1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Без гајле, ќе работи супер со тој процесор, со тој што си се консултирал или врска нема или те излажал сакал да те наведе да купиш нов процесор. Зимај си ја 590-ката комотно.
  Само имај во предвид дека ќе ти треба и пристојно напојување.
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Здраво луџе, не вреди да купуваш на ново карта особено во тој ранг. Купи си на старо имаш избор од АМД.
  Тоа што го зборат за АМД се глупости и постои интернет да го верифицираш.
   
 3. D@vid

  [email protected]
  Intern

  3
  0
  13 oктомври 2019
  Машко
  Masinstvo
  Site razlicno kazuvaat ili sekoj si go fali svoeto ili os negde slusnal i prekazuva i jas sum na stranata od tvoeto mislenje posto grafickata nemozi da ima golemo vlijanie od procesoro i obratno, grafickata si brka edna rabota procesoro sosema druga rabota
   
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,268
  6,362
  21 Јануари 2009
  taka je
   
  JellyfitzDMT, CBB_6 и на Gaston им се допаѓа ова.
 5. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  397
  579
  3 Јануари 2019
  Машко
  Не. Забрането е.

  Се шалам, нормално дека може. Истиот процесор paired со Raedon RX470 го користев долго време.

  Ама може one-case-scenario да е чим функционирало кај мене. Пиши на aemde супорт да ти помогнат.
   
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,645
  1,899
  25 Март 2013
  Машко
  На форумов поголемиот дел од луѓето ќе ти кажат дека rx 570/rx 580 на старо ( тука блиску е и 1060) ти е најдобра буџет варијанта. 3-4ца од форумов ги продаваат и можеш да бираш од кој ќе купиш
   
  Tenny, BorisSapphire и на farkizz им се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,319
  4,528
  18 Септември 2013
  Машко
  Да немаш забуни од тролови и несериозни реплики: графичка АМД ќе работи со било кој интел процесор подеднакво добро ко и со АМД процесор (од ист калибар).*

  Слободно купи си шо ти душа сака.

  Возам АМД графичка на интел процесор веќе со години во старата конфигурација. Возам енвидиа графичка на АМД процесор сега у новата конфигурација.


  *ставено астериск таму пошо сеа новите АМД процесори поддржуваат pci-e 4.0 шо може да биде предност за некои графички во иднина
   
  На dejan_str и StefAngel им се допаѓа ова.
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Не дискутирај со диносауруси кои сеуште мислат дека пентиум 4 е најдобар процесор
   
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,268
  6,362
  21 Јануари 2009
  За возење ќе се вози ама оние мал милион багови што ќе произлегуваат најчесто при гејминг ќе се чеша зошто се.
  И сеа ќе ми кажеш си немал проблеми никакви ни при гејминг и ништо и ја уште сега ти викам „океј така е“, така да не ми реплицирај.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Графичките се за користење во пц а не за возење, купете си автомобил за возење и научете се да користите хардвер соодветно :) моментално возам нике патике иначе.
   
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,512
  1,160
  2 Јануари 2012
  Потресително. Не ставиле добри штрафови и се откачува хитсинкот од графичката и поради тоа почнува да прегрева.


  View: https://youtu.be/H7lnBCFnBok
   
  DaVoRkNe, prichina и на toshex им се допаѓа ова.
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Немам 5500х но од Тонга до поларис има намалување на die size.
  Најгоре е Pascal 1060. Некој идеја како да ги извадиш чиповите? IMG_20200114_200020.jpg
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
 14. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  713
  653
  26 Март 2016
  Даскал
  Оди и радеон на интел и нвидиа на амд, немаш гајле. Плус, ќе си прочиташ гугл шо ти вели исто.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Сите паметеме кога излезе amd 290x беше едно 10-15% послаба од најмоќната нвидиа gtx 780ti. Интересно е како после неколку години amd 290x е побрза од 780ти.Тоа го приметив и кај повеќе амд карти. Дали амд со драјверска поддршка ја доведоа картата до тие перформанси или тоа се должи на друго. Баш ме интересира мислење околу тоа. Еве две видеа каде амд 290х ја гази на 780ти после неколку год и во 2019

  View: https://youtu.be/cL6MuNJ5quo

  View: https://youtu.be/YthPacgJVlc
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  Е да, ама на форумов викаат дека не е точно тоа XD
   
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Јас би рекол дека кај 290Х АМД сеуште аплицира подобрувања во драјверот бидејќи е базирана на GCN како и поновите RX480/580 додека нвидиа многу кратко се држи до еден ист дизајн, разликите помеѓу GTX 7хх и 9хх беа огромни и многу потешко им е да работат на оптимизации за повеќе различни имплементации што не и ги оправдува но ете на амд им е лесно R290X добива бесплатни оптимизации кога прават за RX580 бидејќи и двете се базирани на GCN.
   
 18. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Gcn се базира на асинк шејдери и оптимизација помеѓу сите генерации е слична.
  Тоа што Nvidia нема се тие шејдери и затоа има таква разлика.
   
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,372
  8,827
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако не се лажам Geforfe 7xx и 9xx имаа само минимални разлики, односно беа rebadge, и двете се базирани на истиот Maxwell chip?
   
 20. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не, 7хх беа рефреш на 6хх и јадрото не е Maxwell туку Kepler (само 750Ti беше некоја експериментална верзија на maxwell), архитектурата е со DX11 подршка додека 9хх се сосема нова Maxwell архитектура со DX12 подршка.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Ако имаат вакви проблеми а наплаќаат како Nvidia треба малце да се запрашат зашто луѓето идат на nvidia.

  View: https://youtu.be/_x-QSi_yvoU
   
  На toplel и Tomashevski.Aleksandar им се допаѓа ова.
 22. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  Овде драјверот ли е проблем? [​IMG]

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,268
  6,362
  21 Јануари 2009
  Замисли троа поќе податоци да кажеше, дали е игра, програма, колку честo се случува, на вклучување ли е, при извршување одредена задача, која конфа, кој оперативен систем итн
  ЗАМИСЛИ
   
  На toplel и Gaston им се допаѓа ова.
 24. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,415
  2,547
  9 Февруари 2011
  Најарно на вакво прашање пишуваш произволно ДА или НЕ или НЗ и толку.
  Какво прашање - таков одговор.
   
  На Маша и Avid им се допаѓа ова.
 25. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  На самиот почеток на COD WW2. Графичка rx5700 pulse, ram 16 GB, ryzen 3600.
   

Сподели

Вчитување...