1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Raspberry Pi - најефтиниот компјутер

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од gokica, 4 Мај 2012.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Moze, no ne vo isto vreme. Si selektiras autput, vo libreelec ova.
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,611
  7,658
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Хм, за осмц ми е мене. Сега имам дуал оут аналог и хдми. Ај го порачав ќе видам. Ако не нејќе нејќе, ме е скапо.
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,611
  7,658
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Стигна ова. Звукот си е одличен пошто уствари ништо не ни прави (не е DAC) него само го дава стримот преку тослинк до ресивер.

  За жал неможе во исто време да дава звук и на ХДМИ и на ALSA Toslink, па мора малце замарање. Прво се инсталира плагин Audio Profiles од официјалниот репоситори. Се програмира лесно, може до 4 профили. Кај мене се два. Профил 1 е HDMI аудио, Профил 2 е ALSA Toslink преку Digi+ картичката.

  Откако ќе се наместат профилите:

  Код:
  sudo -i
  nano /home/osmc/.kodi/userdata/keymaps/remote.xml
  Под key id ставаме неискористено копче на даљинското, кај мене е 207 односно 0 на каналите.

  Код:
  <keymap>
   <global>
    <keyboard>
     <key id="207">RunScript(script.audio.profiles,0)</key>
    </keyboard>
   </global>
  </keymap>
  
  И на крај

  Код:
  chmod 777 /home/osmc/.kodi/userdata/keymaps/remote.xml
  После ова reboot и со стискање на 0 на даљинското од ТВ мења од HDMI аудио на Toslink и обратно, било каде било кога, инстантно. Дури и во сред филм нема проблеми.
   
  На Sherminator, Banjifiko, Lokvan и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,611
  7,658
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Тоа што изгледаше како одлично решение си ја покажа грдата глава за неколку дена.

  Очигледно системот црпи многу ресурси за ALSA драјверот. Дали е до плочката или до самиот драјвер и неоптимизираност незнам. Проблеми се појавија на H.264 филмови со поголим битрејт (да речеме оние рипови од 16 гига) и на 1080p ХЕВЦ видеа кои предходно ги тераше софтверски.

  Звукот прекинува кога е оптеретен многу системот, па се враќа.

  Се изнервирав го одлемив Toslink сокетот од Digi+ картицата и го залемив на телевизор (без лед диодата нормално). Ем си поправив аудио излезот ем си нарачав и ваков сплитер за уживање во дигитална музика без палење ТВ. Кога ќе стигне ќе ви пишам како работи.

  [​IMG]

  Барем не беа џабе тие 10 долари сокетот си легна пефектно :D

  [​IMG]
   
  На Sherminator, gego, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,771
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
  Нема.
   
 7. 100JKO

  100JKO
  Gaining Experience

  47
  132
  27 Јуни 2018
  Машко
  Intern
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 8. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,771
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Читав по коментарите, има поделени мислења. Февруари - Мај 2018 има неколку што викаат дека е добро. Ќе го тестирам па ќе известам.
   
  На 100JKO му/ѝ се допаѓа ова.
 9. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,771
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Го користи некој Pi hole?

  Јас денес го ставив, ок работи, на time.mk некои реклами ги блокира, некои не, на it.mk форумов тие горе десно скоро и да не ги блокира.
   
  На Sherminator и Oktar им се допаѓа ова.
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,741
  13 Јуни 2009
  Другари, немам време ни ронка па да прашам:

  Дали ова ќе ми брка работа за Унифи контролер, принтер сервер и DLNA односно шеринг на медиа фајлови (не ми се познати лимитите за видео):

  Raspberry pi B(plus) v1.2 komplet so metalna kutija

  Прочитав дека ќе работи и со полнач од 1 ампер за телефон.

  Дали има некаде да се продава пакет со оригинален полнач, најнова верзија на питата, и други додатоци како кутија и сл.

  Благодарам.
   
 12. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,339
  2,798
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Raspberry Pi 3 (model B+) треба да има во Логинг. Но секако е поскапо отколку да го купиш од интернет.

  Pi B+ (првиов модел) е доста постар и побавен, не знам колку ќе ти брка работа за DLNA, сепак веројатно и ќе транскодира видео?

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
  На Oktar и gokica им се допаѓа ова.
 13. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,741
  13 Јуни 2009
  Ти благодарам многу. Ми заштеди пари.
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,564
  27 Март 2014
  За DLNA земи ја последната ревизија со "on paper 1GBPS" брзина. Инаку е лимитирана на 300mbps. Сосема доволно за Unifi контролер и DLNA шерување.
   
  shooter, StalkeR, BEST и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,065
  5 Декември 2009
  Машко
  Pi 3B. Го користам со OSMC + ХДД екстерен + Kore за контрола.
  Како да го вклучам преку апликацијата, да не го вадам /ставам адаптерот цело време?

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
 16. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
  А зошто воопшто го гасиш? РПи има потрошувачка во ајдл од нешто ситно над 1W не гледам никаква поента во негово палење и гасење кое патем секако не треба да биде со вадење на адаптерот од штекер. Колку што знам, поентата на РПи е да биде олвејс он уред и нема поддршка за wake on lan и слично. Една брза математика вели дека ако е во ајдл цел месец ке потроши околу 700 вати еве нека е и киловат кој чини околу 4 денари еве со даноци и се остало нека биде 10.
  tl;dr не се замарај со гасење, а ако веќе сакаш да го палиш и гасиш, можеш да го напојуваш од усб порта на телевизорот и секад кога ке го упалиш тевето ке се упали и рпи-то... ама не верувам дека ке има доволно струја и за дискот доколку е без сопствено напојување.
   
  На mdeni и StalkeR им се допаѓа ова.
 17. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,065
  5 Декември 2009
  Машко
  Фала ти за брзата математика... :)
  Знам дека ич не троши струја, но мене ми е проблем дискот. Се работи за стар диск (повеќе од 10г) и малку е бучен и има зуење кога стои уклучен. Во план сум да земам нов диск, али понатаму тоа.
  Размислував и за напојување од тв то, но мислев дека нема да е доволно. (до душа не сум ни пробал) кутијата со хдд има посебно напојување.
  Не ми беше користено од 2017,па сега решив да го активирам и да го користам како што треба. Претежно оди за музика слушање, како од диск, така и од ЈуТјуб.

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  849
  330
  9 Август 2018
  Машко
 19. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,532
  24 Јуни 2009
  Машко
  Имаш отворено тема, не треба да се повторуваш по 100 пати!
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,012
  421
  17 Јуни 2008
  Имам Raspberry Pi 2 B модел, го имам долго време и ич сум го искористил. Пред некое време му инсталирав Retro Pie (комплет од торент, 16 гига со игри), ама кога ги играм игрите како да има секунда или нешто под секунда ресонзивност, т.е. доволно за да ми се отежни играњето за игрите (или јас сум заборавил колку биле тешки игрите). Некој со слично искуство?
  И дали некој пробал Chromium OS да инсталира на питата?
  Некој предлог за што е најдобро да се користи? Медиа плеер?
   
  На ivan88 и bogoevski им се допаѓа ова.
 21. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,771
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Пробуваш на ТВ или монитор?
   
 22. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,685
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Шерни линк на ПМ :)
   
 23. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,012
  421
  17 Јуни 2008
  И на тв и на монитор. Како да има некоја стотинка што ми го отежнува играњето, конкретно на Супер Марио кога трчаш>скокаш нанапред>и во истиот скок да се вратиш наназад, тоа не ми успева секогаш. Ај ќе пробам пак деновиве.
   
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,611
  7,658
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Со како гејмпад е ова? Можеш на ПЦ да симнеш snes9x и да видиш дали има разлика. Кај мене не сум приметил, мада не го користам толку за емулација.
   
  На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
 25. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  195
  158
  20 Јуни 2009
  на колку од вас/ колку чество ви се случило:

  сетапирате пи, не инсталирате ништо ново, не правите апдејти, едноставно си работат процесите кои ви требаат и по снемување на струја/рестарт пи-то не ви бутира поради расипана (corrupted) сд картичка?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...