• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Raspberry Pi - најефтиниот компјутер

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,048
4,310
SK
Jaс мислам дека некогаш, најдобро се учи на сопствени грешки.
Go for it Sparkplug... Ќе ти се најде рапсберито подоцна, можеби за нешто корисно. :)

5 јануари 2021
17
2
Има полно x86 процесори за лаптопи што работат на <10W, а и распберито ти е тука некаде околу 10W.
Tie ne se naogaat tolku lesno
Мислењето е автоматски споено:

Jaс мислам дека некогаш, најдобро се учи на сопствени грешки.
Go for it Sparkplug... Ќе ти се најде рапсберито подоцна, можеби за нешто корисно. :)
Zgresiv sto go odbrav pi zero za platforma koja e dobra. Premnogu e underpowered za vo 2020. Imam 20 proekti sto vklucuvaat raspberry i ne ispagja dzabe kupeno

Tie ne se naogaat tolku lesno

Zgresiv sto go odbrav pi zero za platforma koja e dobra. Premnogu e underpowered za vo 2020. Imam 20 proekti sto vklucuvaat raspberry i ne ispagja dzabe kupeno
Sepak sakam edno pi zero. Prakticno e na nekoj nacin. Ovie u loging pretpostavuvaat deka ke stigne do kraj na mesec, no ima mnooooogu pi 3a+. Nez zs site go izbegnuvaat modelov kako cuma.

Imam plan za pogolem ekran za 3a+,dali e dobra idea? Ova e tojso sakav za zeroto

Последна промена:

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
460
133
Сакам да земам пи3 или 4 со мин 2гб рам. Планирам за хоби проекти и за медиа да го користам. Логинг некако скапо ми делува. Некој од нет што нарачал од некаде и е задоволен да сподели коментар?

5 јануари 2021
17
2
Сакам да земам пи3 или 4 со мин 2гб рам. Планирам за хоби проекти и за медиа да го користам. Логинг некако скапо ми делува. Некој од нет што нарачал од некаде и е задоволен да сподели коментар?
Ja nep ama mozes da probas so Amazon, ako neso ne evo red imas najgolema sansa za money back a i cenite se dobri

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
361
371
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Нарачано од тука: 4 raspberry pi computer model b 4gb ram | eBay.
Прати дали ќе има залиха периодов...

Sent from my iPhone using Tapatalk

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,488
4,120
Види на Computeruniverse, има цела тема за нив на форумов.

И мене ми е Pi4 во план од CU, а и напојување бидејќи Логинг е скап за ПИ, и немаат оригинал напојување.

5 јануари 2021
17
2
Moze pomos mi treba raspberry pi 3b+ kit pod 60 dari? Ili link da se kupi samo raspberrito?

Imam moznost da naracam ama se 80 dolari i vaka i taka :(

Последна промена:

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
GalagoMarket испорачуваат до тука, моментално нема залиха ама го имаш GalagoMarket . не сум нарачувал, имав среќа од продавница да си купам четворка кит и Zero WH. дури и Raspberry Pi торба ми дадоа :) :)

5 јануари 2021
17
2
Последна промена:

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
460
133
GalagoMarket испорачуваат до тука, моментално нема залиха ама го имаш GalagoMarket . не сум нарачувал, имав среќа од продавница да си купам четворка кит и Zero WH. дури и Raspberry Pi торба ми дадоа :) :)
Фала за линк. Сакам пи 4 да земам и е над 30еур + напојување. Царина и слично се плаќа?

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,954
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно