• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Raspberry Pi - најефтиниот компјутер

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,195
4,440
SK
Jaс мислам дека некогаш, најдобро се учи на сопствени грешки.
Go for it Sparkplug... Ќе ти се најде рапсберито подоцна, можеби за нешто корисно. :)
 
5 јануари 2021
112
25
Има полно x86 процесори за лаптопи што работат на <10W, а и распберито ти е тука некаде околу 10W.
Tie ne se naogaat tolku lesno
Мислењето е автоматски споено:

Jaс мислам дека некогаш, најдобро се учи на сопствени грешки.
Go for it Sparkplug... Ќе ти се најде рапсберито подоцна, можеби за нешто корисно. :)
Zgresiv sto go odbrav pi zero za platforma koja e dobra. Premnogu e underpowered za vo 2020. Imam 20 proekti sto vklucuvaat raspberry i ne ispagja dzabe kupeno
Мислењето е автоматски споено:

Tie ne se naogaat tolku lesno
Мислењето е автоматски споено:


Zgresiv sto go odbrav pi zero za platforma koja e dobra. Premnogu e underpowered za vo 2020. Imam 20 proekti sto vklucuvaat raspberry i ne ispagja dzabe kupeno
Sepak sakam edno pi zero. Prakticno e na nekoj nacin. Ovie u loging pretpostavuvaat deka ke stigne do kraj na mesec, no ima mnooooogu pi 3a+. Nez zs site go izbegnuvaat modelov kako cuma.
Мислењето е автоматски споено:

Imam plan za pogolem ekran za 3a+,dali e dobra idea? Ova e tojso sakav za zeroto
 
Последна промена:

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
478
137
Сакам да земам пи3 или 4 со мин 2гб рам. Планирам за хоби проекти и за медиа да го користам. Логинг некако скапо ми делува. Некој од нет што нарачал од некаде и е задоволен да сподели коментар?
 
5 јануари 2021
112
25
Сакам да земам пи3 или 4 со мин 2гб рам. Планирам за хоби проекти и за медиа да го користам. Логинг некако скапо ми делува. Некој од нет што нарачал од некаде и е задоволен да сподели коментар?
Ja nep ama mozes da probas so Amazon, ako neso ne evo red imas najgolema sansa za money back a i cenite se dobri
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
369
388
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Сакам да земам пи3 или 4 со мин 2гб рам. Планирам за хоби проекти и за медиа да го користам. Логинг некако скапо ми делува. Некој од нет што нарачал од некаде и е задоволен да сподели коментар?
Нарачано од тука: 4 raspberry pi computer model b 4gb ram | eBay.
Прати дали ќе има залиха периодов...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,558
4,184
Сакам да земам пи3 или 4 со мин 2гб рам. Планирам за хоби проекти и за медиа да го користам. Логинг некако скапо ми делува. Некој од нет што нарачал од некаде и е задоволен да сподели коментар?
Види на Computeruniverse, има цела тема за нив на форумов.

И мене ми е Pi4 во план од CU, а и напојување бидејќи Логинг е скап за ПИ, и немаат оригинал напојување.
 
5 јануари 2021
112
25
Moze pomos mi treba raspberry pi 3b+ kit pod 60 dari? Ili link da se kupi samo raspberrito?
Мислењето е автоматски споено:

Imam moznost da naracam ama se 80 dolari i vaka i taka :(
 
Последна промена:

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,429
3,742
Скопје
GalagoMarket испорачуваат до тука, моментално нема залиха ама го имаш GalagoMarket . не сум нарачувал, имав среќа од продавница да си купам четворка кит и Zero WH. дури и Raspberry Pi торба ми дадоа :) :)
 
5 јануари 2021
112
25
Последна промена:

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
478
137
GalagoMarket испорачуваат до тука, моментално нема залиха ама го имаш GalagoMarket . не сум нарачувал, имав среќа од продавница да си купам четворка кит и Zero WH. дури и Raspberry Pi торба ми дадоа :) :)
Фала за линк. Сакам пи 4 да земам и е над 30еур + напојување. Царина и слично се плаќа?
 
5 јануари 2021
112
25
Може препорака за 5-7 инчен екран кој користи hdmi и го има во Скопје/Македонија?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,439
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно