1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,757
  21 Јануари 2009
  Од кратко гугл пребарување, веројатно е конфликт со некоја програма во позадина. Изгаси ги сите програми во позадина особено оние што мерат фпс, снимаат и слично па пробај пак.
   
 2. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  AMD Financial Analyst Day 2020: CPU and GPU Roadmaps, X3D Die Stacking Revealed | Tom's Hardware

  Бујрум. Вчера беше конференцијата. Имаа демо за RayTracing на RNDA2. Излегуваат крај на година. Што значи после Ampere. Е сега Ampere ако се покажат посилни од што мислеа, ќе треба да ја пазат.

  Едит: Велат 50 Проценти gain и true 4k гејминг. Тоа истото го велат и НВИДИА, ќе почекаме да излезат и Ampere и Big Navi па ќе кажат конзумерите.

  AMD Big Navi isn't coming until the end of 2020 | TechRadar
   
  Последна промена: 6 Март 2020
  Luca Toni, farkizz, TATA_MATA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,724
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
  ^Највозбудливо од целата конференција ми беше што јасно и гласно најавија дека ќе има RDNA 2.0 и ќе биде со 50% поголеми перформанси по ват

  rdna.jpg

  и дека тој тренд ќе продолжи и понатаму, што само потврдува дека погодно време за upgrade на PC ќе нема. Секогаш ќе има нешто прилично подобро зад аголот.

  Infinity Fabric стана Infinity architecture со уште подобра врска помеѓу процесорот и графичката за уште помали латенции а поголем bandwith.

  Другата интересна работа што помина релативно незабележано е дека АМД на Raytracing работат со Microsoft и 1.1 верзијата е веќе готова. Можеби нема да и ги поматат сметките на Nvidia со оваа генерација, но АМД хардвер и Microsoft софтвер ми изгледа на добитна комбинација.
   
  На StefAngel и farkizz им се допаѓа ова.
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 5. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
 6. GoDLiK3

  GoDLiK3
  Intern

  31
  31
  11 oктомври 2014
 7. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  168
  174
  14 Септември 2016
  Машко
  Многу е 2200 RPM со 70 степени на најјако пуштено сѐ? 580ка е.
   
 8. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,029
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  ne. 580kite great i mn povekje od 70 zavisno od modelot.
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Luca Toni

  Luca Toni
  Gaining Experience

  185
  247
  18 Септември 2015
  Машко
  Дали имате проблеми со новите верзии на adrenalin 2020? 20.2.3 и 20.3.1?

  Игрите ми ги пушта побрзо, но ми качува поголема темература, и голем проблем е тоа што ми прави freeze. Ја избришав новата верзија, се вратив на 19.12.3 сега е се во ред

  [​IMG]


  Како тера кај вас дечки?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 10. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,331
  2,793
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Вчера инсталирав, денес ми изгуби сигнал мониторот, се реши со прештекување на DP кабелот.

  Ама набрзо после тоа се блокираше комплет компјутерот, мораше хард ресет да му направам. Не знам дали беше драјверот или не, но се поклопи...


  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,757
  21 Јануари 2009
  Пуууу таа 5700-ата искина од проблеми.
   
 12. windows8

  windows8
  On your way to fame

  767
  991
  12 Февруари 2012
  Машко
  Интересен тест на постари графички да не потсети на времето кога GTX 780ti беше побрза од R9 290.
  Сега во DOOM Eternal е поспора и од R9 270 па и од HD 7790 :D
  1080p.png


  DOOM Eternal Tested on Low-end Graphics Cards
   
  Astro, Luca Toni и на farkizz им се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,688
  14,288
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Весела физика. Греењето и температурата се различни величини, првата е изведена, а втората е основна. Греењето се изразува во калории, а температурата се изразува во степени. Една калорија е енергија која е потребна за да се зголеми темепратурата на еден грам вода за еден целзиусов степен.
   
  На Luca Toni му/ѝ се допаѓа ова.
 14. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Значи 1 грам маст ќе загрее 1 грам вода за 9 степени. :angel:
   
 15. bobipp

  bobipp
  Gaining Experience

  313
  176
  13 ноември 2009
  Плус сето ова на 1 стандардна атмосфера притисок ;).
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 16. John Targaryen

  John Targaryen
  Intern

  25
  10
  28 Мај 2019
  Машко
  Ми треба помош околу графичката имам rx570 sapphire pulse 4gb верзија
  а напојувањето мие 400watt гембирд 80 plus black box power
  е сега проблемот мие кога ке пробам да играм игри на ултра сетингс (игри кои графичката ги поддржва) ќе ми freezni компјутерот и ке се рестартира. Сега ме интересира дали проблемот е во напојувањето бидејќи 450W е минимумот за графичката
   
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,467
  4,786
  18 Септември 2013
  Машко
  Да. До напојувањето е.
   
  На John Targaryen му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Luca Toni

  Luca Toni
  Gaining Experience

  185
  247
  18 Септември 2015
  Машко
  Сам си даде одговор на прашањето

  Мин 650вати напојување ти треба. Мој предлог ти е да вратиш некој од старите драјвери на амд 19.2.3


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На John Targaryen му/ѝ се допаѓа ова.
 19. John Targaryen

  John Targaryen
  Intern

  25
  10
  28 Мај 2019
  Машко
  Понуда за PSU ?
   
 20. Luca Toni

  Luca Toni
  Gaining Experience

  185
  247
  18 Септември 2015
  Машко
  На John Targaryen му/ѝ се допаѓа ова.
 21. John Targaryen

  John Targaryen
  Intern

  25
  10
  28 Мај 2019
  Машко
 22. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,757
  21 Јануари 2009
  Побарај во огласи на форумов, можеби ќе најдеш нешто.
  Иначе ти е супер идеа на нов компјутер да ставаш половно PSU нив цените обично им се драстично пониски отколку на ново па овој начин на штедење ти е топ.
   
  На goranzoran и John Targaryen им се допаѓа ова.
 23. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Ако ти е нов и под гаранција, однеси го на сервис. Дека ти треба 700 вати напојување, а не знаеш што имаш, веројатно не ти треба. За 570ка и просечен нов Пц треба 400-500вати добро напојување. Со оглед на возраста, сето ова е шпанско село, обрати се кај некој повозрасен.
   
  John Targaryen, Astro и на ARMac им се допаѓа ова.
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Маркетинг јбг. Стрес тест R7 2700x+RX 580 од штеќер повеќе од 350W (еден спајк до 370W) не ми влече, конверзација-губиток AC to DC да речеме ~280W (иако и тоа е многу).

  Напојувањето е квалитетно од старите Corsair VX 450W. Ама ете 600W како да е некој стандард во денешно време.

  Overclocking одавна баталив, па можда тука држи вода тоа 600-650W препораката.
   
  На John Targaryen му/ѝ се допаѓа ова.
 25. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,417
  1,882
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Напојувањето ослабнува со тек на време некаде 10-15% после 3-4 години или порано ако е од риг извадено така да и ова треба да се земе во предвид. Ново 450-500 е ок но користено би рекол 600W или погоре.
  Јас 480W некаде вадев од штекер на стрес тест со две 580-ки и ризен 2600 ...
   
  На John Targaryen и Luca Toni им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...