1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Raspberry Pi - најефтиниот компјутер

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од gokica, 4 Мај 2012.

 1. Neokhor

  Neokhor
  Intern

  44
  24
  3 oктомври 2014
  Машко
  @-={K-O-R-U-N}=- Фала за линкот... ме изненади ценава... очекував да е доста поскап тука кај нас.
   
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Дали има OS за RPi 3 кој има browser преку кој можам да гледам видеа од странава (мислам дека се HTML5 видеата, ако некој знае за сигурно нека пише)?
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,617
  7,679
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Имаш Raspbian линукс дистро на кој можеш да инсталираш Chromium и фајрфокс. Е сега колку брзо ќе биде сето тоа незнам. Најверојатно не премногу.

  Download Raspbian for Raspberry Pi
  Raspberry Pi • View topic - Latest Version of Firefox(and Thunderbird) on a Raspberry Pi
  Raspberry Pi • View topic - Guide: Chromium 51 on Raspbian Jessie
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Го проба со најновиот Raspbian? Преку VNC го пробав и ми изгледа дека нема никаков проблем (покасно и у живо ќе го пробам).
   
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Не, на Libreelec сум, може да го пробам деновиве и ќе рапортирам.
   
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не ти треба LibreELEC. RPi3 е толку брз што не му требаат такви минимални дистрибуции. Чист Raspbian врши работа...
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,617
  7,679
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Уште немам RPi3 (знам срамота), ќе го пробав на двојката како е ама брзата sandisk extreme картица ми испушти душа. Немам нешто добро со брз рандом read/write да го пробам како треба, само вербатим и кингстон обични класа 10 картици имам.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Мислиш толку е критично? Пробај со било каква картица. Каде ќе ти се наоѓа видеото? И само тоа ќе врти нон-стоп?
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,617
  7,679
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Осмц си тегне од мрежа тоа не е проблем, мислев брза картица за распбиан ако веќе сака да го користи како мини пц за бровсање.

  Имаше многу разлика порано кога пробував. Особено при прв старт на хромиум или офис, па и при рендирање веб страни.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Пробано. Без проблем и мазно си работи.
   
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Тек сеа ми стигна, треба код некој да се укуцува во пито?

  Libreelec 8.0.2 aka Kodi 17:

  Setting>System>Audio> Audio output device и не ми го дава PiFi-то како опција. Помош!
   
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  LibreELEC не е целосна дистрибуција. Пробај со OSMC
   
  На VerGer и smole им се допаѓа ова.
 13. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  746
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  или openELEC .. јес да ја се префрлив во OSMC пошто ми штуцаше нешто предходниов со WiFi-то.
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,617
  7,679
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И јас сум на OSMC. Генерално сум позадоволен во однос на OpenELEC. Разликата не е многу голема ама тоа OSMC менито под system мења доста работи.

  Офф топик, WTF со новиов дифолт скин на коди? Дали се нормални.
   
  На Oktar и kirev им се допаѓа ова.
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  OpenELEC исто не е комплетна дистрибуција IMHO
   
 16. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Го стаив OSMC, го чита PiFi-то, ама изгледа OSMC нема smb сервис пошто на наоѓам сетинг за smb и кога идам на IP на Pi-то, чудно.

  Edit: Се иде во My OSMC > App store и се инсталира Samba server
   
  Последна промена: 1 Јуни 2017
  Lokvan, kirev и на Oktar им се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Значи OSMC си е прописна фул дистрибуција. *ELEC се скастрени за слаб хардвер. Pi3 не е слаб хардвер :)
   
  На Lokvan и Oktar им се допаѓа ова.
 18. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Да, е сеа сагата продолжува. IPTV Simple client стрима на либрелек топ, на ОСМЦ стискам на каналот и ручка :S А на компјутер работи Rapid, на еден сајт прочитав дека некој ова го решил со тоа што купил MPEG-2 лиценца, тоа е следно што ќе го пробам, 2.5 фунти е.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 19. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  453
  385
  28 Јануари 2008
  Машко
  Во Config.txt фајлот додади ја следнава линија:
  dtoverlay=hifiberry-dacplus
   
  На kirev и smole им се допаѓа ова.
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  За кај мене пошто е PiFi Digi+ кодот треба да е:
  dtoverlay=hifiberry-digi

  Ама го додадов кодот и не работеше.

  Volumio неколку пати пробав да инсталирам не работеше (не се бутираше, некоја грешка јавуваше.

  На крај го симнав HiFi Berry - Инсталер на RPi дистрибуции (Volumio, Openelec, OSMC и уште неколку):
  1.Прашува дали знаеш кој ОС го сакаш
  2. Прашува која плоча ја имаш
  3. Прашува која звучна карта ја имаш
  4. Симиња ОС и го инсталира на картица

  Со Openelec проработе PiFi Digi+, али јас пошто сум на Libreelec (најверојатно ќе го мењам за OSMC) само го ископирав config.txt фајлот и го пејстирав во Libreelec SD картицата и сега се е како што треба :)

  Ако некој понатака ја има истава мака нека ми пише пп ќе му го пратам config.txt фајлот за да не се мачи како мене.

  Благодарност до сите што ми помогнаа.
   
  На Lokvan, alek99, VerGer и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Нешто сте правеле home automation? Од аларм да тргнеме (интеграција со постоечки), GSM, па палење гасење светла, IR комуникација со клима уред...

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 22. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  274
  202
  15 ноември 2015
  Машко
  Светска работа. Го купив денеска. Препорачувам сите да си земат. Ова е уред кој стварно вреди секој денар
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 23. turbiny

  turbiny
  Gaining Experience

  185
  89
  20 Декември 2016
  Машко
  Со месеци се меркам да го порачам и да пробам home assistant проѓена на работно место малце ме укочи но ке ја биде и тоа, иако ке треба од 0 да почнам врска немам со пи


  N56 via jailbroken Monarch
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 24. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Користи некој аир маус? земав еден од ебајот за 9-10$ ама нејќе не функционира нешто...пишав порака ми пуштија уште еден истиот проблем...дајте линк од некој што го користите по можност и со тастатура да е.

  Еве го маусот од кај го нарачав, ако има некој од Велес слободно ќе му ги дадам и двата да ги проба кај него..
   
 25. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,726
  2,616
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Кој нема во главата ќе има во џебот.. или да се изразам овака: Кој нема андроид ќе има во џебот.

  Yatse: Kodi remote control and cast - Android Apps on Google Play

  Едит: Се надевам дека ќе го користиш маусот за Коди.
   
  На Oktar и smole им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...