1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 Ограничен интернет

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од imortel, 11 Декември 2019.

 1. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  579
  288
  14 Април 2012
  Машко
  Денес најдов летоци по бандери за оптика од а1 се јавив на една агентка и сега чекам дали може да дадат 1 тера лимит како на тхоме за 100/100 пакет. Ќе пишам ако дозволат за да може да се преговара :D
   
  На TexasUS и Oktar им се допаѓа ова.
 2. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  160
  68
  31 Март 2020
  Машко
  Drugar jas ni igram ni nisto ..ali sepak sekogas sum okolu 500gb,problemot e sto toa jasno vidlivo nee napisano ..primer na optik paketite pisuva 1TB,brzina po dogovorot posle 1 tb 2/2mbps.,ako ti odgovara ok...potpisuvas...ovde e kako prevara...NEogranicen potocno ogranicen vo brzina....
  --- Споени мислења, 31 Мај 2020 ---
  Samo sto napisav za toa na Optika e 1TB,posle toa 2/2mbps...ali toa se cita/gleda i toa e ok.ako odgovara potpisuvas ...
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Moze li nekoj da spodeli kolku GB trosi otprilika mesecno so normalno koristenje, bez strimanje i slicno?
  Znaci zboram za ete filmovi na popcorn i slicno, torrent, surfanje, youtube, igri....
   
 4. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,931
  2,781
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па не е напишано затоа што ретко кој надминува лимит. Еве јас да не читав по форумиве немаше ни да знам дека го успоруваат. А во договорот и во фуснота на сајтот е напишано под називот "Политика на фер користење" и со тоа правно се заштитени.

  Сега не знам зашто нема начин да се провери, ама порано додека беа Blizoo правев околу 150- 200GB месечно. Некој поназад во темава пушти скриншот со слични бројки.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
  каде има ?????

  kade.png
  --- Споени мислења, 31 Мај 2020 ---
  Тоа ти викам никаде не пишува дека се намалува на 70 и 90 % во тие посебни услови ете и и слика си стаил пишува нешто такво, они тоа го кажуваат преку маил на фб итн. официјални никаде го нема
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Не може да се заштитени ако тебе јасно не ти било кажано

  Плус

  Недвосмислено кажува неограничен
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
  Еве пред 7денба кога им пишав по денови да ми пратат уплоадот таму од 9гб дневно тоа не е могуче толку да напраам со смрдлив одвај некогаж тера и 1мбпс друго исто и денот 13.05 само 500мб сум проверил не сум бил тој ден на работа и тоа е невозможно да сум побеал толку малку, лаички кажано крадат по мене.

  smeski.png
   
 8. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Што пакет имаш?
  --- Споени мислења, 31 Мај 2020 ---
  Политика на фер користење се однесува на брзината (многу корисници во исто време на иста мрежа) а не на количината на податоци пренесени преку мрежа
   
 9. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
  100/5 ама 5 уплоад никогаш сум немал
   
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Дечки, малку троа повеќе сте ги напнале со прашањето за неограничениот интернет, а не дека не го знаевте одговорот...
  Сочувствувам со вас ама... сочувствувам и со Александра. Ај ете и со Никола.
   
  На fuzzjaw и Oktar им се допаѓа ова.
 11. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,931
  2,781
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Во право си, нема нигде, го тргнале тоа, до пред некое време стоеше и на сајтот на VIP/А1 и на сајтот на Телеком, сега целосно ги тргнале фуснотите. Ова е направено неодамна.

  Не се однесува на брзината туку отсекогаш пишуваше дека по остварување на одредена количина сообраќај брзината се намалува и тоа го насловуваа како Политика на фер користење. Таква информација стоеше и на сајтот и во општите услови за користење.
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,151
  680
  8 Август 2017
  Машко
  Зависи какви филмови гледаш, мислам во која резолуција, на каков екран и слично, еве јас кога гледам некоја бош серија гледам на тие 300-400МБ што се но понекогаш и со ФуллХД каде што знае да отиде и преку 3-4ГБ, исто е и за ЈуТуб на ПЦ оди на 1440п, но ете на еден стар лаптоп, со стар процесор негледливо е со преку 480п, секако на тел нема да гледаш 4К нели, иако можеш, па така ќе си правиш компромиси и ќе ти стигне, мене поголем проблем ми е да најдам слободен простор на ССДто, отколку потрошениот интернет.
   
 13. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Filmovi najcesto 720p, poretko 1080p.
  YouTube 720p

  Nekoj razgovor na viber ili Facebook so video, mejl I toa e toa...

  Toj paket sto sakam da go zemam ima samo 150gb :(

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 14. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,672
  4,121
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Кај мене у 1 месец на 2 такви вип комбо бокс модеми коишто се по 100гб на секој ги трошам за 20 дена. за останатите 10 дена морам да надополнувам нетот на едниот за плус 50гб.
  И тоа само со youtube, fb, сурфање на нет и гледање по 5-7 филмови месечно.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  и јас имам истото 100ка со декларирани 5 upload
  за download немам замерки
  ама upload повеќе од 3.9 не било никогаш
  најчесто 2.
  Фрустрира.
   
 16. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Па еве гледам сега има некоја промоција 50ГБ плус на тој бокс, значи тотал 150ГБ ваљда ќе е ок :)
  А што кога ќе го надминеш?
  Скроз снемува или има барем нешто на шкрги да врти некој риг? :)

  A1 Combo Box 2
  100GB
  национален интернет
  20/1Mbps

  ПРОМОТИВНО
  Ноќно неограничено сурфање
  + 50GB интернет
  0.9 ден./мин
  кон сите фиксни мрежи
   
 17. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  160
  68
  31 Март 2020
  Машко
  Posle tie 150GB, brzina se spusta na 2/1mbps,nee ograniceno soobrajkaj no so 240kbps,kolku moze da se spusta...
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,931
  2,781
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  @Deksa доколку можеш да почекаш уште 30-тина дена за најсигурно ти препорачувам да си симнеш некое програмче за мерење на остварен сообраќај пред да го земеш тој пакет и да видиш точно колку трошиш.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  И јас скоро гледав за во „викендица“, се' тапа аплоуд од 1 мегабите што не го прифаќам.

  Среќа Телекабел имаше техничка поддршка за оптика, па ставив оптик 20/20 за 600 денари што мислам дека е побољи од 30/1 за 500. Слики и видеа цела вечност ќе се закачуваат за бекап.
   
  На Deksa и Oktar им се допаѓа ова.
 20. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  Абе полесно е кога имаш викендица во Карпош па да има пристап до оптика... :|
   
  Lokvan, Necromancer и на Deksa им се допаѓа ова.
 21. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Јас сум со викендица на е.Козјак, интернет во кофа ќе си носам од дома :)

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Викендица на 2 километри од плоштад :D
   
  На Oktar и Deksa им се допаѓа ова.
 23. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
  КАде бе со 70% скратена брзина овој проток на потрошеност, овие дефинитивно и локално го брои не се нормални, ке си лаам тука кога немам друг избор и еб.м копитата, па и уплоадод леле леле ужас, значи торенти не користам.

  novo.png
   
  На Lokvan и Oktar им се допаѓа ова.
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,888
  12 Јануари 2016
  Машко
  Јас последниов месец на РС-ијата дома инсталирав NetLimiter 4 чисто за да следам проток, и можам да кажам дека моите бројки се совпаднуваат со тие на А1. Не е дека додаваат за да не зае*ат нешто, едноставно се неспособни да напишат код (или да платат некој) за онлјан корисниците во секое време да имаат увид во потрошениот проток. Изгледа поедноставно им е да плаќаат неколку луѓе од support да одговараат на прашања (а секако ги плаќаат), а нас да не замараат да прашуваме.
   
  TheMarshal, Deksa и на Oktar им се допаѓа ова.
 25. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  Да не имаш ти некој уред што ти цица интернет? Незнам, камера некоја или слично? Веруј ми дека не крадат, неможат да ти го рачунаат внатрешниот сообраќај, а бројкиве се остварливи во 24 часа дури и со 2-3Мбпс линк. Море и во 12 саати се прават овие бројки ако нешто константно влече.

  Едит: Ете и локван на потешкиот начин го утврдил истото, јас на рутер гледам и секогаш се поклопуваат. Верувај дека немаат зошто да те крадат. Можно е да се дешаваат повремнео некои грешки, ама дека констатнто те крадат, нема шанси. Ете има и корисници што никогаш не удриле лимит и што викаат дека немаат над 100 Гига никад.
   
  NecrotoX, Lokvan и на Deksa им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...