1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Raspberry Pi - најефтиниот компјутер

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од gokica, 4 Мај 2012.

1. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

229
    191
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    нажалост тешко да се добие нешто во блиска иднина, @Oktar пробував и ја сва и свашта што најдов, дури и на чист raspbian преку chrome, со снимање на додатциве .. ама не е тоа тоа.
    Преку browser ако не си пробал сеуште, не ни пробувај :) одвај вади некој низок квалитет и се килави (со разни опции, OC и сл.) .. незнам како луѓево што тврдат дека им работи тоа им е прифатливо, ваљда ентузијазмот им е поголем, поготово на платен сервис да расипуваш очи ..

На Oktar и gOJDO им се допаѓа ова.
  2. kirev

kirev
    Unstoppable

5,389
    3,735
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
  3. Oktar

Oktar
    Guru

2,932
    7,656
    23 oктомври 2012
    Машко
  4. kirev

kirev
    Unstoppable

5,389
    3,735
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Не ми се пробаше, го чекам да искочи Коди 18 рилиз па Нетфликс да си ставам раат :)

5. Oktar

Oktar
    Guru

2,932
    7,656
    23 oктомври 2012
    Машко
    Еве го бе, стигна... знам дека е минорен апгрејд, ама зашто па да не, треба да се држи чекор со технологијата :D Инаку нарачан на 15ти, стигна денес, значи само 6 дена. Само ја сменив картицата од постоечкото на кое има ОСМЦ и си фуче. Можеби е субјективно, али е нијанса помазно, ваљда имаат влијание тие 200МХз плус по јадро. Ке бев посреќен ако имаше 4К ама тоа најверојатно догодина во РПи4К :)

20180321_182356.jpg

На bxxxn, krema, ARMac и уште 4 други им се допаѓа ова.
  6. xristijanGTI

xristijanGTI
    Gaining Experience

213
    224
    7 Март 2011
    Машко
    Студенат
    Са паре и од кај го нарача?

7. Oktar

Oktar
    Guru

2,932
    7,656
    23 oктомври 2012
    Машко
    Го нарачав од ModMyPi, и ме чинеше 2531 денар.

На alek99 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,859
    5,027
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Аман со овој рам нека лупнат еден модул од 4 гб + 3$ веќе редно време е мислам.

На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lynx

lynx
    Unstoppable

3,222
    2,690
    4 Септември 2008
    На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  10. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,509
    2,636
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Стварно! Толку ли струја ќе им повлече да му се плукнам...

@Oktar тоа 5GHz може да е прилично битна работа. Мене мислам дека одлично ќе ми среди куп проблеми, поготово дека мора да се сетира екстра пито за да работи на 13ти канал на обична мрежа.

11. Oktar

Oktar
    Guru

2,932
    7,656
    23 oктомври 2012
    Машко
    Лимитот на РПи-то е цената. Колку што знам целата идеја е компјутер за 35 фунти. Таа цена е од самиот почеток.

На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DrMTR

DrMTR
    Unbeatable

5,876
    5,837
    27 Март 2014
    Додека не видам CPU на 2.XGHZ и 2ГБ рам и вистински гигабитен лан порт ова ке биде само гаџет за занимација.Вифито и онака е low power,така да не очекувајте чуда во перформанси.

13. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

229
    191
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    Имало и има веќе такви опции (Intel Nuc и разни други клонови), само не од Pi фондацијата, кај нив нема да има пошто како што кажа Oktar си имаат дечките друга филозофија и цел со производот, како што е пред се цената, димензија и сл, со цел да биде лесно достапно за секој што сака да проба да прави нешто со него, алатка за едукација и сл

14. DrMTR

DrMTR
    Unbeatable

5,876
    5,837
    27 Март 2014
    Грешка ! На почетокот имаа само 2 усб порти, 512 рам и само 10/100 лан. Денес имаат АРМ чипсет на 1.4гхз Дуал Бенд вифи, и теотерска гигабитна порта до 300mbps што поддржува. Како и да е мора да евоулираат и тие без разлика на нивната филозофија. Купувачите го очекуваат тоа.

15. Oktar

Oktar
    Guru

2,932
    7,656
    23 oктомври 2012
    Машко
    Не е грешка, нормално дека напредуваат, секогаш имплементираат онолку колку што можат за 35 фунти. Тоа е факт и тоа им е филозофијата. Нормално е дека после 5 години за 35 фунти се добива повеќе исто како што пред 10 години за 800 евра добивавме Нокиа 8210 со монохроматски екран, сега за истите пари производителот успева да имплементира многу повеќе.

VerGer, Sharlovski и на DrMTR им се допаѓа ова.
  16. DrMTR

DrMTR
    Unbeatable

5,876
    5,837
    27 Март 2014
    Како и да е за 1 година очекувајте уред многу близу до она што го напишав погоре. Повисок такт на процесорот, и повеќе рам и подобра лан порта.

17. Sharlovski

Sharlovski
    Practice makes perfect

557
    1,150
    28 Јануари 2017
    Машко
    Ептен ми бодеше очи то со шеските, морав лајк.

2018-03-22_10h52_36.jpg

18. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

229
    191
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    како идат цениве со рам може и да намалат :D за 5 месеци е точно дуплирана цена на DDR4 ... а јасно дека ќе биде подобро за 1 година, нареден модел и сл. .. ама тогаш може ќе викаш дур не стават 8 јадра со по .. ништо ..

На DrMTR и Oktar им се допаѓа ова.
  19. DrMTR

DrMTR
    Unbeatable

5,876
    5,837
    27 Март 2014
    Сеа моментално е quad core.. Како и да е вградување и на 8 јадрен не е немогуча мисија. Не кошта многу повеќе од моменталниот чипсет.

20. Oktar

Oktar
    Guru

2,932
    7,656
    23 oктомври 2012
    Машко
    Ама ако гледаме така ти сакаш уште 4 јадра, некој погоре ска 4 гига рам, некој полево сака гигабит проток... и стигнавме до 100 долари и тогаш сме избегале од идеологијата. Човековата природа е секад да бара повеќе, ама мора да има (разумен) компромис. Според мене РПи е одличен производ и супер си тераат. Многу побитно е што имаат голема и квалитетна заедница и поддршка одколку да бутаат хардвер. Прост пример, јас купив Пине64 пред две години, харверот е 4 пати појак од рпи ама е неупотреблив. Уствари, ке го огласам за продажба, добро ме подсети.

На Kajsibebraat му/ѝ се допаѓа ова.
  21. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,755
    3,162
    5 Декември 2009
    Машко
    Ме интересира дали некој има направено со rpi то и ргб ламбички, проект за беклајт на тв?

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

22. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

979
    949
    24 Февруари 2008
    Си ја проширив колекцијата на RPi-ња. Тазе од фабриката во UK. 39 еур од Љубљана.

На ARMac, fikus, StalkeR и уште 3 други им се допаѓа ова.
  23. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,859
    5,027
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Моето 3+ е на пат.

Инаку конечно разбрав зошто стојат на 1ГБ рам, затоа што процесорот неможе да мапира повеќе, а ако апгрејднат процесор отиде компатибилноста со верзиите уназад. Истиот процесор е нели само што на 3+ е клокнат на макс. и има IHS.

Деновиве ми дојде да апдејтирам OSMC и приметувам дека 720п H.265 видеа сега фураат смоот на Pi2 Model B+ на сток (900 Mhz), што значи дека 3+ би требало и Full HD со некој разумен битрејт да тера.

На ivan88 и Avid им се допаѓа ова.
  24. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

979
    949
    24 Февруари 2008
    Немам пробано, мене ми е за Android Auto за во кола.

25. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,859
    5,027
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Не сум пишал, стигна. Плејбек на 1080п иде (H.265) со минимален битрејт без проблем.

Него сега друга мука имам. Од несмасност јас искршив вратичката на optical out на телевизорот, па сега кабелот со селотејп е залепен и ок работи ама не е сигурен. Знам дека се мења ама ме мрзи да се замарам.

Пробал ли некој Digi+ плоча во OSMC да ми каже дали аудиото може да иде и преку HDMI и преку Toslink. До сега ТВ-то правеше passthrough до ресивер за DD и DTS, па се мислам да порачам плочкава за питата да дава директно звук на ресивер, а да остане и ХДМИ кога несакам да палам ресивер (за серии и слично).

За ова зборам

Raspberry Pi 3 Digital Audio Sound Card Expansion Board HIFI DiGi I2S SPDIF + Acrylic Case Box Support Raspberry Pi 2 Model B-in Demo Board Accessories from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

Сподели

Вчитување...