1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Raspberry Pi - најефтиниот компјутер

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од gokica, 4 Мај 2012.

 1. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Да знам за ова, ама мене ми треба чисто за андроид ТВ-то а немам коди инсталирано ќе работи само така? пошто имаше една аппликација AndroidTV ама не даваше да се врзам со телевизорот не ми го препознаваше...не знам што е проблемов
   
 2. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,723
  2,620
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Ништо тогаш. Ова е само за Коди, така да маусот ќе ти брка работа. :)
   
 3. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Уште да работеа и се ќе беше супер
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 4. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,282
  832
  12 Април 2013
  Машко
  Pito dobro rabotese so lg simplelink danljinskoto sea ne saka da funkcionira, simplelink e on, a na pi imam librelec sto moze da e problemot?
   
 5. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,339
  2,808
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Види во Settings > System > Input за HDMI-CEC сетинзи.

  Кај мене исто почна да зеза да морам при секое вклучување на ТВ да морам повторно да го активирам SimpLink, а од време на време знае да се закуца до толку да морам да го рестартирам Pi-то.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На ivan88 и Oktar им се допаѓа ова.
 6. creator

  creator
  Gaining Experience

  89
  67
  26 Јануари 2009
  Пред некој ден ми стигна Raspberry pi 3, порачан од ebay. Ставив raspbian OS, не преку noobs туку директно img фајлот го фешував на сд картицата. Се си работи супер, сега прашањето ми е дали можам да инсталирам Коди на него. Или за да користам коди мора да ставам Openelec. Друго што ме интересира е дали може да се направи multiboot па да бирам кој ОС да стартува, пошто сакам да ставам retropie, openelec и raspbian OS, па не би сакал да менувам картици секојпат кога ќе сакам да стартува друг ОС.
   
 7. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  744
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  можеш да си снимиш Коди слободно, разликата е што со OpenElec и OSMC кога ќе го стартуваш одма ти се пушта медиа центарот место да мора да се боотирас во raspbian па да го палиш Коди-то. Така да ако ти е само за медиа центар тие ти се подобра опција .. ама ако сакаш да си рчкап во raspbian и да палиш некад медиа центар иди со него.
   
  На creator и Oktar им се допаѓа ова.
 8. creator

  creator
  Gaining Experience

  89
  67
  26 Јануари 2009
  А за мултибут дали некој знае дали може и како?
   
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,574
  27 Март 2014
  прочачкај на гугл сигурно имаш мал милион туторијали за тоа.
   
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,267
  3,794
  18 Април 2007
  На RPi3 ви работи bluetooth?

  Kaj мене вика No bluetooth adapter found иако во Libreelec settings bluetooth е enabled.
   
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  За што ти треба? Тастатура функционира.
   
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Кај мене работи на ОСМЦ.
   
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Кај мене на Распбиан, ама и на ОСМЦ сум ја упарувал. Со слушалки/звучници не го бивало колку што прогуглав пред некое време
   
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,267
  3,794
  18 Април 2007
  На ОСМЦ работи, али најдов чаре па не ми треба блутут.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 15. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  744
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  На RetroPie работи без проблем, користам контролери, ради out-of-the-box
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,011
  420
  17 Јуни 2008
  Глеа ли некој HD канали преку Pi-во... конкретно Discovery и Eurosport?
  Нека препорача некој добар addon, доколку има се разбира :)
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,267
  3,794
  18 Април 2007
  Jas iptv so plakanje gledam HD kanali, ni secka ni butur. Rapid tv ili iptv.community po novo se vika servisot.
   
 18. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  274
  205
  15 ноември 2015
  Машко
  Како плаќаш. Дали ги има српкиве дискавери, хбо фокс
   
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  3,267
  3,794
  18 Април 2007
  Да, сите ги има околу 80 еур е годишна претплата, прку пејпел се плаќа.
   
  На Ile bocev и DrMTR им се допаѓа ова.
 20. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,779
  3,885
  12 Јануари 2016
  Машко
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,723
  2,620
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Има ли некој Netflix на OSMC на RPi3? Или воопшто на некоја коди дистрибуција на RPi?
   
 23. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,723
  2,620
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Не ми се верува.. Official Kodi Addon - Partnership With Netflix
   
  На DrMTR и Oktar им се допаѓа ова.
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Официјална секако нема, мислев на некоја неофицијална, инсталирав ја една, се логирав и се ок, ама не пушта ниеден стрим и дава некоја грешка која не упатува на ништо. Мислев некој да не го средил тоа.
   
 25. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Мислам новиот Коди ќе има ДРМ па ќе може и Нетфликс да работи...
   

Сподели

Вчитување...