЕС оригинал (и тоа се изнамачив оригинал да ја купам ради Македонија) пошто ми се свиѓа ама он-лајн мечевите 70-80% беа со лаг и тоа не само за мене, пола стим форум се жалеше.

Додај врз тоа дека сега е стара игра и малце играчи има, сигурно те спарува со некој подалеку од да речеме Азија, па уште поголем лаг имаш.

На ЕА серверите знаат да имаат проблем, но пошто повеќе луѓе играат имаш добра конекција.

И јас сум на оптика 50/50 дома.

7. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

305
    176
    5 Февруари 2016

катастрофа со лагови се утепав од барање и на крај видов дека голем број играчи низ светот го имаат истиот проблем и ептен ме разочара претходно ја играв онлајн 2013 без да плаќаш на сони за мрежата на годишно месечно ниво се си одеше како што треба сега кај играта скапа па и за мрежата и мнногу пари исто така многу нервози, ова зборам за на ПС3 и ПС4 а викаш дека и за на ПЦ исто си има лагови ?!

8. ARMac

ARMac
    Орган

5,870
    6,471
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Да за пц зборам.

9. ace106

ace106
    Gaining Experience

44
    66
    17 oктомври 2013
    Машко
    Имам оптика ама пакетот е интернет М (12мб/с) со телевизија М. За да може да се гледа на двата телевизора во FHD требало да се одбере поскапиот пакет за интернет Л, и нормално сметката од 1200 во 1500 ден. вчера така кажаа. Мислам дека 1500ден. е превише во споредба со соседниве земји, а и во однос на тоа каква телевизија нуди Телеком.
    Додека живеев во друга населба имав Вип екстра пакет и имав 50/50 нет и многу подобар избор на FHD канали. Така да мое мислење Вип бакар (екстра пакет) vs Телеком оптика (2 макс пакет М) 1:0.

10. shitpost101

shitpost101
    Gaining Experience

404
    294
    9 Февруари 2018
    Машко
    Такво нешто како 12 мбпс на оптика не верувам дека постои.
    М пакетот на Магента и другите е АДСЛ/ВДСЛ т.е бакар, се што е под L е бакар, а и на самата страна не најдов пакет кој е оптика со помалку од 50/50 download/upload.

11. marv

marv
    Practice makes perfect

1,998
    1,236
    5 oктомври 2007
    Машко
    Има има. Независно што ти е носачот оптика/бакар зависно од пакетот толку ти пуштаат брзина.

Испратено од LG-H440n преку IT.mk форум апликација

На skopje_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

305
    176
    5 Февруари 2016
    има има доколку ставиш оптика ти ги менуваат каблите (нормално) и имаш проток пример 50/50 и во моментот кога ќе го откажеш а можеш уште наредниот месец сигурно нема да ти ги враќаат пак телефонските или 4жилните кабли ... ова сигурно зошто тие телефонските кабли се од пред 50години и може да ти прават проблеми и самите од Т-хоме сервисери ти викаат нарачај си оптика едно барање да дојдеме да го смениме па после врати си се на старо ...

13. shitpost101

shitpost101
    Gaining Experience

404
    294
    9 Февруари 2018
    Машко
    Јас ова прв пат го слушам телеком незнам, колку години ги користам ама искрено прв пат слушам дека има оптика со 12 mbps...

14. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

305
    176
    5 Февруари 2016
    Оптика е опремата кабелот, а они колку брзина ќе ти пуштат далеку од оптика е 12mbps. Т-хоум иако кажува дека е 12 они пуштаат околу 16 до 20 од тоа ти идат за двата телевизори по 4 (и тие се резервирани или сигурни), ако гледаш хд од 8 до 12 и остатокот останува за користење... затоа неможеш со тој пакет да гледаш на два тв хд и неможеш трет ресивер да уклучиш

15. marv

marv
    Practice makes perfect

1,998
    1,236
    5 oктомври 2007
    Машко
    Не е цевката (оптиката) со 12мбпс него толку ти го отвараат вентилчето за тие пари.

Испратено од LG-H440n преку IT.mk форум апликација

На ace106 и skopje_mkd им се допаѓа ова.
  16. shitpost101

shitpost101
    Gaining Experience

404
    294
    9 Февруари 2018
    Машко
    Сваќам што сакате да кажете знам што е оптика, ама тоа 12 mbps, ја лично за оптички интернет т.е брзина не го рачунам, а ВДСЛ-от засега за таа брзина од лично искуство одлично си ја врши работата.

17. Chiller

Chiller
    Gaining Experience

481
    176
    8 Март 2012
    Машко
    Што се замарате со телеком, пред една недела ставив оптика од телекабел имаше една сецка од 20 минути, им се јавив ми средија се и сега сум презадоволен. Ни договор ни бутур ни пенали за предвремен раскинат договор. Пјур спид :)

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ace106

ace106
    Gaining Experience

44
    66
    17 oктомври 2013
    Машко
    Точно така во тест периодот ноември декември брзината беше 50/50,ама некако многу ми се виде 1500ден месечно + 900ден претплата за Смарт М за мобиниот на женами и намалив од интернетот. Реално закачени сме 2-3 уреда цело време + еден тв во FHD цело време и нема никаков проблем,ама ова со вториов тв е бедна финта на Телеком. Како и да е фала за одговорите.

@Chiller Нема техничка можност во Влае,прашано е.

19. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

305
    176
    5 Февруари 2016
    све е бедна финта од операторите со исклучок на телекабел (штета што нема во сите населби) кој стварно има многу задоволни клиети а и без договор е многу јако... не ти одговара следен месец исклучи... овие од т-хоум со финтата нудат до 4 тв приемници ама мора на појак интернет и кога ќе видиш интернет L плус од применик по 150 денари е ми се чини ѓавол и пол едно време ми доагаше сметка од т-хоум 5000 денари повише него од ЕВН

20. Bravo

Bravo
    Gaining Experience

191
    304
    12 Декември 2015
    Машко
    Пред некој ден се закачив на Телеком. Имам оптика и се тоа ама брзината е околу 15.
    У пакетот иам интернет, тв, некои гратис канали и уреди за 2 телевизори по цена од 1099ден. Телекабел го направија 950 ден минималниот пакет, а ми требаше втор уред за тв (за цртани). Понудата не е предобра и не е нешто посебно, но не е и лоша.
    Плус со пакетот доаѓа и рутер Хуавеи кој мислам дека е подобар од претходниот што го имав.

21. 123456

123456
    Gaining Experience

807
    399
    12 Април 2013
    Машко
    Некој што е на оптика лимитот нели беше 1тб?, сега гледам го намалиле на 600гб, која превара се значи вип други дел. :D
    Makedonski Telekom

22. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,020
    836
    4 Февруари 2014
    Машко
    На паничи брату Makedonski Telekom

23. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,560
    2,373
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  24. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,020
    836
    4 Февруари 2014
    Машко
  25. 123456

123456
    Gaining Experience

807
    399
    12 Април 2013
    Машко
    Пошто кај мене нема можност оптика, ама овој Л моделот што е 50/50 Вдсл добро ли е тоа?

Сподели

Вчитување...