1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 Ограничен интернет

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од imortel, 11 Декември 2019.

 1. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,646
  4,135
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Od tie nokjni neograniceni internet surfanja bez namaluvanje na brzinata i trosenje od netot air ne vidov. Cela nokj fb ne mozev asalno da otvoram. 50gb prikupiv za 5 dena letnale a kojznae li kaj..
  Uploadot e 0.6mb. Ne e bas 1.
   
  На 1s3ct0wN и Deksa им се допаѓа ова.
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,414
  866
  12 Април 2017
  Машко
  Незнам што се заебавате со 1Mbps upload брзина. 2020-та година е, сменете оператор.
   
 3. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  587
  419
  9 Февруари 2012
  Машко
  Ti za vo vikendica bi stavil optika od 50e mesecno? :D
  Ako ti treba za fb, nekoe vidoe na youtube i nekoj mejl da otvoris?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,414
  866
  12 Април 2017
  Машко
  Тоа за викендица е ок, пошто можеби нема жица до таму испуштено. Верувам дека има голем број и дома што го користат.

  Немора оптика да биде, само да биде со поголем upload. Туку сега коа разгледав, со А1, Телеком, Неотел, и Телекбакел нема опција за ефтин пакет и добар upload.

  Мора да се измени ова во 2020-та година.
   
  TexasUS, TheMarshal и на Deksa им се допаѓа ова.
 5. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  752
  1,205
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ја ни за во викендица не сум задоволен од combo box, али па најдобра опција ми е од аспект што си активирам по потреба кога ми треба.

  Инаку, Телекабел имаат добра и евтина опција со солиден upload - 20/20 оптика е 600 денари. Download-от е тапа, ама ми врши доста работа кога препраќам големи фајлови или прикачувам видеа.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dipetar

  dipetar
  Intern

  129
  48
  1 Мај 2019
  Нема да се смени ни во следните 10 години, немаат архитектура за тоа.
  Освен ако не ставиш оптика, тоа нема да се смени.
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  587
  419
  9 Февруари 2012
  Машко
  Da si nemas rabota so agent. Demek limotot bil samo za kabelski a ne za combo lite.
  E ke stavam box I ako mi namalat ke gi tuzam I slikive vo prilog.
  Kakvi Hieni se operatorive....[​IMG][​IMG][​IMG]

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 8. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нема ограничување а сепак намалуваат брзини. Никаде не спомна господинот Никола за намалување на брзини.
  Сепак контактирај ја Александра. :)
   
  На dipetar и Deksa им се допаѓа ова.
 9. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Да знаеа они...
   
 10. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  587
  419
  9 Февруари 2012
  Машко
  Eve deckoto gi otvori kartite so citiranje na nivnite uslovi hahaha
  RS Makedonija....
  Nema nikad da ne bide....
  Koj moze neka se seli :)[​IMG]

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 11. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Интернетот е сепак „неограничен“, а што се однесува до брзините А један прави „рестрикции“ на истите по одреден надминат сообраќај.
  Ете, вака е побезболно. :D
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,282
  832
  12 Април 2013
  Машко
  Па за лите како што кажува Никола ббрзините им се тапа што ги нудат 40/40*(за ова мора само оптика) најголемиот 1300 денари
  така да со 16/1 јебем им брзина нека си го натепаат
   
 13. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,389
  28 oктомври 2008
  Претходно на секој mail ми одговараа скоро истиот ден. Откако им го пишав ова истово, ги нема никаде...:D
   
  На Misko6000 и krema им се допаѓа ова.
 14. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  814
  769
  5 Април 2015
  Машко
  Порано немаше проблем, со што сакаат нека мерат кога имаше вистински неограничено нет, ама сега, уште еднаш нека намалат брзина има да фрштам со приговори.

  Sent from my Mi using Tapatalk
   
  На dipetar и TexasUS им се допаѓа ова.
 15. dipetar

  dipetar
  Intern

  129
  48
  1 Мај 2019
  Секој треба да приговара, инаку само оперсторот ќе има бенефит
   
 16. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  842
  762
  31 Мај 2011
  а по надминување на 750ГБ, ти се одмилува лоадирањето/чекањето и не ни стигаш до 1тб*
   
 17. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  155
  65
  31 Март 2020
  Машко
  Jas sum ovie 2 dena na 20/2 imam 680gb no utre ne sum tuka ke ostavev torent da vidam posle 750gb na kolku ke slezi , inaku kolku sto mi napisaa posle 1TB brzinata e 5mbps na down a kolku na up,ne znam
  ako sega sum pomejgu 500i750 na 20/2, pretpostavuvam deka od 750do1Tb bi bilo 10/1 a posle 1 tb 5 so 0.5 > moja pretpostavka!
   
 18. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  842
  762
  31 Мај 2011
  ја незнам колку е ама почна во игри стално да ми искача poor network conditions, така да изгледа над 750 сум, бидејќи имам надминувано и 500 и никад не излагало ова, нити пак сум имал 100 пинг да рипа(и над 100), аплоадот кај едвај е поднеслив и уште намален сега, е смрт. да им се изнамочам во "фер" политиката. на стариот комбо со 50 сум, и ова е секој месец после 17ти. 500гб беа океј 2010та можеби, ни тогаш. Сега два филма 4к да пуштам и ГТА да ја симнам на 2 компјутери и отиде интернетот. Гревови..

  upload_2020-5-30_18-21-49.png

  па супер фирма се бе.. :D
   
 19. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  578
  287
  14 Април 2012
  Машко
  Со лимитот е срамота но да знаете 95% ако не и повеќе од корисниците не се ни блиску до 500гб а не пак до 1 тера, ретко некој да има потрошено лимит или нетфих на 3-4 твиња 4к со оптика и дл игри и сл. Прочитав наназад на темата дека од техничка подршка можело колку саат нет да ти пуштат ако ги знаеш е неточно сигурно :D
   
  NecrotoX, Deksa, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  155
  65
  31 Март 2020
  Машко
  I kako sto pretpostavuvav.....taka i mi odgovorija na paketot M odnosnon50/3 od 500do750GB brzinata se spusta na 20/2,od 750do1TB na 10/1 i nad 1 tb 5/1mbps..
  Kako sto i samoto e politika na Fer koristejne....ova e NE fer od A1,bidejki nee nikade jasno-precizno napisano/tuku tamu nekade so sitni bukvi i so tocki od clenovi...pa ela razberi...
   
 21. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  587
  419
  9 Февруари 2012
  Машко
  Vidi thome I a1 se hieni, sekogas bile, sekogas ke bidat, lopovi.

  Momentalno sum na telekabel top mi e.
  Imam 600 den optika, nikogas ne sum srental limit, ama pa ne strimam ili slicno.

  Kako sto kaza clenot pogore, 5% od korisnicite pravat nad 500gb, ili onaka za inat da go ostavis da siminja ili uploadira bez veze.

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
  На champagnepepe му/ѝ се допаѓа ова.
 22. dipetar

  dipetar
  Intern

  129
  48
  1 Мај 2019
  Каде се тие ситни членови да ги видиме?
   
 23. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,282
  832
  12 Април 2013
  Машко
  таму пишува до 500гб а тие 70 90% нигде не се наведени у општи услови
   
  На 1s3ct0wN и dipetar им се допаѓа ова.
 24. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  155
  65
  31 Март 2020
  Машко
  Poveli *
  --- Споени мислења, 31 Мај 2020 ---
  Sakas da kazes deka posle 500gb ne cestat A1? bidejki vednas neja spustaat brzinata 5/1mbps ? pa toa go pravat postepeno 500+250gb i uste ednas +250 do 1Tb pa ja spustaat onaa brzina kako krajna brzina so uslovite za fer koristejne... 5/1mbps.
  Ako gledas taka na rabotite, iako sme vo nefer pozicija..sepak posle 500gb ne sme na minimalnata brzina spored opstite uslovi 5/1mbps,!
   

  Прикачени датотеки:

  • a1.png
   a1.png
   Големина:
   55 KB
   Прегледи:
   29
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,924
  2,779
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па еве јас на пример само еднаш надминав 750GB и тоа за една недела, ама тогаш играв WoW секој ден преку стриминг сервисот на Nvidia GeForce NOW во full HD. Цица нет упм. А инаку во нормални услови сигурен сум дека не стигам ни до 200GB трансфер. Затоа и тие лимити им се ставени толку колку што се.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...