1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 Ограничен интернет

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од imortel, 11 Декември 2019.

 1. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Немам потреба нон-стоп да ми е вклучен.
   
 2. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  814
  769
  5 Април 2015
  Машко
  Праша ли некој дали го мерат протокот со верифицирано мерило, како што се мери секоја величина која е предмет на купопродажба на пазарот во државата? Јас откако го поставив тоа прашање,не ми намалија брзина веќе трет месец. Знам луѓе кои имаат пријатели по тоа операторите и нив им пуштаат макс брзина и СТВАРНО неограничен интернет без разлика што го имаат нај евтиниот пакет, што значи системот не им е тотално автоматизиран туку можни се и манипулации.

  Sent from my Mi using Tapatalk
   
  Banjifiko, TexasUS, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сериозно?
   
 4. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Да, државава е тиња и се е можно
   
 5. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Што мешаш сега држава со А један? Немат ништо заедничко.
   
  igor_igor, Banjifiko и на Oktar им се допаѓа ова.
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  869
  12 Април 2017
  Машко
  Пошо државата е крива за се нели.... /s
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,929
  2,778
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Нема врска најевтин пакет, политиката на фер користење е иста за сите пакети.
   
 8. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Lol, да, пошо државата е апстрактен поим и не ја праат луѓето.
  Тој шо си има пријатели ќе си има макс брзина иако плаќа најефтино.
   
 9. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  158
  91
  24 Јуни 2008
  Машко
  Пошто А1 и Телеком ти се маалско гранапче и за пријатели све по набавно нели?

  Пффф
   
 10. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  814
  769
  5 Април 2015
  Машко
  Зборам за пријатели во техничка подршка, и да, тотално сум сериозен.

  Sent from my Mi using Tapatalk
   
  На krema и dipetar им се допаѓа ова.
 11. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,886
  12 Јануари 2016
  Машко
  ^ ^
  Целосно точно, можам и јас да потврдам.
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,834
  4 ноември 2013
  Машко
  Техничка поддршка ти се пиуни (како во шах), додека не згрми некој од врвот, тој од техничка поддршка може само да замислува дека има зголемено брзина кај некој пријател.
  Знаеш дека постои мониторинг систем кој е достапен за секој вработен и дека таму пишува за секој корисник кој колку плаќа (односно каков договор има потпишано) и која брзина треба да ја добива и која брзина му е пуштена во моментот?
  Ова што го кажуваш не е возможно.
  (Барам кај мене во фирма ова не функционира)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 13. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  изгледа членовите тука во Норвешка се и појма немаат шо се дешава во државава
   
  На Misko6000 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,834
  4 ноември 2013
  Машко
  Секој ден се среќавам (и слушам) со премногу луѓе, сите на различен оператор, до сега немам слушнато дека некој плаќа 500 денари а добива 100/100... може вашите пријатели се некој богови па се им успева.
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  814
  769
  5 Април 2015
  Машко
  Ај да те прашам, може со интервенција на техника да се зголеми брзина, или системски оди тоа според тарифниот модел?

  Sent from my Mi using Tapatalk
   
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,834
  4 ноември 2013
  Машко
  Системски, техниката може да поддржува поголем проток, но, додека не се зголеми брзината од "сервер, радиус, админ систем" џабе е, ставај каква сакаш опрема нема ефект.
  Брзината е врзана на твојот јузер-пакет.

  Замисли...
  Имаш повеќе пакети, секој со различна брзина и цена, според пакетот кој го имаш, системот ти изготвува фактури, ако те префрлат на поголем пакет системот ке ти изготви нова фактура со повисока цена (според пакетот), ако тој од техничка поддршка, направи некоја "далавера" во системот за ти да добиеш поголема брзина за помалце пари и ако некој претпоставен го забележи тоа, тој од техничка ке лета од работа.
  Мислиш дека некој би ризикувал работно место за ти да добиеш нешто за што не плаќаш? Нема логика брат :)
   
  На krema и Lokvan им се допаѓа ова.
 17. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  814
  769
  5 Април 2015
  Машко
  Ок, верувам дека е така,ама и ЗНАМ дека има и малверзации, бар за Телеком,
  Нема везе, нека биде мојот пост класифициран во теорија на завери ,секој со свое искуство.
  btw, пред два месеци кога ми намалија брзина системски не се зголеми сама на 1ви, реагирав после два дена до тех.подршка и ми ја зголемија веднаш

  Sent from my Mi using Tapatalk
   
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,834
  4 ноември 2013
  Машко
  Ама ти ја зголемија според пакетот за кој плаќаш :)
   
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,886
  12 Јануари 2016
  Машко
  Затоа што живееме во Македонија (и се е можно) па можеби дури и некој од погоре рекол „на овој корисник да му се одврти чешмата на најјако и заборавете на водомерот“?

  Со свои очи имам видено месечен проток во фирмверот на рутерот. Ќе кажам само два збора, оптика и Телеком. :)


  Ма какви се работи не се случуваат овде, ова не е ни чудно. Во одбрана на Телеком тие барем ја дигнаа границата на 1ТБ додека овие од А1 уште не зае*аваат со „неограничен“ интернет од пола терабајт и основни пакети со аплоад бандвит помал од 1мегабит... И уште главен sales pitch на агентите им е „дали сте заинтересирани за неограничен брз интернет“. :D
   
  TexasUS, HardCorec и на shifty им се допаѓа ова.
 20. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  814
  769
  5 Април 2015
  Машко
  Па не пишав дека ја користам евтина претплата а имам максимална брзина и неограничено интернет.
  Поентата беше дека тоа треба да оди системски а не мануално од тех.подршка (веројатно овие не се плашат од раководителите да не останат без работно место)

  Sent from my Mi using Tapatalk
   
 21. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,834
  4 ноември 2013
  Машко
  Не мора да пишуваш кој пакет го имаш, знаат они бидејќи работат на тој "админ систем" во кој ги имаат сите податоци за тебе.
  И да, тие од техничка ги работат тие налози (кога ке се јавиш и пријавиш проблем) мануелно преку системот.
   
 22. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  814
  769
  5 Април 2015
  Машко
  Мислев на постот кој го НАпишав погоре а не кој пакет го имам , али ОК.
   
 23. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  436
  341
  11 Декември 2009
  А1 Пакет 20/1, а добивам 20/20, рано наутро и доцна навечер оди и над 30/30
  Телеком пакет 60/10, брзина што ја добивав до нова година 70/80, после нова година нешто променија, го тргнаа тој пакет и брзината ја ограничија на 15/1(го раскинав договорот затоа што неможеа да ја испорачаат минималната брзина)
  Значи скоро еднаипол година добивав брзини што не се според пакетот, а плаќав колку што е пакетот. Кажи ми како системот ги прави моите фактури?
   

  Прикачени датотеки:

  • A1.jpg
   A1.jpg
   Големина:
   167.9 KB
   Прегледи:
   34
  На Misko6000 и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 24. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Другари сакам да склучам договор со А1 за интернет и ТВ, ама бидејќи немаат инсталација за класичен пакет со неограничен интернет, треба да го земам следниов пакет:

  A1 Combo Box 3
  100GB
  национален интернет
  20/1Mbps

  ПРОМОТИВНО
  Ноќно неограничено сурфање
  + 50GB интернет
  Неограничени разговори
  кон сите фиксни мрежи
  Телевизија
  до 50 ТВ-канали

  799 ден./месечно
  По надминување на вклучениот интернет, брзината се намалува на 2/1 Mbps.

  Прашањето ми е дали некој има искуство со конкретниов пакет и дали како и повеќето оператори кај нас, А1 крадат од интернетот.
  Нема да се користи многу за стримање или даунлоад, ќе се користи да се изгледа по некое јутуб видео, мејл да се провери, фејсбук и слично.
  И дали (можеби ова е малце глупо прашање) телевизијата троши од овие 150гб? Бидејќи сепак збориме за конекција без кабел.
  И дали овие екстра 50гб од промоцијава се однесуваат само за ноќно или општо на целиот пакет како бонус?
   
 25. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,834
  4 ноември 2013
  Машко
  Не работам за наведените (дефинитивно каубојски) фирми така да, не можам да ти одговорам на прашањето.
  Кај нас го добиваш она за што плаќаш и самиот систем те ограничува, повеќе или помалце (од тоа што плаќаш), не можеш да добиеш.
   

Сподели

Вчитување...