1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

A1 Ограничен интернет

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од imortel, 11 Декември 2019.

1. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

579
    288
    14 Април 2012
    Машко
    Денес најдов летоци по бандери за оптика од а1 се јавив на една агентка и сега чекам дали може да дадат 1 тера лимит како на тхоме за 100/100 пакет. Ќе пишам ако дозволат за да може да се преговара :D

На TexasUS и Oktar им се допаѓа ова.
  2. Ts011

Ts011
    Gaining Experience

160
    68
    31 Март 2020
    Машко
    Drugar jas ni igram ni nisto ..ali sepak sekogas sum okolu 500gb,problemot e sto toa jasno vidlivo nee napisano ..primer na optik paketite pisuva 1TB,brzina po dogovorot posle 1 tb 2/2mbps.,ako ti odgovara ok...potpisuvas...ovde e kako prevara...NEogranicen potocno ogranicen vo brzina....
    --- Споени мислења, 31 Мај 2020 ---
    Samo sto napisav za toa na Optika e 1TB,posle toa 2/2mbps...ali toa se cita/gleda i toa e ok.ako odgovara potpisuvas ...

На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

588
    420
    9 Февруари 2012
    Машко
    Moze li nekoj da spodeli kolku GB trosi otprilika mesecno so normalno koristenje, bez strimanje i slicno?
    Znaci zboram za ete filmovi na popcorn i slicno, torrent, surfanje, youtube, igri....

4. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,931
    2,781
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Па не е напишано затоа што ретко кој надминува лимит. Еве јас да не читав по форумиве немаше ни да знам дека го успоруваат. А во договорот и во фуснота на сајтот е напишано под називот "Политика на фер користење" и со тоа правно се заштитени.

Сега не знам зашто нема начин да се провери, ама порано додека беа Blizoo правев околу 150- 200GB месечно. Некој поназад во темава пушти скриншот со слични бројки.

На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. 123456

123456
    On your way to fame

1,290
    838
    12 Април 2013
    Машко
    каде има ?????

kade.png
    Тоа ти викам никаде не пишува дека се намалува на 70 и 90 % во тие посебни услови ете и и слика си стаил пишува нешто такво, они тоа го кажуваат преку маил на фб итн. официјални никаде го нема

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dipetar

dipetar
    Intern

130
    49
    1 Мај 2019
    Не може да се заштитени ако тебе јасно не ти било кажано

Плус

Недвосмислено кажува неограничен

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 123456

123456
    On your way to fame

1,290
    838
    12 Април 2013
    Машко
    Еве пред 7денба кога им пишав по денови да ми пратат уплоадот таму од 9гб дневно тоа не е могуче толку да напраам со смрдлив одвај некогаж тера и 1мбпс друго исто и денот 13.05 само 500мб сум проверил не сум бил тој ден на работа и тоа е невозможно да сум побеал толку малку, лаички кажано крадат по мене.

smeski.png

8. dipetar

dipetar
    Intern

130
    49
    1 Мај 2019
    Што пакет имаш?
    Политика на фер користење се однесува на брзината (многу корисници во исто време на иста мрежа) а не на количината на податоци пренесени преку мрежа

9. 123456

123456
    On your way to fame

1,290
    838
    12 Април 2013
    Машко
    100/5 ама 5 уплоад никогаш сум немал

10. Avid

Avid
    Guru

4,628
    6,979
    21 Јануари 2009
    Дечки, малку троа повеќе сте ги напнале со прашањето за неограничениот интернет, а не дека не го знаевте одговорот...
    Сочувствувам со вас ама... сочувствувам и со Александра. Ај ете и со Никола.

На fuzzjaw и Oktar им се допаѓа ова.
  11. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,931
    2,781
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Во право си, нема нигде, го тргнале тоа, до пред некое време стоеше и на сајтот на VIP/А1 и на сајтот на Телеком, сега целосно ги тргнале фуснотите. Ова е направено неодамна.

Не се однесува на брзината туку отсекогаш пишуваше дека по остварување на одредена количина сообраќај брзината се намалува и тоа го насловуваа како Политика на фер користење. Таква информација стоеше и на сајтот и во општите услови за користење.

На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Enquito

Enquito
    On your way to fame

1,151
    680
    8 Август 2017
    Машко
    Зависи какви филмови гледаш, мислам во која резолуција, на каков екран и слично, еве јас кога гледам некоја бош серија гледам на тие 300-400МБ што се но понекогаш и со ФуллХД каде што знае да отиде и преку 3-4ГБ, исто е и за ЈуТуб на ПЦ оди на 1440п, но ете на еден стар лаптоп, со стар процесор негледливо е со преку 480п, секако на тел нема да гледаш 4К нели, иако можеш, па така ќе си правиш компромиси и ќе ти стигне, мене поголем проблем ми е да најдам слободен простор на ССДто, отколку потрошениот интернет.

13. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

588
    420
    9 Февруари 2012
    Машко
    Filmovi najcesto 720p, poretko 1080p.
    YouTube 720p

Nekoj razgovor na viber ili Facebook so video, mejl I toa e toa...

Toj paket sto sakam da go zemam ima samo 150gb :(

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

14. Pane24

Pane24
    Unbeatable

4,672
    4,121
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Кај мене у 1 месец на 2 такви вип комбо бокс модеми коишто се по 100гб на секој ги трошам за 20 дена. за останатите 10 дена морам да надополнувам нетот на едниот за плус 50гб.
    И тоа само со youtube, fb, сурфање на нет и гледање по 5-7 филмови месечно.

15. dipetar

dipetar
    Intern

130
    49
    1 Мај 2019
    и јас имам истото 100ка со декларирани 5 upload
    за download немам замерки
    ама upload повеќе од 3.9 не било никогаш
    најчесто 2.
    Фрустрира.

16. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

588
    420
    9 Февруари 2012
    Машко
    Па еве гледам сега има некоја промоција 50ГБ плус на тој бокс, значи тотал 150ГБ ваљда ќе е ок :)
    А што кога ќе го надминеш?
    Скроз снемува или има барем нешто на шкрги да врти некој риг? :)

A1 Combo Box 2
    100GB
    национален интернет
    20/1Mbps

ПРОМОТИВНО
    Ноќно неограничено сурфање
    + 50GB интернет
    0.9 ден./мин
    кон сите фиксни мрежи

17. Ts011

Ts011
    Gaining Experience

160
    68
    31 Март 2020
    Машко
    Posle tie 150GB, brzina se spusta na 2/1mbps,nee ograniceno soobrajkaj no so 240kbps,kolku moze da se spusta...

18. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,931
    2,781
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    @Deksa доколку можеш да почекаш уште 30-тина дена за најсигурно ти препорачувам да си симнеш некое програмче за мерење на остварен сообраќај пред да го земеш тој пакет и да видиш точно колку трошиш.

19. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,239
    3,621
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    И јас скоро гледав за во „викендица“, се' тапа аплоуд од 1 мегабите што не го прифаќам.

Среќа Телекабел имаше техничка поддршка за оптика, па ставив оптик 20/20 за 600 денари што мислам дека е побољи од 30/1 за 500. Слики и видеа цела вечност ќе се закачуваат за бекап.

На Deksa и Oktar им се допаѓа ова.
  20. Oktar

Oktar
    Epic

3,770
    11,393
    23 oктомври 2012
    Машко
    Абе полесно е кога имаш викендица во Карпош па да има пристап до оптика... :|

Lokvan, Necromancer и на Deksa им се допаѓа ова.
  21. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

588
    420
    9 Февруари 2012
    Машко
    Јас сум со викендица на е.Козјак, интернет во кофа ќе си носам од дома :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,239
    3,621
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Викендица на 2 километри од плоштад :D

На Oktar и Deksa им се допаѓа ова.
  23. 123456

123456
    On your way to fame

1,290
    838
    12 Април 2013
    Машко
    КАде бе со 70% скратена брзина овој проток на потрошеност, овие дефинитивно и локално го брои не се нормални, ке си лаам тука кога немам друг избор и еб.м копитата, па и уплоадод леле леле ужас, значи торенти не користам.

novo.png

На Lokvan и Oktar им се допаѓа ова.
  24. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,786
    3,888
    12 Јануари 2016
    Машко
    Јас последниов месец на РС-ијата дома инсталирав NetLimiter 4 чисто за да следам проток, и можам да кажам дека моите бројки се совпаднуваат со тие на А1. Не е дека додаваат за да не зае*ат нешто, едноставно се неспособни да напишат код (или да платат некој) за онлјан корисниците во секое време да имаат увид во потрошениот проток. Изгледа поедноставно им е да плаќаат неколку луѓе од support да одговараат на прашања (а секако ги плаќаат), а нас да не замараат да прашуваме.

TheMarshal, Deksa и на Oktar им се допаѓа ова.
  25. Oktar

Oktar
    Epic

3,770
    11,393
    23 oктомври 2012
    Машко
    Да не имаш ти некој уред што ти цица интернет? Незнам, камера некоја или слично? Веруј ми дека не крадат, неможат да ти го рачунаат внатрешниот сообраќај, а бројкиве се остварливи во 24 часа дури и со 2-3Мбпс линк. Море и во 12 саати се прават овие бројки ако нешто константно влече.

Едит: Ете и локван на потешкиот начин го утврдил истото, јас на рутер гледам и секогаш се поклопуваат. Верувај дека немаат зошто да те крадат. Можно е да се дешаваат повремнео некои грешки, ама дека констатнто те крадат, нема шанси. Ете има и корисници што никогаш не удриле лимит и што викаат дека немаат над 100 Гига никад.

NecrotoX, Lokvan и на Deksa им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...