• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,829
28,753
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Дечки кои телефони се моментално бест-бај за 400-450 евра? Може и од мобилари(ледиком, мобеликс итн) и од оператори.
Дали има некој топ телефон што ќе излезе наскоро за да почекам 2-3 месеци?
Ми прави мерак ептен амолед 90+ херци ама како што гледам во овој ценовен ранг нема таков, или се IPS 90+hz или амолед 60hz.


Овие се најдобри, без разлика на херци/дисплеј. Поготово Xiaomi-то, ќе лизга, бенефит од амолед е помал од бенефит од херци, веруј.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,066
1,552
Дечки кои телефони се моментално бест-бај за 400-450 евра? Може и од мобилари(ледиком, мобеликс итн) и од оператори.
Дали има некој топ телефон што ќе излезе наскоро за да почекам 2-3 месеци?
Ми прави мерак ептен амолед 90+ херци ама како што гледам во овој ценовен ранг нема таков, или се IPS 90+hz или амолед 60hz.
Mi10T, SD856, 5G. 120hz ips за жал.
 

alexandar23

Intern
29 јули 2017
48
22
Фала дечки. Доколку не излегува некој нов телефон во овој ценовен ранг со амолед 90+хз во наредниве 3 месеци, ќе го земам Ми10Т. :)
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,066
1,552

DzoleGTI

Gaining Experience
23 јануари 2014
126
66
(( Kisela Voda )), Kisela Voda, Macedonia
Здраво сакам да прашам дали вреди да земам експонат Iphone 11 од Mobilex?
Работат само со кеш и без фискална сметка ах нашава држава...Ако им побараш сметка ке ти каже ааа поскапо треба да платиш.
Исто им враќав телефон беше отпакуван скината лепенката и извадено од внатре фабричката маска што иде.
 

Ema9379

Intern
29 декември 2020
2
3
Здраво. И јас сакам да си прашам, што мислење имате за мобиком мобиларата во Битола. Be читам на претходните страни ги фалите дечките, ама прочитав и по некој лош коментар па се двоумам.
Сакам да земам iphone 11 full pack, па не можам да одлучам дали од тука па да заштедам некој денар или да не ризикувам и да земам од Нептун. Please advise :D
 

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
371
541
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Здраво. И јас сакам да си прашам, што мислење имате за мобиком мобиларата во Битола. Be читам на претходните страни ги фалите дечките, ама прочитав и по некој лош коментар па се двоумам.
Сакам да земам iphone 11 full pack, па не можам да одлучам дали од тука па да заштедам некој денар или да не ризикувам и да земам од Нептун. Please advise :D
Apple продукти само од Istyle
 

R9R33

Intern
26 јануари 2021
2
0
Работат само со кеш и без фискална сметка ах нашава држава...Ако им побараш сметка ке ти каже ааа поскапо треба да платиш.
Исто им враќав телефон беше отпакуван скината лепенката и извадено од внатре фабричката маска што иде.
И сега да зимам од нив или не? Имам пријател зеде експонат iphone 7 од Ledikom и гледам супер е телефонот, и нема проблем со тоа што има само 6 месеци гаранција.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,829
28,753
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Зошто тој уред?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,045
12,454
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
И сега да зимам од нив или не? Имам пријател зеде експонат iphone 7 од Ledikom и гледам супер е телефонот, и нема проблем со тоа што има само 6 месеци гаранција.
Зошто сакаш да ја префрлиш вината кај друг? Да ти каже некој земи го и после ако има проблем друг да ти биде крив. Земи ја судбината во свои раце, сам носи ги одлуките во животот, биди возач во автомобилот наречен "живот" а не совозач!
Иди во Ледиком, види го телефонот, упали го, пробај го, ако ти фаќа око, ако цената е ок, го нутс, земи го. Ако сакаш беспрекорен уред на кој нема да имаш забелешки, тогаш идеш во ајстајл и купуваш. Животот е полн со компромиси, гледај да бидат разумни.

Секогаш во служба на народот
Брус Јипи-кај-јеа Конфучие Вилис
 

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
145
79
Зошто сакаш да ја префрлиш вината кај друг? Да ти каже некој земи го и после ако има проблем друг да ти биде крив. Земи ја судбината во свои раце, сам носи ги одлуките во животот, биди возач во автомобилот наречен "живот" а не совозач!
Иди во Ледиком, види го телефонот, упали го, пробај го, ако ти фаќа око, ако цената е ок, го нутс, земи го. Ако сакаш беспрекорен уред на кој нема да имаш забелешки, тогаш идеш во ајстајл и купуваш. Животот е полн со компромиси, гледај да бидат разумни.

Секогаш во служба на народот
Брус Јипи-кај-јеа Конфучие Вилис
Новиот Фројд се раѓа...
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,453
4,025
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Зошто сакаш да ја префрлиш вината кај друг? Да ти каже некој земи го и после ако има проблем друг да ти биде крив. Земи ја судбината во свои раце, сам носи ги одлуките во животот, биди возач во автомобилот наречен "живот" а не совозач!
Иди во Ледиком, види го телефонот, упали го, пробај го, ако ти фаќа око, ако цената е ок, го нутс, земи го. Ако сакаш беспрекорен уред на кој нема да имаш забелешки, тогаш идеш во ајстајл и купуваш. Животот е полн со компромиси, гледај да бидат разумни.

Секогаш во служба на народот
Брус Јипи-кај-јеа Конфучие Вилис
Јас се мислам за Apple Watch 6, ај кажи ми што да правам...може и посебна тема да отвориме за вакви совети :D
 

Ema9379

Intern
29 декември 2020
2
3
Е добро де, полека. Форум е ова секој си има право да си поставува прашања во врска со темата. Вас ве прашуваме за совет вака како постручни. Не мора вакви типа на коментари одма со попување.

И сега ајде да не сум оф топик, да сте вие на мое место би ги одбрале мобеликс или мобиком?
Help this poor girl decide, дури ги има на залиха
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
685
544
Е добро де, полека. Форум е ова секој си има право да си поставува прашања во врска со темата. Вас ве прашуваме за совет вака како постручни. Не мора вакви типа на коментари одма со попување.

И сега ајде да не сум оф топик, да сте вие на мое место би ги одбрале мобеликс или мобиком?
Help this poor girl decide, дури ги има на залиха
Мобиком, стојам и гарантирам за нив.
 

turbiny

Gaining Experience
20 декември 2016
194
87
Е добро де, полека. Форум е ова секој си има право да си поставува прашања во врска со темата. Вас ве прашуваме за совет вака како постручни. Не мора вакви типа на коментари одма со попување.

И сега ајде да не сум оф топик, да сте вие на мое место би ги одбрале мобеликс или мобиком?
Help this poor girl decide, дури ги има на залиха
Ако земеш нов во ледиком е истиот како од ајстајл освен цената. Последно xs max земен нов


N56 via jailbroken Monarch
 

Кристијан Про

Gaining Experience
5 октомври 2012
856
143
Дечки во план сум да го земам Samsung S20FE. Како опции ги разгледувам Mobelix и Setec, но некако многу се разлика во цени :)
Отприлика во тој ранг на цена да препорачате и некој друг?
 

armin06

Intern
13 април 2007
66
24
Дечки во план сум да го земам Samsung S20FE. Како опции ги разгледувам Mobelix и Setec, но некако многу се разлика во цени :)
Отприлика во тој ранг на цена да препорачате и некој друг?
Мобиком Битола
Еу модели, не се за дубајски азиски пазар.


Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,045
12,454
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
371
541
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Внимавај со Мобиком, погоре ќе најдеш мој пост и ќе ти стане појасно зошто го пишам ова.

Нов S20 Plus испадна дека е refurbished од Мобиком.

Ако си во можност плати повеќе и земи си од Нептун за да си мирен.

Со среќа во одлуката :)
 

Sly25

Intern
18 април 2016
16
6
Дали refurbished се веќе користени телефони или нови со грешка некоја па средени после?
 

Dimson

Intern
14 ноември 2018
35
26
Скопје
Дали refurbished се веќе користени телефони или нови со грешка некоја па средени после?
Терминот „refurbished phone“ генерално се однесува на телефон кој што е испратен назад поради дефект и е поправен за повторнa продажба. А можно е да е вратен во 30 дневниот ,,тест период'' по кој повторно тој се смета за ,,refurbished phone''.
 

Кристијан Про

Gaining Experience
5 октомври 2012
856
143
Внимавај со Мобиком, погоре ќе најдеш мој пост и ќе ти стане појасно зошто го пишам ова.

Нов S20 Plus испадна дека е refurbished од Мобиком.

Ако си во можност плати повеќе и земи си од Нептун за да си мирен.

Со среќа во одлуката :)
Фала ти, и јас се двоумев бидејќи цените некако се многу разлика идат и до 10-12к (од мобилара со Сетек/Нептун)
Да препорачате некој друг телефон до 39k
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,081
Мислења
838,012
Членови
28,994
Најнов член
backA
На врв Дно