1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. ForcefieldDown

  ForcefieldDown
  Intern

  11
  4
  20 Декември 2018
  Машко
  Нема врска ова. Single-player игрите доминираат по број (и по квалитет IMO) наспрема multi-player.
   
 2. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  48
  41
  13 Февруари 2018
  Машко
  Со оглед на тоа какви се цените на хардверот кај нас, се исплати ли да се земе некоја од следнаве
  ASUS ROG STRIX RX 5700 ХТ
  или
  ASUS TUF 3-RX5700XT-O8G-GAMING

  п.с. Доколку е да, би издржало ли B700 V2.
  Во моментов се користи Strix R9 380-4GB.


  Се појавија денес кај нив на страна, би требало да ги имаат кај и да е, во случај да се ставени како placeholder.
   
 3. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  897
  465
  15 Декември 2013
  Машко
  Реално единствено тие вредат за парите, гледам Asus Strix 2070S e 42k, што според мене ја прави Strix 5700XT многу подобар value for money, a TUF серијата е најдобар value.Иначе напојувањето ќе ти ја тера. :)
   
 4. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
 5. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
 6. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  Генерално Red Devil се смета за најдобар AIB модел за 5700 (XT), ама Gaming X од MSI е озбилна конкуренција за #1, се надевам дека ќе ги донесат во Анхоч.

  5700 xt gaming x.PNG
   
  На PC_GAMER и Chicco69 им се допаѓа ова.
 7. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  77
  123
  30 Август 2018
  Машко
 8. windows8

  windows8
  On your way to fame

  748
  971
  12 Февруари 2012
  Машко
  Radeon Image Sharpening уклучив на rx 580 со последниот драјвер and I was like wow!:eek:
   
  На TATA_MATA и farkizz им се допаѓа ова.
 9. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  820
  1,372
  12 Септември 2013
  Машко
  На што тоа? Која игра?
   
 10. windows8

  windows8
  On your way to fame

  748
  971
  12 Февруари 2012
  Машко
  REGE2
  Cities
  Battlefront2
  Forza Horizon4
  CS-GO
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 11. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,055
  6,031
  21 Јануари 2009
  Ја не приметив ништо, then again неам некоја игра да споредам :D
   
 13. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  77
  123
  30 Август 2018
  Машко
  Имам RX-580 8GB и ја пробав Doom 2016, нема воопшто губиток на перформанс и играта преубаво изгледа со Radeon Image Sharpening.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,092
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  На shifty и psyside им се допаѓа ова.
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,092
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Што се овие температури на мемориските чипови? Ја повеке се секирам меморијата да е поладна него јадрото, сум терал јадра до 90 дтепени на неколку хај енд модели и мака немаа со гофини . Али свит спот ми е фо 80 степени на јадро и фо 70 на меморија ама со новиве ддр6 не сум запознаен, имам ртх 2060 мини верзија од асус феникс некоја ја земав евтино нова па ке тестирам
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 16. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Vega 56 - Vega 64 иста работа нема врска стрим процесори.
   
 17. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,092
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Не се само стрим процесори, фалат и текстирни единици, уствари на сликата е 5700 само со 5700 x име поради биосот ако добро видов.
   
 18. toplel

  toplel
  On your way to fame

  564
  601
  18 Август 2016
  Машко
  И повисоки подесувања на SCLK, MCKL (софтверско читање) и ваљда повисок temp target пошо со BIOS-от на 5700 немаш опција да ојш до толку. Мислам дека со мод-ов само ја оптеретуваш непотребно картата за минимален или незабележителен позитивен резултат. Барем на blower-style верзиите.
   
 19. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,092
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Да, ама ако игра лагира на 5700 фрекфенцоја ке лагира и со 200мхз повеке. Интересно бесе порано кога ге форс 6200 се флешоваше вп 6600 ѕо беше прекрасно, ако добро паметам едно 30% перформанси добовка имаше,тоа беше пред јинифајт шадер да постои. Pipelines,pixel,verrex ... младата генерација не ги ни памети овие поими.Последно што паметам повер колор референтните одредена серија и многу ретко од другите брендови 6950 се отклучуваше во 6970 али тоа беа едно 5 до 8% перформанси плус.сега веке ги фабрички ги осакатуваат и тешко да ја имаме таа среќа, али никад не вели никад :). Гледав резултати од референтна рх 5700х на лето со собни темп до 28 степ плус до 92 степени грееле и гласни биле доста како сите бловер кулери. Али не сум сигурен за ова дали е точно. 7nm na 92 step ne e pametno osven ako amd ima 7nm koja raboti na 110 plus stepeni, за што порано се шпекулираше дека како литографијата се намалува така и максималната издржлвиост на топлина била се покритична.
   
  Последна промена: 24 Септември 2019
  На shifty и toplel им се допаѓа ова.
 20. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  Барем за GDDR6 модулите на Micron, граница за безбедна температура се смета ~95 степени така што горе доле сите карти од табелата се ок, можеби би бил загрижен за Evoke и XFX картите во куќишта со слаб проток на воздух.

  Инаку видов дека има тема ама welcome back и овде, последниве години хардвер секцијата (освен делумно процесорите со Ryzen) е во стагнација, освен чат пат по некој пост или дискусија помеѓу малкуте членови што останаа на темиве за хардвер па појачањево ќе дојде супер, таман да се разбие монотонијата со смартфони и споредби со бескорисни тестови на YT :D
   
  dejan_str, esquimaux и на borcep им се допаѓа ова.
 21. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,092
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Дали нереферентна Amd rx5700 моментално е најдобриот извор за моќна графичка гледано цена перфпрманси? Гледам околу 23к денари е малопродажна цена што значи со попуст може и до 21.800 ден да стигне на ново.
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Да ама енвидиа фанови ќе ти потенцираат дека нема реј трејсинг.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На dejan_str и SiPy` им се допаѓа ова.
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,055
  6,031
  21 Јануари 2009
  А јас ќе потенцирам дека секојдневно на /r/amdhelp постираат најразноразни зафрканции со графичката и драјверите (inb4 на еден незадоволен има 1000 задоволни што молчат).
  Не знам што се дешава на /r/nvidiahelp и дали воопшто постои :D
  Еве сеа проверив, затворен е сабот, изглеа пошо не ти треба хелп за нвидиа графички xD
   
  Последна промена: 30 Септември 2019
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 24. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  Можеби е добра, ама нема реј трејсинг.
   
 25. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,092
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Искрено засега реј трејсинг не ми значи многу, не е толку застапен а ако биде доста имплементиран графичката не знам дали ке може да игра солидни фрејма на некоја захтевна игра. Можда 2080 и 2080ти се доволно моќни ама реј трејсинг во вистинска смисла мислам дека со наредната генерација на нвидиа ма да сепак ке биде реткост, а долго време сум задоволен од перформансите на амд хај енд графичките за цената која се нудат. Денес ништо повеке од амд 5700 не треба за 2к а и за 4к резолуција на 80% до макс квалити сетинзи. Повеке од тоа е само ентузијастички мерак за најмоќното што во пракса за 99% од нас е неприметливо или небитно. Шѕета што амд штедат на теферентните решенија за ладење :(
   
  На kamenko и boro1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...