• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Raspberry Pi - најефтиниот компјутер

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.894
14.973
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
на колку од вас/ колку чество ви се случило:

сетапирате пи, не инсталирате ништо ново, не правите апдејти, едноставно си работат процесите кои ви требаат и по снемување на струја/рестарт пи-то не ви бутира поради расипана (corrupted) сд картичка?

Ми се има десено, можда не баш во истиот сетап како и тебе, ама генерално СД картичките страдаат од голем број на записи, а ОС-от си работи постојано. Дополнителен проблем се јавува кај несоодветно напојувано Пи, т.е. со пунач од мобилен кој е 5V а Пи-то бара 5.1V. Да тој 0.1 волт е доста битен, посебно за картичката кој страда поради low power записи. Ова беше релативно чест проблем пред 5-6 години кај андроид телефони поради power save мод. Конкретно кога измислија Power save се појавија вакви порблеми.
 

Gucci

On your way to fame
5 јули 2011
871
775
Комодоре 64 вајбс

 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
250
133
Malku sum nub na forumov,imam problem so naoganje na drugo mesto od kade sto mozam da kupam raspberry pi zero w vo skopje. Vo loging se mnogu skapi i ne mi se kupuva nisto od tamu. Sugestija za mesto sto ima pi zero w? Se izvinuvam ako prativ na pogresno mesto.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.136
465
По сајтовиве како Reklama5, Pazar 3, ако најдеш на фејсбук, овде некој ако продава, или на али експрес / амазон. Друго место тешко да најдеш.

Незнам по Setec/Neptun/Anhoch дали ги има.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
384
421
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Последна промена:

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
250
133
Raspberry pi zero w ili pi 3a+ ili 3b+ ako najdam. Najdov 3a+ za 2600 i 3b+ e 3400 vo loging. Pi zeroto im e 1700,a 4etvorkata im e nad dve i e 4500(4gb). Koe e najdobro za parite?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.163
1.959
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
зависи за што ти треба
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
250
133
зависи за што ти треба
Ke go koristam kako obicen arm komp so Linux ili windows arm ako ima
Мислењето е автоматски споено:

Znam deka pi zeroto e slabo na specifikacii no ne trosi mnogu. Ne moze da se koristi so mnogu aplikacii i e sporo. Btw koi modeli moze da se dignat od usb?
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
791
998
Скопје
Ke go koristam kako obicen arm komp so Linux ili windows arm ako ima
Мислењето е автоматски споено:

Znam deka pi zeroto e slabo na specifikacii no ne trosi mnogu. Ne moze da se koristi so mnogu aplikacii i e sporo. Btw koi modeli moze da se dignat od usb?
Имам пробано со 3б и е чист мазохизам :), можда 3б+ е нешто подобро, али сигурно не многу.
Така да ако сакаш како пц да го користиш мислам дека само пи4 му е мајката, со бар 2гб рам а пожелно со 4гб.
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
250
133
Имам пробано со 3б и е чист мазохизам :), можда 3б+ е нешто подобро, али сигурно не многу.
Така да ако сакаш како пц да го користиш мислам дека само пи4 му е мајката, со бар 2гб рам а пожелно со 4гб.
Lmao,imam slusano deka windows arm e loso, toj modl go ima vo loging za 5000,taka da i na paricnikot mu e e majkata :)
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.163
1.959
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
обичен компјутер почнува со 8GB рам, 16GB постандардно и е прилично помоќен од било кое RPi. Така да во тој случај може да се препорача само најјакото.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
791
998
Скопје
Lmao,imam slusano deka windows arm e loso, toj modl go ima vo loging za 5000,taka da i na paricnikot mu e e majkata :)
Ако ти е само мини пц да имаш, незнам дали вреди да се зема за 5000 ден. пи4. Пошто ако ти е ради димензии, за тие пари можеш да си земеш на старо мини пц од типот на intel NUC, прилично ситни се и тие. Нeзнам колку е подобрен процесорот кај пи4 и не сум сигурен дали дотегнува до бар целерон н3000, сумњам али нека ме исправи некој ако гледал споредби и грешам. Но најголем проблем ќе биде ако дојдеш до момент кога не ти стига рам(пример кога ќе испоотвориш табови во бровсер) и треба до свап фајл да пристапи системот, ни најбрзата сд картица у свет не те спасува. Така да како што реков пожелно 4гб рам или ако ти држи буџет 8гб, освен ако не е за ептен лајт користење.
Евентуално како решение за верзија со помалку рам е да закачиш ссд преку усб адаптер, мислам дека може да се направи да бутира преку такво, али лично не сум пробал така да не гарантирам.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
270
290
Ke go koristam kako obicen arm komp so Linux ili windows arm ako ima

Ако ти треба само компјутер тогаш земи си некоја ефтина половна офис конфигурација од пред 7-8 години, ќе те кошта скоро исто а ќе ти биде далеку помоќна од било кое распбери.

Распбери можеш да си го сфатиш како персоналец, има еквивалентна способност, само е со помала потрошувачка и помала моќност за процесирање. Идеално е за IoT намени, како на пример за рутер, или за систем за надгледување, ама ако ти треба за десктоп работење тогаш поарно ти е персоналец.
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
250
133
Ако ти треба само компјутер тогаш земи си некоја ефтина половна офис конфигурација од пред 7-8 години, ќе те кошта скоро исто а ќе ти биде далеку помоќна од било кое распбери.

Распбери можеш да си го сфатиш како персоналец, има еквивалентна способност, само е со помала потрошувачка и помала моќност за процесирање. Идеално е за IoT намени, како на пример за рутер, или за систем за надгледување, ама ако ти треба за десктоп работење тогаш поарно ти е персоналец.
Ne e losa idea ama potrebna mi e prenoslivost i mala potrosuvacka,IoT ne koristam zatoa sto me mrzi tkd
Мислењето е автоматски споено:

Ако ти е само мини пц да имаш, незнам дали вреди да се зема за 5000 ден. пи4. Пошто ако ти е ради димензии, за тие пари можеш да си земеш на старо мини пц од типот на intel NUC, прилично ситни се и тие. Нeзнам колку е подобрен процесорот кај пи4 и не сум сигурен дали дотегнува до бар целерон н3000, сумњам али нека ме исправи некој ако гледал споредби и грешам. Но најголем проблем ќе биде ако дојдеш до момент кога не ти стига рам(пример кога ќе испоотвориш табови во бровсер) и треба до свап фајл да пристапи системот, ни најбрзата сд картица у свет не те спасува. Така да како што реков пожелно 4гб рам или ако ти држи буџет 8гб, освен ако не е за ептен лајт користење.
Евентуално како решение за верзија со помалку рам е да закачиш ссд преку усб адаптер, мислам дека може да се направи да бутира преку такво, али лично не сум пробал така да не гарантирам.
Ke mi treba poveke ram no linux e polesen na ramot i na procesorot,sepak ramot na raspberry ne e dvokanalen a toa podobruva performans
Мислењето е автоматски споено:

обичен компјутер почнува со 8GB рам, 16GB постандардно и е прилично помоќен од било кое RPi. Така да во тој случај може да се препорача само најјакото.
Ne e 16 giga malce overkill?
 
Последна промена:

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
270
290
Ne e losa idea ama potrebna mi e prenoslivost i mala potrosuvacka...

Да не планираш на батерии да го работиш?

Ако ти е за на батерии тогаш имаш и лаптопи со ниска моќност и повеќе часови издржливост на батерија.
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
402
123
Ако ти е само мини пц да имаш, незнам дали вреди да се зема за 5000 ден. пи4. Пошто ако ти е ради димензии, за тие пари можеш да си земеш на старо мини пц од типот на intel NUC, прилично ситни се и тие. Нeзнам колку е подобрен процесорот кај пи4 и не сум сигурен дали дотегнува до бар целерон н3000, сумњам али нека ме исправи некој ако гледал споредби и грешам. Но најголем проблем ќе биде ако дојдеш до момент кога не ти стига рам(пример кога ќе испоотвориш табови во бровсер) и треба до свап фајл да пристапи системот, ни најбрзата сд картица у свет не те спасува. Така да како што реков пожелно 4гб рам или ако ти држи буџет 8гб, освен ако не е за ептен лајт користење.
Евентуално како решение за верзија со помалку рам е да закачиш ссд преку усб адаптер, мислам дека може да се направи да бутира преку такво, али лично не сум пробал така да не гарантирам.
Кај има NUC за таа цена?
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
250
133
Да не планираш на батерии да го работиш?

Ако ти е за на батерии тогаш имаш и лаптопи со ниска моќност и повеќе часови издржливост на батерија.
Laptop imam,pocket pc nemam
Мислењето е автоматски споено:

Кај има NUC за таа цена?
Amazon,ebay msm. Samo ne kupuvaj od tie hdmi so se buta u monitor mnogu se skapi so slabi konfigutacii. Larkbox se dobri msm ima pod 100 evra
Мислењето е автоматски споено:

Да не планираш на батерии да го работиш?

Ако ти е за на батерии тогаш имаш и лаптопи со ниска моќност и повеќе часови издржливост на батерија.
Plus raspberry ima pomala potrosuvacka deka e arm, ne x86
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
270
290

Ако ти е за во џебот да го носиш тогаш дефинитивно си за распбери со 8GB рам. А во другиот џеб ќе мора да си носиш акумулатор или барем адаптер (usb 5V 3A) ако имаш струја на располагање.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
791
998
Скопје
Кај има NUC за таа цена?
Дали баш нук незнам, али затоа пишав "од типот на нук" и "на старо". Дадоа пред некое време нук за 7000 на форум ако добро се сеќавам, можда имало и некое во меѓувреме , али не сум ги прател до толку огласиве. Ова на старо сигурно би можело да се најде за таа цена, и по ибеј/али имаш доста опции со уреди од тој тип за приближно таа цена.

Edit:Аууу како лета време, пред година ипол било :). Еве го огласот, го памтам и зачуван ми е пошто и јас бев заинтересиран, али @gokica се офајди :). 6999 ден. J3455 cpu со 120гб ссд и 4гб рам.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.848
Мислења
911.575
Членови
32.579
Огласи
811
Најнов член
Nikolasolid
На врв Дно