1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телекабел оптички пакети

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од pipelin, 4 Јуни 2018.

1. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,512
    1,160
    2 Јануари 2012
    Некој да не има информација дали е добра конекцијата во зградите околу Baking Bread во Ново Лисиче?

2. Uber-

Uber-
    Gaining Experience

155
    137
    23 Август 2017
    Машко
    Занаетчија
    ТК има боље кабелски него оптички у поглед стабилност. Ден откако наместив оптика пакет лосс скоро секој ден имав. 3 год користев кабелски еднаш проблем не видов

Испратено од тенекија

3. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,512
    1,160
    2 Јануари 2012
    Во тој предел си?

4. Uber-

Uber-
    Gaining Experience

155
    137
    23 Август 2017
    Машко
    Занаетчија
    Нас. Лисиќе. Али не е предел битен јас, нема човек што не осетил пакетлос на оптика од тк, сигурен сум.

Пробај, нетот е солиден за даунлоад и глупости али на игри пакетлосс ќе ти смета многу. За договор без обврзување т.е месец за месец плаќаш 1500 приклучок + 1000 сметка месечно. Бар така беше пред 1 год.

П.с. препорака: неотел

Испратено од тенекија

5. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

397
    579
    3 Јануари 2019
    Машко
    Стабилна им БЕШЕ оптиката во Лисиќе до пред некој месец. Али ок, јас ја користам upload-от само. Не гејмам па немам осетено. Еднаш кога мерев packet loss немаше. Треба пак да пробам.

@DarthJe5us - Денес во Лисиче е тиње исто. Не можеше ни Spotify да стрима. Моментално е океј. Претпоставувам преоптовареноста имаат.

6. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,512
    1,160
    2 Јануари 2012
    Неотел имаат договори на неопределено? Ми треба веројатно интернет за 1/2 месеци само.

7. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

713
    653
    26 Март 2016
    Даскал
    А кој има убедливо најдобра оптика во нашата ни скромна држава? Мислев и јас оптика да ставам ми треба upload bandwidth за remote server работа.

8. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

826
    767
    27 Април 2010
    Машко
    @Rikimaru џабе тука ќе бараш одговори за ова прашање што го постави тебе ти треба специфичен пакет т.е значи ти треба добар лимит уплоад довнлоад.
    Треба да си провериш во секоја компанија сите пакети за фирми и за обични корисници кои лимити ги има и како и тек тогаш самиот ќе можеш да одлучиш.
    А за стабилност се знае кој се најстабилни, а и воедно ѓаволот во оваа држава.
    Ти одговорив со овој одговор дека станува збор за фирма како што гледам, а ако станува за приватно лице тогаш неотел ти нуди најголем лимит на уплоад и довнлоад.

9. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

713
    653
    26 Март 2016
    Даскал
    Станува збор за приватен сопственик во случајов. Би рекол настрана највисоките лимити, стабилноста ми е поважна да бидам искрен. Сакам што може поретко да ми се случува да ми паѓа врската со серверот. Инаку, не знам кои се најстабилни во оптика, па и во кабел ете. Не сум правел research никогаш. Откако знам за себе на кабел VIP сум и не можам да се пожалам.

10. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

397
    579
    3 Јануари 2019
    Машко
    Interspace - околу 50-60е месечно 20/20 пакет.

На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kristijan1001

kristijan1001
    Gaining Experience

87
    69
    29 Септември 2014
    Машко
    Знае некој што се дешава со интернетов последниве неколку дена. Значи upload i download се океј гледање видеа е исто океј, ама отварањето страни, слики или нешто како стримови на twitch.tv е ужасно и многу споро. Buffer неможе ни неколку секунди да симне за гледање. Ова се дешава од 5-6 саат до кај 11-12 саат. Два пати им вртам ништо не направија. Имам 2 интернет конекции, на А1 е се океј, така да дефинитивно е нивни проблем. Фактот дека се дешава во одредено време секој ден ме прави да мислам дека намерно го прават ова.

На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

535
    334
    28 ноември 2014
    Машко
    ТАПА СЕ, ама те прават будала кога и да се јавиш!

13. Ab@ace

[email protected]
    Gaining Experience

433
    390
    21 Мај 2016
    Машко
    Ова е глобален проблем на телекабел последниве 2 месеца, на игри има висок пинг 150-200+ ms

14. gamon

gamon
    On your way to fame

506
    506
    15 Септември 2014
    bekrija
    Читајте малце постари постови, ебаго, убаво е напишано дека од ноември телекабел посебно оптиката е катастрофа, не е поправена до денес.

На Uber- му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kristijan1001

kristijan1001
    Gaining Experience

87
    69
    29 Септември 2014
    Машко
    Брзината мене ми е константна не паѓа под 39мбпс исто со upload. Проблемот е гледањето стримови и отрварањето слики и страни е споро. Сигурно имаат некој throttle на https ставено за во најупотребуваните часови што е стварно безобразно да се прави без причина. На телекабел сум поради неограничениот интернет, 500гб од А1 се катастрофа.

Последна промена: 26 Март 2020 во 20:36
  16. ARMac

ARMac
    Орган

6,314
    7,291
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер

Кој DNS сервис користиш?

17. Ab@ace

[email protected]
    Gaining Experience

433
    390
    21 Мај 2016
    Машко
    Пробано е и со друг DNS џабе е се

18. ARMac

ARMac
    Орган

6,314
    7,291
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    А што е точно проблемот имате латенција, губите пакети или нешто друго?

За спид тест не тестирајте до нивниот сервер него таму негде западна европа.

19. Vlad944

Vlad944
    Gaining Experience

265
    492
    3 Март 2015
    Машко
    2 месеци на оптика а кај мене една година на кабелски.Во текот на денот од 09:00 до 01:00 пингот ми спајкова од 50 на 250ms.Е после 01:00 кога ќе легнат децата од играње фортнајт,тогаш пингот е 49 -55.Реално да нетреба да имаш фиксен телефон од неотел би ги сменал веднаш.

20. Ab@ace

[email protected]
    Gaining Experience

433
    390
    21 Мај 2016
    Машко
    Проблемот е тоа што го пиша членот од 18h до 00:30h интернетот е тапа брзината е таман ама висок пинг на игри страниците бавно отвараат...

21. kristijan1001

kristijan1001
    Gaining Experience

87
    69
    29 Септември 2014
    Машко
    Го користам нивниот. Ама пробав и DNS на Google, сеуште ист проблем.
    Пример што се дешава на twitch stream. По 0.10 sec симнува. На ваков начин работи за се друго како, отварање слики, страни итн. Нешто како youtube на пример работи нормално или пак симнување на торрент.

https://i.imgur.com/Qxvo00d.mp4

22. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

297
    140
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    Лично искуство со интернет во нај затуцаното место во државата кај што сонце не грејт.
    Тука нема оптика (не го чуди никој) и затоа само кабелски
    Телекабел користев 10 години,абсолутна катастрофа.
    Ако сакате да ви врши психичка тортура интернетот можи да си земите Телекабел.
    Другарче смена на вип пред 1 година се супер си тераше,од ко се смена вип во а1 секој 5 мин му се исклучува интернето 5 секунди и се врајќа,нормално ова за гејминг не е идеално.
    И сите што ги познавам во Битола се жалат дека оптиката не телекабел е нестабилна е пајѓа.
    1000/1000 да е од телекабел не го земам.

23. ARMac

ARMac
    Орган

6,314
    7,291
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Сите зборат нечини, никој ли не се згна да види каде е проблемот. Неможе да имате 0мс латенција и фул брзина на сервери во Франција и Германија. Кога има проблем со нетот мерете таму, не во Скопје.

Мора да установите дали терестријалната линија на Роби се гуши, вашата базна станица се преоптеретува или станува збор за можда ДНС серверите, иако членот погоре пишал дека пробал со гугл, незнам дали го направил како треба, исчистил ќеш, дали на ниво на рутер или ПЦ, дали има проблем со name resolving пошто точно така изгледа тој проблем како што го опишувате.

Кај Зелено Пазарче во кулите на пример нема проблем со 40/40. Користи момакот 8.8.6.6 на ниво на рутер, ама имаше проблем пред да рестартира се комплет и еден добар ipconfig /flushdns

Е сега некој ќе каже па наша работа ли е тоа. Е за такви провајдери како Роби ваша е. Тоа раскини договор кога сакаш мислите од тоа што многу се дарежливи го имаат направено? Знаат дека техничка подршка неможат да пружат и место некој да ги тужи едноставно им викаат иди си ако не ти чини. Нема договор каде што стои uptime од 99.хх% - нема одговорност.

Да имаше константен проблем со постоечки договор или ќе беше решено до сега или ќе плаќаа отштета.

На GoDLiK3 и TexasUS им се допаѓа ова.
  24. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

297
    140
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    Едно е да имаш 100 мс на француски друго е да имаш 5000 мс на француски.

25. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

240
    149
    25 Февруари 2017
    Машко
    Ај сите што имате и што се жалите ако може лог со traceroute и пингање на сервери (повеќе hopes) кон надвор, па да видиме што је*е.

Некој кој имал проблем од овде да им пише детален мејл со логови да си бара одговор потоа од контакт центар.

Прашувам бидејќи со А1 само така успеав да се докажам дека сум во право, со секојдневно замарање во контакт центарот каде што барав да добијам детален одговор на мејловите зошто е тоа така од технички лица, одговор од тие што ќе ви се јават во контакт центар не барајте, барајте да бидат фини да го пренесат проблемот на повисоко ниво. Ретки се такви кои добро знаат на таква позиција и треба да имате среќа да ви се погоди за да имате поголема шанса да ви се реши проблемот. Преку мејл стига до техничките лица од кои и треба да очекуваш одговор.

Значи пишување детален мејл -> Замарање во контакт центар да ви одговарат ако не одговараат. Толку.

Изменето од модератор: 27 Март 2020 во 07:33
    На GoDLiK3 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...