• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нарачки од Computer Universe

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,632
1,373
И ако чуеш од некаде "Жена од сулатана" ни случајно немој да се приближуваш!

Дали некој имал искуство со порачка на фирма, како иде процедурата?
Јас имам две нарачки направено претходниот месец, едната се задржа без причина на излезна царина (лаптоп од 720 евра), чекам одговор од Computer Universe, а другата е CPU+MB+RAM+Cooler combo, таа излезе глатко од Германија на 27 октомври, ја чекам овде па ќе споделам искуства.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,169
1,470
Скопје
Дали некој знае кои би ми биле додатни давачки (царина/ддв) на iPad Pro од 970 eur од computeruniverse? исто така - која е подобра опција за shipping и зошто?
Погледнете го атачментот 92694

Фала ви однапред

DHL дефинитивно. Имаат опција сé да ти завршат и да ти го донесат дома на врата. UPS - треба да ти пратат документи, да си ги испринташ, па да одиш на аеродром кај што стигаат пратките, па да платиш таму давачки, па да одиш во УПС во Илинден да си ја земеш нарачката. Вака ми беше постапката АМА со роба што се царини, можеби со технологија не е така, не сум сигурен
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
924
909
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Над 800 евра го презема DHL Еxpress? Пошто знам со обичното Deutche Post (DHL Групација) беше до сега и стигнуваше во Македонска пошта.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,632
1,373
Првпат нарачувам, а одамна не сум имал нешто за царина. После статусов останува да чекам цариник да пополни декларација, така?
Screenshot_2020-11-09-14-14-56-623_yqtrack.app.jpg
 

Bakii

Intern
17 декември 2015
24
11
Сакам да нарачам од Computer Universe комбо Cpu + MB + Ram + SSD цела конфигурација кошта околу 720 евра. На оваа цена да си пресметам +5% данок плус некој трошоци на Поштата ?
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,341
2,163
Сакам да нарачам од Computer Universe комбо Cpu + MB + Ram + SSD цела конфигурација кошта околу 720 евра. На оваа цена да си пресметам +5% данок плус некој трошоци на Поштата ?
И еве по мој 4141241 пат ќе речам, ако нарачката ти надмине 800 евра ќе треба и шпедиција да платиш.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Легенди се овие од царина, којзнае каков ден имале но заедно со другар нарачуваме ссд неговото се царини со ДДВ 5% на ссд со цена над 200 евра а моето е со ДДВ 18% на ссд со вредност од 75 евра :))) и двете се ссд-а кај едното пишува декларација дека е графичка а мене ми бапнале компјутерски дел. Рамот претходно па не ми го царинеа воопшто па можеби сега затоа ми наплаќаат дупло хаха. Исто имаше и поштарина од 220 денари.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,632
1,373
Легенди се овие од царина, којзнае каков ден имале но заедно со другар нарачуваме ссд неговото се царини со ДДВ 5% на ссд со цена над 200 евра а моето е со ДДВ 18% на ссд со вредност од 75 евра :))) и двете се ссд-а кај едното пишува декларација дека е графичка а мене ми бапнале компјутерски дел. Рамот претходно па не ми го царинеа воопшто па можеби сега затоа ми наплаќаат дупло хаха. Исто имаше и поштарина од 220 денари.
Збориш за computer universe? Ако да, ќе те замолам во пп да ми пратиш тракинг број за да споредувам со моите статуси.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
465
531
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
И еве по мој 4141241 пат ќе речам, ако нарачката ти надмине 800 евра ќе треба и шпедиција да платиш.
Тотал 800е, тоа вклучува шипинг.
Пример ако нарачката е 720, а шипингот 90 = 810е, значи нарачката надминува 800е и се царини со шпедиција
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
685
430
Поделете ги поскапите нарачки на повеќе пратки и готово, нема шпедиција. Просто.
Треба само да се пресмета како е поисплатливо. Бидејќи секоја посебна пратка си плакаш посебно и шипинг.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
924
909
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Шпедиција колку е ако надминува 800еур?
 

Cane5

Intern
2 април 2018
10
6
Здраво, лаптопите претпоставувам се со германска QWERTZ тастатура, има шанси да се најди со QWERTY?
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,025
5,454
Мелмак
Здраво, лаптопите претпоставувам се со германска QWERTZ тастатура, има шанси да се најди со QWERTY?
Ќе си инсталираш QUERTY тастатура во виндоус и Z-то ќе ти пишува Y и обратно. Визуелно толку ако те копка купи од МК или USA. Валидно е знам, јас пример претпочитам амерички лејаут и не го можам гломазното европско ентер копче.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,330
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно