1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Raspberry Pi - најефтиниот компјутер

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од gokica, 4 Мај 2012.

 1. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  744
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  нажалост тешко да се добие нешто во блиска иднина, @Oktar пробував и ја сва и свашта што најдов, дури и на чист raspbian преку chrome, со снимање на додатциве .. ама не е тоа тоа.
  Преку browser ако не си пробал сеуште, не ни пробувај :) одвај вади некој низок квалитет и се килави (со разни опции, OC и сл.) .. незнам како луѓево што тврдат дека им работи тоа им е прифатливо, ваљда ентузијазмот им е поголем, поготово на платен сервис да расипуваш очи ..
   
  На Oktar и gOJDO им се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не ми се пробаше, го чекам да искочи Коди 18 рилиз па Нетфликс да си ставам раат :)
   
 5. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Еве го бе, стигна... знам дека е минорен апгрејд, ама зашто па да не, треба да се држи чекор со технологијата :D Инаку нарачан на 15ти, стигна денес, значи само 6 дена. Само ја сменив картицата од постоечкото на кое има ОСМЦ и си фуче. Можеби е субјективно, али е нијанса помазно, ваљда имаат влијание тие 200МХз плус по јадро. Ке бев посреќен ако имаше 4К ама тоа најверојатно догодина во РПи4К :)

  20180321_182356.jpg
   
  На bxxxn, krema, ARMac и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Са паре и од кај го нарача?
   
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Го нарачав од ModMyPi, и ме чинеше 2531 денар.
   
  На alek99 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Аман со овој рам нека лупнат еден модул од 4 гб + 3$ веќе редно време е мислам.
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,164
  3,295
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Стварно! Толку ли струја ќе им повлече да му се плукнам...

  @Oktar тоа 5GHz може да е прилично битна работа. Мене мислам дека одлично ќе ми среди куп проблеми, поготово дека мора да се сетира екстра пито за да работи на 13ти канал на обична мрежа.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Лимитот на РПи-то е цената. Колку што знам целата идеја е компјутер за 35 фунти. Таа цена е од самиот почеток.
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,574
  27 Март 2014
  Додека не видам CPU на 2.XGHZ и 2ГБ рам и вистински гигабитен лан порт ова ке биде само гаџет за занимација.Вифито и онака е low power,така да не очекувајте чуда во перформанси.
   
 13. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  744
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Имало и има веќе такви опции (Intel Nuc и разни други клонови), само не од Pi фондацијата, кај нив нема да има пошто како што кажа Oktar си имаат дечките друга филозофија и цел со производот, како што е пред се цената, димензија и сл, со цел да биде лесно достапно за секој што сака да проба да прави нешто со него, алатка за едукација и сл
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,574
  27 Март 2014
  Грешка ! На почетокот имаа само 2 усб порти, 512 рам и само 10/100 лан. Денес имаат АРМ чипсет на 1.4гхз Дуал Бенд вифи, и теотерска гигабитна порта до 300mbps што поддржува. Како и да е мора да евоулираат и тие без разлика на нивната филозофија. Купувачите го очекуваат тоа.
   
 15. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не е грешка, нормално дека напредуваат, секогаш имплементираат онолку колку што можат за 35 фунти. Тоа е факт и тоа им е филозофијата. Нормално е дека после 5 години за 35 фунти се добива повеќе исто како што пред 10 години за 800 евра добивавме Нокиа 8210 со монохроматски екран, сега за истите пари производителот успева да имплементира многу повеќе.
   
  VerGer, Sharlovski и на DrMTR им се допаѓа ова.
 16. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,574
  27 Март 2014
  Како и да е за 1 година очекувајте уред многу близу до она што го напишав погоре. Повисок такт на процесорот, и повеќе рам и подобра лан порта.
   
 17. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,152
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
  Ептен ми бодеше очи то со шеските, морав лајк.

  2018-03-22_10h52_36.jpg
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  744
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  како идат цениве со рам може и да намалат :D за 5 месеци е точно дуплирана цена на DDR4 ... а јасно дека ќе биде подобро за 1 година, нареден модел и сл. .. ама тогаш може ќе викаш дур не стават 8 јадра со по .. ништо ..
   
  На DrMTR и Oktar им се допаѓа ова.
 19. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,574
  27 Март 2014
  Сеа моментално е quad core.. Како и да е вградување и на 8 јадрен не е немогуча мисија. Не кошта многу повеќе од моменталниот чипсет.
   
 20. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ама ако гледаме така ти сакаш уште 4 јадра, некој погоре ска 4 гига рам, некој полево сака гигабит проток... и стигнавме до 100 долари и тогаш сме избегале од идеологијата. Човековата природа е секад да бара повеќе, ама мора да има (разумен) компромис. Според мене РПи е одличен производ и супер си тераат. Многу побитно е што имаат голема и квалитетна заедница и поддршка одколку да бутаат хардвер. Прост пример, јас купив Пине64 пред две години, харверот е 4 пати појак од рпи ама е неупотреблив. Уствари, ке го огласам за продажба, добро ме подсети.
   
  На gokica и Kajsibebraat им се допаѓа ова.
 21. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,047
  5 Декември 2009
  Машко
  Ме интересира дали некој има направено со rpi то и ргб ламбички, проект за беклајт на тв?

  Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
   
 22. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  840
  24 Февруари 2008
  Си ја проширив колекцијата на RPi-ња. Тазе од фабриката во UK. 39 еур од Љубљана.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На ARMac, fikus, StalkeR и уште 3 други им се допаѓа ова.
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Моето 3+ е на пат.

  Инаку конечно разбрав зошто стојат на 1ГБ рам, затоа што процесорот неможе да мапира повеќе, а ако апгрејднат процесор отиде компатибилноста со верзиите уназад. Истиот процесор е нели само што на 3+ е клокнат на макс. и има IHS.

  Деновиве ми дојде да апдејтирам OSMC и приметувам дека 720п H.265 видеа сега фураат смоот на Pi2 Model B+ на сток (900 Mhz), што значи дека 3+ би требало и Full HD со некој разумен битрејт да тера.
   
  На ivan88 и Avid им се допаѓа ова.
 24. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  840
  24 Февруари 2008
  Немам пробано, мене ми е за Android Auto за во кола.
   
 25. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не сум пишал, стигна. Плејбек на 1080п иде (H.265) со минимален битрејт без проблем.

  Него сега друга мука имам. Од несмасност јас искршив вратичката на optical out на телевизорот, па сега кабелот со селотејп е залепен и ок работи ама не е сигурен. Знам дека се мења ама ме мрзи да се замарам.

  Пробал ли некој Digi+ плоча во OSMC да ми каже дали аудиото може да иде и преку HDMI и преку Toslink. До сега ТВ-то правеше passthrough до ресивер за DD и DTS, па се мислам да порачам плочкава за питата да дава директно звук на ресивер, а да остане и ХДМИ кога несакам да палам ресивер (за серии и слично).

  За ова зборам

  [​IMG]

  Raspberry Pi 3 Digital Audio Sound Card Expansion Board HIFI DiGi I2S SPDIF + Acrylic Case Box Support Raspberry Pi 2 Model B-in Demo Board Accessories from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group
   

Сподели

Вчитување...