• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
493
415
Сите зборат нечини, никој ли не се згна да види каде е проблемот. Неможе да имате 0мс латенција и фул брзина на сервери во Франција и Германија. Кога има проблем со нетот мерете таму, не во Скопје.

Мора да установите дали терестријалната линија на Роби се гуши, вашата базна станица се преоптеретува или станува збор за можда ДНС серверите, иако членот погоре пишал дека пробал со гугл, незнам дали го направил како треба, исчистил ќеш, дали на ниво на рутер или ПЦ, дали има проблем со name resolving пошто точно така изгледа тој проблем како што го опишувате.

Кај Зелено Пазарче во кулите на пример нема проблем со 40/40. Користи момакот 8.8.6.6 на ниво на рутер, ама имаше проблем пред да рестартира се комплет и еден добар ipconfig /flushdns

Е сега некој ќе каже па наша работа ли е тоа. Е за такви провајдери како Роби ваша е. Тоа раскини договор кога сакаш мислите од тоа што многу се дарежливи го имаат направено? Знаат дека техничка подршка неможат да пружат и место некој да ги тужи едноставно им викаат иди си ако не ти чини. Нема договор каде што стои uptime од 99.хх% - нема одговорност.

Да имаше константен проблем со постоечки договор или ќе беше решено до сега или ќе плаќаа отштета.
Се воа што наброја е пробано,џабе е од 18h до 00:30h неможеш да играш игри пингот е 150-200.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,379
8,666
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Се воа што наброја е пробано,џабе е од 18h до 00:30h неможеш да играш игри пингот е 150-200.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Абе ок сфаќам. Ама сите се жалат, никој не реагира да види кај е проблемот.

Едно е да имаш 100 мс на француски друго е да имаш 5000 мс на француски.
Па не треба да имаш 5000 на француски. Види кај се тие 5000. Дали се од телекабел, новател, телиа....

Како што гледам ни самите корисници нејќат да се замараат, па јас уште сум се фатил да советувам. Значи терај и ќути, она македонското трпение-спасение.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
95
88
Јас имав проблем со packet loss, па направив traceroute да видам каде е проблемот и беше локално на вториот hop.
Се јавив во техничка подршка чекав 5-10 минути и ме поврзе во дирекција наместо во Битола, па на госпожата му објаснив каде е проблемот и го поправија во нецели 15 минути. (Ми побараја број па ќе ми се јавеле од кога ќе го поправеле дефектот, уште се јавуваат.)
Иначе овај месец последната недела пред да му се јавам интернетот беше катастрофа. ( Имам оптика 40/40 )
И како што кажа членот
Па не треба да имаш 5000 на француски. Види кај се тие 5000. Дали се од телекабел, новател, телиа....

Како што гледам ни самите корисници нејќат да се замараат, па јас уште сум се фатил да советувам. Значи терај и ќути, она македонското трпение-спасение.
Многу луѓе се жалат но не прават ништо, и да имаше и во телиа packet loss но тоа се поправе.
 
Последна промена:

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
471
311
На гробишта
Абе ок сфаќам. Ама сите се жалат, никој не реагира да види кај е проблемот.Па не треба да имаш 5000 на француски. Види кај се тие 5000. Дали се од телекабел, новател, телиа....

Како што гледам ни самите корисници нејќат да се замараат, па јас уште сум се фатил да советувам. Значи терај и ќути, она македонското трпение-спасение.
Оти да се замарам со Роберт Роби и глупостите негови ко можам едноставно да си купам подобар интернет и така направив.
И ако беше проблемо до компјутеро или што и да е друго оти на Неотел никогаш сум немал над 70 пинг,излгеда јас мастило пијам Роберт Роби е светец.
 
Последна промена:

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,946
2,507
кај 21.30 кочи се до 23-24 ч а во викенд по 17.00 ч
Аман немојте и во оваа тема. Кочи заради тоа што сите се дома и на интернет од 4+ паметни уреди. Телекабел нема да инвестира само заради тоа што овие 2 месеци ќе има зголемен сообраќај.

Избор 1- Што е, тоа е
Избор 2- Префрлање на Неотел или Телеком

Толку е едноставно.

Не си ти виновен за ништо, јас сум исфрустриран што секој саат имаме вклучување во живо за тоа како е ситуацијата со интернетот од различни населби.
 

pande2020

Intern
30 март 2020
14
3
овие дефинитивно ги откачувам-раскинувам договор утре кој ги е#е пакет 1гб/с доаѓа макс 20мб/с за јавувања сто пати се јавив
 
Изменето од модератор:

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
93
223
Скопје
Размислувам да земам Мобилен пакет од телекабел со неограничен интернет.
Како се брзините за download/upload и колку им е лимитот?
Фала :)
 

tehnogp

Intern
29 ноември 2007
26
49
Скопје
www.vizuelnopredrealno.mk
tehnogp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X
Motherboard
ASUSTeK COMPUTER INC. TUF X470-PLUS GAMING (AM4)
Storage
Samsung Evo 850(250 gb)/Eco 840 120GB/4 x2TB WD
PSU
PSU 850W Deepcool DQ850 Modular 80Plus.
RAM
64GB G.Skill
Video card
Gigabyte PCX GeForce GTX 1070 Xtreme Gaming 8GB GDDR5
Case
NZXT
Monitor
LG ULTRAWIDE
OS
Windows 10 pro
Размислувам да земам Мобилен пакет од телекабел со неограничен интернет.
Како се брзините за download/upload и колку им е лимитот?
Фала :)
Денес се јавив во телекабел за пакетот 1500 кој вкључува неограничен разговор (што не ми треба ) и неограничен интернет (каде што ми треба) . Операторката кажа дека е со фер политика на користење ( 40ГБ). Незнам зошто пишале неограничен, нема везе. Пошто работам он лајн и ми треба околу 100 гб месечно минимум, некако ке крпам со друг интернет кој го имам веке и претпоставувам дека е послаб. Планирам да работам од едно село Тетовско, би го зел денес и викендов ке го тестирам на pc преку усб тетеринг, па ќе пишам.
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
347
90
Денес се јавив во телекабел за пакетот 1500 кој вкључува неограничен разговор (што не ми треба ) и неограничен интернет (каде што ми треба) . Операторката кажа дека е со фер политика на користење ( 40ГБ). Незнам зошто пишале неограничен, нема везе. Пошто работам он лајн и ми треба околу 100 гб месечно минимум, некако ке крпам со друг интернет кој го имам веке и претпоставувам дека е послаб. Планирам да работам од едно село Тетовско, би го зел денес и викендов ке го тестирам на pc преку усб тетеринг, па ќе пишам.
I zboris za net od telekabel, ama ne za opticki. Taka?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
257
118
Денес се јавив во телекабел за пакетот 1500 кој вкључува неограничен разговор (што не ми треба ) и неограничен интернет (каде што ми треба) . Операторката кажа дека е со фер политика на користење ( 40ГБ). Незнам зошто пишале неограничен, нема везе. Пошто работам он лајн и ми треба околу 100 гб месечно минимум, некако ке крпам со друг интернет кој го имам веке и претпоставувам дека е послаб. Планирам да работам од едно село Тетовско, би го зел денес и викендов ке го тестирам на pc преку усб тетеринг, па ќе пишам.
Takva rabota kakva i dae so 40gb ne mozes da ja zavrsis preku mobilen* tebe ti treba vip komboBox 599den 150gb 20/1 mbps posle 150gb brzina 2/1mbps....
tamu vo seloto tetovsko mozes da go setas modemot/ruter kaj sakas...neli skoro sekade ima 3g/4g
ali ako ti treba isklucivo samo od mob,telefon toa e druga pesna
 

gvatanamo

Intern
11 октомври 2016
4
0
Kakov ruter koristite za optickiot internet od telekabel? Jas imam Tenda ac8 (po preporaka od telekabel) i imam konstantno gubenje na paketi (paga internetot na 15-20 sec.)
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,811
2,723
Струмица
Kakov ruter koristite za optickiot internet od telekabel? Jas imam Tenda ac8 (po preporaka od telekabel) i imam konstantno gubenje na paketi (paga internetot na 15-20 sec.)
Користам Optic40 (Струмица) и го зрачам со Xiaomi Router 3 со Padavan firmware (Asus).

Оваа недела почнав да се враќам во форма во Counter Strike 1.6 после 15-ина години и изненаден сум од пингот. На бугарски сервери сум константно 10-15ms и се нема дисконектирано дури 80 часа.
Ама затоа имав еден неверојатен ден каде на секои 15 минути ми се дисконектираше нетот, дури ни работа не можев да си завршам тој ден, а работам од дома заради вирусот.
Код:
Connection Monitor

  Date / Time Status  Duration
=============== ======= ===========
14-Apr-20 02:24 Online     
14-Apr-20 02:22 Offline  2 min 1 s
10-Apr-20 18:24 Online 79 h 58 min
10-Apr-20 18:22 Offline  2 min 2 s
08-Apr-20 00:03 Online 66 h 18 min
07-Apr-20 23:58 Offline 5 min 26 s
07-Apr-20 23:31 Online 27 min 28 s
07-Apr-20 23:17 Offline 13 min 12 s
07-Apr-20 22:35 Online 42 min 23 s
07-Apr-20 22:29 Offline 5 min 47 s
07-Apr-20 22:14 Online 15 min 38 s
07-Apr-20 22:10 Offline 3 min 13 s
07-Apr-20 21:56 Online 14 min 37 s
07-Apr-20 21:53 Offline 2 min 44 s
07-Apr-20 21:40 Online 12 min 30 s
07-Apr-20 21:11 Offline 29 min 41 s
07-Apr-20 21:06 Online 4 min 45 s
07-Apr-20 20:58 Offline    8 min
07-Apr-20 20:50 Online    8 min
07-Apr-20 20:34 Offline 16 min 21 s
07-Apr-20 20:16 Online 17 min 13 s
07-Apr-20 20:14 Offline  2 min 1 s
07-Apr-20 20:03 Online 11 min 4 s
07-Apr-20 20:02 Offline 1 min 30 s
07-Apr-20 19:49 Online 13 min 10 s
07-Apr-20 19:47 Offline  2 min 1 s
07-Apr-20 19:18 Online 28 min 18 s
07-Apr-20 19:11 Offline 7 min 50 s
07-Apr-20 18:55 Online 15 min 27 s
07-Apr-20 18:38 Offline 17 min 23 s
07-Apr-20 18:24 Online 14 min 11 s
07-Apr-20 18:22 Offline 1 min 30 s
07-Apr-20 18:20 Online 2 min 21 s
07-Apr-20 18:15 Offline  5 min 8 s
07-Apr-20 18:11 Online 3 min 30 s
07-Apr-20 18:05 Offline 5 min 53 s
07-Apr-20 14:05 Offline     
07-Apr-20 13:58 Online 6 min 44 s
07-Apr-20 13:55 Offline  3 min 1 s
07-Apr-20 13:46 Online 8 min 42 s
07-Apr-20 13:37 Offline 9 min 27 s
07-Apr-20 13:27 Online 10 min 14 s
07-Apr-20 13:24 Offline 2 min 15 s
07-Apr-20 13:12 Online 12 min 25 s
07-Apr-20 13:08 Offline 3 min 45 s
07-Apr-20 12:50 Online 18 min 35 s
07-Apr-20 12:41 Offline  9 min 7 s
07-Apr-20 12:38 Online 2 min 25 s
07-Apr-20 12:33 Offline 4 min 44 s
07-Apr-20 12:23 Online   10 min
07-Apr-20 12:18 Offline 5 min 41 s
07-Apr-20 12:14 Online 3 min 34 s
07-Apr-20 12:13 Offline 1 min 30 s
07-Apr-20 12:06 Online 6 min 41 s
07-Apr-20 11:58 Offline 7 min 53 s
07-Apr-20 11:49 Online 9 min 18 s
07-Apr-20 11:36 Offline 13 min 19 s
07-Apr-20 11:21 Online 14 min 47 s
07-Apr-20 11:19 Offline 2 min 12 s
07-Apr-20 11:13 Online 5 min 27 s
07-Apr-20 11:10 Offline 2 min 54 s
07-Apr-20 10:55 Online 15 min 23 s
07-Apr-20 10:45 Offline 9 min 46 s
07-Apr-20 10:36 Online  9 min 6 s
07-Apr-20 10:34 Offline 2 min 23 s
07-Apr-20 10:32 Online 1 min 44 s
07-Apr-20 10:29 Offline 3 min 11 s
07-Apr-20 10:15 Online 13 min 42 s
07-Apr-20 10:11 Offline  4 min 6 s
07-Apr-20 09:56 Online 15 min 2 s
07-Apr-20 09:48 Offline 7 min 42 s
07-Apr-20 09:42 Online  6 min 2 s
07-Apr-20 09:40 Offline 1 min 41 s
07-Apr-20 09:16 Online 24 min 38 s
07-Apr-20 09:12 Offline 3 min 48 s
06-Apr-20 10:51 Online 22 h 20 min
06-Apr-20 10:48 Offline 3 min 35 s
02-Apr-20 14:45 Online 92 h 2 min
02-Apr-20 14:20 Offline 24 min 18 s
01-Apr-20 02:34 Online 35 h 46 min
01-Apr-20 02:28 Offline 5 min 50 s
27-Mar-20 12:18 Online 110 h 9 min
27-Mar-20 12:17 Offline 1 min 30 s
 

milos625

Intern
24 ноември 2018
13
15
skoplje
koristam telekabel opticki 40/40 so tenda w309r (edni od pogodenite) i nemam gubenje paketi ili slicno dodeka kako shto ima navedeno gvatanamo ac8 cite se poznati dosta po defekti so gubenje paketi snemuvanje wifi i tako dalje bolje da si go proverish. :)


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

gvatanamo

Intern
11 октомври 2016
4
0
koristam telekabel opticki 40/40 so tenda w309r (edni od pogodenite) i nemam gubenje paketi ili slicno dodeka kako shto ima navedeno gvatanamo ac8 cite se poznati dosta po defekti so gubenje paketi snemuvanje wifi i tako dalje bolje da si go proverish. :)


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Mene Tenda AC8 mi go preporacaja direkno od telekabel koga gi pustaja kablie.. voopshto ne planirav tenda da kupuvam ama ajde da izbegnam konflikti kako demek znaat, pazete kakov ruter kupuvate za optickiot od telekabel..
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,646
1,391
Mene Tenda AC8 mi go preporacaja direkno od telekabel koga gi pustaja kablie.. voopshto ne planirav tenda da kupuvam ama ajde da izbegnam konflikti kako demek znaat, pazete kakov ruter kupuvate za optickiot od telekabel..
qr знаат. Инаку, рутер како рутер, каква мрежа влегува во него, таква ќе дистрибуира..??
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,385
4,871
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Компатибилен и некомпатибилен рутер...
Што не ке се изначита човек.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
846,186
Членови
29,330
Најнов член
oceana
На врв Дно