1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Т-Home оптика

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од FATAL ERROR !, 15 Април 2013.

 1. shifty

  shifty
  Модератор

  1,015
  1,335
  5 Септември 2009
  Плаќам за Magenta L во договор загарантирана брзина 100/100, моментално реални 48/10 (VDSL) 5-6 месеци се лажеме дека ќе сменат на оптика и така :) немам други опции за подобра линија.
   
 2. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,165
  6 Декември 2016
  Машко
  Уф, лошо.

  Сум на Телекабел 40/40 оптика и е константна брзината. Сакав да се префрлам на Магента (моб, (од Вип), ТВ и нет), али што знам...
   
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,298
  6,389
  21 Јануари 2009
  Имам неколку недели и стабилна е брзината, Влае
  upload_2019-10-9_10-10-24.png

  Си фучат торентите со ~11.5mb/s а и за upload неам приметено да праи проблем.
   
  TexasUS, Balanar и на mkextremer им се допаѓа ова.
 4. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  675
  629
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ти пишува загарантирана 100/100? или дека ќе има мин 20 (карикирам али пониска бројка) .. и до 100/100. Чисто ме интересира да не имаат промени како се пишуваат договорите.

  А за VDSL повеќе тешко брзина (тука негде сум и јас)
   
 5. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  54
  42
  13 Февруари 2018
  Машко
  [​IMG]

  Карпош 4

  Таман си е.
   
  На TexasUS и Balanar им се допаѓа ова.
 6. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  246
  150
  25 Февруари 2017
  Машко
  Телеком премногу е мала веројатноста дека може да имате проблем со брзината (ЗА ОПТИКА, бакарот е крш). Кога имаш најдобро изградена мрежа нормално ќе имаш и квалитет, но и повисока цена :)

  Законски мислам дека е 50% гарантирана од максималната (у случајов 100/100, гарантирана би требало да е 50/50, кај мене во договорот си пишуваше 50/50 макс 25/25 гарантирана во 95% од времето). Скоро 1.5 година сум нивен претплатник, никогаш не паднала под ова, така да не му се секирај воопшто за брзината доколку си на оптика.
  [​IMG]
   
  Последна промена: 9 oктомври 2019
  На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  950
  684
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  [​IMG]
  Телеком оптика 100/100. Добиените брзини се на WiFi рутер Mikrotik RB951G
   
 8. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,400
  6,508
  27 Март 2014
  Дај LAN тест. На 2.4гхз толку ке извади.
   
 9. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  950
  684
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  [​IMG]
   
 10. bleys

  bleys
  Intern

  11
  14
  23 Август 2014
  Машко
  [​IMG]

  L пакет, го обновив пред 2 месеца од ко зголемија брзина, таман е освен што знае да падне еднаш на 2-3 дена, што предходно не се дешаваше.
   
  Последна промена: 10 oктомври 2019
 11. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  Некој да му фали интермец денеска? Што се случува?
   
 12. Seven7

  Seven7
  Intern

  12
  16
  7 Август 2019
  Машко
  Кај мене и интернет и телевизија немаше од вчера вечерта до сабајле, постојано прекини.
   
  На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
 13. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  Реон Ќаир еве го компир интермец
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  517
  222
  14 Април 2012
  Машко
  Кај мене никако да дое оптика од т-home :(
   
 15. viktooooor

  viktooooor
  Intern

  1
  2
  17 Јули 2014
  Машко
  Супер е само доколку имаш лан приклучок до твојот компјутер. Тогаш е со таа брзина и е релативно стабилен и константен. Додека преку рутерот што го даваат, никогаш нема да ја имаш таа брзина. Максимум што измерив беше 50/50. Секако тестирав и на подобри мобилни уреди и лаптоп за да не до WiFi антената на уредот. Но, кога им побарав подобар рутер одговорија дека тој рутер им е најдобар што можат да го понудат дури и да доплатиш некоја сума. Моделот на рутерот е Huawei hg8245h. Единствено решение ми беше понудено да го исклучам софтверски WLAN сигналот и да се користи како switch, а потоа да купам подобар рутер за да имам истата брзина на интернет.
   
  На DrMTR и Balanar им се допаѓа ова.
 16. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  349
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Кој беше узер и пасворд за да се влезе у глупион модем?
   
 17. Avid

  Avid
  Guru

  4,298
  6,389
  21 Јануари 2009
  root
  admin
   
  На Skorp и goranzoran им се допаѓа ова.
 18. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,473
  3,831
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 19. julll

  julll
  Gaining Experience

  115
  53
  20 Август 2016
  Ме интересира колку би коштало оптика од телеком 100/100 со макс тв со вклучени спортски канали (дали има промоција нешто сега?) и колку ресивери можат да се приклучат?
   
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,301
  1,592
  5 oктомври 2007
  Машко
  070 122.
  Internet & TV пакети – Македонски Телеком
  На оптика може до 5 ресивери.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На Маша и julll им се допаѓа ова.
 21. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  896
  962
  9 Декември 2015
  Машко
  Дечки да не знае некој на Телеком апликацијата или на сајтот, каде се гледа уред на рати што е земен уште колку треба за да се доплати? Лани земав и скроз заборавив и колку кошташе и на колку рати го земав :)
   
 22. Avid

  Avid
  Guru

  4,298
  6,389
  21 Јануари 2009
  Пред неколку месеци кога имав на рати пишуваше во сметката, ене 19/24
  upload_2020-1-3_19-39-21.png
   
  На bxxxn и Ragnar им се допаѓа ова.
 23. Ackomkd

  Ackomkd
  Intern

  4
  1
  28 Март 2018
  Машко
  На сметката на втората страна има кој уред е на рати и колку од колку рати се платени до името на уредот
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  896
  962
  9 Декември 2015
  Машко
  А си помислив ама гледам нешто 12/24 пишува мислев дека е некој пакет или нешто доверба 12/24 :) Значи нема уред на рати пак во скоро време за мене.
   
 25. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,544
  10,592
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не ти ни треба, апаши се тие, мани ги! :)
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...