1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Т-Home оптика

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од FATAL ERROR !, 15 Април 2013.

1. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

636
    1,241
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    И јас на две локации со проблем од Телеком. Рузвелтова и Ѓорче кај моите. Се губи нетот по 20 минути, пола саат, минимум еднаш во денот, последниве 4-5 дена. А во понеделникот сабајле од 6 до 7 и 45 (бар од 6 јас бев станат, може и од порано да било) имаа проблем низ цело Скопје. Не можеше ни да се добијат на телефон, директ известуваа дека имаат проблем. Мислам дека од тогаш нешто им се деси и уште се опоравуваат.

2. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,503
    3,408
    11 Декември 2008
    Машко
    Да е само во Скопје, низ цела држава имаат проблеми, пред 2-3 дена немаа скоро цел ден интернет, денеска пак 3-4 саати немаше.

Плус тоа магента пакетите измешаа стари со нови, почнаа да ми стигаат повисоки сметки, никако да се разбереме, не сум продолжувал договори си почнале да си тарифираат по новите пакети од 2019-та со 3-400ден повисоки цени.

Катастрофа станаа последно време!

3. krema

krema
    Professor

8,835
    8,583
    24 Јуни 2009
    Машко
    И да знаеш.

4. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

655
    688
    9 Декември 2015
    Машко
    Вчера и денес имаа проблеми. Интересно торенти си шибаат ама сајтови не отвара.

5. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

190
    109
    25 Февруари 2017
    Машко
    Како на пример?

6. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

630
    371
    20 Декември 2015
    Машко
    Thome VDSL 2 месеци ми се губи online сијаличката, техничарите ми се жалат не знаат како да го средат нетот, комшијата е на иста централа тој никаков проблем нема, пријавени се над 15 пречки а никој не превзема ништо.

7. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

765
    698
    27 Април 2010
    Машко
    Во последно време со копањево каде ќе им текне реновирањето и други ситници телеком има многу проблеми на глобално ниво не само кај еден корисник.
    Така да ќе треба време да се среди се бидејќи се кинат примарни кабли и никој не се замара пак си копкаат и кинат.
    Се работи на случаите да се среди се али не иде така брзо бидејќи никој во државава не се замара си копаат кај сакааат не пазат и тоа е тоа.

8. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

655
    688
    9 Декември 2015
    Машко
    Фејсбук се отвараше споро ама се отвараше. Тоа изгледа како најпотребно

9. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,685
    1,130
    16 Јуни 2010
    Машко
    Од статистиката на Oracle Intelligence Map, бројот на успешни trace-routes е намален за 10-15 посто,
    DNS Query Rates опаѓаат за исто толку во споредба со просекот.
    Може да се индикација за исечен кабел спрема надвор но и не мора. Најважна бројка се DNS Query рејтот,а тој опаднал за 20 проценти што укажува дека 20 проценти од луѓе у тој момент имале проблем и DNS риквестите не им биле одговорени и не можеле страница да отворат.
    На кајгана читам дека и Вип имале проблем и телекабел, ама немаат известување. А гледам и телеком исто.

Последна промена: 11 Август 2019
    На TexasUS и olikomerc им се допаѓа ова.
  10. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

190
    109
    25 Февруари 2017
    Машко
    Можеби, не негирам. Но лично конекцијата ја изгубив после 12те часа кога се прави ИП ресет, по истекот не добиваше нова Хуавеито.

На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ticklah

Ticklah
    Intern

106
    29
    14 ноември 2014
    Која е разликава на нивниот сајт помеѓу интернет пакетот од 100мбпс што чини 1500 денари и оној Л пакет од Магента 1 што чини 999 денари. Исти се или не?
    Друго прашање, сакам да ставам оптика од Телеком, со тој појак рутер. Какви се ваши искуства, ќе препорачате или не? Моментално користам од Мултимедија(Куманово, преку Телекабел) и имаат проблем со висок пинг и губење на пакети. На оптика. Битно ми е да немам висок пинг и да не губам пакети затоа што во слободно време гејмам и ми смета многу тоа губење на пакети, полошо и од висок пинг е.

12. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,685
    1,130
    16 Јуни 2010
    Машко
    Прво распрашај се у телеком дали на твоју локацију има можност за оптику. После прашај за пакети дали стварно е неограничен или има 1 терабајт лимит у некој фусноту подоле у договор.
    Едно време у њини ценовници стоеше доле, сга не може конкретно да најду. Ако ти испадне прескупо или немаш од њима покриеност, пројди у кнет и види за њину оптику. Имам веќ 3 године, немам никакви проблем. Немав пинг спрема надвор, користив излаз на неотел. Ако те интересира пинг до некој сервер пиши.

Иначе како ја знам и што имам тестирано, мултимедија не е никад користила излаз на Телекабел. Нешто сте помешале работу или јас сам те лошо разбраја.
    Тј рутер од телеком што га викате појак, искрено не би му се замараја много. Размисли за некој микротик или барем некој поскуп asus/xiaomi (од али).

На Ticklah му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ticklah

Ticklah
    Intern

106
    29
    14 ноември 2014
    Ја имаше К-Нет пред Мултимедију, пред некои 3-4 године ама имаше невреме и им испогорева опреме, не знам што, и ги чека 4-5 месеца да ми га направив интернет и на крај не ми га направива, затој и бега од њима, интернет е одличан кд е добар, кд нема дефекти, нема пинг, нема губење пакети(ја не беше на оптику ама ипак, солидан интернет) ама не дај боже да им се деси дефект. Кд ги беше контактираја, тј ми дигна рамења дека тој е, мора да се чека, епа сга плаќам ве и треба да ве чекам 4 месеца за да средите дефект? Затој и бега од њима. За оптику не знам како е, можда е добро ама едино што ме одвраќа од тој да се врату на К-Нет е њина ажурност сас дефекти, дали немав капцитет, не знам што е работа ама знам ако се деси дефект, не дај боже да е твој реон. За Мултимедију знам дека бидна грешка што се префљи још прву недељу кд примети дека има губење на пакети ама веќ потпиша договор и еве пројдева 2 године и одма си бегам затој сакам повише за Телеком, иако е поскуп и све, рачунам ги за поозбиљну фирму кд би се десиле срања. А тој дека су сас Телекабел, сами њини запослени ми кажасва, ни ја не сам знаја.

14. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

630
    371
    20 Декември 2015
    Машко
    Денес разговарав со техничар за 65+ пинг во FORTNITE, ми рече се е океј ама сум бил рутиран на поголема дистанца па затоа ми е повисок пингот спрема бакар ADSL VDSL и оптика(и кај другари тестирав 25-45 максимум пинг имаат).

Можи нешто да се направи со ова ?

Сподели

Вчитување...