1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телекабел оптички пакети

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од pipelin, 4 Јуни 2018.

1. toshex

toshex
    Unstoppable

3,955
    3,953
    18 Септември 2013
    Машко
    кога и на каков пакет?

едит: пошо спомнаа монтажерите дека имало такви уреди али немале веќе ни у магацин и као така немало веќе таква опција...

Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација

2. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

502
    350
    2 Јануари 2014
    Машко
    Пред 2/3 недели на оптик 20

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  3. toshex

toshex
    Unstoppable

3,955
    3,953
    18 Септември 2013
    Машко
    У Скопје? И ти кажаа дека ти следува у салон?

Епа срам да им е!

4. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

502
    350
    2 Јануари 2014
    Машко
    Да во СК , но не сум одел во салон , со еден еден повик од моја страна дека сакам да се приклучам ,и со повратен повик од нив за термин се заврши работата :D

5. toshex

toshex
    Unstoppable

3,955
    3,953
    18 Септември 2013
    Машко
    Епа ете ја пробував со повик али не им работеа телефониве за закажување (коа ќе заѕвонев одма спушташе без да титне линијата).

Пробав и на поддршка (зафатено - спушта со титкање) 10 пати, ништо.

Почнав по салониве да ѕвонам дур не најдов слободна линија, па таму ми направија термин ама рекоа ќе мора у салон да потпишеш вака договор. И ајде утредента у салон отидовме потпиша, кажаа ќе има вифи.

Денес дојдоа монтерите ги пречекав викаат дезинформација, имаше ама веќе ги немаме тие, и не идат веќе некое време.

И му викам абе у салон така кажаа, и нема веза се јавија у централа нешо као ви го кажав муабетот. Потоа бев ја у салонот и девојкава на шалтер истиот муабет ми го кажа (не даваме вифи модеми рутер сами треба да си набавите).

Баш би сакал да знам шо се дешава реално. Дали им се потрошиле па сеа веќе не, или како им дојде така си тераат :)

Фала ти сепак @Mar tiN на инфо!

6. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

124
    125
    3 Јануари 2019
    Машко
    Може дека си се јавил во салон, па продавачите зимаат бонус од договор па затоа ти рекле така. Јас кога ставив оптика од нив, се јавив само по телефон, дојдоа за 2 дена (дека имаше празници) и кога завршија со монтирање ми дадоа договор да потпишам.

Исто и мене не ми дадоа рутер со ви-фи, него само модем и лан кабел пошо ја им побарав. Ама и порано кога бев на нив (пред две години) на кабеловски интернет исто не ми дадоа рутер. Мислам дека само вип и телком даваат така, ама не ме фаќај за збор.

7. toshex

toshex
    Unstoppable

3,955
    3,953
    18 Септември 2013
    Машко
    За потпишувањето се слагам, затоа си направиле да мора у салон и уопште не ми пречи тој дел. Дискусијата тука е за ова со рутерот, пошо ете членот погоре си кажа него пред 2-3 недели му дале со ВИФИ уред. Малку неконзистентност у тоа шо го кажуваат и прават има тука, али океј нека им биде.

Пак ќе кажам позитивните аспекти се тоа шо 20/20 пакет за 600 денари е добра цена, и тоа шо (претпоставувам) ако не го користиш цел месец не плаќаш сметка за тој месец. И немаш обврзувачки договор (раскинуваш кога сакаш).

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cika

Cika
    V.I.P

2,358
    902
    8 Декември 2009
    Инфо од прва рака, телекабел не давале, ниту даваат, а ниту во иднина ќе даваат рутер. Мислам имаше и нагласено дека нивна обврска е да ти донесат кабел и модем до дома, end of story.

9. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

502
    350
    2 Јануари 2014
    Машко
    Лошо ти е инфото од прва рака , кај мене како ставија модем со вградено wifi ? плус ми кажаа дека и ТВ ќе оди преку овој уред .

Прикачени датотеки:

10. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

124
    125
    3 Јануари 2019
    Машко
    Потполно се согласувам, а да и заборави, стварно им е неограничен сообраќајот за разлика од другите оператори. Единствена мана е што не се најстабилна опција. :)

Јас го ставив како втора конекција, баш ради тоа што ми треба брз уплоад за да праќам фајлови дека работам фриленс. За една недела користење се ОК, ама сеуште немам оформено мислење.

11. Cika

Cika
    V.I.P

2,358
    902
    8 Декември 2009
    Првпат гледам вакво нешто кај корисници на телекабел. Ова твоево е изгледа исклучок. За да телевизорот оди преку овој рутер, претпоставувам си со некаков ресивер, уствари адсл?

12. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

502
    350
    2 Јануари 2014
    Машко
    Рутерот е тој што го постирав погоре , разгледај го
    Не знам како ќе оди телевизијата но има излез за антенски-тв приклучок , нешто спремаат па ќе видиме . Не сум корисник на тв кај нив за да ти кажам што и како , само тоа ми кажаа монтерите , дека тв ќе одела преку него .

13. toshex

toshex
    Unstoppable

3,955
    3,953
    18 Септември 2013
    Машко
    Епа ко шо пишав и ние не сме ама кажаа „ако добиеме нови уреди и АКО ставите и телевизија, може да ви дадеме понатака таков со ВИФИ уред“.

- Прашањата сеа се дали порано давале со сите пакети па им снемало и веќе не даваат?
    - Дали ти си имал среќа па монтерите ти оставиле такво иако немаш ТВ, пошо имале при рака и онака им дошло?
    - Дали како ќе им дојде прават или пак следат некои правила кои се доста динамични?

Секако нема кој да ни одговори на ова така шо се шо ќе кажеме е шпекулација само :) Да се има муабет за нешо де хаха

14. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,662
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    2 прашања:

1. Дали може за 2 месеца да се приклучам, па после двата месеца да ја откажам услугата (си одам од тој стан) па после следното лето пак да си активирам услуга?
    2. Дали ако сум во зграда мора да имаат инсталирано мрежа во зградата, или може само мене до стан да ми наместат нет?

Се работи за стан во Охрид во кој ќе престојувам летово а после 2 месеци ќе си одам. Во тој период ќе ми треба добар нет па разгледувам можни опции.

15. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

916
    1,386
    13 Јануари 2014
    Машко

1. Да, ако ти се исплати 1,500 денари приклучок за оптиката. Исто така, имам слушнато некој муабет (не ме држи за збор за ова) дека ако потрошиш помалку од 300MB (а ако не си во станот преку година, нема да трошиш), не плаќаш интернет за месецот.

2. Не мора. Ако имаат оптика до некоја од бандерите пред зградата твоја, ќе ти пуштат кабел до станот/сервисниот балкон и немаш гајле.

ПС, кај ти е станот во Охрид? Можда можам да ти кажам дали има или нема оптика таму.

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  16. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,662
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Фала! Станот ми е на булевар Туристичка во црвените згради, кај кружниот тек пред Макпетрол бензинската .

17. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

916
    1,386
    13 Јануари 2014
    Машко
    Здраво комшија :D Јас сум 100 метра подолу, кај Лабино, од истата страна. Мислам дека тој сегмент е покриен, би требало да има оптика кај тебе.

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  18. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,662
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Ooo фала комшо :D Супер ако е покриено, ќе се распрашам. A го најдов тоа што спомна дека не се наплаќало ако не потрошиш нет, го пишува само во делот на кабелскиот интернет, е сега дали не важи за оптичкиот или заборавиле да го напишат, не се знае.

На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

278
    146
    28 Јуни 2013
    Зошто многу долго ги какав телекабел во минатите постови, во последно време не сум имал скоро никакви проблеми и ред е да бидат пофалени. Назад е на старо, нема ни п од ужасниот packet loss што се случуваше пред неполни месец дена, as advertised, 19+ mbps и се по список.

На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
  20. imortel

imortel
    Gaining Experience

91
    117
    18 Февруари 2012
    Машко
    Јас се префрлив на Телекабел Optic 20 пред 10тина дена, отидов во салон при што ме известија дека рутер не даваат, така да тоа не ме смета.
    Исто така бидејќи се приклучувам при крајот на Мај, ме известија дека ќе испратат барање да не плаќам за месецот бидејќи не ги користам услугите цел месец, за неколку минути ми одобрија.
    Дојдоа, монтираа, прекини имаше првите 2 дена некаде во 10 часот на 1-2 минути. Телевизија исто така ми пуштија после 3-4 дена бидејќи не ги известив на време за услугата.
    Сега за сега ниту имам прекини, ниту имам проблеми, пингот ми е подобар на Dota2 но варира на Battlefield.
    Тоа што ми се допаѓа е што имаат навистина неограничен интернет, пред тоа на VIP 500Gb за 10 дена ги цедев.

21. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

124
    125
    3 Јануари 2019
    Машко
    Има некој од вас проблеми со брзината денес?

Јас сум на Optic 20/20, дупло поспоро ми иде.

22. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

361
    184
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Оптика 20/20
    New Picture (1).jpg

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  23. boksata

boksata
    Gaining Experience

123
    105
    27 Декември 2017
    Машко
    Мора да имаш тв од кај нив за оптик 20/20?
    Едит: дали има оптика к вода (расадник)

Последна промена: 13 Август 2019
  24. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

124
    125
    3 Јануари 2019
    Машко
    Nope, ја имам 20/20 интернет од телекабел, а се остало ми е на Vip.

На boksata му/ѝ се допаѓа ова.
  25. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,499
    1,575
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Колку плаќаш за телекабел? 950? Да не плаќаш и телевизија случајно провери си :)

На TheMarshal и Rukfash им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...