1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Raspberry Pi - најефтиниот компјутер

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од gokica, 4 Мај 2012.

1. smole

smole
    Unstoppable

2,652
    2,791
    18 Април 2007
    Moze, no ne vo isto vreme. Si selektiras autput, vo libreelec ova.

2. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,923
    5,104
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Хм, за осмц ми е мене. Сега имам дуал оут аналог и хдми. Ај го порачав ќе видам. Ако не нејќе нејќе, ме е скапо.

3. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,923
    5,104
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Стигна ова. Звукот си е одличен пошто уствари ништо не ни прави (не е DAC) него само го дава стримот преку тослинк до ресивер.

За жал неможе во исто време да дава звук и на ХДМИ и на ALSA Toslink, па мора малце замарање. Прво се инсталира плагин Audio Profiles од официјалниот репоситори. Се програмира лесно, може до 4 профили. Кај мене се два. Профил 1 е HDMI аудио, Профил 2 е ALSA Toslink преку Digi+ картичката.

Откако ќе се наместат профилите:

Код:
    sudo -i
    nano /home/osmc/.kodi/userdata/keymaps/remote.xml
    Под key id ставаме неискористено копче на даљинското, кај мене е 207 односно 0 на каналите.

Код:
    <keymap>
      <global>
        <keyboard>
          <key id="207">RunScript(script.audio.profiles,0)</key>
        </keyboard>
      </global>
    </keymap>

И на крај

Код:
    chmod 777 /home/osmc/.kodi/userdata/keymaps/remote.xml
    После ова reboot и со стискање на 0 на даљинското од ТВ мења од HDMI аудио на Toslink и обратно, било каде било кога, инстантно. Дури и во сред филм нема проблеми.

На Banjifiko, Lokvan, smole и уште 2 други им се допаѓа ова.
  4. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,923
    5,104
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Тоа што изгледаше како одлично решение си ја покажа грдата глава за неколку дена.

Очигледно системот црпи многу ресурси за ALSA драјверот. Дали е до плочката или до самиот драјвер и неоптимизираност незнам. Проблеми се појавија на H.264 филмови со поголим битрејт (да речеме оние рипови од 16 гига) и на 1080p ХЕВЦ видеа кои предходно ги тераше софтверски.

Звукот прекинува кога е оптеретен многу системот, па се враќа.

Се изнервирав го одлемив Toslink сокетот од Digi+ картицата и го залемив на телевизор (без лед диодата нормално). Ем си поправив аудио излезот ем си нарачав и ваков сплитер за уживање во дигитална музика без палење ТВ. Кога ќе стигне ќе ви пишам како работи.

Барем не беа џабе тие 10 долари сокетот си легна пефектно :D

На gego, krema, Lokvan и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...