1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

uTorrent со себе инсталира Epic Scale и си копа... биткоини

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Oktar, 6 Март 2015.

 1. goki1990

  goki1990
  Gaining Experience

  448
  353
  24 Септември 2013
  Машко
  Automatic updates имаш штиклирано во settings?
   
 2. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  549
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Не , стара верзија ми е од јануари ,а како е влезено не знам. Можеби со самиот старт на програмата некако да го инсталира автоматски али тоа е мое мислење.
   
 3. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,649
  7 oктомври 2011
  kalfa
  битно новата не инсталира ништо, исклучете ауто апдејти и цепајте тоа е
   
 4. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,263
  2,752
  21 Јануари 2011
  Машко
  http://thenextweb.com/insider/2015/...talling-bitcoin-mining-software-probably-not/
  Наједноставно објаснување кое е и најверојатно: 99% of "NORMAL" people do is simply "I accept" "Next" "OK" etc. without reading anything!
  Што се однесува до Deluge и qbittorent проверено е два пати и си имаат багови на win 8.1. Кога го користев Deluge на ubuntu и ја бев задоволен.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
  Па да, најновата не го инсталира, пред се поради реакциите, еве и нивно соопштение. Е сеа како сеуште може некој да тврди дека ништо не се десило тоа не ми е јасно.

  Edit: Како што реков, оваа нивна понуда е поразлична од другите, така да реакциите се целосно оправдани.
   
 6. Koen

  Koen
  Gaining Experience

  240
  77
  14 Април 2010
  Машко
  Transmission за сите торенти, Deluge само за магнетни линкови :)
   
 7. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,652
  4,099
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  :p Screenshot_42.png
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,685
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Линкот е до тема на форумот, ништо поинаку од овој муабет тука. Освен други лица, празни муабети.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,972
  21 Јануари 2009
  Ова (дополнителен софтвер при инсталација со user consent) не е ништо ново за utorrent, уште одамна давал опција за ask и слични гомца. Dick move e ама ги разбирам. Со вакви потези често знаат да изгубат голем број на корисници. Ми текнува дека порано програмите што биле чисти, а во понови верзии нуделе дополнителен софтвер веднаш ги захејтував и престанував да ги користам освен кога навистина ептен ми требал па ќе сум останел на стара верзија.
  Ова е многу, многу веројатно, на пример проверуе што процесор/графичка имаш, оперативен систем или слично па нуди опција.
  Што се однесува до silent install, не верувам дека би го направиле тоа затоа што веднаш се дознаваат такви работи меѓутоа секако постои и таа шанса, до толку да се исциганчиле.
  Иначе, не треба веднаш да се хејтаат тие Epic Scale, јас им верувам дека голем дел од парите ги даваат за истражување и добротворни цели. Genome mapping е иднината. Ама не учествувам :D затоа што можеби грешам.
   
 10. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,263
  2,752
  21 Јануари 2011
  Машко
  Пријатно сум изненаден од ова чудо http://www.tixati.com/ троши многу малку ресурси.
  [​IMG]Simple and easy to use
  [​IMG]Ultra-fast downloading algorithms
  [​IMG]DHT, PEX, and Magnet Link support
  [​IMG]Easy and quick install - no java, no .net
  [​IMG]Super-efficient peer selection and choking
  [​IMG]RC4 connection encryption for added security
  [​IMG]Detailed bandwidth management and charting
  [​IMG]UDP Peer Connections and NAT router hole-punching
  [​IMG]Advanced features such as RSS, IP Filtering, Event Scheduler
  [​IMG]NO Spyware [​IMG]NO Ads [​IMG]NO Nonsense
   
  krema, DarkEnchanter, Speedy и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. Krkac

  Krkac
  Gaining Experience

  110
  79
  29 Февруари 2008
  Супер е се додека се користи за јавни тракери, бидејки приватните торенти не го сакаат :(
  [​IMG]
   
 12. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,263
  2,752
  21 Јануари 2011
  Машко
  Приватните си имаат свои политики, мене ми треба за јавни така да ми врши работа.
   
  На Krkac и Oktar им се допаѓа ова.
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,927
  2,778
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Accept или Decline Offer ти дава при инсталација, не знам што се дигна галама за ова по интернетов, можам да набројам милион бесплатни програми што се обидуваат да ти убацат нешто трето во инсталерот. Само нубови кликаат Next и Accept на слепо и тука нема што Utorrent да бидат криви.
  И ако имате Automatic Update уклучено, само програмот си се ажурира без да додаде ништо друго.
   
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,972
  21 Јануари 2009
  Јавните си имаат свои полити, мене ми треба за приватни така да не ми врши работа.
  О.К. (кажано во стилот на Гоца)
   
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,972
  21 Јануари 2009
  мада мaлце outdated e
   

  Прикачени датотеки:

  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 16. geek22

  geek22
  Gaining Experience

  194
  104
  23 Февруари 2015
  Машко
  neznam dali e do epic scale, no denes zabelezav deka utorrent mi go zema cel dostapen upload, i mi pravi ping od 700 ms, no ne zabelezav nekoe koristenje na cpu. spored toa sto procitav ke probam so verzijata 2.2.1, ako i nea ne ja biva tolku od utorent za mene :/
   
 17. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,221
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Избриши ги сите торенти и остави го нека работи, ако пак ти прави аплоад, тогаш проблемот е до него, ако не прави, ондак не ти ги бива торентите
   
 18. geek22

  geek22
  Gaining Experience

  194
  104
  23 Февруари 2015
  Машко
  ne e do torentite imav ogranicen upload od 25 kb. no ja instalirav starata 2.2.1 verzija, i ima ogromna razlika, ova cudo leta, primer na noviot cekav po 2 sekundi torrent da se dodade, na stariov vo del od milisekunda go pravi toa. i nema upload veke. super e.
  uste da najdam kako da siminjam torrent sekvencijalno so 2.2.1 i reseno e za dolgi godini :D
   
 19. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Се извинувам на офтопикот, како на македонски се преведува зборот "peer"?
   
 20. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  361
  203
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
  Нема мислам точен превод за „peer“, ама „peer-to-peer“ би било нешто како од компјутер до компјутер или од човек до човек.
   
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
  Повели друже пеер :D

  [​IMG] https://pbs.twimg.com/media/Cb5HKlAUAAAIGFz.jpg
   
  На goranzoran, krema, OldSchoolPvP и уште 3 други им се допаѓа ова.
 22. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  "Пеер" можам да го сварам некако, ама од "друже" ми се повраќа!
   
  На mobfors и tupacan им се допаѓа ова.
 23. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,444
  6 ноември 2007
  Друже тoa ти е блага форма на ксенофобија према провинцијалци... Пеер е карактеристичен жаргон исклучиво за скопски регион.
  Ништо терапија 3 пати во неделата на кафе со Охриѓани, Прилепчани и сл.
   
  На hebocig и smole им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...