1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. farkizz

  farkizz
  Gaining Experience

  42
  65
  14 Април 2016
  Машко
 2. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  Најверојатно не е за овде прашањево, но ако треба нека премести некој...
  Едно пријателче има AsRock Phantom Gaming X Radeon RX580. Доста солидна графичка за пари/перформанси (пред година дена купена), но прилично грда кога е во куќиште.
  Дали може некаде да се набави backplate за овој модел? Има по ебај (50-60$), но дали може кај нас да се исече ова? Доколку има некој што работи овде со CNC машина нека пише, или нека го тагнат. :)
   
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,783
  3,240
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ColdZero - The Best Pc Case Parts & Gpu Backplates

  Ко имав 970ка, имав земено бекплејт од таму, 2 недели достава, околу 1500 ден беше беше бекплејтот
   
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Додај уште 50 евра и имаш 1070 на старо :)
   
  DaVoRkNe, PC_GAMER и на incontempt им се допаѓа ова.
 5. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Нешто интересно за нави архитектурата. Конечно моќта vs потрошувачката е доста зголемена штп беше еден од проблемите на амд гпу.Со 7нм амд можат во предност да бидат со оваа архитектура ако извадат фулл нави чип со транзистори по број како на gtx 2080ti. И верувам дека ке биде помоќна од rtx 2080ti или по обичај на амд ке биде еднаква но со 30 % пониска цена.Останува да видиме RDNA што обеќава
   
  Последна промена: 27 oктомври 2019
  DaVoRkNe, kamenko и на StefAngel им се допаѓа ова.
 6. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  164
  103
  18 Септември 2013
  За чудење е работава во бенчмаркот на Hardware Unboxed 5700 XT рамо до рамо со RTX2080, до сега игрите на Rockstar биле секогаш побрзи на Nvidia, RDR2 докажува спротивно. Можеби затоа што DX12 и Vulkan се базирани на Mantle (AMD)?


  Untitled.png Untitled1.png
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,088
  970
  4 Февруари 2014
  Машко
  AMD AGESA 1.0.0.4 B, подобрува boot time за 15 цели секунди.

  Gigabyte changelog:

  1. Update AMD AGESA 1.0.0.4 B
  2. Improve system boot time
  3. Improve RAID function compatibility
  4. Add AMD Raven Ridge APU (Ryzen 2400G/ 2200G) support
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Што те чуди амд секогаш бил подобар избор за async compute
   
 9. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Kaде може да се најде кракната таа игра? Иначе работите се менуваат. Безразлика како било порано сега поради конзоливе се повеке игри ке бидат оптимизирани за амд радеон и со тоа ке има блага предност. Мене ме интересира кога ке видиме чиста пц игра како crisys 1. Igra koja ке не воодушеви со графиката без блурови и заматени амбиент окулации и сл
   
  MasteR_#0, kamenko и на windows8 им се допаѓа ова.
 10. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  Дали и со последните драјвери за 5700 и 5700 хт сеуште се случува игрите да crash- уваат?
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  All of crack watch right now : CrackWatch
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  LoL vega56 најдобра графичка сперма парите за Red Dead
   
 13. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  Еве бенчмарк на рдр2 на ултра-1080[​IMG]
   
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,268
  6,362
  21 Јануари 2009
  DAT TYPO THO
   
 15. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Хахахаха auto correct going crazy
   
 16. farkizz

  farkizz
  Gaining Experience

  42
  65
  14 Април 2016
  Машко
 17. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,645
  1,899
  25 Март 2013
  Машко
 18. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  Sapphire rx 5700 pulse или gigabyte RX 5700 gaming oc. Сафирот е 300 ден поскап?
  26900 - 26600
   
 19. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  300
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  Sapphire rx 5700
   
  На Arkturus му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  288
  464
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Сакам да прашам дали има приметна разлика од RX580 со 4гб и 8гб, конкретно на 1080p резолуција...
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  184
  90
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Никаква

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На dejan_str и Goran995 им се допаѓа ова.
 22. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко

  View: https://youtu.be/lAr_Trv78NA
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  288
  464
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Фала дечки, за 1080п толку им е.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  Овие видеа ме потсеќаат на фејк споредбите на камери на Youtube, прилично сум сигурен дека ова е фејк видео, ако сакате достојни информации, само од ликови кои се појавуваат во видета, ги покажуваат каритите, или пишани рецензии.
   
  На steelseries и Tenny им се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,268
  6,362
  21 Јануари 2009
  Ај добро, само затоа што во видеово не се покажува човек и е направено со стилот како што е направено, значи дека информациите во него се лажни.
  Зошто побогу некој би ставал лажни информации во видео за споредба помеѓу 4гб и 8гб 580?
   
  На xxxMoRLoGxxx му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...