1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 Ограничен интернет

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од imortel, 11 Декември 2019.

 1. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  105
  140
  18 Февруари 2012
  Машко
  Чисто информативно се јавив да се распрашам за необврзувачкиот договор А1 Комбо, при што неколку пати ги прашав дали интернетот е ограничен на 500гига како што беше случајот со ВИП и дали следи намалување на брзината или некое си предупредување, при што добив одговор неколку пати дека интернетот е неограничен.
   

  Прикачени датотеки:

  • A!.png
   A!.png
   Големина:
   127.3 KB
   Прегледи:
   217
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Знаеме.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,319
  718
  9 Мај 2012
  Машко
  Знаеме , дубари праат и овие Т-Ебале и тие не се за мирисање а бе свеее да им ебам


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На CBB_6, Garfield', dejan_str и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. cppffs

  cppffs
  Intern

  12
  8
  7 Април 2019
  Машко
  Секогаш имаат фер политика за користење на услугите... најчесто овие услови се за да се заштитат од фирми кој треба да склучат со нив договор како фирма со други цени за други усови... и не би требало дефинираните бројки/лимити да ги афектираат обичните корисници 250GB за мобилен интернет изгледа разумно 500GB за дома може некаде да биде проблем...
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,437
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не е разумно ни 500гб ни 1ТБ. Ова е една игра, имам многу, имам и xbox со гејмпас. Летаат гигабајтите.

  [​IMG]

  Најтрагично е што не ни имам избор освен телекабел (ако работи).
   
  На TylerMkD и Krk198 им се допаѓа ова.
 6. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  219
  135
  10 Септември 2010
  Машко
  Дали А1 дава начин да се види колку интернет сум потрошил? Ме интересира дали се приближувам до лимитот.
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,282
  927
  1 Јуни 2016
 8. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,159
  712
  12 Април 2013
  Машко
  пиши им ма фб одма ке фобиеш одговор
   
 9. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
  Да ми истече договорот уште месец два и доста од 500гб, на помалце од пола месец ми се намалува брзината.
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,437
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На што ќе одиш? Рачунај дека на телеком после терабајтот не се намула брзината, нема воопшто интернет и можеш да си докупиш 10 GB за 200 ден. :cry:

  За стабилност и брзина се супер нормално.
   
 11. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
  Неотел најверојатно, имаат топ понуда
   
 12. kirems

  kirems
  Intern

  66
  39
  28 Април 2015
  Машко
  кои психопати... да земиш да стримаш 4к срања, ќе си еби мајката тој лимитот од 500гб ,а камо да тргаш игри од по 100гб. Но друго ме заинтригирва. Знам луѓе кои гарант тргаат над 500 гб,кај нив не се намалува, додека некои се жалат дека им паѓа брзината. Јас лично немам видено да падни, а сигурно се има случено да поминам 500гб, неколку пати и тоа средина на месец
   
 13. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,159
  712
  12 Април 2013
  Машко
  сигурно не се намалува, па ти си им специјален те оставаат тебе да поминеш после 500гб културен дечко си им може
   
  На smole и kirems им се допаѓа ова.
 14. kirems

  kirems
  Intern

  66
  39
  28 Април 2015
  Машко
  Хехее.не само мене, ама си го имаме со а1
  Да многу,убаво ги замолив, ми рекоја за тебе нема проблем и донеси и сругарче некое ако сакаш
   
 15. dipetar

  dipetar
  Intern

  113
  42
  1 Мај 2019
  Дали им е океј пакетот со 50/3 брзина?
   
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  Може некогаш да оставиш и нормален коментар на некоја тема, чисто онака да има корист форумов од тебе.
   
  На TATA_MATA и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 17. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,081
  3,209
  2 Септември 2012
  Машко
  Имам A1 Combo Neo 3M со брзина 50/3 Mbps, download-от е ок, ама upload-от со 3 e ужас кога треба да праќам/прикачувам поголеми фајлови онлајн.
  До кога со едноцифрен аплоуд во малтене 2020 година не ми е јасно. :crazy:
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. dipetar

  dipetar
  Intern

  113
  42
  1 Мај 2019
  Јас имам 1, па сеа види
   
 19. dipetar

  dipetar
  Intern

  113
  42
  1 Мај 2019
  Сакав да прашам, дали е константна брзината? Дали често паѓа, дали има намалување на брзината?
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 20. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
  Тестирајте ја Вашата брзина
  Ретко паѓа интернетот
   
 21. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,081
  3,209
  2 Септември 2012
  Машко
  Не сум имал до сега намалување на брзината. :cool:
  Нема проблеми и падови, константна е брзината, задоволен сум. :)
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 22. dipetar

  dipetar
  Intern

  113
  42
  1 Мај 2019
  Да прашам- за интерактивна тв, ти треба посебен апарат?
  Ако да, го плаќаш тој или ти следува со пакетот?
  Ова оди сѐ преку кабелот за кабловска тв или мора посебна инсталација?
  Сакам комбо да ставам со интернет 100/5 ама изгубен сум.
  Не ми замерувајте, не тролам, едноставно не знам а на сајт не најдов.
  Друго, што значи ова - Во реоните со LAN покриеност максималната брзина изнесува 60 Mbps.
   
  Последна промена: 13 Декември 2019
 23. dipetar

  dipetar
  Intern

  113
  42
  1 Мај 2019
  Да одговорам, пошо веќе прашав во А1:
  1. Спроведуваат нивна жица низ станот и до станот (таа, класична кабловска жица што јас ја имам веќе вградено внатре во ѕидот со реновирање за да не се гледа не можела да се користи, не знам зошто, не ми е логично, ако некој знае зошто нека каже)
  2. Ресиверот се добива бесплатно сега со новите договори
  3. Брзината е таа како што е напоменато
  4. времето за местење е 5-7 дена
   
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,802
  12 Јануари 2016
  Машко
  Moжеш да запнеш да се користи твој кабел, они после ќе измерат перформанси да видат дали е ок кабелот. Ова и со монтерите после може да се договараш. Само освен ако не си земал навистина квалитетен кабел, веројатно немаш подобар кабел од нивниот. Кабелот може прилично да влијае на квалитетот на сигналот, посебно ако треба поголема должина кабел (рутерот ако е далеку).
  Не си постави црево во ѕидовите кога реновираше, или едноставно ги исштема/заѕида каблите??
   
 25. dipetar

  dipetar
  Intern

  113
  42
  1 Мај 2019
  се постави, 2014 година, лежи во шини, нема никаков проблем
  Телекабел немам никаков проблем, лета интернетот и сигналот од HD телевизијата
  Само не знаев дали е истиот коаксијален кабел пошо интернет брзината на ова што сакам да ставам е 100/5 и ќе има интерактивна ТВ, мислев да не е некој друг кабел, поинаков.
  Претпоставувам дека таа од контакт центарот не знаеше поинаку, инаку не гледам логика тотално нов коаксијален кабел кога веќе таков има во ѕидот вградено, за да не се гледа.
  Мојот кабел е од вратата (тука се спојува со кабелот на операторот, тоа не е во ѕидот, тоа е надвор) за да нема наново копање и сл. и понатаму во ѕидот се протега некои 3 метри се до излезот од ѕидот и влегува во рутерот.
   

Сподели

Вчитување...