• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

  • Ја почнал/а темата
  • #1

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,480
1,106
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Од 1ви Јуни Телекабел воведе оптички пакет “Оптик 20„ кој има брзина од 20Mbps за Upload/Download и цената за месечна претплата на овој пакет е 600денари што е одлична за разлика од други услуги од другиве оператори.

Цената за приклучок е 1500 денари која може да се платат на 5 рати по 300 денари.

ИЗВОР: Оптички пакет: Optic 20

Дали некој го користи овој пакет? Како е задоволен со оптиката?
Јас моментално планирам да се сменам на оптика поради тоа што користам Lightspeed пакет со вклучен КАТВ и плаќам 850 ден за услуга (катв) која не ја користам воопшто...
Локација: Капиштец.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,538
4,174
Јас на работа имам Телекабел 40/40 оптика, ептен е стабилен, а пред 2 месеци идеше 100/100, зашто не знам.

Топла препорака, само пази телефон не може преку оптика иако имаат рутери и ветуваат (2 пати ми доаѓаа и пробуваа ама не работеше), за ТВ преку оптика не знам.
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,161
578
Скопје
wow знаев само дека имаа 50/50, ова е стварно добра цена
Јас на работа имам Телекабел 40/40 оптика, ептен е стабилен, а пред 2 месеци идеше 100/100, зашто не знам.

Топла препорака, само пази телефон не може преку оптика иако имаат рутери и ветуваат (2 пати ми доаѓаа и пробуваа ама не работеше), за ТВ преку оптика не знам.
како мислиш не им работат добро рутерите ? неможеш со телефон да се поврзеш?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,538
4,174
wow знаев само дека имаа 50/50, ова е стварно добра цена

како мислиш не им работат добро рутерите ? неможеш со телефон да се поврзеш?
Кога ќе дојдат со оптички рутер во кој има WiFi, мрежни излези и телефонски излези, рутерот не даваше ни интернет а камоли телефонска линија. Као демек опремата у централа не им е наместена.

Од друга страна оптичкиот модем што го даваат кој има само еден ethernet излез работи супер стабилно.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,480
1,106
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Јас да бидам искрен не користам телефон ниту пак телевизија. Среда ќе им се јавам да ги прашам дали можам да го прекинам договорот и да се приклучам на оптика па ќе пишам што како.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,292
1,380
Јас да бидам искрен не користам телефон ниту пак телевизија. Среда ќе им се јавам да ги прашам дали можам да го прекинам договорот и да се приклучам на оптика па ќе пишам што како.
Можеш, само треба до кај една недела пред крајот на месецот да отидеш во салон да отворат налог.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,426
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Знае некој дали Телекабел имаат покриеност со оптички интернет во Капиштец?
 

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1,237
1,330
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64
Има оптика во Капиштец. Уште од првиот месец откако воведоа јас сум на 1к (40/40) пакетот и искрено сум многу задоволен.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
694
441
Телекабел

Кабелски 30/1 - 500ден. месечно
Оптички 40/40 - 1000ден. месечно

Сега со ова испаѓа дека тие што имаме 40/40 пакет од 1000денари месечно плаќаме 500денари повеќе за 10mbps повеќе даунлоад. Не се исплати ако не ти е потребен аплоад
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,163
867
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Телекабел

Кабелски 30/1 - 500ден. месечно
Оптички 40/40 - 1000ден. месечно

Сега со ова испаѓа дека тие што имаме 40/40 пакет од 1000денари месечно плаќаме 500денари повеќе за 10mbps повеќе даунлоад. Не се исплати ако не ти е потребен аплоад
Верувај и те како вреди уплоад поголем. Сега да треба да се вратам на тие пакети 30/1 ке фрлам цела опрема и не користам интернет. :)
 

stranger777

Gaining Experience
27 октомври 2013
339
136
Пакет 30/1 500 денари ,пакет 20/20 600 денари :D
можи барем да го напрат 5 up да биди
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,075
3,559
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,764
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Види, стварно. Не ни забележав. :hay:

 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,426
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Има ли некаде кај да се провери каде има покриеност или мора да се јавувам
Јас два пати им се јавував да ми кажат дали има покриеност, рекоа ќе ми се јават и не ми се јавија, многу се непрофесионални.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не е лошо ова како втора интернет конекција да го имаш. Закачиш Ubuntu server со transmission headless на некое целеронче и симињаш све живо и диво 24/7.

За 500-ки ама треба ваљда модем нешто да се купи?
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
983
1,370
Да ги информирам корисниците на оптички пакети во Охрид шо имет проблеми со загуба на пакети и деградирање на перформансите; латенциите и загуба на пакети се од страна на Телекабел/Неотел и во моментов се разгледувале можностите за санирање на проблемот софтверски и теренски што значит свесни се дека имат некаков проблем. Оваа информација ја добив денес од техничка поддржка и голем поздрав до соговорникот кој шо беше доста ескплицитен и технички спремен да објаснит и најважно да ме сослушат за сите детали поврзани со проблемот. Се надевам ќе го санираат во најбрзо можно време за да не требит да се префрлам на други провајдери, зошто 15% packet loss и 600% поголемите латенции (од 8 на 46-50ms) се огромен проблем, дури и во нормален browsing. Ете, не сум се јавил 20 пати во рок од месец и пол дена за џабе.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,308
1,390
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Дали НЕОГРАНИЧЕНИОТ оптички пакет (сите пакети им стои дека се неограничени) се навистина неограничени или како Телеком - неограничен а лимит 1 тера?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,631
2,827
Дали НЕОГРАНИЧЕНИОТ оптички пакет (сите пакети им стои дека се неограничени) се навистина неограничени или како Телеком - неограничен а лимит 1 тера?
Да, вистина се неограничени. Нема "политика на фер користење" и слични глупости.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,308
1,390
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Јас сум на стариот Family пакет на Телеком со "неограничени" 600 гига месечно веќе 5 години и немам пречекорено ама месецов за прв пат пречекорив и тоа баш најдов пред нова година:) Сега место 50 Mbps имам 2 Mbps. Disaster.
Телеком е добра опција ако сум сигурен дека е стабилна оптиката. За телеком нема збор, 5 години дали еднаш прекинал на саат време. Друг пат никогаш немало проблеми и брзината секогаш е иста. Со оглед на тоа што живеам во Аеродром мислам дека не би требало да има проблеми и со Телекабел.
 
Последна промена:

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
372
271
Ако може инфо некој кој знае каква им е политикава со ИП адресите на Телекабел на колку време ви се менуваат, дали имаат можност за статичка итн итн.? Овие копуциве од Телеком не даваат статичка за оптик корисници, само за АДСЛ o_O.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,660
1,414
Ако може инфо некој кој знае каква им е политикава со ИП адресите на Телекабел на колку време ви се менуваат, дали имаат можност за статичка итн итн.? Овие копуциве од Телеком не даваат статичка за оптик корисници, само за АДСЛ o_O.
Имаат можност за статички. Влакното доаѓа докај тебе у куќа,стан и нема дабл нат.

Испратено од Mi A2 Lite преку IT.mk форум апликација
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
683
802
orgrimar
подалеку од оптика на телекабел, последниве 3-4 месеци нон стоп проблеми, на техничка секогаш одговор: дека е реонски проблем или некој слични оправдувања, као не е до нас секаде е таков во мкд. Беше многу добар претходните години, сега ако не сакате проблеми подалеку од овај провајдер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,741
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно