1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Raspberry Pi - најефтиниот компјутер

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од gokica, 4 Мај 2012.

 1. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,209
  4,660
  4 ноември 2013
  Машко
  Да си се цитирам самиот себе....
  Паметно е, одлично функционира.
  Виолетовата + Црна + USB Female (претходно заменети жиците со малце подебели) = +5VSB 2A.
   
  Последна промена: 12 Април 2017
  ivan88, krema, alek99 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,352
  7,326
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не е малце оверкил и премногу работа за резултатот :)

  Мислам 250 ден. се 5v 2A адаптерчиња во анхоч.
   
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,209
  4,660
  4 ноември 2013
  Машко
  Имам адаптер од 5V 2.5A но искрено поголем кејф ми прави ова што сам си го направив отколку купениот полнач :). Btw и вака планирам да го користам. Kе направам едно убаво кутивче и во него ке го ставам и напојувањето и Raspberry Pi-то и ке го ставам под TB, на самата кутија ке ставам дополнителни USB портови за џојстици, тастатура, маус и плус ке си ги полнам телефоните.
  И да, воопшто не е оверкил :D
   
  На ivan88 и Lokvan им се допаѓа ова.
 4. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  672
  626
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  топ е китот, не си направил грешка. Ја од али го нарачав, ама према сликиве исто глеа. За ретро пи е супер додаток, одма го познава контролер-от, само кутија да си направиш треба другово само е прикачување 1 минута работа.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,528
  10,544
  23 oктомври 2012
  Машко
  Па малку е оверкил... ама пет волти се пет волти.
   
  На moongose и HardCorec им се допаѓа ова.
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,209
  4,660
  4 ноември 2013
  Машко
  Па ако истото напојување се користи и за други цели тогаш не е оверкил :D (работам на кутијата моментално)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,528
  10,544
  23 oктомври 2012
  Машко
  Освен ако тие други работи не се рингла за кафе и кујнско бољерче, сеуште е оверкил :D :D :D
   
  igor_xxxx, ARMac и на HardCorec им се допаѓа ова.
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,209
  4,660
  4 ноември 2013
  Машко
  За термо печка (6ка) планирам да го користам :oh:
   
  На borcep, Kajsibebraat, goce03 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,627
  3,643
  12 Јануари 2016
  Машко
  Планот е да најдам стар CRT телевизор, и соодветна шпер плоча да ми ја исечат по мерка, па да направам аркадна машина. :)
   
  VerGer, goce03 и на igor_xxxx им се допаѓа ова.
 10. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  310
  313
  22 Февруари 2012
  Машко
  Да пишеше пред некој ден...фрлив кутија од Sony 80-ка CRT...
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  310
  313
  22 Февруари 2012
  Машко
  Еве еден многу итересен проект кој ме натера пак поактивно да ја користам питата. Функционира супер, дури и airplay од Епл уреди функционира беспрекорно.
  RuneAudio - Embedded Hi-Fi music player
   
  На igor_xxxx и kirev им се допаѓа ова.
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Претпоставувам само аудио преку airplay?
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  310
  313
  22 Февруари 2012
  Машко
  Да, само аудио.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Simeon Aleksov

  Simeon Aleksov
  Intern

  23
  20
  14 Декември 2015
  Машко
  Каде во Скопје може да се најде Raspberry Pi?
   
 15. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  672
  626
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Логин во Беверли
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  ЛогинГ
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 17. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  672
  626
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  :) тачно (да бидам искрен стално барам логин скопје на search за да им ја отворам страната) :)
   
 18. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Дечки, RecalBox (воопшто дали има ZX Spectrum емулација?) или RetroPie? И каде има за RPi евтинки гејмпадови или џојстици низ Скопје? Иде лето, деци ќе треба да се занимаваат :) Уф, ќе заборавев - кажете и некоја убава библиотека со ромчиња?
   
 19. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,528
  10,544
  23 oктомври 2012
  Машко
  Чоек, ромчиња претежно на семафори, поретко во библиотека. :D :D :D
   
  На ivan88, Lokvan, ekonomist и уште 5 други им се допаѓа ова.
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Мене од тие другите ми требаат.
  (Кога куцав ми текна дека е можно и вака да се протолкува, ама ај си викам нема ;)
   
  ivan88, bogoevski и на Oktar им се допаѓа ова.
 21. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  И јас сум заинтересиран за ефтини гејмпадови, локално.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 22. ivsss

  ivsss
  V.I.P

  323
  622
  16 Февруари 2012
  Машко
  www.emuparadise.me за игри, за џојстик незнам баш ама важат правилата како и за компјутер/конзола колку пари толку музика. Мојата малина (RetroPie) до сега ги прифати сите џојстици што ги ставив, 2-3 различни, а не успеав да го проработам од 1-2 обиди џојстикот од XBox One.

  Може најдобра комбинација е да се побараат џојстици од стари 360ки или PS 1-2.

  Поздрав,
  Ивс.
   
  На kirev и Neokhor им се допаѓа ова.
 23. Neokhor

  Neokhor
  Intern

  44
  24
  3 oктомври 2014
  Машко
  Ако некому му требаат џојстици за PS1 нека каже, имам неколку на лагер.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Neokhor

  Neokhor
  Intern

  44
  24
  3 oктомври 2014
  Машко
  А која цена е Raspberry Pi во Логинг?
   
 25. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,614
  1,708
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Raspberry Pi 3
   
  На Oktar и Neokhor им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...