• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нарачки од Computer Universe

Cane5

Intern
2 април 2018
10
6
Фала, да то нормално дека ке се ремапират Z и Y. Па на крај можи и да се менат и физичките копчиња :). Позздрав
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
160
389
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Фала, да то нормално дека ке се ремапират Z и Y. Па на крај можи и да се менат и физичките копчиња :). Позздрав
Или можеш да си нарачаш нови етикети и да си аплицираш преку капачињата на тастатурата, гледам имаат да си нарачаш според моделот на лаптопот.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Здраво, лаптопите претпоставувам се со германска QWERTZ тастатура, има шанси да се најди со QWERTY?
Си пишува убаво која тастатура користи поготово ако мислиш на Computeruniverse баш и ја тоа гледав но искрено таму би купил смао некој ексклузивен поскап модел што не ги носат тука инаку пример гледав Asus Strix кај нас испаѓаат иста цена тие конфигурации така да не се исплати.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,521
917
Си пишува убаво која тастатура користи поготово ако мислиш на Computeruniverse баш и ја тоа гледав но искрено таму би купил смао некој ексклузивен поскап модел што не ги носат тука инаку пример гледав Asus Strix кај нас испаѓаат иста цена тие конфигурации така да не се исплати.
Има некои добри зделки и таму, порано пред ова недостатокот на лаптопи, се наоѓаше добра зделка, имаше лаптопи со РТХ 2060 за 750-770€ (минимумот за под 800€ со се шипинг ради шпедиција) не сум видел таква зделка кај нас, еве и сега има за 1300€ РТХ 2070 со 144Хц линк: Dell G5 15 5500-ND60C i7-10750H 16GB/512GB SSD 15" FHD RTX2070MQ W10
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
750
415
Ме интересира дали имате искуство со оштетен или неисправен производ и каква е процедурата во тој случај?

Имено сакам да нарачам од Welectron (Германија). Ако некој случајно има да сподели искуство би било одлично.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,091
11,471
youtu.be
Отвараш тикет кај селерот и се договарате што и како понатаму.
Плаќај со пејпал и гајле немај. :)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
750
415
Фала ти. Пејпал секако, не знам само до каде им одат ингеренциите со продавници во Европа.
 

Banskoliev

Intern
16 ноември 2020
2
0
Екипо ако може некој со искуство од computeruniverse да ми објасни кој е најлесен начин да се стапи со нив во контакт, пошо ја направив нарачка за цел PC (без куќиште во нарачката) добив confirmation email за нарачката и сите делови им се in stock освен графичката и им пишувам маил два дена по ред не можам да добијам никаков одговор за дали може да ја изменам графичката или да ја откажам од нарачката. Секоја информација би била од огромна помош.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,071
1,679
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Нарачката ако не е испратена можеш да ја прекинеш во ордер менеџмент, инвоисес, и да си направиш на ново, само ќе почекаш неколку дена парите да ти ги вратат на картичка. И кога ќе бираш графичка или други делови не ставај делови на кои им пишува дека не се на залиха. In stock, available on short notice само ќе бираш.

можеш и да им пишеш мејл на [email protected]
 

Banskoliev

Intern
16 ноември 2020
2
0
Од прилика колку денови се чека за да се вратат на сметка? Иначе им пишав точно на тој маил али за жал не добивам одговор, така да како што ми изгледа ќе ја откажувам нарачката.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,489
4,120
Екипо ако може некој со искуство од computeruniverse да ми објасни кој е најлесен начин да се стапи со нив во контакт, пошо ја направив нарачка за цел PC (без куќиште во нарачката) добив confirmation email за нарачката и сите делови им се in stock освен графичката и им пишувам маил два дена по ред не можам да добијам никаков одговор за дали може да ја изменам графичката или да ја откажам од нарачката. Секоја информација би била од огромна помош.
Јас 3 месеци чекав да им дојде на сток делот што го нарачав, на крај им дојде и ми го пратија, ако не ти се брза почекај ќе ја добијат графичката и кога ќе ти ја комплетираат нарачката целата ќе ти ја пратат.

Не се преваранти, им треба малце време да вратат ама враќаат.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
750
415
Јас 3 месеци чекав да им дојде на сток делот што го нарачав, на крај им дојде и ми го пратија, ако не ти се брза почекај ќе ја добијат графичката и кога ќе ти ја комплетираат нарачката целата ќе ти ја пратат.

Не се преваранти, им треба малце време да вратат ама враќаат.
За колку време просечно ти стигаат нарачките преку DHL Parcel?
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
750
415
Каква е процедурата кај нас со царина/пошта при приемот на пратката? Дали има начин да се провери пратката дали е се во ред со неа пред да се плати царина?
Мислам на проверка во смисол дали пратката содржи се што треба да содржи, состојба на испратените работи и слично?
 
Последна промена:

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,632
1,373
Само што ми стигна нарачката пред некој ден, ќе пишам тука опширно како иде процедурата за физичко лице (со шпедиција и без) и за фирма (со шпедиција). @Excalibur , има начин за проверка на содржината на пратката, само не ти лично, а за проверка состојбата на компонентите, нема начин, освен визуелен фидбек од царина.
 

Cane5

Intern
2 април 2018
10
6
Само што ми стигна нарачката пред некој ден, ќе пишам тука опширно како иде процедурата за физичко лице (со шпедиција и без) и за фирма (со шпедиција). @Excalibur , има начин за проверка на содржината на пратката, само не ти лично, а за проверка состојбата на компонентите, нема начин, освен визуелен фидбек од царина.
Супер, и мене баш ме интересира како оди процедурата за физичко лице со шпедиција. позз
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,071
1,679
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Некој да порачувал лани за Black Friday да не знае дали имаат попусти. Дали да чекам или не.
Лани немаше ништо, освен на стари залихи, така да ако си за процесор рајзен 2000 или интел 9000 чекај, ако си за нешто ново излезено годинава, џабе чекаш
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,200
3,290
Битола
А да не знаете слична онлајн продавница од калибарот на CU што испраќа до МК со стандард пошта и да не зема данок како што прават CU? Да проверам таму.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Донеле WD Black SN850 SSD

 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,200
3,290
Битола
Донеле WD Black SN850 SSD

Конечно конкуренција во high end пазарот. Само Samsung 980PRO го имаа од тој калибар. Од 1TB нема како што гледам, а Samsung 980PRO oд 1TB го начекав тука за 180 евра, ама сега го нема залиха, па.
 

joBs0

Intern
13 септември 2019
25
42
Да ве прашам едно нубско прашање?

Нарачав монитор од CU но кога ја напраив нарачката немав напишано телефонски број на мојот профил, па да ве прашам дали овие нашиве ќе донеаат некое ливче во мојава адреса или ќе ми пишат мејл, и дали заради тоа што немав тел број на профилот може да ме заебаваат овие нашите од пошта?

Пс. На кој начин ве известуваат дека ви стигнал пратка?
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
431
1,097
Да ве прашам едно нубско прашање?

Нарачав монитор од CU но кога ја напраив нарачката немав напишано телефонски број на мојот профил, па да ве прашам дали овие нашиве ќе донеаат некое ливче во мојава адреса или ќе ми пишат мејл, и дали заради тоа што немав тел број на профилот може да ме заебаваат овие нашите од пошта?

Пс. На кој начин ве известуваат дека ви стигнал пратка?
Јас нормално не додржав, па сама отидов да си го подигнам кога видов дека прошол од царина. Инаку стигна картонче отпосле, кога веќе го подигнав.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,632
1,373
Поради големиот интерес на форумов, се одлучив да го споделам моето досегашно искуство со нарачки од Computer Universe. За поголема прегледност, постот ќе биде поделен во следниве категории, а бидејќи процесот на нарачка е ист, освен тоа што при регистрација на сајтот селектирате дали сте физичко лице или компанија, ќе се задржам во главно на процедурата откако пратката ќе пристигне во Македонија.
 1. Нарачка како физичко лице - со шпедиција и без шпедиција
 2. Нарачка како правно лице - со шпедиција
Ќе претпоставам дека нарачувате компјутерски компоненти, освен напојување, каде што давачките се 0% царина и само 5% ДДВ.
1. Нарачка како физичко лице - privatkunden
Нарачав компјутерски компоненти на 26.10.2020 во вредност од 338 EUR, што со испорака од 28 EUR, сумата достигна 367 EUR. Нарачката беше испратена во рок од една седмица, а во Македонија пристигна за 14 дена, вклучувајќи ги и неработните. Статусот на тракингот одеше вака:
 1. Пристигната во наизменична пошта
 2. Царина 1006
 3. Пренасочена во Скопје 1005
 4. Штип
Кога пратката пристигна во Штип, истиот ден добив известување околу царинските трошоци, што за 367 EUR компјутерски компоненти изнесуваа 1,134 денари. Со картончето отидов во пошта, доплатив уште 350 денари за царински преглед, ги платив царинските трошоци на лице место (ги пополнува шалтерскиот работник) и си ја подигнав пратката. Овој начин на поштенско царинење се врши само и само за физички лица и пратки до 800 EUR.

Другата нарачка беа компјутерски компоненти во вредност од околу 900 евра. Сега постапката веќе станува покомплицирана затоа што за да се царини пратката ви е потребен царински застапник, т.е шпедиција. Во овој случај, на тракингот на пошта ќе прочитате статус дека е потребна официјална царинска декларација. Царина веднаш испраќаат писмо за известување на адресата во фактурата од Computer Universe, со напомена дека треба да се отпочне царинска постапка за пратката, што е препорачано и ви стига следниот работен ден.

Во писмото ќе прочитате детали како број на пратка (тој за тракинг), тежина и нивно интерно бројче за привремено чување. Тука вие треба да стапите во акција. Јас одев преку шпедицијата во пошта, а и на вас ви препорачувам да го направите истото, од причини што се во истата зграда и комуникацијата помеѓу шпедитерот и царинарникот е олеснета, што го забрзува процесот, што изгледа вака:

 1. Се јавувате на шпедиција во пошта на број 02 240 16 88 или 02 240 16 89 и ги известувате дека имате пристигнато пратка за која што треба да се покрене царинска постапка, во телефонскиот разговор ќе ви побараат емаил адреса за да можат да ви испратат полномошно, а од вас ќе биде побаран само тракинг бројот или слика од писмото за известување што го имате добиено од царина, заедно со фактурата од Computer Universe.
 2. Откако ќе ви испратат документот со полномошното со кое им давате дозвола да ве застапуваат во царинските постапки, го пополнувате, се потпишувате го скенирате и им го испраќате на spedicija at posta.com.mk. Полномошното, потпишано, треба да го испратите и во три оригинали на Македонска пошта, Служба за увоз, извоз и шпедиција, поштенски фах 313, ГЦПС Подружница Скопје 2, 1000 Скопје.
 3. Ќе добиете фактура на емаил од шпедиција за наплата на нивните услуги, што изнесува 2,006 денари, и слика од уплатница и инструкции со податоци за да ја пополните. Ги плаќате и двете (електронски или физички, не е важно).
 4. Доколку сето ова го направите рано посабајлечки, 8-12 часот, предметот за царинење ќе биде изготвен веднаш од шпедицијата во пошта, а пратката ќе биде ослободена од царина истиот ден доколку нема причини што може да го блокираат процесот (јас морав да праќам ново полномошно бидејќи им се смени директорот баш тој ден, Јани Макрадули дојде на местото на Ејуп Рустеми, па сето тоа мораше да помине преку Централен регистар).
 5. Оваа услуга на шпедиција чини 2,006 денари + 80 денари препорачана пошта за оригиналите од полномошното. Погоре ви препорачав да идете со оваа опција, од проста причина што комуникацијата се одвива преку маил и телефон, а морам да ги пофалам дека се многу ажурни, се јавуваат веднаш кога имаат известување или потреба од ваша дополнителна акција.
 6. Кога пратката ќе стигне во вашата локална пошта, ги плаќате тие 350-400 денари за лежерина и отвори затвори како во случајот со физичко лице без шпедиција
Како што гледате, единствената разлика од пратки до 800 евра и над, е тоа што треба да имате царински застапник, и е само 2000 денари поскапо, а вие заштедувате време и пари бидејќи не се маткате низ шалтери.

2. Нарачки како правно лице - bussinesskunden
Разликата при нарачка како правно лице е тоа што за секоја пратка, без разлика на вредноста, мора да почнете царинска постапка преку шпедиција, како што е опишано претходно, и на полномошното освен потпис треба да има и печат од фирмата. Исто и при подигањето мора да носите печат.

Мислам дека доволно опширно го опфатив целиот процес од нарачка до подигање, доколку имате прашања можете да ме контактирате мене во приватна порака, ама подобро е да се јавите на шпедицијата во пошта, пак ќе напоменам, многу се експедитивни. Овој процес е универзален, и важи на нарачки од било каде во странство, не само од Computer Universe.

За крај, само не знам дали е дозволено реферали на форумов, ќе ве замолам да го искористите мојот реферал код при нарачка на Computer Universe, а тоа е FWPU7U96, а вие ќе добиете 5 евра бонус.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно