• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ама ич не ме интересира од каде се тие 10000, ајфон и од шутка и од уличен продавач се купува. Го вклучуваш вметнуваш твој ајклауд и одма онлајн ти излегува гаранција со моментот на активирање.
И затоа флегшип како galaxy s9+ се продава за едвај 200 еур, а Iphone xs max генерациски ист модел со самсунг се продава од околу 500 еур. Па види кај вреди да се вложат парите.
Ама еве конкретно, iPhone 12, во ледиком 46.000, во мобеликс 49.000, телеком 62.000, нептун 63.000 и iStyle 63.000. Од каде ќе го земеш?
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
А и пониска од ова ќе се продаде, 400 евра е некаде врвот што се продава XS Max 256 моментално, а повеќето околу 350.

Патем пошто гугл да користам, S21 е со ip12? :)
1613329630540.png
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Ама еве конкретно, iPhone 12, во ледиком 46.000, во мобеликс 49.000, телеком 62.000, нептун 63.000 и iStyle 63.000. Од каде ќе го земеш?
Од таму каде што е најефтино, во моментов Ледиком.
Мислењето е автоматски споено:

А и пониска од ова ќе се продаде, 400 евра е некаде врвот што се продава XS Max 256 моментално, а повеќето околу 350.

Патем пошто гугл да користам, S21 е со ip12? :)
Погледнете го атачментот 97390
Iphone xs max 256 дури за 350 еур ќе го купиш?

Така е ај ѕирни ја темава
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,036
717
лошо искуство со Мобеликс,ако може да се нарече лошо.
ми требаше микрофон за еден модел на самсунг.

микрофон за самсунг имаат ама не го продаваат.
т.е поставуваат услов само со нивна монтажа по цена што они ќе ти ја дадат.
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
698
358
лошо искуство со Мобеликс,ако може да се нарече лошо.
ми требаше микрофон за еден модел на самсунг.

микрофон за самсунг имаат ама не го продаваат.
т.е поставуваат услов само со нивна монтажа по цена што они ќе ти ја дадат.
Таква е политиката на мобиларата, далеку од лошо искуство ти е ова,
Што микрофон ти треба за кој модел?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,036
717
Таква е политиката на мобиларата, далеку од лошо искуство ти е ова,
Што микрофон ти треба за кој модел?


Sent from my iPhone using Tapatalk
најдов,завршив работа со микрофонот многу поефтино од кај нив.
само несакам некој да ме условува дека мора кај нив да сменам.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,370
3,709
Скопје
најдов,завршив работа со микрофонот многу поефтино од кај нив.
само несакам некој да ме условува дека мора кај нив да сменам.
Зошто? Некои кафани имаат попуст за носење. Некои немаат. Мобеликс сигурно немаат голем лагер за да ги шиткаат без монтажа. Може ич немаат и купуваат од други па за ситно не им се исплати.
 

turbiny

Gaining Experience
20 декември 2016
194
87
лошо искуство со Мобеликс,ако може да се нарече лошо.
ми требаше микрофон за еден модел на самсунг.

микрофон за самсунг имаат ама не го продаваат.
т.е поставуваат услов само со нивна монтажа по цена што они ќе ти ја дадат.
Мислам дека неможат да гарантираат дека работи или работел па ќе бараш друг кога нема да ти работи, затоа не продаваат делови мобиларите.


N56 via jailbroken Monarch
 

Buzuki

Intern
16 јули 2013
165
48
Затоа што микрофонот кошта 100 денари а тој ти наплаќа 800 со се монтажа... И самите мобилари немаат на лагер туку си порачуваат (особено за некој не секојдневен телефон) и незнам колку воопшто ќе имаат ќар од тие 100 денари а сигурно нема да го купиш ако ти речат 500 денари...
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,036
717
Мобеликс 1200 ден ми бараа промена на микрофон на Ј3/17

јас за 1600 ден на огласиве од реклама 5 најдов,амолед екран со промена
купив микрофон за 150 ден од друг човек.

така да за 1750 ден ми излезе се.

по мобиларите најефтино е 2500-2700....клање.
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
698
358
Мобеликс 1200 ден ми бараа промена на микрофон на Ј3/17

јас за 1600 ден на огласиве од реклама 5 најдов,амолед екран со промена
купив микрофон за 150 ден од друг човек.

така да за 1750 ден ми излезе се.

по мобиларите најефтино е 2500-2700....клање.
Па ок да си кажал без екран е телефонот 500 ден ќе ти кажат, се вади преку екран и се наплаќа ризикот за екранот и секако гаранција за истото.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vinter54

Intern
4 март 2021
1
0
Дали може некој да ми објасни зошто М серија на Samsung Galaxy има само во неколку мобилари (Ledikom, Mobelix i MobiTech) а не и во салоните на А1 и Telekom и дали се тие оргинални или не и дали вреди да се купува бидејќи цените со A серија се прилично слични а спецификациите доста подобри..?
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,018
768
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Дали може некој да ми објасни зошто М серија на Samsung Galaxy има само во неколку мобилари (Ledikom, Mobelix i MobiTech) а не и во салоните на А1 и Telekom и дали се тие оргинални или не и дали вреди да се купува бидејќи цените со A серија се прилично слични а спецификациите доста подобри..?
M серијата се топ телефони.Поготово М51 кој е и подобар од А71(според мене).Иначе не ги носат бидејки Самсунг СМК не им се исплати да ги донесат бидејки нема да им се продава А серијата која до сега им беше утка невидена.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
M серијата се топ телефони.Поготово М51 кој е и подобар од А71(според мене).Иначе не ги носат бидејки Самсунг СМК не им се исплати да ги донесат бидејки нема да им се продава А серијата која до сега им беше утка невидена.
Океј е А серијата сеа после А71?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
А72 уште не е излезен, ама сигурен сум дека камерата пак ќе биде тиња, освен ако нема GCam за него.
Едит: Не гледам разлика освен камера.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,781
6,821
www.mikrotikmacedonia.net
А72 уште не е излезен, ама сигурен сум дека камерата пак ќе биде тиња, освен ако нема GCam за него.
Едит: Не гледам разлика освен камера.
Епа овогодинешните ке имаат OIS. ланските немаа.
 

King Kong

Intern
23 септември 2017
63
17
Здраво. Дали некој има искуство со експонат телефон од Мобеликс? Сакам да земам Iphone 11 експонат, али се двоумам да не се лош квалитет или да не почне да се расипува. Мислења?
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
78
75
Здраво. Дали некој има искуство со експонат телефон од Мобеликс? Сакам да земам Iphone 11 експонат, али се двоумам да не се лош квалитет или да не почне да се расипува. Мислења?
Кога веќе даваш толку пари, подобро земи нов.
Или пак веќе ако се одлучуваш, на старо е подобро.
 

Dimson

Gaining Experience
14 ноември 2018
61
53
Скопје
Здраво. Дали некој има искуство со експонат телефон од Мобеликс? Сакам да земам Iphone 11 експонат, али се двоумам да не се лош квалитет или да не почне да се расипува. Мислења?
Кај сите е различно 50/50. Може да висиш во салон на секои 2 недели а може да го користиш и 5 години. Јас имам земено 3 телефони од мобеликс, 2 нови и 1 експонат и никогаш не сум имал проблем со ни еден.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
668
574
Bitola
Здраво. Дали некој има искуство со експонат телефон од Мобеликс? Сакам да земам Iphone 11 експонат, али се двоумам да не се лош квалитет или да не почне да се расипува. Мислења?
За истата цена можиш да најдиш користен по огласи така да најдобро барај на реклама5
 

King Kong

Intern
23 септември 2017
63
17
Не знам дали користен би бил подобар од експонатот. Експонатот е само изложен, додека користениот не знам колку е пазен.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,289
1,555
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Ако мислиш дека "експонатот" им стоел само така изложен онда не си отишол во живо да ги видиш телефоните. Во Мобеликс пробаа муда за бубрези да ми продадат пред неколку месеци и јас лично никогаш не би купил од таму експонат/користен телефон. Ако си толку решен за експонат да земеш, убаво разгледај го телефонот пред да купиш. Повеќето се со dime-sized гребаници на екраните пошто наводно се гребеле телефоните кога ги чувале еден врз друг (lmao), барем мене таа причина ми ја дадоа.

Мој совет би ти бил да убациш уште 100 евра и да си имаш мирна глава со тазе уред, или ако сакаш на старо од некој човек да си купиш.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Чачкалици и салфети не продаваат ледиком?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,530
Мислења
846,090
Членови
29,329
Најнов член
josifov
На врв Дно