1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,384
  27,079
  4 Септември 2008
  1. Прегледи
  2. Пари

  Како се приметува? сите се слични, позадинска музика, сличен дизјан, и скоро никој нити го покажува хардверот, нити збори во видета, нити се покажува самиот.

  Еве ги истите кај телефони,


   
  На dejan_str и Rukfash им се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,288
  6,383
  21 Јануари 2009
  Таков е стилот, не значи дека информациите не се точни, особено на ваков вид споредби.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,321
  1,776
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Кај ги најде? во Анхоч има само ХТ модели на овие модели.

  Никаква, поготово не на таа резолуција. Е сега кај 4ГБ моделот рамот работи на 7000Мхз додека кај 8ГБ е 8000Мхз и ако воопшто има разлика во некој бенчмарк е само ради тоа.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  281
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  Порачав пулс преку нексио, ќе стигне околу 20-ти.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,419
  2,553
  9 Февруари 2011
  Нови драјвери 19.12.2 со нов кориснички интерфејс:
  (сеуште не се достапни за преземање)

  01.png

  image5.png

  image6.png

  image7.png
   
  На dejan_str, farkizz, Tenny и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,648
  1,905
  25 Март 2013
  Машко
  Фино ги испеглале, вака од ривјуа.
  Се надевам конечно ќе се реши проблемот со најниските 1% и 0,1% фрејмови со ова Радеон буст. Функционира на принцип на намалување на резолуцијата кога се поместува маусот се со цел да не се губат фрејмови. Идејата е ако бегаш од посилен противник/ци многу повеќе ќе ти значат фрејмовите отколку благ пад во квалитет.
  Сега за сега, не се препорачува за 1080p, но прилично корисно за повисоки резолуции


  View: https://youtu.be/V7CG63CW3_A
   
  На farkizz и StefAngel им се допаѓа ова.
 7. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,419
  2,553
  9 Февруари 2011
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,598
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Има rx580 4gb со меморија на 8ghz, на пример Sapphire nitro+.

  Како и да е, нема буквално никаква разлика во перформанси меѓу 8gb и 4gb. Но луѓето се лажат себе, мислат дека ако има повеќе ќе е подобро.
   
  На GGTT1, ARMac, Tenny и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,356
  7,336
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер

  4 GB VRAM

  *DDR3

  71-dU3hAAeL._SL1500_.jpg
   
  На dejan_str и gOJDO им се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,598
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ова му доаѓа ко да фукнеш 18-ка бандаж со нископрофилна гума на голф-класа возило со 1.4 атмосферски бензинец
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,321
  1,776
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  уште појако на кутијата има слика од совтвер за оверклок :)))
   
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,321
  1,776
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  MorePowerTool - AMD Radeon RX 5700 (XT), RX 5500 (XT) and Radeon VII Tweaking- and Overclocking

  Алатка која овозможува совтверски да направите бајпас на лимитациите кои АМД ги има воведено преку драјверот. На по квалитетни XT модели се постигнуваат бризини и над 2.1Ghz на јадро.

  upload_2019-12-14_14-0-51.png
   
  На shifty и omegaRED им се допаѓа ова.
 13. Gappo

  Gappo
  Gaining Experience

  79
  95
  20 Јануари 2016
  Машко
  Читам на редит луѓе ептен се жалат од новите драјвери на АМД. Намален перформанс, stuttering, багови, корисни опции шо ги имало претходно ги немало сега. Луѓе со АМД, какво ви е искуството со Adrenalin 2020?
   
  На Ребро му/ѝ се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Јас се вратив на старите зашто не можам да ги оптимизирам тајминзите и буџавата. Ми дава 3-5% повеќе фрејма и помалку трошење на вега 56.
   
 15. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,321
  1,776
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  На 5700-ка немам приметено вакви проблеми, имам само еден проблем а тоа е што не можам да пуштам една игра во стим "Signs of Solar Empire", друго се си е на место. Очекував да има багови искрено бидејќи малце преамбициозно ова ми делува иако ми се допаѓа ептен и прв пат амд драјвер да ми е подобар во опции и гуи него тој на нвидиа :).
   
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,288
  6,383
  21 Јануари 2009
  GUI-то е врв, алал да им е. Многу полесно се снајдов од прва за разлика од претходното.
   
  Ребро, dejan_str и на farkizz им се допаѓа ова.
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
 18. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Има и ревизии на rx 580 со 8гб со постегнати тајминзи на меморијата, во однос на 4гб верзијата, па поради тоа некогаш искача побрза за 2-3 фрејма 8гб верзијата и да ги стаиш на скроз исти фреквенции и јадро и меморија, ова инфо е за тие шо ги буни коа ќе видат рецензии, како е можно да има мала разлика, покрај тоа шо за играта доволни се 4гб меморија и картите се на исти фреквенции.
   
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,598
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Тајминзите практично немаат никакво влијание врз перформансите на картичките. А 2-3 FPS разлика можеби ќе се добијат на 3000 FPS со драматично постегнати тајминзи.
   
 20. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Има доста информации пофоруми да се најдат примери дека имаат влијание тајминзите врз перформансите со табели. Така да не знам врз што ти се базира мислењево, ако згрешиле дечките да идеме да ги поправиме :)
   
 21. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,463
  3,828
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Има 4гб графики коишто се со иста брзина како на 8гб.
  Зависно од нивната меморија Screenshot_314.png Така да во овој случај освен тоа што се 4гб коишто се доволни и за денешниве наслови на игри.
  Screenshot_315.png
  Меѓу 4 и 8гб разликата е само 4гб :)
  П.С се клокаат лесно и стабилно тие што се со 1750 мемориски клокови на 2000/2100мхз.
  Screenshot_316.png
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,598
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Мислењето ми се базира врз теорија и врз пракса.
  Теоретски, ако знаеш како функционира графичката ќе ти биде јасно. Многу е за објаснување.
  Практично пробано со мининг BIOS со 30% полабави тајминзи и исти фрекфенции, 0% разлика во перформанси на UNIGINE бенчмарци.
   
 23. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Мене на сите карти ми се сменети тајминзите пред и потоа правев тестови, имаше разлика во скор. Не е глориозна, меѓутоа имаше мала разлика
   
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Во compute има разлика во гејминг 2-3 фпс.
   
 25. D@vid

  [email protected]
  Intern

  3
  0
  13 oктомври 2019
  Машко
  Masinstvo
  Zdravo, imam i5-6600k procesor nekoi lujdze mi vikaat deka amd gtafickive ne odele( ne vadele dobri performansi) so intel procesori. Sakam da kupam Rx 590, pred toa imav mislenje da zemam gtx 1060 6gb posto skoro ima isti performansi so gtx 1660 i ne mi se davaat 17 000 denari so ima slicni perfomansi so graficka od 13 000. E sega mi treba mislenje dali mozi Rx 590 na intel procesori da se stava?
  Blagodaram
   

Сподели

Вчитување...