1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телекабел оптички пакети

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од pipelin, 4 Јуни 2018.

1. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,147
    701
    8 Мај 2010
    Машко
    Од 1ви Јуни Телекабел воведе оптички пакет “Оптик 20„ кој има брзина од 20Mbps за Upload/Download и цената за месечна претплата на овој пакет е 600денари што е одлична за разлика од други услуги од другиве оператори.

Цената за приклучок е 1500 денари која може да се платат на 5 рати по 300 денари.

ИЗВОР: Оптички пакет: Optic 20

Дали некој го користи овој пакет? Како е задоволен со оптиката?
    Јас моментално планирам да се сменам на оптика поради тоа што користам Lightspeed пакет со вклучен КАТВ и плаќам 850 ден за услуга (катв) која не ја користам воопшто...
    Локација: Капиштец.

На artweb и Boldozer им се допаѓа ова.
  2. smole

smole
    Unstoppable

2,926
    3,277
    18 Април 2007
    Јас на работа имам Телекабел 40/40 оптика, ептен е стабилен, а пред 2 месеци идеше 100/100, зашто не знам.

Топла препорака, само пази телефон не може преку оптика иако имаат рутери и ветуваат (2 пати ми доаѓаа и пробуваа ама не работеше), за ТВ преку оптика не знам.

3. Boldozer

Boldozer
    On your way to fame

1,143
    569
    2 ноември 2012
    wow знаев само дека имаа 50/50, ова е стварно добра цена
    како мислиш не им работат добро рутерите ? неможеш со телефон да се поврзеш?

4. smole

smole
    Unstoppable

2,926
    3,277
    18 Април 2007
    Кога ќе дојдат со оптички рутер во кој има WiFi, мрежни излези и телефонски излези, рутерот не даваше ни интернет а камоли телефонска линија. Као демек опремата у централа не им е наместена.

Од друга страна оптичкиот модем што го даваат кој има само еден ethernet излез работи супер стабилно.

На Boldozer му/ѝ се допаѓа ова.
  5. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,147
    701
    8 Мај 2010
    Машко
    Јас да бидам искрен не користам телефон ниту пак телевизија. Среда ќе им се јавам да ги прашам дали можам да го прекинам договорот и да се приклучам на оптика па ќе пишам што како.

6. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

981
    1,114
    11 Март 2011
    Можеш, само треба до кај една недела пред крајот на месецот да отидеш во салон да отворат налог.

На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
  7. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,119
    485
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Знае некој дали Телекабел имаат покриеност со оптички интернет во Капиштец?

8. Nikola Sone

Nikola Sone
    Practice makes perfect

1,236
    1,350
    31 Јануари 2014
    Машко
    Има оптика во Капиштец. Уште од првиот месец откако воведоа јас сум на 1к (40/40) пакетот и искрено сум многу задоволен.

На pipelin и artweb им се допаѓа ова.
  9. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

608
    332
    9 Февруари 2008
    Телекабел

Кабелски 30/1 - 500ден. месечно
    Оптички 40/40 - 1000ден. месечно

Сега со ова испаѓа дека тие што имаме 40/40 пакет од 1000денари месечно плаќаме 500денари повеќе за 10mbps повеќе даунлоад. Не се исплати ако не ти е потребен аплоад

Winncoot, bxxxn и на Metuzalem им се допаѓа ова.
  10. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,095
    631
    2 Мај 2011
    Верувај и те како вреди уплоад поголем. Сега да треба да се вратам на тие пакети 30/1 ке фрлам цела опрема и не користам интернет. :)

На boro1, Astraion, mviktors и уште 2 други им се допаѓа ова.
  11. stranger777

stranger777
    Gaining Experience

303
    102
    27 oктомври 2013
    Машко
    Пакет 30/1 500 денари ,пакет 20/20 600 денари :D
    можи барем да го напрат 5 up да биди

12. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,652
    2,958
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Мда, ама претплатата сега е 950,наместо 850 (пошто мора да имаш и тв)

13. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,145
    11,141
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Види, стварно. Не ни забележав. :hay:

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Martin Arsov

Martin Arsov
    Gaining Experience

95
    68
    17 oктомври 2016
    Машко
    Има ли некаде кај да се провери каде има покриеност или мора да се јавувам

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  15. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,119
    485
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Јас два пати им се јавував да ми кажат дали има покриеност, рекоа ќе ми се јават и не ми се јавија, многу се непрофесионални.

16. ARMac

ARMac
    Орган

5,841
    6,433
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Не е лошо ова како втора интернет конекција да го имаш. Закачиш Ubuntu server со transmission headless на некое целеронче и симињаш све живо и диво 24/7.

За 500-ки ама треба ваљда модем нешто да се купи?

17. toplel

toplel
    On your way to fame

553
    550
    18 Август 2016
    Машко
    Да ги информирам корисниците на оптички пакети во Охрид шо имет проблеми со загуба на пакети и деградирање на перформансите; латенциите и загуба на пакети се од страна на Телекабел/Неотел и во моментов се разгледувале можностите за санирање на проблемот софтверски и теренски што значит свесни се дека имат некаков проблем. Оваа информација ја добив денес од техничка поддржка и голем поздрав до соговорникот кој шо беше доста ескплицитен и технички спремен да објаснит и најважно да ме сослушат за сите детали поврзани со проблемот. Се надевам ќе го санираат во најбрзо можно време за да не требит да се префрлам на други провајдери, зошто 15% packet loss и 600% поголемите латенции (од 8 на 46-50ms) се огромен проблем, дури и во нормален browsing. Ете, не сум се јавил 20 пати во рок од месец и пол дена за џабе.

На artweb и fuzzjaw им се допаѓа ова.
  18. Martin Arsov

Martin Arsov
    Gaining Experience

95
    68
    17 oктомври 2016
    Машко
    Дали знае некој дали има покриеност во Свети Николе?

19. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

660
    697
    9 Декември 2015
    Машко
    Дали НЕОГРАНИЧЕНИОТ оптички пакет (сите пакети им стои дека се неограничени) се навистина неограничени или како Телеком - неограничен а лимит 1 тера?

20. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

916
    1,386
    13 Јануари 2014
    Машко
    Да, вистина се неограничени. Нема "политика на фер користење" и слични глупости.

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  21. krema

krema
    Professor

8,842
    8,589
    24 Јуни 2009
    Машко
    И тоа без договор! :)

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

660
    697
    9 Декември 2015
    Машко
    Јас сум на стариот Family пакет на Телеком со "неограничени" 600 гига месечно веќе 5 години и немам пречекорено ама месецов за прв пат пречекорив и тоа баш најдов пред нова година:) Сега место 50 Mbps имам 2 Mbps. Disaster.
    Телеком е добра опција ако сум сигурен дека е стабилна оптиката. За телеком нема збор, 5 години дали еднаш прекинал на саат време. Друг пат никогаш немало проблеми и брзината секогаш е иста. Со оглед на тоа што живеам во Аеродром мислам дека не би требало да има проблеми и со Телекабел.

Последна промена: 21 Декември 2018
  23. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

190
    109
    25 Февруари 2017
    Машко
    Ако може инфо некој кој знае каква им е политикава со ИП адресите на Телекабел на колку време ви се менуваат, дали имаат можност за статичка итн итн.? Овие копуциве од Телеком не даваат статичка за оптик корисници, само за АДСЛ o_O.

24. Cika

Cika
    V.I.P

2,358
    902
    8 Декември 2009
    Имаат можност за статички. Влакното доаѓа докај тебе у куќа,стан и нема дабл нат.

Испратено од Mi A2 Lite преку IT.mk форум апликација

25. gamon

gamon
    Gaining Experience

373
    364
    15 Септември 2014
    bekrija
    подалеку од оптика на телекабел, последниве 3-4 месеци нон стоп проблеми, на техничка секогаш одговор: дека е реонски проблем или некој слични оправдувања, као не е до нас секаде е таков во мкд. Беше многу добар претходните години, сега ако не сакате проблеми подалеку од овај провајдер.

Сподели

Вчитување...