• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нарачки од Computer Universe

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,307
На еден голем пинован пост што гледав за царина тука на форумов, флеш меморија се водеше 18 посто. Дали има промени во законот?
Дечково фино има се објаснето

За Ссд намалија на 5%, проверив на ценовникот од Нексио
 

aleksr

Intern
14 декември 2015
19
12
Гледам дека цените ги дава без ДДВ. Тоа е крајната цена која ја наплаќа страницата?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,091
8,278
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ги пробал ли некој ултракратките 1660 super? Ме интересира дали се клоковите подолу од обичните, како и температури.

За овие зборам 

Feelyo

Gaining Experience
2 април 2017
77
65
Дали некој знае кои би ми биле додатни давачки (царина/ддв) на iPad Pro од 970 eur од computeruniverse? исто така - која е подобра опција за shipping и зошто?
1603650028361.png

Фала ви однапред
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,936
12,019
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,155
1,005
Дали некој знае кои би ми биле додатни давачки (царина/ддв) на iPad Pro од 970 eur од computeruniverse? исто така - која е подобра опција за shipping и зошто?
Погледнете го атачментот 92694

Фала ви однапред
Не вреди iPad Pro да го купиш, новиот Air што излезе е iPad Pro без 120hz display и е прилично поефтин или почекај го новиот iPad Pro.
 

Feelyo

Gaining Experience
2 април 2017
77
65
Tl;dr, купи го од iStyle.
Мене некако повеќе ми одговара од computeruniverse да го купам, затоа прашувам за деталите, знаеш колку точно е ддв а колку царина? И што е разликата во shipping од DHL и UPS?

Не вреди iPad Pro да го купиш, новиот Air што излезе е iPad Pro без 120hz display и е прилично поефтин или почекај го новиот iPad Pro.
120Hz е прилично добар selling point, а за новиот iPad Pro не знам кога ќе излага, има некои информации за тоа?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
901
1,317
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
DHL секогаш. УПС праќа по приватни пошти и има плус давачки. Освен ова се ти имаш околу 5 посто данок плус 300 денари за проверка.
НО, бидејќи пратката е над 800 евра, имаш дополнителни трошоци за шпедиција и лежарина. не се исплати. Но сепак ако се одлучиш да нарачаш, пиши како ке поминеш со шпедиција

+едит, мислам 18 посто е ддв на таблети и телефони.
 
Последна промена:

Feelyo

Gaining Experience
2 април 2017
77
65
DHL секогаш. УПС праќа по приватни пошти и има плус давачки. Освен ова се ти имаш околу 5 посто данок плус 300 денари за проверка.
НО, бидејќи пратката е над 800 евра, имаш дополнителни трошоци за шпедиција и лежарина. не се исплати. Но сепак ако се одлучиш да нарачаш, пиши како ке поминеш со шпедиција

+едит, мислам 18 посто е ддв на таблети и телефони.

Ќе разгледам и ќе видам што ќе направам, ако се одлучам да нарачам, ќе напишам тука да споделам искуство, фала многу во секој случај!
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,779
2,417
Битола
Нарачка направена на 13ти октомври со статус на двата продукти Available within 1-2 weeks. Точно две недели поминаа и како што напишале им стигнаа. Овие дена за МК ќе ги праќаат

.chrome_aHL9pKZOUl.jpg
 

Маша

On your way to fame
24 април 2007
376
937
Нарачка направена на 13ти октомври со статус на двата продукти Available within 1-2 weeks. Точно две недели поминаа и како што напишале им стигнаа. Овие дена за МК ќе ги праќаат

.Погледнете го атачментот 92722
Мене па ми удрија under promise, over deliver стратегија :) Рекоа на 20ти ќе го добијат, на 14ти ми го шипнаа.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,779
2,417
Битола
Некој што досега му стигала роба од CU, а да живее НАДВОР од Скопје? Стига до ваша локална пошта или ќе треба од главна пошта да се зема од Скопје? Дали истотака факторира и големината на пакетот во случајов?
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,173
1,953
Некој што досега му стигала роба од CU, а да живее НАДВОР од Скопје? Стига до ваша локална пошта или ќе треба од главна пошта да се зема од Скопје? Дали истотака факторира и големината на пакетот во случајов?
Со ЕМС е, стига до крајниот корисник - и кај тебе во Битола ќе си подмириш ддв (мислам дека за тоа што купи нема царина).

Ваљда ако си нетрпелив и сакаш пратката да си ја земеш порано, можеш да појдеш и до Скопје да си ја земеш. :LOL:
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,779
2,417
Битола
Со ЕМС е, стига до крајниот корисник - и кај тебе во Битола ќе си подмириш ддв (мислам дека за тоа што купи нема царина).

Ваљда ако си нетрпелив и сакаш пратката да си ја земеш порано, можеш да појдеш и до Скопје да си ја земеш. :LOL:
Ми е страв Скопје да одам, не држат социјална дистанца. :D
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,779
2,417
Битола
Последна промена:

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
816
859
Друже немаш гајле во Скопје, ти пази си го твоето со маска и дистанца и безбеден си :)
И ако чуеш од некаде "Жена од сулатана" ни случајно немој да се приближуваш!

Дали некој имал искуство со порачка на фирма, како иде процедурата?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,692
Членови
28,227
Најнов член
Ivan G
На врв Дно