1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

1. psyside

psyside
    Rising Star

25,079
    25,367
    4 Септември 2008

Во оваа тема ќе дискутираме за све што е поврзано со AMD.

Избор на графичка, драјвери, OpenCL, TressFX, нови модели, технологии, правилен избор при купување, оверклок, на кратко све што е поврзано со овој бренд.

На Tose1991, The_Darkness, Demos и уште 2 други им се допаѓа ова.
  2. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,834
    5,013
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Зошто да зимаш R9 270X ? Препакувана HD 7870 , според официјални цени 60$ разлика o_0 , waste of money. Нема ни trueAudio ни бутур..... оверклокувана HD 7870. gtx 760 е помоќна карта, имаш 96 текстурни единици кој ќе ги осетиш особено со оверклок. Размисли двапати, во моментов најисплатливи карти се 7950 и gtx 760.

На dejan_str и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  3. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,843
    3,923
    5 Јули 2013
    Во оваа прилика сакам да кажам дека оверклокувана 7950 игра пајдушко оро околу оверклокувана 760 :)

На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,864
    4,586
    8 Април 2011
    Машко
    не пајдушко! туку ова

View: http://www.youtube.com/watch?v=lBpycvdcbZY

MarkoHF, Costigan_Jr и на FrukaZ им се допаѓа ова.
  5. theMAD

theMAD
    Practice makes perfect

1,073
    1,383
    6 Декември 2012
    Машко
    Студент
    TressFX е ексулзива на АМД или ?

6. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,864
    4,586
    8 Април 2011
    Машко
    Па не баш,и нвидиа може да го имплементира.Тоа е Dx11 инструкција или под-инструкција но амд така прва го прикажа како "револуционерно".Не дека е лошо,баш напротив но не е АМД патент.

7. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,397
    12,532
    2 Август 2012
    Машко
    Ги канам љубителите на ATI да инсталираат FSX Acceleration + REX (Real Environment Exreme) + PMDG 737 NGX + Ultimate Traffic 2
    Голем пакет е ова и за почеток напуштете го „бенчмарк“ концептот околу графичките и ставете ги во реална употреба.
    Без разлика колку јака ATI карта поседувате ви гарантирам дека ќе се вратите на форумов со плачење.

Фала. Пријатно.

8. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,864
    4,586
    8 Април 2011
    Машко
    A што ке ми е све тоа да го инсталирам кога нема никогаш да користам?Дај нешто реално што скоро секој го употребува.Ај сега земете најаката нвидиа карта качетесе на неа и скокнете 2-3 пати па ке видите колку е јака и со плачење ке дојдете на форумов.Лол
    Земи титан и пушти да копа BTC! 7970 е 3 пати побрза во копање BTC поради Супериорните OpenCL перформанси! Но на колку тоа му е битно нели?така да тие ствари се небитни

9. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,397
    12,532
    2 Август 2012
    Машко
    Па пореално од ова АМИН
    Колку што е реален Mad Onion aka 3D Mark толку е и играва (симулаторот)

Само немој те молам да ја спушташ дискусијата на „....качетесе на неа и скокнете 2-3 пати“

Еве, предизвик е ова. Колку да видите како се топи вашата ATI-евска самодоверба. Згора на се FSX е игра/симулација од 2006 така што сегашниве ATI Карти би требало да ја мачкаат на леб.
    За промена - место 3D Mark, FSX. Ајде.

10. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,864
    4,586
    8 Април 2011
    Машко
    Тоа е една игра!Но ајде нека биде,немам моментално хајенд карта да испробам,така да доколку некој има нека проба.Јас ја поиграв играта малку,но без додатоци и такви ствари и ОК беше.
    @Flegma не ја сведувам дискусијата на „....качетесе на неа и скокнете 2-3 пати“ ти ја сведуваш!Јас можам да ти најдам игра каде нвидиа има таков проблем!Тоа се случува,не можеш на таков начин да одредеш дека картата е слаба,нема смисла.

11. psyside

psyside
    Rising Star

25,079
    25,367
    4 Септември 2008

Чекај сериозен си?

Да почнам јас да ги барам послабите елементи од архитектурата на Nvidia, кај ќе ни биде крајот?

На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
  12. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,397
    12,532
    2 Август 2012
    Машко
    Дефинитивно. Инсталирај и кажи искуство.

13. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,864
    4,586
    8 Април 2011
    Машко
    Ма не се ни трудам да барам,секогаш дискусијата иде погрешно така.Ако бараме мани и кај нвидиа и кај АМД ке најдеме.Факт е дека неможеш на таков начин да потврдиш која карта е подобра.Напоменав колку е слаба титан во OpenCL mining vs 7970 но тоа не е репер.Иако за мене бил голем репер OpenCL мајнингот ,сепак немоќам да тврдам дека нвидиа е слаба баш поради тоа.Едните се во едно подобри ,другите се во друго. тоа е тоа
    CUDA оптимизирани совтвери = нвидиа,OpenCL =AMD но во играње игри тоа малку не занима,ако споредуваш игри треба да споредуваш во повеќе наслови,посебно захтевните а не само еден наслов.Инаку сум ја играл FSX и немало проблем на 7970ка(можда на 2X7970 било ама небитно)Сигурно се игра и на 1x7970

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  14. psyside

psyside
    Rising Star

25,079
    25,367
    4 Септември 2008

Инсталирај Crysis 1, стави 8XSSAA и кажи ми искуство.

15. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,397
    12,532
    2 Август 2012
    Машко
    Ти вака играш?

16. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,843
    3,923
    5 Јули 2013
    Овој ФЛЕГМА ни ја трола темата :) Ова би требало да е "интимно" AMD катче :p

Се шегувам. Баш би било интересно да провериме ова што ни го предлага,мислам, зошто да не? Јас ќе проверам.Само, со која графичка ќе споредуваме? Има некој нешто од NVIDIA од ценовен ранг на 7950?

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. psyside

psyside
    Rising Star

25,079
    25,367
    4 Септември 2008

Играв кога имав 7950 :D

Али сецкаше, еве немора 8X, пробај да ставиш 4XSSAA :)

18. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,397
    12,532
    2 Август 2012
    Машко
    prichina има 660 ti (мислам дека со цена се тука, не сум сигурен)

И не мора да акате луди AA сетинзи, за FSX 8xS [Combined: 1x2 SS + 4x MS] со 2x Sparse Grid Supersampling се сосем доволни.
    Игра/симулација од 2006 која се потпира на процесорот. Графичката скоро и да не е битна.

19. psyside

psyside
    Rising Star

25,079
    25,367
    4 Септември 2008

Другар, искрено FSX е неоптимизиран џанк, далеку е играта од нешто кое треба да се користи како бенчмарк, ако е така јас би ги одвоил Crysis 2 со напредни модови, Crysis 1, Crysis 3, Metro LL, Batman AC (со SSAA изгледа лудило) Skyrim (скроз модиран со SSAA) The Witcher 2 (со uber sampling aka SSAA) овие игри треба да ни бидат репер.

20. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,397
    12,532
    2 Август 2012
    Машко
    Џанк дека ATI не може да свари Shader 2.0. Браво!

21. psyside

psyside
    Rising Star

25,079
    25,367
    4 Септември 2008

Aти може да свари све, FSX за она што го нуди визуелно, е џанк, факт.

22. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,864
    4,586
    8 Април 2011
    Машко
    НА која резолуција?јас на 1080p со 7970 гајле немав со 8XSSAA,леташе играта и во најзахтевни моменти.Дури и со EQAA играта беше флуидна.Да не се имаш помешано со 6970?
    @Flegma Ако еднај ја пробаш Crysis1 со SSAA+EQAA нема да ти се игра поинаку,ептен приметлива разлика има.
    И од кај ти е информацијата дека 7970 не може да ја вози FSX? @gokica Ај те молам пробај ја!

23. psyside

psyside
    Rising Star

25,079
    25,367
    4 Септември 2008

Не, едноставно не ти работел SSAA сетингот, иначе е слајд шоу, само 290X ќе може да ги врти овие игри со SSAA.

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  24. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,864
    4,586
    8 Април 2011
    Машко
    Работел SSAA и тоа со сигурност тврдам!имав и скринови направено на форумов одамна,ептен видна разлика имаше во дрвјата особено,така да 100% тврдам дека работи.Еве @gokica нека проба и нека постира скрин со и без SSAA.Се играше сосема флуидно со SSAA.Неможам да ја барам темата,одамна беше,нешто во врска со подобар приказ од драјвери беше темата и јас и член на форумов со GTX295 постиравме ист скрин,јас со SSAA toj bez SSAA и имаше огромна разлика.Ако го најдам ке го препостиеам.

25. psyside

psyside
    Rising Star

25,079
    25,367
    4 Септември 2008

Дејан, сега скоро се воведе подршка за SSAA во DX10/DX9 модови, SSAA не работел, сега да не се натегаме, јас поминав месеци на таа игра, знам што зборам. Ако ти работел, разликата до 7970 до 7950, која е мала неможе магично да направи кај тебе да лета, а кај мене да сецка....т.е. да паѓа ~ 25/30 фрема.

Сподели

Вчитување...