1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Т-Home оптика

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од FATAL ERROR !, 15 Април 2013.

1. FATAL ERROR !

FATAL ERROR !
    Баниран/a

579
    269
    24 Август 2011
    Не најдов ваква тема, па еве една за дискусии.
    Има некој ставено од кај нив оптички интернет, позитини и негативни искуства и слично?

Мене поточно ме интересира, дали некој знае повеќе за оптичките пакети, бидејки мене ми рекоа дека 3Max пакетот можело да се замени со 3Max паќет но со оптика, да се продолжи договорот а месечната претплата иста да е, па не ми се веруваше толку. Тој паќет демек сеуште не е официјален???

2. smole

smole
    Unstoppable

3,073
    3,539
    18 Април 2007
    Ја имам преку година дена оптика и е топ. Супер стабилна е, зимај.

На skullmonkey и mdeni им се допаѓа ова.
  3. dramallama

dramallama
    Gaining Experience

366
    259
    24 Јануари 2013
    Машко
    Комшии мои во зградава исто имаат, уопште па не се задоволни.

4. Boldozer

Boldozer
    On your way to fame

1,130
    588
    2 ноември 2012
    Јас имам во планови да ставам ама ми се фаќа скапо, моментално сум на телекабел и во главно задоволен од услугите.

5. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,503
    25,564
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    На работа имаме оптика и лета.

6. lamja

lamja
    Gaining Experience

424
    181
    1 oктомври 2008
    Машко
    jas imam 50/50 optika sve e ok ali youtube smrdi mnogu ne mrda

7. architect

architect
    Unstoppable

1,938
    2,317
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    во зависност од регионот услугата има различен квалитет, кај некој е фантастично кај некој добро кај некој лошо. Она што го нудат е дефинитивно супер барем она што го користам јас и за сега сум презадоволен од услугата со мали забелешки кон youtube, зашто некогаш знае малце да се подзакочи. Ако те интересира за торент лета со 5-6 mb/s .

8. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,208
    3,567
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Јас немам сеуште земено пакет со оптика, иако ми го донесоа дома тоа Хуавеито (менувале инфрструктура и дојде гратис). На работа имам супер побрз интернет, и се што ми треба за гледање симнувам таму. Дома само лабаво сурфање.

Братов има оптика ~2 години (50/50), и он вика дека е супер. Барем даунлоудите му идат добро. Но, знам кога ја инсталираа оптиката, се леташе бар едно месец дена. YouTube на 1080р леташе, полнеше одма. Како поминува времето, како да не е веќе така, и почнувам да се сомневам дека педериве од Телеком на почетокот пуштаат се како што треба, демек ново ти е, тестираш, пингаш, видеа, торенти, и со тек на време кинат по малку. Искрено мислам дека нешто регулираат.

Како и да е, сепак мислам дека имаат најквалитетна услуга кај нас, како и интернет.

9. MarkoHF

MarkoHF
    Practice makes perfect

847
    1,114
    30 Септември 2008
    Машко
    Internet Marketing
    Се е супер али е изгор скапо.

10. Brutalic

Brutalic
    Gaining Experience

197
    94
    7 Септември 2012
    Машко
    Јас мислам дека тоа е повеќе до апликацијата, него што е до оптиката. Како што рече architect, ако торентот лета со 5-6 Mbps, a youtube подзакочува, тогаш или до браузерот е или пак до јутуб.

11. FATAL ERROR !

FATAL ERROR !
    Баниран/a

579
    269
    24 Август 2011
    Мене ме зачуди она што ми го рекоа, дека за истата цена што ми е 3Мах преку телефонската мрежа, можело да се преместам на оптика без дополнителни трошоци... Поише инфо нешто за ова?

12. smole

smole
    Unstoppable

3,073
    3,539
    18 Април 2007
    Тоа е да ги имаш истите брзини и лимит, ама врската да ти е оптичка.

13. pinky

pinky
    Gaining Experience

520
    418
    23 Мај 2009
  14. ARMac

ARMac
    Орган

6,196
    7,114
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    YT проблемите се до серверите на гугл, одностно еден ноде некаде во украина. Го решиа, пак се заеба.

Тие што поминуваат од адсл на оптика нема да им остане иста брзина. Ќе си добијат повеќе за исти пари. Минус е тоа што ако има квар, се комплет умира и ТВ и тел и интернет. За стабилност и брзина нема што да се каже. Најстабилен и најбрз, но и најскап интернет е баш овој. Јас користам 2 бизнис и 1 хоум пакет уште откако го воведоа, дали 3-4 пати до сега имало проблем и секогаш се решавал брзо.

15. alumen :)

alumen :)
    On your way to fame

1,122
    587
    6 Јануари 2012
    Машко
    Презадоволен од оптиката на Телеком :)
    Не треба да се мислиш, земај одма.

16. bobmkd

bobmkd
    Gaining Experience

361
    190
    18 ноември 2008
    Машко
    и јас го иам истото (50/50 оптика) и истиот проблем со youtube видеа, се јавував, се расправав, терав у пм ама џабе. Се останато лета!

17. pinky

pinky
    Gaining Experience

520
    418
    23 Мај 2009
    Провери со која брзина ти се симнуваат видеата на YouТube (десен клик на player-от > show video info), после направи го ова и пак измери брзина.
    Ама пробај попладне, да речеме кај 5-6. Барем јас на Blizoo само попладне си имав проблеми. Не знам како е на T-home.
    Сега видеата ми се симнуваат со 11,6 Mbps, колку што ми е максималната брзина на пакетот.

18. ARMac

ARMac
    Орган

6,196
    7,114
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Нема разлика со 10 се симињаат ама на толку ми е лимитиран овој компјутер преку QoS. Моментално немам проблеми со youtube.

Иначе знам за throttle серверот на гугл 173.194.55.0 тоа помага во случај кога youtube те лимитира, ама имаше и друг проблем со некои европски сервери. Гледам сега ок е ваљда го решиле.

19. psyside

psyside
    Rising Star

25,995
    26,699
    4 Септември 2008
    Нема врска со колку се симнува, може да иде фул спид данлоадот, а видеото да кочи, проверена работа...посебно е данлоуд од гледање стримови/онлајн видеа.

20. pinky

pinky
    Gaining Experience

520
    418
    23 Мај 2009
    Такво нешто се случува само со 4К видеата на YouTube.
    1080p видеата се компресирани да тежат по околу 600KBps и може да ти "кочи" само ако имаш спор интернет или лимит од YouTube или оператор.
    До пред некоја година бев на ONE и имав лимит (претпоставувам од операторот) само на YouTube и Vimeo на 200 KBps.

21. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,208
    3,567
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Moжеби не е најсоодветно место темава, но не најдов друга.

Има некој проблем со WiFi на Хуавеи рутерот од Т? На оптика сум, 50/50 и имам нет на портите за LAN но не мoжам да активирам WLAN, ми вика "Error: Cannot perform the operation. Check whether the input parameters are correct." На поддршка ми вика демек да го ресетирам на фабрички поставки, па после ми вика ај немој да не снемаш и на ЛАН прво да провереле од кај нив remote. После ми спомна дека имало и други вакви случаеви последниве денови регистрирано...

Ако има некој некое инфо или совет слободно нека сподели. Благодарам.

22. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

805
    746
    27 Април 2010
    Машко
    Работев во Оптинет јас лично местев користници цела поента е до софтверот на Хуавеи рутерот јави им се нека ти стават најнов имаат проблеми со тоа најмногу иначе Хуавеи рутерот си е ок али не е нешто јак за wireless затоа препорачувам да си ставиш друг рутер за бежичен интернет и зависи ако користиш само интернет не користиш телевизија од кај нив нека ти ги отворат сите порти за интернет дека 3 и 4 се затворени само за телевизија

23. architect

architect
    Unstoppable

1,938
    2,317
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    кој модел на рутер го имаш точно?

24. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,208
    3,567
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Одам накај дома и ќе проверам.

EDIT: Ова пишува... HG8245H

Последна промена: 14 Јули 2015
  25. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,208
    3,567
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Го решив со обичен рисет на фабрички поставки. Наводно Т пуштиле нов firmware за беливе Хуавеи и нешто заглавило WiFi-то. Ми викаат као демек подобар ќе бил безжичниот сега....дрн мрн.

Сподели

Вчитување...