• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,068
1,556
Некој да не има информација дали е добра конекцијата во зградите околу Baking Bread во Ново Лисиче?
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
187
202
Скопје
ТК има боље кабелски него оптички у поглед стабилност. Ден откако наместив оптика пакет лосс скоро секој ден имав. 3 год користев кабелски еднаш проблем не видов

Испратено од тенекија
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,068
1,556
ТК има боље кабелски него оптички у поглед стабилност. Ден откако наместив оптика пакет лосс скоро секој ден имав. 3 год користев кабелски еднаш проблем не видов

Испратено од тенекија
Во тој предел си?
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
187
202
Скопје
Нас. Лисиќе. Али не е предел битен јас, нема човек што не осетил пакетлос на оптика од тк, сигурен сум.

Пробај, нетот е солиден за даунлоад и глупости али на игри пакетлосс ќе ти смета многу. За договор без обврзување т.е месец за месец плаќаш 1500 приклучок + 1000 сметка месечно. Бар така беше пред 1 год.

П.с. препорака: неотел

Испратено од тенекија
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,331
2,156
Нас. Лисиќе. Али не е предел битен јас, нема човек што не осетил пакетлос на оптика од тк, сигурен сум.

Пробај, нетот е солиден за даунлоад и глупости али на игри пакетлосс ќе ти смета многу. За договор без обврзување т.е месец за месец плаќаш 1500 приклучок + 1000 сметка месечно. Бар така беше пред 1 год.

П.с. препорака: неотел

Испратено од тенекија
Стабилна им БЕШЕ оптиката во Лисиќе до пред некој месец. Али ок, јас ја користам upload-от само. Не гејмам па немам осетено. Еднаш кога мерев packet loss немаше. Треба пак да пробам.

@DarthJe5us - Денес во Лисиче е тиње исто. Не можеше ни Spotify да стрима. Моментално е океј. Претпоставувам преоптовареноста имаат.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,068
1,556
Нас. Лисиќе. Али не е предел битен јас, нема човек што не осетил пакетлос на оптика од тк, сигурен сум.

Пробај, нетот е солиден за даунлоад и глупости али на игри пакетлосс ќе ти смета многу. За договор без обврзување т.е месец за месец плаќаш 1500 приклучок + 1000 сметка месечно. Бар така беше пред 1 год.

П.с. препорака: неотел

Испратено од тенекија
Неотел имаат договори на неопределено? Ми треба веројатно интернет за 1/2 месеци само.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,280
Битола
А кој има убедливо најдобра оптика во нашата ни скромна држава? Мислев и јас оптика да ставам ми треба upload bandwidth за remote server работа.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
952
885
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@Rikimaru џабе тука ќе бараш одговори за ова прашање што го постави тебе ти треба специфичен пакет т.е значи ти треба добар лимит уплоад довнлоад.
Треба да си провериш во секоја компанија сите пакети за фирми и за обични корисници кои лимити ги има и како и тек тогаш самиот ќе можеш да одлучиш.
А за стабилност се знае кој се најстабилни, а и воедно ѓаволот во оваа држава.
Ти одговорив со овој одговор дека станува збор за фирма како што гледам, а ако станува за приватно лице тогаш неотел ти нуди најголем лимит на уплоад и довнлоад.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,280
Битола
@Rikimaru џабе тука ќе бараш одговори за ова прашање што го постави тебе ти треба специфичен пакет т.е значи ти треба добар лимит уплоад довнлоад.
Треба да си провериш во секоја компанија сите пакети за фирми и за обични корисници кои лимити ги има и како и тек тогаш самиот ќе можеш да одлучиш.
А за стабилност се знае кој се најстабилни, а и воедно ѓаволот во оваа држава.
Ти одговорив со овој одговор дека станува збор за фирма како што гледам, а ако станува за приватно лице тогаш неотел ти нуди најголем лимит на уплоад и довнлоад.
Станува збор за приватен сопственик во случајов. Би рекол настрана највисоките лимити, стабилноста ми е поважна да бидам искрен. Сакам што може поретко да ми се случува да ми паѓа врската со серверот. Инаку, не знам кои се најстабилни во оптика, па и во кабел ете. Не сум правел research никогаш. Откако знам за себе на кабел VIP сум и не можам да се пожалам.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,331
2,156
Станува збор за приватен сопственик во случајов. Би рекол настрана највисоките лимити, стабилноста ми е поважна да бидам искрен. Сакам што може поретко да ми се случува да ми паѓа врската со серверот. Инаку, не знам кои се најстабилни во оптика, па и во кабел ете. Не сум правел research никогаш. Откако знам за себе на кабел VIP сум и не можам да се пожалам.
Interspace - околу 50-60е месечно 20/20 пакет.
 

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
90
70
Знае некој што се дешава со интернетов последниве неколку дена. Значи upload i download се океј гледање видеа е исто океј, ама отварањето страни, слики или нешто како стримови на twitch.tv е ужасно и многу споро. Buffer неможе ни неколку секунди да симне за гледање. Ова се дешава од 5-6 саат до кај 11-12 саат. Два пати им вртам ништо не направија. Имам 2 интернет конекции, на А1 е се океј, така да дефинитивно е нивни проблем. Фактот дека се дешава во одредено време секој ден ме прави да мислам дека намерно го прават ова.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
940
588
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Знае некој што се дешава со интернетов последниве неколку дена. Значи upload i download се океј гледање видеа е исто океј, ама отварањето страни, слики или нешто како стримови на twitch.tv е ужасно и многу споро. Buffer неможе ни неколку секунди да симне за гледање. Ова се дешава од 5-6 саат до кај 11-12 саат. Два пати им вртам ништо не направија. Имам 2 интернет конекции, на А1 е се океј, така да дефинитивно е нивни проблем. Фактот дека се дешава во одредено време секој ден ме прави да мислам дека намерно го прават ова.
ТАПА СЕ, ама те прават будала кога и да се јавиш!
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
469
408
Знае некој што се дешава со интернетов последниве неколку дена. Значи upload i download се океј гледање видеа е исто океј, ама отварањето страни, слики или нешто како стримови на twitch.tv е ужасно и многу споро. Buffer неможе ни неколку секунди да симне за гледање. Ова се дешава од 5-6 саат до кај 11-12 саат. Два пати им вртам ништо не направија. Имам 2 интернет конекции, на А1 е се океј, така да дефинитивно е нивни проблем. Фактот дека се дешава во одредено време секој ден ме прави да мислам дека намерно го прават ова.
Ова е глобален проблем на телекабел последниве 2 месеца, на игри има висок пинг 150-200+ ms
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
649
720
orgrimar
Читајте малце постари постови, ебаго, убаво е напишано дека од ноември телекабел посебно оптиката е катастрофа, не е поправена до денес.
 

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
90
70
Читајте малце постари постови, ебаго, убаво е напишано дека од ноември телекабел посебно оптиката е катастрофа, не е поправена до денес.
Брзината мене ми е константна не паѓа под 39мбпс исто со upload. Проблемот е гледањето стримови и отрварањето слики и страни е споро. Сигурно имаат некој throttle на https ставено за во најупотребуваните часови што е стварно безобразно да се прави без причина. На телекабел сум поради неограничениот интернет, 500гб од А1 се катастрофа.

 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,255
8,514
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Брзината мене ми е константна не паѓа под 39мбпс исто со upload. Проблемот е гледањето стримови и отрварањето слики и страни е споро. Сигурно имаат некој throttle на https ставено за во најупотребуваните часови што е стварно безобразно да се прави без причина. На телекабел сум поради неограничениот интернет, 500гб од А1 се катастрофа.


Кој DNS сервис користиш?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,255
8,514
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А што е точно проблемот имате латенција, губите пакети или нешто друго?

За спид тест не тестирајте до нивниот сервер него таму негде западна европа.
 

Vlad944

On your way to fame
3 март 2015
379
828
Битола
Ова е глобален проблем на телекабел последниве 2 месеца, на игри има висок пинг 150-200+ ms
2 месеци на оптика а кај мене една година на кабелски.Во текот на денот од 09:00 до 01:00 пингот ми спајкова од 50 на 250ms.Е после 01:00 кога ќе легнат децата од играње фортнајт,тогаш пингот е 49 -55.Реално да нетреба да имаш фиксен телефон од неотел би ги сменал веднаш.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
469
408
А што е точно проблемот имате латенција, губите пакети или нешто друго?

За спид тест не тестирајте до нивниот сервер него таму негде западна европа.
Проблемот е тоа што го пиша членот од 18h до 00:30h интернетот е тапа брзината е таман ама висок пинг на игри страниците бавно отвараат...
 

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
90
70
Кој DNS сервис користиш?
Го користам нивниот. Ама пробав и DNS на Google, сеуште ист проблем.
Пример што се дешава на twitch stream. По 0.10 sec симнува. На ваков начин работи за се друго како, отварање слики, страни итн. Нешто како youtube на пример работи нормално или пак симнување на торрент.

https://i.imgur.com/Qxvo00d.mp4
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
437
285
На гробишта
Лично искуство со интернет во нај затуцаното место во државата кај што сонце не грејт.
Тука нема оптика (не го чуди никој) и затоа само кабелски
Телекабел користев 10 години,абсолутна катастрофа.
Ако сакате да ви врши психичка тортура интернетот можи да си земите Телекабел.
Другарче смена на вип пред 1 година се супер си тераше,од ко се смена вип во а1 секој 5 мин му се исклучува интернето 5 секунди и се врајќа,нормално ова за гејминг не е идеално.
И сите што ги познавам во Битола се жалат дека оптиката не телекабел е нестабилна е пајѓа.
1000/1000 да е од телекабел не го земам.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,255
8,514
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сите зборат нечини, никој ли не се згна да види каде е проблемот. Неможе да имате 0мс латенција и фул брзина на сервери во Франција и Германија. Кога има проблем со нетот мерете таму, не во Скопје.

Мора да установите дали терестријалната линија на Роби се гуши, вашата базна станица се преоптеретува или станува збор за можда ДНС серверите, иако членот погоре пишал дека пробал со гугл, незнам дали го направил како треба, исчистил ќеш, дали на ниво на рутер или ПЦ, дали има проблем со name resolving пошто точно така изгледа тој проблем како што го опишувате.

Кај Зелено Пазарче во кулите на пример нема проблем со 40/40. Користи момакот 8.8.6.6 на ниво на рутер, ама имаше проблем пред да рестартира се комплет и еден добар ipconfig /flushdns

Е сега некој ќе каже па наша работа ли е тоа. Е за такви провајдери како Роби ваша е. Тоа раскини договор кога сакаш мислите од тоа што многу се дарежливи го имаат направено? Знаат дека техничка подршка неможат да пружат и место некој да ги тужи едноставно им викаат иди си ако не ти чини. Нема договор каде што стои uptime од 99.хх% - нема одговорност.

Да имаше константен проблем со постоечки договор или ќе беше решено до сега или ќе плаќаа отштета.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
437
285
На гробишта
Сите зборат нечини, никој ли не се згна да види каде е проблемот. Неможе да имате 0мс латенција и фул брзина на сервери во Франција и Германија. Кога има проблем со нетот мерете таму, не во Скопје.

Мора да установите дали терестријалната линија на Роби се гуши, вашата базна станица се преоптеретува или станува збор за можда ДНС серверите, иако членот погоре пишал дека пробал со гугл, незнам дали го направил како треба, исчистил ќеш, дали на ниво на рутер или ПЦ, дали има проблем со name resolving пошто точно така изгледа тој проблем како што го опишувате.

Кај Зелено Пазарче во кулите на пример нема проблем со 40/40. Користи момакот 8.8.6.6 на ниво на рутер, ама имаше проблем пред да рестартира се комплет и еден добар ipconfig /flushdns

Е сега некој ќе каже па наша работа ли е тоа. Е за такви провајдери како Роби ваша е. Тоа раскини договор кога сакаш мислите од тоа што многу се дарежливи го имаат направено? Знаат дека техничка подршка неможат да пружат и место некој да ги тужи едноставно им викаат иди си ако не ти чини. Нема договор каде што стои uptime од 99.хх% - нема одговорност.

Да имаше константен проблем со постоечки договор или ќе беше решено до сега или ќе плаќаа отштета.
Едно е да имаш 100 мс на француски друго е да имаш 5000 мс на француски.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
342
242
Ај сите што имате и што се жалите ако може лог со traceroute и пингање на сервери (повеќе hopes) кон надвор, па да видиме што је*е.

Ај сите што имате и што се жалите ако може лог со traceroute и пингање на сервери (повеќе hopes) кон надвор, па да видиме што је*е. Дали е линијата, дали е кај нив или они вршаг throttling.
Некој кој имал проблем од овде да им пише детален мејл со логови да си бара одговор потоа од контакт центар.

Прашувам бидејќи со А1 само така успеав да се докажам дека сум во право, со секојдневно замарање во контакт центарот каде што барав да добијам детален одговор на мејловите зошто е тоа така од технички лица, одговор од тие што ќе ви се јават во контакт центар не барајте, барајте да бидат фини да го пренесат проблемот на повисоко ниво. Ретки се такви кои добро знаат на таква позиција и треба да имате среќа да ви се погоди за да имате поголема шанса да ви се реши проблемот. Преку мејл стига до техничките лица од кои и треба да очекуваш одговор.

Значи пишување детален мејл -> Замарање во контакт центар да ви одговарат ако не одговараат. Толку.
 
Изменето од модератор:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,095
Мислења
838,308
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно