1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Т-Home оптика

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од FATAL ERROR !, 15 Април 2013.

 1. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  632
  1,325
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  И јас на две локации со проблем од Телеком. Рузвелтова и Ѓорче кај моите. Се губи нетот по 20 минути, пола саат, минимум еднаш во денот, последниве 4-5 дена. А во понеделникот сабајле од 6 до 7 и 45 (бар од 6 јас бев станат, може и од порано да било) имаа проблем низ цело Скопје. Не можеше ни да се добијат на телефон, директ известуваа дека имаат проблем. Мислам дека од тогаш нешто им се деси и уште се опоравуваат.
   
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,522
  11 Декември 2008
  Машко
  Да е само во Скопје, низ цела држава имаат проблеми, пред 2-3 дена немаа скоро цел ден интернет, денеска пак 3-4 саати немаше.

  Плус тоа магента пакетите измешаа стари со нови, почнаа да ми стигаат повисоки сметки, никако да се разбереме, не сум продолжувал договори си почнале да си тарифираат по новите пакети од 2019-та со 3-400ден повисоки цени.

  Катастрофа станаа последно време!
   
 3. krema

  krema
  Professor

  10,110
  9,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  И да знаеш.
   
 4. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  883
  943
  9 Декември 2015
  Машко
  Вчера и денес имаа проблеми. Интересно торенти си шибаат ама сајтови не отвара.
   
 5. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  240
  149
  25 Февруари 2017
  Машко
  Како на пример?
   
 6. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Thome VDSL 2 месеци ми се губи online сијаличката, техничарите ми се жалат не знаат како да го средат нетот, комшијата е на иста централа тој никаков проблем нема, пријавени се над 15 пречки а никој не превзема ништо.
   
 7. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  823
  767
  27 Април 2010
  Машко
  Во последно време со копањево каде ќе им текне реновирањето и други ситници телеком има многу проблеми на глобално ниво не само кај еден корисник.
  Така да ќе треба време да се среди се бидејќи се кинат примарни кабли и никој не се замара пак си копкаат и кинат.
  Се работи на случаите да се среди се али не иде така брзо бидејќи никој во државава не се замара си копаат кај сакааат не пазат и тоа е тоа.
   
 8. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  883
  943
  9 Декември 2015
  Машко
  Фејсбук се отвараше споро ама се отвараше. Тоа изгледа како најпотребно
   
 9. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,182
  16 Јуни 2010
  Машко
  Од статистиката на Oracle Intelligence Map, бројот на успешни trace-routes е намален за 10-15 посто,
  DNS Query Rates опаѓаат за исто толку во споредба со просекот.
  Може да се индикација за исечен кабел спрема надвор но и не мора. Најважна бројка се DNS Query рејтот,а тој опаднал за 20 проценти што укажува дека 20 проценти од луѓе у тој момент имале проблем и DNS риквестите не им биле одговорени и не можеле страница да отворат.
  На кајгана читам дека и Вип имале проблем и телекабел, ама немаат известување. А гледам и телеком исто.
   
  Последна промена: 11 Август 2019
  На TexasUS и olikomerc им се допаѓа ова.
 10. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  240
  149
  25 Февруари 2017
  Машко
  Можеби, не негирам. Но лично конекцијата ја изгубив после 12те часа кога се прави ИП ресет, по истекот не добиваше нова Хуавеито.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  132
  56
  14 ноември 2014
  Машко
  Која е разликава на нивниот сајт помеѓу интернет пакетот од 100мбпс што чини 1500 денари и оној Л пакет од Магента 1 што чини 999 денари. Исти се или не?
  Друго прашање, сакам да ставам оптика од Телеком, со тој појак рутер. Какви се ваши искуства, ќе препорачате или не? Моментално користам од Мултимедија(Куманово, преку Телекабел) и имаат проблем со висок пинг и губење на пакети. На оптика. Битно ми е да немам висок пинг и да не губам пакети затоа што во слободно време гејмам и ми смета многу тоа губење на пакети, полошо и од висок пинг е.
   
 12. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,182
  16 Јуни 2010
  Машко
  Прво распрашај се у телеком дали на твоју локацију има можност за оптику. После прашај за пакети дали стварно е неограничен или има 1 терабајт лимит у некој фусноту подоле у договор.
  Едно време у њини ценовници стоеше доле, сга не може конкретно да најду. Ако ти испадне прескупо или немаш од њима покриеност, пројди у кнет и види за њину оптику. Имам веќ 3 године, немам никакви проблем. Немав пинг спрема надвор, користив излаз на неотел. Ако те интересира пинг до некој сервер пиши.

  Иначе како ја знам и што имам тестирано, мултимедија не е никад користила излаз на Телекабел. Нешто сте помешале работу или јас сам те лошо разбраја.
  Тј рутер од телеком што га викате појак, искрено не би му се замараја много. Размисли за некој микротик или барем некој поскуп asus/xiaomi (од али).
   
  На Ticklah му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  132
  56
  14 ноември 2014
  Машко
  Ја имаше К-Нет пред Мултимедију, пред некои 3-4 године ама имаше невреме и им испогорева опреме, не знам што, и ги чека 4-5 месеца да ми га направив интернет и на крај не ми га направива, затој и бега од њима, интернет е одличан кд е добар, кд нема дефекти, нема пинг, нема губење пакети(ја не беше на оптику ама ипак, солидан интернет) ама не дај боже да им се деси дефект. Кд ги беше контактираја, тј ми дигна рамења дека тој е, мора да се чека, епа сга плаќам ве и треба да ве чекам 4 месеца за да средите дефект? Затој и бега од њима. За оптику не знам како е, можда е добро ама едино што ме одвраќа од тој да се врату на К-Нет е њина ажурност сас дефекти, дали немав капцитет, не знам што е работа ама знам ако се деси дефект, не дај боже да е твој реон. За Мултимедију знам дека бидна грешка што се префљи још прву недељу кд примети дека има губење на пакети ама веќ потпиша договор и еве пројдева 2 године и одма си бегам затој сакам повише за Телеком, иако е поскуп и све, рачунам ги за поозбиљну фирму кд би се десиле срања. А тој дека су сас Телекабел, сами њини запослени ми кажасва, ни ја не сам знаја.
   
 14. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Денес разговарав со техничар за 65+ пинг во FORTNITE, ми рече се е океј ама сум бил рутиран на поголема дистанца па затоа ми е повисок пингот спрема бакар ADSL VDSL и оптика(и кај другари тестирав 25-45 максимум пинг имаат).

  Можи нешто да се направи со ова ?
   
 15. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  240
  149
  25 Февруари 2017
  Машко
  Да не имате пак проблем со овие и висок/нестабилен пинг кон надвор? Гледам кон Софија денес им е околу 100ms, секогаш бил околу 10?
  upload_2019-8-29_13-46-19.png
   
  Последна промена: 29 Август 2019
 16. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,035
  566
  12 Април 2013
  Машко
  4800денари месечно и да те ограничат на 700гб стварно треба да им фали нешто на телекомци

  neseno.png
   
  На olikomerc и Oktar им се допаѓа ова.
 17. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,088
  970
  4 Февруари 2014
  Машко
  Не бе, зА нОрМаЛнИ кОрИсНиЦи оКеЈ сИ е.
   
  На zirkach и TexasUS им се допаѓа ова.
 18. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  349
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Не беше лимитот 1 терабајт?
   
 19. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  145
  125
  1 Март 2013
  Машко
  Беше ...
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,110
  9,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  Било некад, сад се препричава. :D
   
  На olikomerc и TexasUS им се допаѓа ова.
 21. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  240
  149
  25 Февруари 2017
  Машко
  upload_2019-9-30_15-40-6.png upload_2019-9-30_15-41-39.png
  1499 - 100/100, 1TB лимит па доплаќаш
  1399 - 100/100, 600GB па намалена на 2/2. o_O
   
 22. Avid

  Avid
  Guru

  4,268
  6,362
  21 Јануари 2009
 23. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  617
  632
  15 Септември 2012
  Машко
  https://www.telekom.mk/content/pdf/Internet dopolnitelni informacii - 2019.06.07.pdf
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  349
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Ете го, 1 тера си е лимитот.
   
 25. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Некој со Магента Л за интернет (100/100) да сподели импресии како им е со брзината (константост на 100/100)?
   

Сподели

Вчитување...