• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1,084
540
Неможе ваков уред да продаваат како нов. Колку сака нека е поевтино, ова само укажува колку не се замараат и дека ке те оштетат око нема да им трепне.Се водат како премиум мобилара гледај што продава. o_O Со ваква кутија со различни imei броеви они ги ставаат во машина за целофан.. no comment.Можеш да замислиш што ќе се случи ако треба да ја активираш гаранцијата при некаков проблем со телефонот.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,156
2,556
Неможе ваков уред да продаваат како нов. Колку сака нека е поевтино, ова само укажува колку не се замараат и дека ке те оштетат око нема да им трепне.Се водат како премиум мобилара гледај што продава. o_O Со ваква кутија со различни imei броеви они ги ставаат во машина за целофан.. no comment.Можеш да замислиш што ќе се случи ако треба да ја активираш гаранцијата при некаков проблем со телефонот.
Е неможе, ама ајде. Додатни кога ќе се прават споредби цениве на овие "нови" се земаат за репер спрема цените на НОВи преку официјални канали.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Allen

Intern
27 февруари 2015
39
37
Да споделам мое искуство со Ледиком од пред месец дена. Прво на Samsung A5 2017 менував задно стакло, па после наредната недела менував екран на Samsung A50 кој го користам во моментов. Двата беа перфектно средени, А5 го средија за 3 часа, додека А50 околу 6-7 часа. За сервис топло ги препорачувам.
 

Wateva!

Gaining Experience
7 март 2014
207
255
Ако е нов ништо друго не е битно според МОЈА лична преференца, со здравје да го служиш, монструм од уред. А и ти кажале дека ако има било каква фрка си имаш 1 год гаранција, која сум убеден дека ќе ја испочитуваат и покрај тоа што на темава викаат поинаку, вклучувајќи те и тебе.
Се сложувам.

Ако телефонот е нов(!) и неотпакуван(!) ништо друго не е важно со оглед на цената што ја даваат овие две мобилари.

За ваков сјебан пазар каков што е нашиот, добиваме msrp цени и телефоните брзо доаѓаат - горе долу во согласност со интернационалните launch dates.

На тој што не му одговара ќе си купи од оператор.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Сте го виделе сатов:


Нешто као агрегатор за цени за мобилни продавници и ги има клучено по познативе мобилари и операторите.
 

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
373
544
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Кога плаќаш за нов телефон сепак е фер и коректно да ти дадат нов и неотпакуван а под ова не се подразбира refurbished, сомнителна кутија, без полнач и слично.

Не е изговор „Со оглед на цената што ја даваат овие две мобилари“. Треба да бидат фер до крај.

Искуство со Мобеликс:

- Купен Samsung S9 пред две години. Проверен преку разни апликации и преку touch screen keypad, пишува дека телефонот е refurbished. А платив за нов.
- За мајка ми земав половен IPhone8. После некоклку месеци и паднал телефонот од кревет на тепих ( помалку од пола метро ) и екранот се одлепи комплетно ( нејзина вина ). Го носам во Аквариус ( во Охрид ) на сервис да го залепат а тие ми викаат дека се одлепил лесно пошто екранот не бил за 8мица тука за IPhone7 и имало разлика во големината на екранот ( наводно бил претесен за рамката ). Не знам дали ова е точно, така ми беше кажано.

Искуство со Мобиком Битола:

- Купен Samsung S20 Plus пред скоро два месеци. Ми вика по телефон за европски пазар 100%, комлетно запакуван. Одам од Охрид до Битола, гледам на кутијата ни „Е“ од европски пазар, неадекватен полнач и секако при проверка на телефонот со апликација и преку touch screen keypad, пишува дека е refurbished. Телефонот ми беше поклон за девојка ми и таа одлучи дека не сака да го вратам назад ( иако се сомневам дека би ми го вратиле ) па се одлучи да го задржи. Засега ( фала богу ) нема проблем.

Никогаш повеќе не би земал телефон од мобилара, ама баш никогаш. И јас како и многу други се излажав за подобрата цена ама па и не е подобра цена кога добиваш уреди кои и не се баш нови и уреди со сомнително потекло.

До сите на форум кои се двоумат, размислете добро пред да земете телефон од мобилара.
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
276
650
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Која е таа апликација да проверам дали е refurbished мојот?
Кога плаќаш за нов телефон сепак е фер и коректно да ти дадат нов и неотпакуван а под ова не се подразбира refurbished, сомнителна кутија, без полнач и слично.

Не е изговор „Со оглед на цената што ја даваат овие две мобилари“. Треба да бидат фер до крај.

Искуство со Мобеликс:

- Купен Samsung S9 пред две години. Проверен преку разни апликации и преку touch screen keypad, пишува дека телефонот е refurbished. А платив за нов.
- За мајка ми земав половен IPhone8. После некоклку месеци и паднал телефонот од кревет на тепих ( помалку од пола метро ) и екранот се одлепи комплетно ( нејзина вина ). Го носам во Аквариус ( во Охрид ) на сервис да го залепат а тие ми викаат дека се одлепил лесно пошто екранот не бил за 8мица тука за IPhone7 и имало разлика во големината на екранот ( наводно бил претесен за рамката ). Не знам дали ова е точно, така ми беше кажано.

Искуство со Мобиком Битола:

- Купен Samsung S20 Plus пред скоро два месеци. Ми вика по телефон за европски пазар 100%, комлетно запакуван. Одам од Охрид до Битола, гледам на кутијата ни „Е“ од европски пазар, неадекватен полнач и секако при проверка на телефонот со апликација и преку touch screen keypad, пишува дека е refurbished. Телефонот ми беше поклон за девојка ми и таа одлучи дека не сака да го вратам назад ( иако се сомневам дека би ми го вратиле ) па се одлучи да го задржи. Засега ( фала богу ) нема проблем.

Никогаш повеќе не би земал телефон од мобилара, ама баш никогаш. И јас како и многу други се излажав за подобрата цена ама па и не е подобра цена кога добиваш уреди кои и не се баш нови и уреди со сомнително потекло.

До сите на форум кои се двоумат, размислете добро пред да земете телефон од мобилара.
Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
427
447
Speedster's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor
Motherboard
ASRock X570 Taichi
Storage
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
PSU
HX Series™ HX1000 — 1000 Watt 80 PLUS® PLATINUM
RAM
G.Skill 8192 MB (DDR4-2137) - XMP 2.0 - P/N: F4-3600C18-8GTZN X 2
Video card
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER
Case
be quiet! Pure Base 500 Mid-Tower Case
Mouse
COOLER MASTER Sentinel III
Monitor
MSI MAG272CQR (MSI3CA6)
OS
Windows 10 Pro
Телефоните се реално поскапи у мобилара колку разликата у ддв да се купи од телеком , а1 , istyle , ...
Е сега не секој може да го земе на фирма и да напрај поврат на средства .
Ама реално ако може тоа да се изведе тогаш се има и валидна гаранција и топ цена што е конкуретна на мобилара а у некој случаеви и поефтино од мобилара ама и у некој и поскапо .
 

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
378
851
Досеа јас сум купил 3 телефони од Мобиком Битола( S7 Edge, S9+ и S10+) и сите 3 биле нови, за европски пазар, со сите работи што доаѓа нов телефон( полнач, слишалки итн итн). И пак би земал искрено од таму, до сеа и пријатели мои земале од таму, не сум слушнал некој од нив да се пожалил дека не е за европски пазар или дека телефонот не бил нов.
 

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
134
90
Се напињате премногу за половни телефони. Има кола од плац со 7 години гаранција и баба ја возела? А да не зборам дека и у овластен сервис у гарантен рок можат да те е*аваат пола година и да те убедуваат дека ништо не е на колата а после да мењаат компјутер за да проработи како што треба. (BTW, празни оригинални кутии за мобилни телефони посебно се продаваат. Еве кај завршуваат и кому му требаат)
Другар не МЕШИ баби и жаби. Значи ако сум платил за НОВ треба да добијам НОВ. Ако беше така ќе идев по огласи и таму ќе барам.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Другар не МЕШИ баби и жаби. Значи ако сум платил за НОВ треба да добијам НОВ. Ако беше така ќе идев по огласи и таму ќе барам.
Исто колку што на плац ќе најдеш нова кола. Сам си одлучил, биди спремен на последиците. Ниту ОПМ, ниту Министерство, никој не е на твоја страна ако тргне нешто наопаку. Дури ни производителот. Не викам дека е лошо, ама твоја одлука, твои последици.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,156
2,556
Исто ти се фаќа. На плац би купил нова кола?
Ај не треси. Зашто мобилара би требало да е исто со плац. Или дирекно да ти одговорам. Да ако плацот ми даде документ дека колата е нова, важечка официјална гаранција и фискална.

Има мобилари и мобилари. Еве има една кај мене Карпош4 продава Нови ама Нови. Официјални. Како од нептун, Анхоч, Телеком....
Мобиларата дали е легален бизнис. Да. Дали ако продава роба декларирана како Нова треба да е нова. Да. Ако не е така дали треба да одговара. Да. Затоа ќе си барате фискална и ќе ви следат сите права.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Ај не треси. Зашто мобилара би требало да е исто со плац. Или дирекно да ти одговорам. Да ако плацот ми даде документ дека колата е нова, важечка официјална гаранција и фискална.

Има мобилари и мобилари. Еве има една кај мене Карпош4 продава Нови ама Нови. Официјални. Како од нептун, Анхоч, Телеком....
Мобиларата дали е легален бизнис. Да. Дали ако продава роба декларирана како Нова треба да е нова. Да. Ако не е така дали треба да одговара. Да. Затоа ќе си барате фискална и ќе ви следат сите права.

Sent from Телефон using Tapatalk
Ти тресеш.

Која е таа мобилара? Увезува преку официјален увозник? И ако плац ќе ти даде потврда дека колата е нова, ти ќе веруваш? И фискалната сметка е некакво магично ливче што средува сѐ? Пиши тогаш писмо и за Дедо Мраз.

Штом свесно одиш да купиш во сумњива продавница, не се жали ако домашниот есап не ти излезе на пазар. Таков е животот. Си пробал, не ти излегло, ете... Пробај да спасиш што може да се спаси.

Ајде и една анегдота - првиот тример ми беше за некои 200 денари го добив со некој магазин, нели 3 средувања на брадата и се распадна. Вториот беше 600 денари, мислам од пазарче, па едно 5-6 средувања и тој се распадна. Третиот беше 3.600 од Фри шоп. Бош. 20 годинки па батеријата испушти душа.

Никој не ви вика да не одите да купите на плац или во мобилара. Само проблемите никој нема да ви помогне да ги решите. АКО ги има. Тоа викам. Ниеднаш ниеден мајстор не ве зезнал за некоја поправка по дома? Или оние проклетине продавачи на Зелено пазарче што ти ги подметнуваат најскапаните јаболка во ќесе. Јбг. „Сиромавиот два пати плаќа.“ не е случајна поговорка.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,033
717
Ај не треси. Зашто мобилара би требало да е исто со плац. Или дирекно да ти одговорам. Да ако плацот ми даде документ дека колата е нова, важечка официјална гаранција и фискална.

Има мобилари и мобилари. Еве има една кај мене Карпош4 продава Нови ама Нови. Официјални. Како од нептун, Анхоч, Телеком....
Мобиларата дали е легален бизнис. Да. Дали ако продава роба декларирана како Нова треба да е нова. Да. Ако не е така дали треба да одговара. Да. Затоа ќе си барате фискална и ќе ви следат сите права.

Sent from Телефон using Tapatalk
ако е мобиларата Мобилфон до Стокомак,тие не даваат фискална.

ако платиш во кеш цената е пониска а ако побараш фискална ти вика доплати 1500-200(цената е променлива)
или ако неможе да ти даде фискална почнуват со приказни...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,156
2,556
ако е мобиларата Мобилфон до Стокомак,тие не даваат фискална.

ако платиш во кеш цената е пониска а ако побараш фискална ти вика доплати 1500-200(цената е променлива)
или ако неможе да ти даде фискална почнуват со приказни...
Не не е таа. А и таму имаш и со и без фискална, и со и без стандардна гаранција. А за без фискална и со прикаски, може колку сака да проба, негово трговско право е. Мое е дали ќе решам да го прифатам ризикот.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,156
2,556
Ти тресеш.

Која е таа мобилара? Увезува преку официјален увозник? И ако плац ќе ти даде потврда дека колата е нова, ти ќе веруваш? И фискалната сметка е некакво магично ливче што средува сѐ? Пиши тогаш писмо и за Дедо Мраз.

Штом свесно одиш да купиш во сумњива продавница, не се жали ако домашниот есап не ти излезе на пазар. Таков е животот. Си пробал, не ти излегло, ете... Пробај да спасиш што може да се спаси.

Ајде и една анегдота - првиот тример ми беше за некои 200 денари го добив со некој магазин, нели 3 средувања на брадата и се распадна. Вториот беше 600 денари, мислам од пазарче, па едно 5-6 средувања и тој се распадна. Третиот беше 3.600 од Фри шоп. Бош. 20 годинки па батеријата испушти душа.

Никој не ви вика да не одите да купите на плац или во мобилара. Само проблемите никој нема да ви помогне да ги решите. АКО ги има. Тоа викам. Ниеднаш ниеден мајстор не ве зезнал за некоја поправка по дома? Или оние проклетине продавачи на Зелено пазарче што ти ги подметнуваат најскапаните јаболка во ќесе. Јбг. „Сиромавиот два пати плаќа.“ не е случајна поговорка.
Немам појма како се вика, но продава да од официјален увозник увоз. Значи незнам зашто упорно тврдиш дека мобилара треба да асоцира на проблем. Или плац. Со самото тоа што така ги пуштате да се мислат им давате пас д3ка тоа што го прават е ОК. Магичнито ливче кај нас се вика фискална и официјална гаранција. Не нивно ливче. Ако тоа ми го даде Нептун, Мобилара Х, или плац мене баш ме брига. Има кој да ме заштити, т.е. би требало. Во спротивниот случај на абе остај ги, добиваш колку си платил и слично само се продолжува сагата и сиво црното работење на мобиларите.
Онака информативно леб купуваш во колонијал (тука допуни по желба маалски, у зграда, тинекс, веро...) или одиш до ЖитоЛукс у фабрика ?

П.с. Анегдотата со тримерот, е несоодветна. Овде збориме за ист производ, да речеме S20+, само со различна цена и сумљиви потекло.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
373
544
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Досеа јас сум купил 3 телефони од Мобиком Битола( S7 Edge, S9+ и S10+) и сите 3 биле нови, за европски пазар, со сите работи што доаѓа нов телефон( полнач, слишалки итн итн). И пак би земал искрено од таму, до сеа и пријатели мои земале од таму, не сум слушнал некој од нив да се пожалил дека не е за европски пазар или дека телефонот не бил нов.

20201228_214656.png

20201228_214922.png

Како што напоменав погоре, телефонот го покажува дека е refurbished, кутијата беше отворена, полнач кој не одговара за наш пазар итн.
 

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
378
851
Погледнете го атачментот 95475

Погледнете го атачментот 95476

Како што напоменав погоре, телефонот го покажува дека е refurbished, кутијата беше отворена, полнач кој не одговара за наш пазар итн.
Јас никаде не реков дека ти лажеш, него кажав мое искуство и искуство на пријатели со Мобиком. Иначе зошто веќе кога си бил таму, на лице место, не си го отворил телефонот кај него во дуќан, за да видиш дали е за европски пазар или дека кутијата е веќе отварана?
Мислењето е автоматски споено:

20201229_080249.jpg
Eве кај мене како беше запакован телефонот, и налепницата European Sim Card Only не беше скината, и телефонот доаѓаше со некој лист за грчка гаранција.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
656
570
Bitola
Јас никаде не реков дека ти лажеш, него кажав мое искуство и искуство на пријатели со Мобиком. Иначе зошто веќе кога си бил таму, на лице место, не си го отворил телефонот кај него во дуќан, за да видиш дали е за европски пазар или дека кутијата е веќе отварана?
Мислењето е автоматски споено:

Погледнете го атачментот 95477
Eве кај мене како беше запакован телефонот, и налепницата European Sim Card Only не беше скината, и телефонот доаѓаше со некој лист за грчка гаранција.
Порано од Грција ги набавуваа и немаше никаков проблем...последно ги набавуваат од други лица/добавувачи и мене ми продадоја Iphone 12 што е за хонг конг пазар наместо европски или амерички и тоа го платив за скоро иста цена како во ајстајл (55к) а во ајстајл е 57-59к и после некое време се појави проблем со екранот кој повеќе лица го имаат истиот проблем инаку телефонот беше нов со целофан но кога го уклучив забележав тоа што одма на homescreen ме однесе наместо на setup и гледам регион наместен сингапур се јавив кај газдите и рекоја нема проблем уживај стоиме на располагање, и сега после месец кога забележав со екранот ми рекоја јависе ајстајл..се јавив и добив информација дека иако има интернационална гаранција тие не ги сервисираат ни дават нови моделите наменети за хонг конг пазар, после зборнав со нив и тие рекоја нивниот добавувач се чудел за проблемот и не му давал нов...и се договорив со едниот газда да си набави нов сам, си набави следниот ден одам да го земам другиот газда не сакаше да ми го даде новиот и после 30 минути расправии добив нов амерички неотпакуван. А 2019 кога зедов 11 ги носеа од Грција и немаше никакви проблеми
 
Последна промена:

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
378
851
Порано од Грција ги набавуваа и немаше никаков проблем...последно ги набавуваат од други лица/добавувачи и мене ми продадоја Iphone 12 што е за хонг конг пазар наместо европски или амерички и тоа го платив за скоро иста цена како во ајстајл (55к) а во ајстајл е 57-59к и после некое време се појави проблем со екранот кој повеќе лица го имаат истиот проблем инаку телефонот беше нов со целофан но кога го уклучив забележав тоа што одма на homescreen ме однесе наместо на setup и гледам регион наместен сингапур се јавив кај газдите и рекоја нема проблем уживај стоиме на располагање, и сега после месец кога забележав со екранот ми рекоја јависе ајстајл..се јавив и добив информација дека иако има интернационална гаранција тие не ги сервисираат ни дават нови моделите наменети за хонг конг пазар, после зборнав со нив и тие рекоја нивниот добавувач се чудел за проблемот и не му давал нов...и се договорив со едниот газда да си набави нов сам, си набави следниот ден одам да го земам другиот газда не сакаше да ми го даде новиот и после 30 минути расправии добив нов амерички неотпакуван. А 2019 кога зедов 11 ги носеа од Грција и немаше никакви проблеми
Можно е, не сум земал телефон од кај нив баш од 2019 година. Од кога се деси ова со коронава, може не нарачува веќе од Грција.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,458
1,440
Drachevo
Проблемот со операторите е што цената за телефон со договор, субвенции и онлајн попусти најчесто е повисока отколку цената што ја добиваш во мобилара или во запад (за еу пазар со фискална и гранација) Но понекогаш се добива добра цена, само треба да се начека.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
Проблемот со операторите е што цената за телефон со договор, субвенции и онлајн попусти најчесто е повисока отколку цената што ја добиваш во мобилара или во запад (за еу пазар со фискална и гранација) Но понекогаш се добива добра цена, само треба да се начека.
буџет/субвенција од оператор одговара за телефони во ценовен ранг 8-16к.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,141
Мислења
839,315
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно